Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystko zależy od tego do czego to GWC - tryb zimowy, czy też letni również, i ile tego powietrza będzie przewalał. Czy do wentylacji nawiewnej z wentylatorem w czerpni, czy pod rekuperator. W drugim przypadku najlepiej jak opory nie przekroczą 30Pa, a to głównie zalezy od ilości kolan.

 

Dla GWC o wydajności do 140m3/h z prostej rury, walenie w nie 200 nie ma sensu, raz kosztowo, a dwa wyższy uzysk będzię miał ten ze 160.

 

Ale to moje zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego do czego to GWC - tryb zimowy, czy też letni również, i ile tego powietrza będzie przewalał. Czy do wentylacji nawiewnej z wentylatorem w czerpni, czy pod rekuperator.

To prawda, latem wentylacja schodzi na drugi plan. Jest tu roznica miedzy latem i zima.

Średnice kanałów do zimowej wentylacji moga byc małej srednicy. Do klimatyzowania musza byc wiekszej. Latem wentylacja schodzi na 2 plan - wazne staje sie chlodzenie pomieszczen. Dlatego trzeba przyjac że latem wymian musi byc zdecydowanie wiecej - na parterze min. 1 wymiana/h na pietrze gdzie sa duze zyski ciepła od dachu min 2 wymiany/h. Do tych wydajnosci (wymian) trzeba dobrac fi kanałow zasilajacych pokoje a co za tym wydajność GWC. Srednia dla calego budynku 1,5wym./h i ta wartosc trzeba pomnozyc przez uzytkowa obietosc budynku. Wynik to wydajnosc GWC. Mozna przyjac ze rury z zwirowego GWC do wydajnosci 400m3/h wystarcza rury fi 200 do 700m3/h fi rur 250mm. Utrzymując optymalne srednice kanałow z GWC i w domu można zapewnic małe opory powietrza a co za tym bezgłośną wentylacje

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dwa wyższy uzysk będzię miał ten ze 160.

 

...?????

moje 200mm np dzisiaj...

na zewnątrz 27*

z GWC przy 120m3/h 9,6*

przy 490m3/h 10,1* ( po dwóch godzinach pracy z taką wydajnością, potem wyłączyłem bo za zimno się w chałupie zaczęło robić ...:yes: )

mam swojego rurowca już od kilku lat i jakoś nie zauważyłem spadku sprawności przy małym wydatku powietrza, temp. na wlocie do chałupy jest zawsze bliska tej jaką ma grunt o danej porze roku ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grunt sam piach, wentylacja mechaniczna z reku..

plan ma być taki żeby go umieścić pod tarasem:

 

https://www.dropbox.com/s/9q4ut16rsuonal5/parter.jpg

 

wymiary około 9x4m, wejście do domu w pobliżu drzwi pośrodku domu do pom. gosp. a czerpnia po przekątnej

myślałem o 3lub 5 rurach równolegle..

drugi wariant to żwirowiec ale nie wiem czyjest sens bo muszą być tam wylane stopy po podpory dachu..

czy tam rurowiec zda egzamin?

i w takim układzie jak zrobić spadek? podejrzewam że najlepiej w kierunku czerpni.. i jak przy czerpni zrobić ewentualne wyciaganie wody?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grunt sam piach,

i w takim układzie jak zrobić spadek? podejrzewam że najlepiej w kierunku czerpni.. i jak przy czerpni zrobić ewentualne wyciaganie wody?

pozdrawiam

zrób spadek w kierunku czerpni a samą czerpnię zakończ studzienką chłonną na dnie...

tak swoją droga to ja u siebie jeszcze tam żadnej wody nie widziałem ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...temp. na wlocie do chałupy jest zawsze bliska tej jaką ma grunt o danej porze roku ...:yes:

 

Jasiek - nie będziemy się spierać :)

 

...?????

moje 200mm np dzisiaj...

na zewnątrz 27*

z GWC przy 120m3/h 9,6*

przy 490m3/h 10,1* ...

 

Ale temp. bliska temperaturze gruntu na głębokości 1,5m teraz to ok. 6stC ;) - twoim do tego daleko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6stC podają do obliczeń GWC, o tej porze roku.

aaa... jak podają to szacun , przecież wiedzą lepiej co mam pod trawnikiem ...:cool:

z dzisiaj ...

godz 7:45 na zewnątrz 19*, z GWC 9,4*

godz 14:30 na zewnątrz 28*, z GWC 9,6*

temperatura gruntu to temperatura gruntu, w sierpniu będzie ok 16-16,5* niezależnie czy na zewnątrz 15 czy 35* ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Strasznie długi wątek. Trzeba go czytać na raty po nocach... mam nadzieję, że nie przegapiłem niczego istotnego.

