Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"Interesuje mnie szczególnie zapis na temat odległości dolnej krawędzi otworu wlotowego czerpni od poziomu terenu. "

 

Czego nie wiesz?

 

Adam M.

 

 

Czytałeś mój post? Tam są zawarte wątpliwości.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=5533444&viewfull=1#post5533444

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluenet: o co Ci właściwie chodzi? Zależy Ci żeby mieć czerpnię 2m nad ziemią? To tak ją zrób. Opisane tam wymagania dotyczą raczej czerpni zlokalizowanej w ogólnie dostępnej przestrzeni. W momencie gdy czerpnia znajduje się na ogrodzonym terenie, z dala od ogrodzenia, a okolica nie należy do szczególnie "uprzemysłowionej", to czy czerpnia będzie nad, na czy nawet pod powierzchnią gruntu nie ma w sumie żadnego znaczenia. No chyba, że planujesz zrobić na działce parking na minimum 20 miejsc postojowych... ;) Przpis oczywiście istnieje, ale nakierowany jest raczej na budownictwo wielorodzinne. Krótko mówiąc: nie szukaj sobie dodatkowych problemów - będziesz miał ich dość ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluenet: o co Ci właściwie chodzi? Zależy Ci żeby mieć czerpnię 2m nad ziemią? To tak ją zrób. Opisane tam wymagania dotyczą raczej czerpni zlokalizowanej w ogólnie dostępnej przestrzeni. W momencie gdy czerpnia znajduje się na ogrodzonym terenie, z dala od ogrodzenia, a okolica nie należy do szczególnie "uprzemysłowionej", to czy czerpnia będzie nad, na czy nawet pod powierzchnią gruntu nie ma w sumie żadnego znaczenia. No chyba, że planujesz zrobić na działce parking na minimum 20 miejsc postojowych... ;) Przpis oczywiście istnieje, ale nakierowany jest raczej na budownictwo wielorodzinne. Krótko mówiąc: nie szukaj sobie dodatkowych problemów - będziesz miał ich dość ;)

 

 

Nie wiem gdzie wyczytałeś, że przepis nie dotyczy domów jednorodzinnych. Do brzegu. Dla jasności. Interesuje mnie odbiór budynku. Konkretnie czy ktokolwiek z forumowiczów miał problemy z odbiorem budynku z wentylacją mechaniczną w kontekście tego rozporządzenia?

Edytowane przez bluenet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie wyczytałem, ale tak twierdzę. Przepis ma na celu ochronę czerpni przed zaciąganiem substancji niebezpiecznych dla ludzi i tyle (oczywiście wielu urzędników nie powstrzymywało to przed durnowatymi interpretacjami). Ale oczywiście możesz sobie dla celów odbioru, jesli Cię to męczy, wetknąć w czerpnię "przdłużkę" wynoszącą ją te 2 metry ponad poziom terenu (a jeśli planujesz ścienną, to od razu przewidzieć ją tak wysoko). Ale zdziwił bym się, gdyby kogokolwiek to zainteresowało, nawet jeśli miałbyś kontrolę PINB przed odbiorem (na ta 2 metrowa przedłużka może być interesująca, bo będzie komicznie wyglądać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zdziwił bym się, gdyby kogokolwiek to zainteresowało, nawet jeśli miałbyś kontrolę PINB przed odbiorem (na ta 2 metrowa przedłużka może być interesująca, bo będzie komicznie wyglądać).

 

Wyczytałeś gdzieś w moich wypocinach, że mi strasznie zależy na 2 metrowym dziwolągu na działce? Pytanie było konkretne i chce konkretnej odpowiedzi. ALe spoko, już nie truje bo i tak kogo obchodzi po oddaniu budynku co się tam dzieje....Chyba, że znajdzie się wścibski sąsiad...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo mówi o lokalizacji czerpni na powierzchni gruntu a nie nad gruntem i nie mówi nic o tym na jakiej ma być wysokości. Wg. mnie wysokośc 2m więc dotyczy czerpni na ścianie. Czym jedno od drugiego ze wzgl. bezp. i wygody się różni to nie wiem.

