Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dużo osób pisało i zrobiło gwc pod domem. Największa zaleta to gotowy wykop (koszta) oraz izolacja od zewnętrznych warunków. Bo chyba o to chodzi aby czerpać z ziemi a nie z tego co nad nią. Ponawiam pytanie czy na dom około 140m2 takie około 60mb rury w układzie jak wyżej na foto ma sens?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x czytałem już wcześniej że masz też pod domem i gdyby nie problemy jakie Cię dotknęły to pewnie też takie samo rozwiązanie bym chciał zrobić

Miejsce na działce mam ale ale kilka dni temu płaciłem za wykop pod dom i wiem teraz jakie to są koszta, stąd chęć wykorzystania już powstałego.

 

Ławy mam mieć na około 160cm, także lekko wyżej mógłbym już układać rury. Ludzie robiąc na zewnątrz takie rozwiązania kładą specjalnie styropian aby zimą czy latem dodatkowo izolował od warunków zewnętrznych, tu ten problem odpada bo przecież mamy dom nad nimi. Martwi mnie tylko czy taka długość rur w tym układzie wystarczy, bo zawsze mogę wyjść od frontu przez fundamenty na zewnątrz budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klaudiusz_x czytałem już wcześniej że masz też pod domem i gdyby nie problemy jakie Cię dotknęły to pewnie też takie samo rozwiązanie bym chciał zrobić

.

 

Mam na zewnątrz. Pod domem mam piwnicę. Nie było szans na GWC pod podłogą. W planach mam nie ogrzewać piwnicy.

GWC zabrałoby mi ciepło ziemi do grzania/chłodzenia piwnicy w zimie/latem.

Stąd jest na zewnątrz pod przyszłym tarasem z kostki brukowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dzisiaj GWC zrobiony.. nie byłem na koniec ale w czasie roboty coś tam komórką cyknąłem:

https://www.dropbox.com/s/q4me2otl3kc5634/2013-06-27%2016.15.47.jpg

około 50mb rury 200mm układanej od 2.5m do 3m przy czerpni..

 

Jaką masz odległość pomiędzy rurami?

Szkoda tej zmarnowanej przestrzeni która pozostała do brzegu wykopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodatkowe pytanie, czy taki układ w ławach domu niepodpiwniczonego na około 1.5m zakopane miał by sens? Wychodzi około 60mb rury. Całość była by pod garażem, wraz z wentylatorem na czym mi zależy.

 

http://img46.imageshack.us/img46/8053/zeym.jpg

 

U siebie nie dawałem w piwnicy właśnie ze względów ciągnięcia ciepła zimą do jej grzania.

Według mnie lepiej dać wykopać większą dziurę na zewnątrz, nie tracisz wtedy energii do ogrzewania garażu w okresie zimowym.

Jeśli chcesz zimą ogrzewać garaż, dajesz styro na podłogę, wtedy ok. Ale po co autu ogrzewany salon :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz odległość pomiędzy rurami?

Szkoda tej zmarnowanej przestrzeni która pozostała do brzegu wykopu.

 

minimum 50 cm albo trochę więcej..

przestrzeń przy brzegach musi byc bo tam jest dobrze ponad 2m w dół i inaczej wszystko by spadło..

tu: https://www.dropbox.com/s/do8e6jcd3i02weg/2013-06-27%2016.15.29.jpg

widać głębokość lepiej.. mnie raczej cieszy to że przy takiej pogodzie wody tyle co widać..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

minimum 50 cm albo trochę więcej?

przestrzeń musi byc bo tam jest ponad 2m i inaczej wszystko by spadło..

tu: https://www.dropbox.com/s/do8e6jcd3i02weg/2013-06-27%2016.15.29.jpg

widać głębokość lepiej.. mnie raczej cieszy to że przy takiej pogodzie wody tyle co widać..

Trochę mało. Ile masz powierzchni GWC?

U mnie przy piasku w większości złoża, brzegi nawet nie drgnęły.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalibyście wątek od początku zamiast mniemać i tworzyć zadziwiające teorie...

Było ze sto razy...

Można wsadzić GWC pod dom.

Wam się pieprzy temperatura ze strumieniem ciepła!

 

Adam M.

Z całym szacunkiem,ale strumień ciepła uzależniony jest od różnicy temperatur.Jeżeli zmrozimy część gruntu pod chudziakiem dzięki posadowieniu tam GWC,to strumień ciepła będzie bardziej intensywny przez izolację na chudziaku.Czyli defakto.GWC czerpie z ciepła traconego przez posadzkę.A sensu specjalnego to nie ma. GWC zewnętrzne na 100cm to max.1-2oC w największe mrozy.Stąd albo GWC głębiej albo pod domem ale z doładowaniem letnim słońcem i ściekami.Mierzalny wynik to +/- 18oC w sezonie zimowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchnia to jakieś 4 x 9 m i więcej nie wejdzie.. miał być pod tarasem ale nie dało się tam go umieścić i musiał zostać przesunięty..

pewnie mogłoby być szerzej ale nie wejdzie.. dlatego jest głebiej niż standardowo bo najcześciej są tak 1,6-2m.. u mnie granica przemarzania jest 1m więc mam nadzieję że ta głębokość będzie ok..

co do brzegów to niestety, jakbym miał podwórko większe to może i dałby się tak kopać ale z braku miejsca na ziemię trzeba było kombinować

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie dawałem w piwnicy właśnie ze względów ciągnięcia ciepła zimą do jej grzania.

Według mnie lepiej dać wykopać większą dziurę na zewnątrz, nie tracisz wtedy energii do ogrzewania garażu w okresie zimowym.

Jeśli chcesz zimą ogrzewać garaż, dajesz styro na podłogę, wtedy ok. Ale po co autu ogrzewany salon :)?

 

Na podłogę i tak zamierzam wszędzie dać styropian, więc to chyba nie powinno nic zmieniać że gwc pod garażem będzie. Nadal nie rozumiem bo dużo się pisze aby rury od góry izolować, więc dom jest taką izolacją właśnie dla mnie. Pomijając fakt że ziemia grzać mi nie będzie pomieszczeń to chyba innych przeciwwskazań nie powinno być dla takiego umiejscowienia gwc?

Chyba wyjdę z jedną rurą prze garaż wtedy gdyby się okazało że za słabo to wszystko chodzi to przed garażem sobie jeszcze przedłużę cały ten system.

 

 

artstarz jaką masz powierzchnię domu bo podobną długość rur chce ułożyć jak ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tym izolowaniu to chodzi o to mówiąc najprościej żeby rury pod domem nie zabierały ciepła z domu tylko z gruntu bo jak dasz je blisko posadzki to wpuszczając tam bardzo zimne powietrze spowodujesz jego ogrzanie ale ciepłem z domu zamiast z gruntu..

powierzchnia domu to 10x14.4 licząc po zewnętrznym obrysie.. parterówka z poddaszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośbę mam...

Policzcie mi, proszę, ilość mroźnego powietrza jaką trzeba przepuścić przez GWC aby zamrozić około 1m3 gruntu nawodnionego w 25%.

 

Uwzględnijcie ciepło przemiany i przewodność cieplną gruntu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...