Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Raczej jednak nie,To pytanie do adama_mk bo on lubi przewymiarowywać wydajności rekuperatorów:

 

Dla wyjaśnienia Rotan dobrał po konsultacjach rekuperator o wydajności 1,5kubatury/h...

 

A to jednak . Po pierwsze nie mam GWC. Po drugie mam na ok 1,25/h. Po trzecie korzystam 20-25% możliwości. Jaką mam sprawność? Na pewno lepszą niz ten co dobrał na 0,8kubatury/h. Tylko tyle chciałem uzyskać . Nic więcej. Nie wspominając o komforcie (możliwość szybkiego przewietrzenia i głośność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc dzisiaj i mówiąc dobranoc .GWC i WW to potęga.Aczkolwiek woda statki nosi i jest większą potęgą,co nie oznacza że kwadratura koła to zła teoria a wpływ księżyca na siłę głosu wilka,znikomy.

Zamontować prawidłowo,opisać i wszystko jasne.Warto lub nie.Dla mnie warto bo +/-18oC leci przez sezon grzewczy.A z wylotowym można cuda zrobić.Przy odpowiedniej grubości izolacji jakby blisko samo wystarczalności .

Arturo.Odnoszę wrażenie że na różnych poziomach świadomości się porozumiewamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72, Twój GWC jest mały, ma tylko 20m długości?

Podaj powierzchnię jaką zajmuje, opisz jak wygląda.

U mnie ma 24 m2 i według Twoich opisów to przepaść w porównaniu do mojego. Pomijam zapachy.

Według mnie, osiągi zależą od gruntu. Jak jest dobry, to i te 20m2 wystarczy by leżeć w zasięgu nawiewu i czuć chłodek. Jak jest słaby, trzeba go wyłączać do regeneracji.

Chłodzenie chałupy to inna historia.

Znowu zimą masz lepze osiągi. Mój grunt jest jakiś zimny.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Być może nie zrozumiałeś pytania dlatego poniżej ponawiam:

Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post

I teraz najważniejsze pytanie tego wątku od nie umiejących liczyć,o ile st.C takie cóś zmniejszy/zwiększy temperaturę w domu przy wydajności ok.1 kubatury/h w domu ?

Bo przecież dla większości GWC do tego służy

Zakładamy sprawność rekuperatora na 80%. "

 

"Mam 2x20m ale z fi125mm.

Mój GWC z zasady był robiony tylko i wyłącznie z uwagi na nie zamarzanie wymiennika w rekuperatorze,i tu się sprawdza.

Nie zrobiłem większego gdyż słusznie uważałem,że GWC nie ochłodzi domu przy wydajności nawet 1kubatury/h.

Do próby ochłodzenia domu potrzeba min.10kubatur/h a nie standartowych rekuperatorowych.

GGWC ze względu na cenę wg mnie to pomyłka,w żaden sposób nie uzasadniona ekonomicznie.

 

Ale nawijanie makaronu na uszy WIĘKSZOŚCI wprowadziła mylne spostrzeżenia co do GWC i do czego toto ma służyć. "

 

"Nie mam Luny a Bartosze Nikole i inne wynalazki to badziew za dużą kasę wg mnie "

 

 

Pisałem wielokrotnie i ja i inni, że wiele zależy od domu.

Jak masz budę z blachy falistej watą krytą, to nawet wymiana 10 kubatur wiele nie zmieni.

Kompletnie nie rozumiesz, jak się wydaje, co to jest bilans ciepła.

WIESZ po prostu i z tego wynika, że TY wiesz NAJLEPIEJ!

Reszta, w Twoim mniemaniu, to banda idiotów z makaronem nawiniętym na uszach i chyba watą we łbie.

Bo?

Bo fizyka w tym co zbudowałeś jest taka, że nic i tak nie zamarza, co tylko potwierdza Twoje mniemanie.

 

Rozumiem takie stanowisko, zwłaszcza, że "nie dałeś się" maketingowi, gdzie wmulają sprzęt za dużą kasę!

Jeżeli tak samo "nie dałeś się" przy fundamentach, ścianach, dachu, ociepleniu, uszczelnieniu i reszcie, to... z pewnością jest tam tak, jak opisujesz.

Tylko...

Dobrze by było, abyś zrozumiał, że można dom zbudować inaczej jak Ty to zrobiłeś.

Nydar zrobił coś, co mu działa a nie jest powszechnie stosowane.

Jasiek zbudował kilka pudełek, które dobrze mu służą a też w żadnym markecie ich nie znajdziesz.

Sporo osób, nie zwracając uwagi na makaron zwisający im z uszu, zbudowało klasyczną wentylację mechaniczną z rekuperatorem i im też to działa,

Może więc to Ty zbudowałeś coś dziwnego i dlatego dziwnie działa?

Brałeś pod uwagę taki powód?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę jeszcze,że przy odłączonym GWC reku także nie zamarzał :)

 

to napisz nam jeszcze ile czasu to testowałeś, podaj wszystkie parametry pracy centrali ( mierzone bezpośrednio na króćcach przyłączeniowych ) i jak wygląda system zapobiegający szronieniu wymiennika w twojej centrali wentylacyjnej ...?

oczywiście same temperatury nam nie wystarczą bo do pełnego obrazu sytuacji potrzeba też strumieni powietrza przepływającego przez wymiennik...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w pasywnym ale w energooszczędnym na pewno nie,nie przy takich wydajnościach reku jakie ma większość użytkowników domów.

a wiesz to z własnego doświadczenia z obserwacji tych dwóch "słomek" pod chałupą i pracy małej centrali wentylacyjnej w nie zamieszkałym jeszcze budynku ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziś od rana temp. na zewnątrz około 16*. O godz 20- 18*C, Za GWC 13,5*C.

Wentyl 300m3/h, wylot z GWC w piwnicy gdzie mierzona jest temperatura na wylocie przy ścianie.

Muszę kupić jakiś anemometr.

Takie najtańsze będzie ok?

http://allegro.pl/elektroniczny-wiatromierz-anemometr-lcd-najtaniej-i3339104028.html

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Nie czytasz od początku ;)

Ktoś zapodał zdjęcie stawu czy rzeki i tam zamierzał rzucić rurki GGWC,spotkało się to z aprobatą najważniejszego guru w tym wątku,inny ktoś łyknął to i masz dzisiejsze oczka wodne :D

 

no tak, zapomniałem, a przecież też mam warunki do tego

 

ale z tymi oczkami odjazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powzięliśmy decyzję o budowie domu z WM i GWC, zleciliśmy badania gruntu, mamy wyniki i ... nie wiem co dalej.

W wynikach napisano:

do 0,4m - gleba

do 0,5-0,9 - gliny pylaste w stanie plastycznym

do 1,4-1,5 - piaski średnie

poniżej - pyły i pyły piaszczyste

Woda gruntowa występuje w piaskach na głębokości 1,3-1,4m

Na podstawie wyczytanych na tym forum informacji najbardziej mi się podoba GWC żwirowy, ale mamy chyba trochę za wysokie wody gruntowe.

W glikolowym odstrasza mnie dodatkowa pompka, wymiennik, glikol itp.

Pozostaje rurowy, który wydaje się mieć trochę mniej zalet i zdaje się, że też nie bardzo lubi wody gruntowe. Z drugiej strony mam dostęp do tanich rur PVC, więc koszty mogłyby być mniejsze.

 

Poradźcie, które rozwiązanie sprawdzi się w naszych warunkach glebowych.

 

Piasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...