 

Rozumiem, że to Twoja wolna interpretacja czy opinia specjalisty od wentylacji i przepisów prawa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na różnicy w pionie ca 50cm żaden ciąg tylko wiatr co głowę urywa:)

 

To nie tak.różnica wynikająca ze spadku nie wygeneruje ciągu wyczuwalnego.W przypadku domu różnica w pionie to najniższy pkt.rury i wylot z budynku.Sprawdź w bezwietrzną pogodę Dodatkowo ciepła jeszcze ziemia może generować ruch powietrza w rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nteresuje mnie odbiór budynku. Konkretnie czy ktokolwiek z forumowiczów miał problemy z odbiorem budynku z wentylacją mechaniczną w kontekście tego rozporządzenia?

 

Tak.

Miewają, jak trafią na idiotę/nieuka kominiarza...

 

w projekcie do PNB miałem kominy wentylacyjne

projektu WM nie robiłem , nie składałem informacji do PINB , kierownik budowy wszytskiego bał się jak ognia - najlepiej nie dotykać nic nie zmieniać - a dokładniej zmieniać ale przemilczeć (w podobnym tonie mniej wiecej wyposiadał się projektant adaptujący ktory na codzień pracuje w nadzorze) ....

 

finał był taki że do odbioru końcowego budynku musiałem przedstawić dokument "odbioru kominiarskiego" dla kominów których nie miałem ....

wiec sam widzisz .... przepisy przepisami a życie życiem....

kto więc będzie zawracał sobie głowe tym czy czerpnia jest 1,5 m nad ziemią czy 2 m .... jak tu takie numery przechodzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w projekcie do PNB miałem kominy wentylacyjne

projektu WM nie robiłem , nie składałem informacji do PINB , kierownik budowy wszytskiego bał się jak ognia - najlepiej nie dotykać nic nie zmieniać - a dokładniej zmieniać ale przemilczeć (w podobnym tonie mniej wiecej wyposiadał się projektant adaptujący ktory na codzień pracuje w nadzorze) ....

 

finał był taki że do odbioru końcowego budynku musiałem przedstawić dokument "odbioru kominiarskiego" dla kominów których nie miałem ....

wiec sam widzisz .... przepisy przepisami a życie życiem....

kto więc będzie zawracał sobie głowe tym czy czerpnia jest 1,5 m nad ziemią czy 2 m .... jak tu takie numery przechodzą

 

konkretnego Inwestora ąz miło posłuchać. pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach,jakim powinny odpowiadać budynki... zebrano tę trochę zasad, których wdrożenie powoduje, że większość instalacji... działa poprawnie.

Umieszczenie czerpni za nisko to generator problemików.

Gryzonie, piasek i śmieci miotane wiatrem, wszelakie smrody pętające się nisko (z kanalizy choćby) itp.

No, to sobie ktoś zinterpretował "za nisko" na "powyżej X cm ponad gruntem"...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nie wiało więc żadnego wyczuwalnego ciągu. Spoko, wiem co to ciąg kominowy i wiem co to porządny wiatr co się pod podszewkę wciska;)

U mnie jest nawet jak nie ma wiatru.Wynika to z dobrej szczelności domu.Jest to zresztą jeden z prostszych sposobów sprawdzenia szczelności budynku.W bezwietrzną pogodę przy różnicy temp.wewnątrz i na zewnątrz,z niepodłączonej kanalizy musi dmuchać o ile dom jest szczelny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś drugi raz odpaliłem moje GWC ceramiczne.

24m2 max-a ułożonego na 19cm wysokości, ułożone 1,8 do 2.5 metra pod ziemią.

Włączyłem na 5 minut, temperatury

-15*, za GWC -5*

 

Widzę że niestety ceramiczny nie sprawdza się tak jak powinien...

 

Hej Klaudiusz,

napisz co dalej u Ciebie z ceramicznym.

Ja użytkuję prawie dwa lata non stop i nie mam uwag.

Minionej zimy przy -15 miałem +4,5.

W lipcu +30 miałem + 18

 

Jak inni użytkownicy ceramicznych?

