Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Szanowni, z braku lepszego wątku uprzejma prośba o pomoc w eksperymencie myślowym. Chodzi o pomysł na basen, który to przez większość dnia będzie przykryty, ale używany przez 2-3 godziny dziennie będzie generował nawet do 10 kg/h wilgoci. Typowo załatwia się to potężną wentylacją, ale wiadomo, nawet dobry reku da pewnie z 50% sprawności entalpicznej, reszta w powietrze. Pomysł jest taki: czy naprawdę duży żwirowy GWC mógłby tu zadziałać jako akumulator energii? W czasie np. 2h korzystania z basenu musiałby schłodzić 1000 m3 powietrza 30* RH 60% do ca. 12*, żeby to później oddać na wentylację, ew. wspomaganie PPC? Może to zadziałać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie, że chcesz puścić powietrze z basenu do tego GWC?

 

W rzeczy samej. Recyrkulacja. 1000 m3/h 30* RH 60% schłodzone do np. 12* pozwoli wytrącić ca. 9 kg/h wody. Czystością się nie przejmuję, bo basen musi być higieniczny z różnych innych względów. Pytanie więc brzmi: czy GWC będzie skuteczny jako krótkookresowy akumulator energii (i wilgoci). No i oczywiście zakładam albo GWC pod płytą, albo reku, jedno z dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tym aby powietrze z dodatnią temperaturą z GWC traktować jako źródło ciepła dla wymiennika powietrze-powietrze? Mam namyśli instalację w której mam klimatyzację wpiętą do kanałów wentylacji mechanicznej - ale wiadomo że przy ujemnych temperaturach klimatyzacja taka nie działa - więc zimą do skraplacza dociagamy nawiew z GWC i w ten sposob przez cały rok możemy grzać ciepłem z taniej pompy ciepła z dobrym zyskiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kW ciepła można wyciągnąć z takiego powiedzmy GWC 50m rury kalizacyjnej zakopanej pod domem? Będzie tego z 5kW? (zakladam ogrzewanie powietrza od -10C do +5C)

 

Nawet się wstrzeliłeś w okrągłą liczbę, dla 5 kw i takiej delty potrzebujesz 1000 m3 / h. Wnioski zdaje się oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus wszystkim :)

 

Z racji tego, że rozpoczynam projekt "Reku / z GGWC/ - tymi rencami" :) mam pytanie odnośnie izolowania rur. Początkowo nie przejmowałem się tym problemem, ponieważ reku i wymiennik GGWC miały być zainstalowane na parterze. Jednak z racji tego, że z pomieszczenia było wszędzie daleko nie było możliwości bezkolizyjnego rozprowadzenia kanałów nawiewno-wywiewnych, zaplanowałem umieszczenie całej maszynowni w "pomieszczeniu strychowym" /na poddaszu użytkowym. W związku z tym, będę musiał poprowadzić rury od GGWC po ścianie. Wiem, że będę je musiał solidnie zaizolować.

Ściany zewnętrzne są z pustaka 300 P+W. Przewidziana jest izolacja 15 cm styropianu. I teraz pytania:

 

1. Po której stronie muru prowadzić rury? Od wewnątrz budynku, czy od zewnątrz?

2. Czym je zaizolować, by zimą nie oddawały ciepła zanim glikol nie dotrze do wymiennika, a latem by nie oddawały chłodu /by nie dochodziło do skraplania/? Znalazłem coś takiego: http://www.armacell.com/WWW/armacell/INETArmacell.nsf/standard/AF88CD94B803C98BC125792F003BD1BB

Nie wiem czy sama taka izolacja by wystarczyła, czy dołożyć coś jeszcze.

 

Czy np, wykuć w ścianie pionowy rów :) na 10-12 cm wgłąb pustaka /od wewnątrz/ dać ze 3 cm twardego styropianu, potem rury w tej izolacji i wszystko zapierniczyć pianką poliuretanową? Będzie dobrze? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ją w przemyśle - ta izolacja jest bardzo dobra i są różne jej grubości więc wystarczy jak dobierzesz odpowiednią i zamontujesz zgodnie z zasadami (kwestia odp. obejm jeśli wystąpią).

 

Planuję dwie pętle z rury PE 25. Widzę, że te izolacje występują w różnych wariantach grubości. Na pewno czym grubsza tym lepsza, ale nie wiem czy np AF-02 wystarczy. Dlaczego tak ważne są obejmy? Czy mogę "złapać" rurę, owiniętą tą izolacją, zwykłą metalową obejmą czy lepiej przez obejmę Armafix?

W pierwszym etapie budowy GGWC, muszę wyprowadzić piony /przed tynkami/. Resztę GGWC /pętle/ hydraulik zgrzeje później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kasa nie gra roli to odpowiednia do średnicy obejma armafix. Inaczej to zwykłą obejmą ale koniecznie o średnicy izolacji. Miękką izolację owijają jakimś w miarę sztywnym tworzywem żeby "łapać" na szerszej powierzchni.

 

Wielkie dzięki za podpowiedź. Raczej nie będę wydawał kasy na te dedykowane obejmy, a zrobię tak jak piszesz. Można nawet zastosować dwie połówki rury PE np 32 lub 40 takie po 10 cm długości i myślę, że będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeszło miesiącu od ostatniego włączenia GWC, dziś powiało stęchlizną. W sumie nie do końca wiem czym śmierdzi, może jakaś myszka tam wlazła i została tam na wieki?

Jak zlikwidować ten problem? Na razie od 3 godzin GWC pracuje, poziom smrodu chyba minimalnie się zmniejszył.

Coś doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeszło miesiącu od ostatniego włączenia GWC, dziś powiało stęchlizną. W sumie nie do końca wiem czym śmierdzi, może jakaś myszka tam wlazła i została tam na wieki?

Jak zlikwidować ten problem? Na razie od 3 godzin GWC pracuje, poziom smrodu chyba minimalnie się zmniejszył.

Coś doradzicie?

 

GWC z bezpośrednimi dostępem do ziemi musi pracować o d czasu do czasu, u mnie po dwóch miesiącach był wyraźnie czuci ziemisty zapach, po prostu trzeba przewietrzyć.:sleep:

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapach stęchlizny to zapach gdzieś zalegającej wody .Pozbyłem się tego problemu rozpylając wodę utlenioną na czerpni(oczywiście po zdjęciu filtra jeżeli jest) .Woda utleniona skutecznie niszczy mikre życie a woda odparuje przy ciągłej pracy GWC.Aby ustrzec się od takich niespodzianek,warto pamiętać o solidnym spadku w kierunku odwodnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...