Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fundament z ławami ,ścianami fundamentowymi ,bo takie w znakomitej większości stawia się budynki,to nie tylko 20cm izolacji na chudziaku .To również ściany ,a tych w domku 100m2 ,jakieś 15-20m2 jest.A jak jest to i mostek jest.Stąd 38,4 kWh/sezon to niestety fikcja.Bo i sezon dłuższy niż 100dni i mostek jakby nie było solidny.

 

niech ci będzie 150dni, to 57,6kWh/K z podłogi 100m2, dorzucę 40kWh/K z tych 20m2 ścian fundamentowych i ław (nie chce mi się liczyć) to dalej nie ma nawet 100kWh/K.

A nawet gdyby było i 150kWh/K (150 kilowatogodzin na jeden stopień Kelvina na sezon 150 dni z podłogi 100m2 i fundamentu 20m2), to dalej gdzie te parę setek na 1K, o których wspomniałeś? Bo mówiłeś "paręset kWh na stopień"

 

Dziwne? Jak na głębokości 1m pod chudziakiem ziemia ma XstC to nie ma mostka, a jak ma X-1stC to juz potężny mostek na paręset kWh? No bez jaj.

 

Nie bądź "oklapkowany" :) Dalej piszemy o GWC na głębokości 1,5-2m, w rozstawie rur co najmniej 1m, a nie 30cm pod chudziakiem i pożal się boziu 50cm od ścian fundamentowych w rozstawie jak co poniektórzy wsadzają 80cm i mniej, aby na siłę na działce czy pod podłogą "upchać".

Jak adam_mk pisał - nie ważne tak bardzo jaki i ile, ważne jak wsadzony.

 

Niech no tylko zacznę swój, cierpliwości - obczujnikuję swój, choć nie będzie to standard, ale się coś wyjaśni - każden robi, a o paru czujniczkach za 15zł/szt nikt nie myśli, a potem każdy wielki guru od rury w ziemi i teorie się mnożą. Nie piszcie co się dzieje koło waszej rury, a zwłaszcza co sie dzieje 1-3 metrów od tej rury jak nie macie o tym bladego pojęcia, przepływ ciepła i rozkład temperatur w gruncie to nie są proste sprawy na zwykłe dodawanie i mnożenie. Stąd moje powyższe wyliczenia też są do doopy, ale przynajmniej nie silę się na dokładność do 4 miejsc po przecinku tylko dokładam do nich 50%.

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol:

" każden robi, a o paru czujniczkach za 15zł/szt nikt nie myśli, a potem każdy wielki guru od rury w ziemi i teorie się mnożą."

 

Zakopałem ich dobrze ponad setkę!

W trzech batach 1-wire.

Część co 10cm a część co 1m.

Dawno...

Ponad rok temu...

 

Mnie się wydaje, że ja wiem, co się tam dzieje...

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla uporządkowania opcji.Gdybym budował jeszcze raz,to mógł bym zrezygnować z różnych rzeczy ale nie z GWC rurowego,bo on jest poprostu genialnie prosty i skuteczny.Zrobił bym jedynie większe fi niż mam.

Mam tylko wątpliwości ,kto w obrębie fundamentów posadowionych na metrze buduje Tihelmana na dwóch.Ludzie z tego co można wywnioskować pod fundamentem budują płytko.

Co do strat to ściany z silikatów 15m2 dają blisko 200kWh + to co przez styrpian i mamy kilkaset.

Adamie podsunąłeś pomysł o GWC to i podziel się wiedzą co tam się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem sporo się dzieje a czasem - nic.

Dużo zależy od gradientów.

Ciekawostką jest to, że "aktywna" długość GWC rurowego (innych też) jest zmienna!

Bardzo rzadko pracuje on CAŁY.

Zmienność ta jest i cyklicznie - dobowa i cyklicznie - sezonowa.

Otaczający grunt uzupełnia/pochłania strugę ciepła dość dobrze, co zależne jest jednak od stopnia nawodnienia gruntu.

Ciekawe, ze GWC leżący w wodzie działa "gorzej" jak ten w bardzo wilgotnym gruncie!

Ale...

"Szarpnąć" na krótka a intensywnie da się więcej z tego leżącego w wodzie...

DLATEGO trzeba, projektując jakieś GWC wiedzieć w którą stronę go optymalizujemy.

 

Realnie - około 1m POD GWC temperatura całoroczna jest, praktycznie, stała...

 

Co jeszcze chcesz wiedzieć?

Sprecyzuj.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a jakie masz średnice gwc i jak głęboko i ile m? "

 

Nie mam...

To taki układzik naukowo-poznawczy...

Grant...

Tam jest fi 200 z PP elektrozgrzewanego (totalna szczelność), krytego koloidami (srebro, miedź lub testowo gold)

Długość około 40mb na -2mppt w Tichelmannie.

Opomiarowałem we wszystkich kierunkach i gęsto.

Odczyt z krokiem 10min, rejestracja...