 

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez @d@m
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwc_konceptMapa.jpgOrientacyjny schemat planowanego GWC

- czerwona linia - ryra PCV fi 200 wypuszczona pod ławami fundamentowymi

- czarna linia (przedłużenie czerwonej do zielonego punktu) - planowane przedłużenie rurą PCV fi 200

- czarne linie pomiędzy zielonymi punktami rury PP fi 110 (4 x ~15m = ~60m)

- zielone punkty - rura fi 400 - czerpnie

 

Aby połączyć rury z czerpniami planuje wyciąć w niej otwory dla każdej wprowadzanej rury. Otwory prawdopodobnie były by na różnej wysokości, aby zapewnić większa sztywność, oczywiście uszczelnione.

Grunt gliniasty, wody brak.

Czerpnie stanowią punkt zbiorczy rur, gdybym chciał przeczyścić każdą z rur.

Czerpnia bliżej domu w okresie zimowym i letnim byłaby szczelnie zamknięta.

Głębokość ułożenia GWC ~2m poniżej terenu.

 

Czy powyższe rozwiązanie ma sens?

Czy warto użyć rur fi110 ? (mógłbym zwiększyć długość do 80m)

 

Proszę o radę mam koparkę umówioną na sobotę a jeszcze nie mam materiału :)

Edytowane przez sgier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak inni użytkownicy ceramicznych?

 

 

Mój ceramiczny, działający non stop (bo przełączanie czerpni ręczne na stryszku i nikomu się nie chce wchodzić) dawał w największe upały +20 - to najwyższa zanotowana temp. Centralka 350m3. Wody dużo szło na podlewanie ogródka, więc i zraszanie GWC nie działało.

 

Zimą jak było to już dokładnie nie pamiętam, ale spadało poniżej zera przy pracy centralki godz. on (1lub 2 bieg), godz. off.

 

Wynik jak dla mnie nie jest zły, ale oczekiwaliśmy lepiej. Grunt to piaski Sahary więc i transport ciepełka mizerny.

Kurka, trzeba było grabnąć z pół metra głębiej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]137299[/ATTACH]Orientacyjny schemat planowanego GWC

- czerwona linia - ryra PCV fi 200 wypuszczona pod ławami fundamentowymi

- czarna linia (przedłużenie czerwonej do zielonego punktu) - planowane przedłużenie rurą PCV fi 200

- czarne linie pomiędzy zielonymi punktami rury PP fi 110 (4 x ~15m = ~60m)

- zielone punkty - rura fi 400 - czerpnie

 

Aby połączyć rury z czerpniami planuje wyciąć w niej otwory dla każdej wprowadzanej rury. Otwory prawdopodobnie były by na różnej wysokości, aby zapewnić większa sztywność, oczywiście uszczelnione.

Grunt gliniasty, wody brak.

Czerpnie stanowią punkt zbiorczy rur, gdybym chciał przeczyścić każdą z rur.

Czerpnia bliżej domu w okresie zimowym i letnim byłaby szczelnie zamknięta.

Głębokość ułożenia GWC ~2m poniżej terenu.

 

Czy powyższe rozwiązanie ma sens?

Czy warto użyć rur fi110 ? (mógłbym zwiększyć długość do 80m)

 

Proszę o radę mam koparkę umówioną na sobotę a jeszcze nie mam materiału :)

tutaj to "miszcz" Tomek B.. musi doradzić ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ceramiczny, działający non stop (bo przełączanie czerpni ręczne na stryszku i nikomu się nie chce wchodzić) dawał w największe upały +20 - to najwyższa zanotowana temp. Centralka 350m3. Wody dużo szło na podlewanie ogródka, więc i zraszanie GWC nie działało.

 

Zimą jak było to już dokładnie nie pamiętam, ale spadało poniżej zera przy pracy centralki godz. on (1lub 2 bieg), godz. off.

 

Wynik jak dla mnie nie jest zły, ale oczekiwaliśmy lepiej. Grunt to piaski Sahary więc i transport ciepełka mizerny.

Kurka, trzeba było grabnąć z pół metra głębiej ...

 

na jakiej głebokości masz instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...