Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Intensywny opad potrafi podtopić tereny, gdzie najbliższa rzeka lub jezioro jest oddalone kilkanaście kilometrów. I bynajmniej nie będzie to po prostu deszczówka."

 

Rozumiem, że myślisz o chwilach, gdy rzuca żabami...

Ale...

Żwirowiec czy ceramiczny, jak zbudowany prawidłowo, spokojnie takie nawodnienie przyjmie, bo filtrowane około 2m nadkładem.

Woda (średnio) wsiąka w tym kraju 10cm/rok wgłąb ziemi.

Fakt! Średnio z moim kotem to mamy po trzy nogi!

Tyle, że nie wszędzie bym żwirowca/ceramicznego GWC budował.

To trzeba z głową - wtedy działa!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

qrczę,

jak człowiek nie ma z czymś problemu, to i nie zagląda "tu i tam"...

Jak się mają inni (szczęśliwi mam nadzieję) posiadacze ceramicznych "cudaków"?

Oczywiście info na priva, żeby nie było, że mi się nie chce przez cały wątek "lecieć" - a nie chce fakt i czasu nie ma...

U mnie jak na razie większych problemów nie ma. Zabrudził się rekuperator - wzrosły opory na wylotowym - musiałem rozebrać "ustrojstwo i czyścić" - wentylator był na prawdę brudny, pomimo filtrów. Zastanowiłem się przy tej okazji, jak te moje cegły/pustaki się mają? Zaglądał kto do swojego ceramika po 2 - 3 latach?

 

Pozdrawiam wszystkich, co "tymi rękami..."

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poczytałem ostatnie kilka stron i widzę, że temat "zaglądania" do wymiennika żywy jest, ale jakoś nikt się nie rwie :)

Ja zacząłem "czuć" to, o czym pisze kszhu - to mnie natchnęło do badana tematu. Więc:

1. za mało wentylowałem jak na tę porę roku

2. opory na rekuperatorze znacznie ograniczały sprawność całego układu.

Po czyszczeniu owe "zapachy" zniknęły, a po kilku dniach od kąpieli wymiennika (w pierwszym i drugim dniu się przeraziłem) wilgotność w domu wróciła do normy.

 

Pozdrawiam

Adam

 

P.S. Zajrzyjcie do reku, a dopiero później do GWC :)

Edytowane przez @d@m
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończe żwirocwca i mam pytania na koniec:

Chciałbym zainstalować zraszacz. Mam powierzchnie 28m² (trapez 4.0/4.6 x 6.5m).

1) Jak gesto rurki pex? Co 25cm będzie OK?

2) Jeśli tak jest OK, to wychodzi mi 100m rurki, chciałbym podzielić to na 4 pętle po 25m, kończące i zaczynające w czwórniku pex.

3) Jak gęsto i jakim wiertłem nawiercać taką pętlę aby zraszała wodą na całej długości?

4) Czy geowłóknina o gramataturze 200 to to samo co 2x położona o gramaturze 100, czy się różni w strukturze? (musze dołożć pasek w jednym miejscu)

5) Jaki tani i dobry ;) wentylator kanałowy mam sobie szukac aby wentylować teraz, a potem chłodzić nim w lecie? (mam wyjście 2x fi200 z tego GWC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dostałem właśnie wyniki badania geotechnicznego gruntu. Czy mógłby ktoś się wypowiedzieć czy w takich warunkach można budować żwirowy GWC? No no i może przy okazji doradził czy budować fundamenty tradycyjnie na ławach czy "pchać się" w płytę fundamentową.

Wydzielono 3 warstwy geotechniczne.

I warstwa geotechniczna to: pyły brązowe, pyły ciemno beżowe, pyły żółto brązowe – twardoplastyczne.

Uogólnione parametry fizyko – mechaniczne:

twardoplastyczne

Stopień plastyczności 0,25

Wilgotność naturalna 22%

Ciężar objętościowy 2,05G/cm3

Kąt tarcia wew. 140

Spójność 15 KPa

Moduł odkszt. ogólnego 18 MPa

Kategoria gruntu III

 

II warstwa geotechniczna to : - zwietrzelina wapnia o konsystencji plastycznej dla warstwy tej można przyjąć parametry jak dla glin plastycznych.

Uogólnione parametry fizyko – mechaniczne:

II

plastyczne

Stopień plastyczności 0,40

Wilg. naturalna 24%

Ciężar objętościowy 2,00G/cm3

Kąt tarcia wew. 110

Spójność 11 KPa

Moduł odkszt. og. 13 MPa

Kategoria gruntu III

 

III warstwa geotechniczna to : - rumosz skalny

dla warstwy tej według PN-59/B-03020 dopuszczalne naprężenie K2 = 2,0 kG/cm2

 

1. 1.jpg

2. 2.jpg

3. 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o co chodzi z tą wodą podtrawikową ? Co mam zbadać ? Przyznam że temat mi obcy, a google nic nie podpowiada w tej materii.