Możliwe, że skuszę się na ceramiczny GWC. Ale po pewnych problemach z komarami u jednego z forumowiczów zacząłem się zastanawiać nad możliwościami czyszczenia takich instalacji. Zabezpieczyć taki układ przez dostaniem się tam np. komarów, czy innych "żywych elementów" to jeden aspekt, ale zdarzają się sytuacje wyjątkowe i może trzeba przewidzieć możliwość oczyszczenia takiej instalacji.

Czy woda utleniona to jedyny pomysł?

 

A może warto też "zdezynfekować" ceramikę jeszcze przed rozłożeniem jej? Właściwie to nie ma się gwarancji, czy pustaki nie leżały np. w błocie lub jakieś gąsienice nie robiły tam kokonów.

 

I jeszcze jeden pomysł. Czy jest jakiś sens wbijania metalowych prętów (na razie mniejsza o materiał, chodzi o przewodzenie ciepła) pod GWC aby zrobić swoisty radiator pod ziemią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zacząłem się zastanawiać nad możliwościami czyszczenia takich instalacji..."

 

To przestań się zastanawiać.

Bywasz czasem na jakiej łące.

Przecież jej nie czyścisz zanim na nią wejdziesz.

A tam jest sporo tych latających...

Tkanina filtracyjna EU3 na wlocie rozwiązuje ten problem.

Kolejną tkaninę masz w domu przed wszystkimi urządzeniami ( żeby komary sobie guza nie nabiły o wentylator).

 

Z tymi prętami - nie ma sensu.

Po co poprawiać Naturę?

Na zimę je będziesz wyciągał?

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zacząłem się zastanawiać nad możliwościami czyszczenia takich instalacji..."

 

To przestań się zastanawiać.

[...]

Tkanina filtracyjna EU3 na wlocie rozwiązuje ten problem.

Kolejną tkaninę masz w domu przed wszystkimi urządzeniami ( żeby komary sobie guza nie nabiły o wentylator).

Nie miałem na myśli normalnej pracy instalacji. Ale nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby wymyślić sytuacje awaryjne z małym podtopieniem w trakcie powodzi włącznie. Ktoś kto mieszka na terenach z powodzi '97 chyba wie o czym mówię. Takie podtopienie to nie była czysta woda gruntowa, tylko woda, która wcześniej "czyściła" obory, szamba, kanalizacje...

Jak oczyścić maxa z takiego syfu?

 

Z tymi prętami - nie ma sensu.

Po co poprawiać Naturę?

Na zimę je będziesz wyciągał?

:lol:

Argument z wyciąganiem prętów jest bardzo chybiony. GWC działa dzięki wymianie energii z gruntem. Im głębiej jest GWC, tym równiejsza temperatura zimą i latem. Niestety ceramiczne GWC są kładzone raczej płytko, bo muszą zawsze być powyżej poziomu wód gruntowych. Takie pręty miałyby poprawić sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intensywny opad potrafi podtopić tereny, gdzie najbliższa rzeka lub jezioro jest oddalone kilkanaście kilometrów. I bynajmniej nie będzie to po prostu deszczówka.

W ten sposób możemy się spierać w nieskończoność, a fakt zanieczyszczenia maxa istnieć będzie. Czy jest jakikolwiek plan awaryjny po za zamknięciem maxa na 4 lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli normalnej pracy instalacji. Ale nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, aby wymyślić sytuacje awaryjne z małym podtopieniem w trakcie powodzi włącznie. Ktoś kto mieszka na terenach z powodzi '97 chyba wie o czym mówię. Takie podtopienie to nie była czysta woda gruntowa, tylko woda, która wcześniej "czyściła" obory, szamba, kanalizacje...

Jak oczyścić maxa z takiego syfu?

 

 

Argument z wyciąganiem prętów jest bardzo chybiony. GWC działa dzięki wymianie energii z gruntem. Im głębiej jest GWC, tym równiejsza temperatura zimą i latem. Niestety ceramiczne GWC są kładzone raczej płytko, bo muszą zawsze być powyżej poziomu wód gruntowych. Takie pręty miałyby poprawić sytuację.

Policz przekrój pręta x ich ilpść ,do tego lambda stali,bo na miedzi zbankrutujesz,uwzględnij różnice temp.między dołem pręta a górą.Jak wszystko porachujesz to powiesz,,za tyle kasy tylko tyle".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...