Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mamy bypass standardowo w centralce, bo nie każdy ma GWC. A skoro już jest, to czemu nie używać ...

Miałem na myśli zasadność wykonania by-passu dla GWC, a nie centrali. Nieważne :)

Czy w takim razie Wasza centralka nie ma automatycznego by-pass'u?

Osobiście wolał bym dołożyć te kilka stówek właśnie do automatycznego.

Wracając do umieszczenia reku. Ja mam w nieocieplonym garażu (nieco cieplej niż strych pewnie) i musiałem mu zrobić obudowę. Zastanawiam się nad przeniesieniem go w przyszłości do kotłowni (za ścianę).

 

Nie ma idealnych rozwiązań- jak się okazuje.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu.int: ja nie wiem gdzie Ty mieszkasz, ale u mnie nie ma nigdy tak, żeby w dzień +25, a w nocy przymrozek. A nawet jakby tak było to by-pass w reku da tak mizerny zysk, że w zasadzie szkoda prądu na przestawienie jego pozycji.

No i koniecznie podaj gdzie widziałeś takie tanie przepustnice z siłownikiem i dla jakiej były średnicy (bo soć mi mówi, że zdecydowanie za małej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić, po co Wam by-pass na GWC? skoro (jak wyżej napisano) zmiana jest rzędu dziesiątych części stopnia (pewnie tak jest - nie mierzyłem).

U mnie chodzi cały czas na GWC.

Chyba znowu próbujecie komplikować sobie życie.

Jeśli jest jakiś praktyczny powód "pozostawiania" GWC w stanie "nieużywalności" to chętnie je poznam.

 

Pozdrawiam

Adam

 

Jak często zaglądasz do Twojej centrali? Mam dylemat czy w pomieszczeniu gospodarczym umieścić (10m2) czy na strychu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kiedyś były ...

daj mi tu i teraz...;)

 

TD 06 230 znalazłem za ok.260 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wro - w minioną sobotę o świcie "w polu" było ok. 3-4stC a po 14.00 ponad 23stC;

 

poobserwuj o ile zmienią się temp. na anemostatach ...;)

taki przykład bez rekuperatora i by passu ...

u mnie nad ranem 0*, na anemostatach 18*

w południe 20*, na anemostatach 18*

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę pytanie o szczelność. W sumie do wszystkich, bo nie wiem.

Alnor ma w katalogu:

- Przepustnice z obejściem pod siłownik DATVTML

- Przepustnice szczelne z obejściem pod siłownik DATATML

 

Co sugeruje, że te pierwsze są nieszczelne. Na ile nieszczelne?

 

Skoro taki GWC żwirowy (czego nieraz dowodził m.in. adam_mk) ma znikome opory, to przy takiej nieszczelnej przepustnicy jaki procent zassiemy z czerpni, a jaki z GWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dorzucę pytanie o szczelność. W sumie do wszystkich, bo nie wiem.

Alnor ma w katalogu:

- Przepustnice z obejściem pod siłownik DATVTML

- Przepustnice szczelne z obejściem pod siłownik DATATML

 

Co sugeruje, że te pierwsze są nieszczelne. Na ile nieszczelne?

 

Skoro taki GWC żwirowy (czego nieraz dowodził m.in. adam_mk) ma znikome opory, to przy takiej nieszczelnej przepustnicy jaki procent zassiemy z czerpni, a jaki z GWC?

 

no to teraz nasuwa się pytanie ...

po co nam jeszcze czerpnia ścienna skoro mamy GWC ( mówię o rurowym ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często zaglądasz do Twojej centrali? Mam dylemat czy w pomieszczeniu gospodarczym umieścić (10m2) czy na strychu?

Mam centralę Renovent'a, która niestety przy cyfrowym sterowniku nie sygnalizuje zabrudzenia filtrów (standard przy sterowniku ręcznym - trzybiegowym), więc co jakiś czas tam jednak trzeba zaglądać. Robiąc obudowę zrobiłem sobie takie "okienko" na wysokości wyświetlacza centrali i co jakiś czas wyjmuję je aby zerknąć, czy z centralą wszystko ok. Jako, że centrala w garażu, więc raz w miesiącu tam zaglądam - może częściej, jednak ze względu na monitoring filtrów (mieszkam w polu prawie) przynajmniej raz w miesiącu. Renovent jest dość mały więc ja go chyba przeniosę do kotłowni (kiedyś). Moja obudowa nie jest zbyt piękna, no i gabarytowo się powiększyła centrala. Nie można też zaprezentować centrali chcącym zobaczyć instalację.

Jeśli:

1. będziesz miał sygnalizację brudnych filtrów na sterowniku

2. Ocieplisz centralę

3. Wymiana filtrów nie zajmie Ci więcej niż 5 min (wełna mineralna z mojej obudowy szczypie później)

to zrób na strychu

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciw umieszczeniu centrali w garażu nieocieplanym (mój przykład) lub na strychu jest możliwość zamarznięcia kondensatu przy niedokładnym ocepleniu i mrozach rzędu -30 . Miałem raz, czy dwa akcję z suszarką.

 

Pozdrawiam

Adam

to co ty masz za GWC ...???

 

no chyba że chodzi o rurkę odprowadzającą ...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...