W opinii geologa mam punkt: 4.3 Warunki hydrogeologiczne

W żadnym odwiercie do głębokości wykonanych wierceń nie stwierdzono występowania wody podziemnej.

Czy o to chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wystepowac woda gruntowa. W ekspertyzie j/w nie ma jej do glęb. 2,5m - wiec do tej glęb. można zwirowy GWC swobodnie wykonac.

"Woda podtrawnikowa" - mysle że chodzi o wody opadowe. Zwirowy GWC jest przykryty warstwami hydro i termo izolacyjnymi, dlatego woda opadowa nie jest grozna.

Budowa zwirowego GWC w murach fundamentowych ma pewne ograniczenia - np w GWC zwiru nie mozna zageszczac a pierwsza wylewka tzw na gruncie tego wymaga. Trzeba by na nim wykonac strop samonosny.

Jeżeli chodzi o zraszanie (jezeli GWC jest płytki np ze względu na wys. stan wod gruntowych np 1m) to trzeba dosc gesto rozmiescic rurki - 0,25m.

Jeżeli GWC bedzie gleboki np do 2,5m to rozstaw rurek i otworow 0,5m bo woda splywajac po zwirze bedzie mogla rozplynac sie po skosie na boki. Rurki pex nie sa odpowiednie - bo przy b. niskich temp powietrza wpadajacego do GWC pekaja - najpierw te blisko czerpni. Geowloknina moze byc 2 warstwowa.

Cytuje: "Mam powierzchnie 28m²...4.6 x 6.5m..." STRASZNIE wielki ten GWC - a co za tym bardzo drogi? Gdzie takie wymiary podaja?

Pozdrawiam

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki pex nie sa odpowiednie - bo przy b. niskich temp powietrza wpadajacego do GWC pekaja - najpierw te blisko czerpni.

Dziękuje bardzo za odpowiedzi.

Skoro nie pex to raczej będzie trudno znaleźć materiał wytrzymały na przemrożenie w nim wody :/ ?

Moze dwa osobne obwody zraszania - jeden wzdłuż czerpni (tylko na lato) i drugi wzdłuż odbiorów powietrza (na zime i lato) ?

Albo zraszać jedynie po okresie regeneracji GWC? I wtedy chyba trzeba by było napowietrzyć zraszacz po?

Albo wogóle w zimie nie używać? (szkoda, bo nie wiem czy suche powietrze nei będzie wylatywać jak grunt nie nadązy podawac wilgoci).

 

Cytuje: "Mam powierzchnie 28m²...4.6 x 6.5m..." STRASZNIE wielki ten GWC - a co za tym bardzo drogi? Gdzie takie wymiary podaja?

Tok rozumowania był taki: Dom kubatura z piwnicą prawie 1000m³ + najbardziej ekononomiczny żwir w dostawie to po 25t, czyli jedna dostawa to raczej za mało, więc wyszły dwie. 28m² to akurat dostepne miejsce, przy wysokości GWC 0.9m. Podobno lepiej przewymiarować, a jak cudo będzie działać za wydajnie to może będzie użwyana do klimatyzacji albo nawet na wejście do powietrznej pompy ciepła ;).

Żwir z transportem wyszedł mnie 3000PLN.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w GWC nie ma bardzo niskich temp.

No, to chyba zależy jak się intensywnie mrozi GWC.

to zraszacz a nie rura zasilająca więc wody mogą być w nim tylko resztki.

Jak by zraszać poniżej zera i zostawić wodę, to pierwsze co zamarznie to otwory, a potem reszta w środku?.

Nawieracać od dołu aby woda spłynęła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Woda podtrawnikowa" - mysle że chodzi o wody opadowe. Zwirowy GWC jest przykryty warstwami hydro i termo izolacyjnymi, dlatego woda opadowa nie jest grozna.

 

Mało Adama czytałeś ;) Woda podtrawnikowa, to oczywiście jedna w nazw wody podskórnej, tudzież gruntowej, tj. tej która się czasem tuż pod trawnikiem sączy. Jak jej trwale (!) nie ma do 2,5 m w głąb to żwirowca da się spokojnie postawić

 

Budowa zwirowego GWC w murach fundamentowych ma pewne ograniczenia - np w GWC zwiru nie mozna zageszczac a pierwsza wylewka tzw na gruncie tego wymaga. Trzeba by na nim wykonac strop samonosny.

 

Gdzie wyczytałeś, że żwiru w GWC nie można zagęszczać? I co by się mu niby miało stać? Inna rzecz, że jego się raczej za bardzo zagęścić nie da... Niemniej da się go spokojnie zrobić pod posadzką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wyczytałeś, że żwiru w GWC nie można zagęszczać? I co by się mu niby miało stać? Inna rzecz, że jego się raczej za bardzo zagęścić nie da... Niemniej da się go spokojnie zrobić pod posadzką.