Trochę softu trzeba było zrobić, ale wskazuje np. GRADIENTY a nie temperatury (jedno z okien programu).

No, to teraz bardziej wiem, co gadam, bo widzę co się dzieje.

No, widuję od czasu do czasu.

Temat niby zamknięty, ale pomiary lecą a ja jak mam czas i jestem w okolicy - podglądam wykresy...

 

I żeby nie było to-tamto...

Te rury nie są niebieskie - jak Smerfy tylko ZIELONE jak żaba Kermit!

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie pod GWC to jest ciekawe jak ono jest poza budynkiem.Natomiast ciekawe jest co się dzieje z temp.nad rurą,skoro do chudziaka niedaleko.Wykluczam głębokie posadowienie Tihelmana w obrębie fundamentów z przyczyn oczywistych.Prof.Bosak wciskał tą fizykę,ja nie do końca słuchałem,ale z tego co pamietam to różnica temp.ma wpływ na przepływ energii cieplnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie wykluczasz!

Ma być w wilgotnym a nie w wodzie to najlepiej zadziała.

(No, jako NORMALNE, tu dyskutowane, GWC)

"Niedaleko" do chudziaka to powinno być tak z 1m, około...

Wtedy dom sobie a GWC sobie.

 

I...

Wcale nie różnica temperatur ma wpływ DECYDUJĄCY!

:lol:

Dziwne, ale prawdziwe!

(piszę o przepływie ciepła w ziemi!!!!)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: :lol:

" każden robi, a o paru czujniczkach za 15zł/szt nikt nie myśli, a potem każdy wielki guru od rury w ziemi i teorie się mnożą."

 

Zakopałem ich dobrze ponad setkę!

W trzech batach 1-wire.

Część co 10cm a część co 1m.

Dawno...

Ponad rok temu...

 

Mnie się wydaje, że ja wiem, co się tam dzieje...

:lol:

 

Adam M.

 

To akurat nie tyczyło się Twojej Skromnej Osoby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, bo MNIEJSZOŚĆ używa GWC celowo i skutecznie!

Tu - masz rację!

 

Mawiali - pokaż człowieka a paragraf na niego się znajdzie.

Pokaż dom a ja Ci powiem co zrobi z nim GWC POPRAWNIE zastosowany.

 

Była potrzeba mocnego klimatyzowania bardzo przeszklonych i nasłonecznionych pomieszczeń.

Dało się - stosując GWC.

Rozwiązanie autorskie, ale skuteczne!

 

Inaczej...

Nie umiesz zastosować - nie schłodzisz...

Ale... zimą ogrzejesz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do ciebie,bo je zapodałeś.Są pewne warunki skrajne.Określają czy GWC da radę czy nie.Izolacja o odpowiedniej grubości ,szyby o odpowiednim zabezpieczeniu ,na kocu GWC o o odpowiedniej temp.,dają efekt.Efektem jest ciepło zimą i chłodno latem.Tylko że trzeba wiedzieć jak to zrobić.

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całego granta nie wkleję.

Nie sam go robiłem, to by mnie zjedli!

:lol:

 

Jest tak, że realna długość POTRZEBNEGO rurowca zależy od gradientu i od warunków gruntowych.

Zawsze jest takie miejsce, gdzie gradientu już nie ma i od tego miejsca rura jest po prostu "martwa"

Jak jest wściekły upał czy siarczysty mróz - to DALEKO od wlotu.

Jak jest "tak sobie" - to blisko.

"Pracuje" kilka do kilkunastu (Tichelmann!) metrów od wlotu.

Godzin, gdy pracował prawie CAŁY było raptem KILKA!!!

 

Nam chodziło o złapanie relacji pomiędzy parametrami gruntu a "czynną" długością rury.

Zakopanie kilometra jest niecelowa a jest kosztowne...

ILE zakopać, aby miało to sens ekonomiczny?!!!

 

Ci od rur w kolorze Smerfów maja programik, który to liczy... no, z sufitu i "na czuja"

Ale...

Czuja mają niezłego, bo wielkich błędów tam nie ma.

Chyba, ze się "pomajga" nawodnieniem terenu, w którym rura leży.

:lol:

 

Obszar, gdzie czasem wędrują istne fale energii jest przy samym wlocie.

Wędrują wolno...

To są takie godziny, ze prawie dni...

Im dalej wzdłuż rury tym amplitudy mniejsze a tempo zmian - TAKIE SAMO (prawie).

TAK!

Istnieje zjawisko "regeneracji"

Dotyczy mocno tak z pierwszych 5mb rury....

 

Po wyłączeniu wentyli na jaką dobę prawie wszystko wraca do wartości "średnich w danej porze roku".

Powodem jest przewodnictwo cieplne gruntu wilgotnego. (spora).

Tam, gdzie rura leży w wodzie to samo zjawisko zachodziło nieco wolniej...

 

To - tak w skrócie...ogólnie...

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...