Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
z jakiej rury proponujesz zrobić GWC rurowy za 500 zl?

 

Ja mam ze zwykłej drenażowej bez otworów fi 125mm 2x20mb,działa od września ub roku bez zarzutów.

Oczywiście nie proponuje,to mój wymysł oparty na pozytywnych doświadczeniach SUSPENSER-a z tymi rurami :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Problemem jest zabezpieczenie okien przed słoneczkiem.GWC da radę,tylko trzeba trochę pomóc.

.

O właśnie,jeśli 1 warunek zostanie spełniony to 2 nie jest konieczny do utrzymania znośnych temperatur w domu w upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK nydar skoro twój GWC jak i ( jaśka71 ) działają tak super w lecie to dlaczego Ci się dom latem przegrzewa - bo przyznasz że 27-28 C to latem nie jest komfort ? Czyżby immanentna wada szkieletowca ( tj. brak akumulacji ) powodowała że nawet ,,super" GWC sobie nie radzi ?? Czy jednak te temperatury 16 C to latem przy 150 m3/h a przy 500 m3/h to już troszkę wyżej ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
OK nydar skoro twój GWC jak i ( jaśka71 ) działają tak super w lecie to dlaczego Ci się dom latem przegrzewa - bo przyznasz że 27-28 C to latem nie jest komfort ? Czyżby immanentna wada szkieletowca ( tj. brak akumulacji ) powodowała że nawet ,,super" GWC sobie nie radzi ?? Czy jednak te temperatury 16 C to latem przy 150 m3/h a przy 500 m3/h to już troszkę wyżej ??

Żaden GWC nawet z 10st.C na wyjściu nie ochłodzi domu ani nie zapobiegnie nagrzaniu przy wydajności 150-300m3/h jeśli okna nie będą zakryte czarną zasłoną obojętnie czy to będzie wentylacja wyporowa czy wentylacja nawiewno-wywiewna.

Cudowna moc wentylacji wyporowej jest "lekko" naciągana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam GGWC z reku i wentylacją wyporową ( nawiewy chłodnego w podłodze lub 10-15 cm od podłogi w ścianach, wywiewy - anemostaty w suficie ) i nawet przy 350m3/h bez zasłoniętych rolet od południa ( pomimo znacznej masy akumulacyjnej - dwa stropów betonowych i wylewki , gres ) o komforcie termicznym tj.23 C w domu przy 28-30 C na zewnątrz można pomarzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o cudach mówimy a o fizyce.Oczywiste chyba ,że ciepłe się unosi i jeżeli nie jest mieszane to wyporowa będzie skuteczniejsza.

Co do ,,mocy" GWC. Nie jest powalająca,ale mam nadal nie zabezpieczone południowe okna (cała ściana od podłogi do sufitu),stąd 27oC w słoneczny dzień.Ale jak wyłączę GWC to mam przeszło 30.Z kolei ja mam spuszczone rzymskie kotary a słońce nie operuje na posadzkę,to mam 25oC.

Będzie osłona zewnętrzna przed słońcem ,będzie 23oC w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzyciel. 23 C będzie jak nikogo nie będzie w domu, nie będziesz gotował, włączał radia, telewizora, komputera i otwierał drzwi. W normalnym użytkowaniu stawiam dobre wino że Ci się to nie uda ( tj. 23 C w domu przy 30 C na zewnątrz - nawet jeśli będziesz dmuchał 300 m3/h ). Jeśli jesteś zainteresowany zakładem szczegóły na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakład stoi . Rozumiem że potwierdzasz że uda ci się przy 2-3 tygodniach upałów powyżej 30 C przy normalnie użytkowanym domu tj. gotowanie, pranie, sprzątanie, wszyscy użytkownicy w domu ( a nie na wakacjach ), włączone oświetlenie, TV, komputer itp. itd. osiągnąć w swoim szkieletowym domu bez klimatyzacji ( tylko z gwc) 23 C . Potwierdź na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,jako że to mój pierwszy post,mimo że czytam Forum od lat.

 

Kończę właśnie budowę domu i czas na GWC żwirowe,ale:

 

Nie potrafię wydedukować z lektury wątku "GWC-100 sposobów..."

ile m3 otoczaków wrzucić w ziemię aby odpowiednio przewymiarować

GWC i zapewnić mu stałą pracę zimą bez przerw na regenerację.

I jakie optymalne wymiary/proporcje złoża wybrać ?

A na jakiej głębokości umieścić górną powierzchnię złoża,przy założeniu

obłożenie 10 cm styro z 1m zakładem poza złoże ?

 

Założenia:

dom: 20 cm styroduru pod płytą fundamentową

ściany-25 cm BK gatunku 500+ 20 cm grafitowego styro lambda 0.032

dach 30 cm wełna

powierzchnia podłóg 184 m2 kubatura ogrzewana około 480 m3

WM z centralą went. Berluf Selen II ( 2 hybrydowe wymienniki ciepła-cokolwiek to znaczy)

poziom wody gruntowej poniżej 6m ppt,głębokość przemarzania 1,4 m

grunt glina piaszczysta,wilgotna

otoczaki będą płukane frakcji 60-100 mm (drobniejszych nie znalazłem w pobliżu)

planowana instalacja zraszania złoża

 

Będę Wam wdzięczny za pomoc ,bo w tym wątku są na tem temat sprzeczne informacje.

 

Pozdrawiam Andrzej

Edytowane przez furmanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie porównuję tylko piszę o swoich wątpliwościach odnośnie wydajności chłodniczej GWC.

To jest kwestia ilosci wymian powietrza w budynku. Jeżeli budynek nie jest mocno "przeszklony" (max25%) to musi byc min. srednio 1,5wym./h - parter mniej góra więcej. Od strony poludniowej i z oknami dachowymi jeszcze wiecej.

Wtedy GWC bedzie potrafił spełnić normy które beda kwalifikowac budynek do klimatyzowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak na szybko przy 140-150 m2 powierzchni domu mamy ok. 450 m3 kubatury , to 1,5 wymiany to jedyne 675 m3/h a więcej np. 2-3 krotność to 900 - 1350 m3 . Jakie przewody ( chyba 200mm ) i jaki wentylator da radę to przepchnąć ( na pewno nie będzie brał 100 W tylko 500-800 W dla wymian 900-1350m3/H) . Większość WM jest na kanałach 150 - 180mm ( lub ich ekwiwalentach w PE ) i wentylatory 250-350 W max i przepychają do 500-600 m3 /H ). Klimatyzację za pomocą GWC można między bajki włożyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...