Maly opor zwirowego (latem do klimatyzowania przy pelnej wydajnosci) ok 120Pa wynika z tego powietrze przechodzi przez zwir z mala szybkoscia ok 0,1-0,2m/s czyli laminarnie. Ma na to do dyspozycji kilka m2 przekroju żwiru. Gdyby dodac puste przestrzenie pomiedzy kamyczkami zwiru to nazbiera sie tego ok 0,3-0,5m2. Przy zageszczaniu kamyczki zwiru ukladaja sie do siebie w taki sposob ze wypelniaja prawie całe wolne przestrzenie przez które miało przechodzic powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zageszczaniu kamyczki zwiru ukladaja sie do siebie w taki sposob ze wypelniaja prawie całe wolne przestrzenie przez które miało przechodzic powietrze.

 

To chyba przy małej granulacji żwiru - z tego co tu (na forum) wyczytałem, to przy otoczakach 32-60mm nie powinno być takiej możliwości (wypełnienia wolnych przestrzeni). No chyba że coś źle rozumuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32-60 jest całkiem dobrą granulacją. Najmniejsza dostępna (choć i to nie wszędzie) to zwykle 16-32, ale po pierwsze ta jest rzadziej spotykana, a po drugie jest zwykle dużo bardziej zasyfiona (piachem, gliną i innymi zdecydowanie zbędnymi śmieciami). Wymyślać można sobie dowolne rzeczy, ale to się musi dać potem w miarę łatwo zrealizować, a z dostępnych w miarę powszechnie sortów żwiru, 32-60 jest najbliższy ideałowi, chyba że znajdzie się czysty 16-32, lub będzie się nam chciało te kilkadziesiąt ton kamyków wypłukać przed zakopaniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze mniejsza granulacja 32-60mm jest zbyt wielka. Ciekawe kto to wymyslil i na podstawie czego?

 

Ja znalazłem tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74671-GWC-%C5%BCwirowy post #4 Adama cyt" Złoże można i należy wypełnić drobnicą - otoczaki o średnicy 35-65. Taką, jaką zdobędziesz."

 

Więc tak sobie poukładałem w głowie, że tak powinien być zbudowany żwirowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy granulacji 16-32mm opór przejscia powietrza przez zwir jest stosunkowo maly - tak jak pisalem przy pelnej wydajnosci ok 120Pa.

Sumaryczna powierzchnia w 1m3 kamyczków żwiru jest duża (dużo wieksza niz 32-60mm). Czyli wieksza powierzchnia styku powietrza z zwirem a za tym lepsze uzdatnienie powietrza w GWC zimą i latem.

Ponad to kamyczki zwiru sa blisko siebie, dlatego szybko wymieniaja sie energia - nastepuje szybka regeneracja temp zwiru w GWC z otaczajacym go gruntem rodzimym.

 

Zgadzam się ze w zwirowniach - czysty zwir wystepuje tylko przy granulacji 2-8 i 8-16 - ten zwir stosuje sie do betonow towarowych i lepszych. Ten zwir jest plukany czysta woda. Jeszcze tzw pospółka (mieszanina piasku i zwiru) jest w miare czysta (do GWC sie nie nadaje). Pozostałe granulacje sa polproduktami ktore trzeba zmielic. Dlatego w projektach budowy GWC zalecam zeby pojechac do zwirowni i sprawdzic co chcą nam przywiezc na budowe. Brac do reki suchy zwir bo na nim widac muł itp. ktorego ze wzgledow higienicznych nie powinno byc. Mozna go plukac na budowie - np w starej taczce z otworami w dnie. Miedzy innymi dlatego budowa GWC zajmuje ok 4-5dni.

Zobaczcie jakie parametry osiagają dobrze wykonane GWC z granulacja zwiru 16-32mm

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

To co wyzej pisze nie znaczy to że GWC w których jest wieksza granulacja nie beda dzialac.

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jakie parametry osiagają dobrze wykonane GWC z granulacja zwiru 16-32mm

(...)

To co wyzej pisze nie znaczy to że GWC w których jest wieksza granulacja nie beda dzialac.

 

Mnie tam te wyniki jakoś nie powalają. Powiedziałbym nawet, że nie odbiegają szczególnie od typowych GWC bezwymiennikowych, ale nawet glikolowe GWC mogą takie wyniki osiągać. Za to powiem, że budowa żwirowca ma sens tylko jak kupimy w miarę tani żwir i się przy nim za bardzo nie napracujemy (chyba, że ktoś lubi przewalać kamienie) - to i tak jest najdroższy możliwy rodzaj GWC - każdy inny wyjdzie taniej i będzie dawał podobne efekty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...