Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

a o ile im schładza się budynek dzięki GWC ???

to że z niego leci te 16 czy 17* to jeszcze nic nie znaczy ...:no:

 

Trzeba zapewnic tyle wymian na godz. zeby schlodzic powietrze w budynku do wartosci normatywnej - czyli 25C. Praktycznie zeby latem sie nie przeziębić to powinna byc to róznica +/- 5C mniej w domu niż na zewnątrz. NAJWŻNIEJSZE jest to że obniża sie wilgotność powietrza które Idzie z GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
A jakie ma zalety Uniflex+ wg. Ciebie?

Nie istnieje tylko uniflex,są inne i tańsze systemy PE.Co do zalet to średnica,trwałość,brak konieczności izolowania,nie skomplikowana instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chłodnego do wentylacji nigdy nie zabraknie. Dlaczego więc tylko wyporowa jeśli mechaniczna spokojnie rozrzuci te m3 po całym mieszkaniu - jedna wymiana kubatury na godzinę to nie mało.

 

Jedna wymiana na godzinę jest niezauważalna, jeśli to chłodne powietrze jest najpierw mieszane z najcieplejszym pod sufitem. Potrzebne było by z 10 wymian na godzinę, żeby szybko poczuć efekt (oczywiście zakładm upał i ostre słońce na zewnątrz, oraz istnienie, nawet zacienionych, okien połaciowych). Dlatego wentylacja wyporowa jest skuteczniejsza - tam nie chłodzimy ciepłego powietrza, tylko je wymieniamy na chłodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dla uważających GWC za klimatyzator proponuje zmierzyć dokładnie wywiew z anemostatu i wyciągnąć wnioski,żeby nie było później zdziwienia czemu dom się nie schładza nawet przy 400m3/h :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uważających GWC za klimatyzator proponuje zmierzyć dokładnie wywiew z anemostatu

A jak ma działać klimatyzacja? Ma schładzać tylko powietrze, czy też ograniczać nagrzanie się struktury domu(ściań stropów itd)? (pytam bez podtekstów - na prawdę nie wiem, dotychczas, bez refleksji, przypuszczałem że chłodzi się cały dom... ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jak ma działać klimatyzacja? Ma schładzać tylko powietrze, czy też ograniczać nagrzanie się struktury domu(ściań stropów itd)? (pytam bez podtekstów - na prawdę nie wiem, dotychczas, bez refleksji, przypuszczałem że chłodzi się cały dom... ).

Jeśli będziesz posiadał w domu wentyle do wentylacji o wydajności tak jak klimatyzatory a nawet większe czyli ok.3000-4000m3/h to odczujesz schładzanie ale nie przy 300m3/h na cały dom.Dlatego pisałem o przemierzeniu max.nawiewu w pomieszczeniu i zastanowienie się nad tym co taki nawiew może "zdziałać".Najlepszym sposobem na upał w domu jest ograniczenie słońca w domu a nie GWC czy wentylacja.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

Jestem na etapie ścian fundamentowych i pomyślałem, że można się zastanowić na GWC...

Proszę o opinie jakiego typu GWC waszym zdaniem jest sens zrobienia, a może wg. waszych doświadczeń z posiadania GWC nie ma racji bytu ?

PZDR

Jeśli już to tylko rurowy ale bez przegięć cenowych,wg mnie do max.500zł.

Moim zdaniem GWC nadaje się tylko do ochrony wymiennika w reku bo do niczego innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to tylko rurowy ale bez przegięć cenowych,wg mnie do max.500zł.

Moim zdaniem GWC nadaje się tylko do ochrony wymiennika w reku bo do niczego innego.

 

Dzięki bardzo za odp.

Nie liczę na zamianę GWC w klimatyzację jeżeli chodzi o ochronę to i owszem.

Mam w garażu 10 m pomarańczowej ruruy160.....może się nadadzą ?

Może jesteś w stanie podrzucić link lub dziennik budowy kogoś, kto coś takiego sam wykonywał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC jako klima. Ma sens pod warunkiem,że ściany,okna,strop mają straty mniejsze od energii jaką niesie 100kg powietrza schłodzonego z 30 do 15oc ,czyli tak +- 0,5kWh,lub wielokrotność.Wielokrotność oznacza,że np.straty między komfortem 24-25 w domu gdy na zewnątrz 30 wynoszą 1,5kWh,to tego powietrza o parametrach +15oC należy przepuścić 300kg/h,czyli 250m3/h.Działa przy wentylacji wyporowej.Przy normalnej znacznie więcej bo się miesza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki bardzo za odp.

Nie liczę na zamianę GWC w klimatyzację jeżeli chodzi o ochronę to i owszem.

Mam w garażu 10 m pomarańczowej ruruy160.....może się nadadzą ?

Może jesteś w stanie podrzucić link lub dziennik budowy kogoś, kto coś takiego sam wykonywał ?

Nie mam zapisanych konkretnych wykonań ale na forum jest tego trochę.Jeśli masz taką rurkę to się nada.

 

Przypomniała mi się słynna teoria TB,jeśli GWC to styknie 10mb ;)

Sporo racji w tym jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
GWC jako klima. Ma sens pod warunkiem,że ściany,okna,strop mają straty mniejsze od energii jaką niesie 100kg powietrza schłodzonego z 30 do 15oc ,czyli tak +- 0,5kWh,lub wielokrotność.

Nie doceniasz słońca...

Ono nie ogląda się na izolację i straty przez przegrody.

Masz rację jeśli dom będzie całkowicie zaciemniony,w innym wypadku zapomnij o klimie z GWC :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doceniam.doceniam,bo mi kuku robi od południa.Ale pokonam je niedługo.Aby GWC działało jako klima,nie trzeba dużo.Przecież delta T to tylko 5-6oC przy jasnych elewacjach.

Okna połaciowe kładą pomysł, czy nie zabezpieczone od promieniowania okna zachodnie.Wniosek.Problemem jest zabezpieczenie okien przed słoneczkiem.GWC da radę,tylko trzeba trochę pomóc.

Jak się postarać to i bez wentylatora zadziała w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności . Wyporowa to taka co dołem wlata a górą wylata.Taka grawitacyjna ,ale jakby w ,,mądrzejszy" sposób ujęta.Co nie oznacza,że to to samo. .Grawitacyjna to czerpie ze szpar w oknach i drzwiach.A wyporowa czerpie z jednego czy dwóch punktów(może być wstępnie podgrzane siłami natury,np.GWC)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...