Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, Adam, zdecydowałem. Wiem, że żwirowiec z wielu względów jest idealny, ale patrząc na ceny materiałów w Warszawie - nieopłacalny :( Dodatkowo sytuacja na działce (wjazd, wykopy) uniemożliwia dowiezienie tyle kamieni.

Czy ty także uważasz, że owe 30m przy moich założeniach spełni swoje zadanie - program Rehau mówi, że nie osiągnę takich temp ?

W sumie tak jet najłatwiej/najtaniej, ułożyć Tichelmana pod garażem + zrobie czerpnie w drugim rogu domu, to pociągnę przy ławach jakieś kolejne 15m.

 

BTW. Kierownik powiedział, że nie ma co się obawiać o rury w garażu, jeżeli zgodnie z projektem, będzie ok 50cm piasku, styro i 2x beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można stosować to w garażu - nie planuje parkować tam czołgu :), rury będą przykryte ok 70cm piasku, chudziakiem 10cm, 5cm styro (garaż nieogrzewany) +posadzką zbrojona siatką 10cm?

 

Po co to 5cm styro? Chcesz się izolować od ciepełka ziemi? ;) Ja bym podgrzewał garaż gruntem (bez styropianu), a GWC robił dookoła domu.

 

P.S. Co do obciążeń to taka konstrukcja przeniesie mniej więcej po równo ciężar garażu, wieć przelicz ile waży Twój garaż (sam beton w podłodze z tego co wymieniłeś to jakieś 13t ;) ) wiec moze wyjsć czy coś w nim stoi czy nie, nie robi większej różnicy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze styro jeszcze nie zdecydowałem, tak jest poprostu w projekcie. Odnośnie wyboru garaż - wokół domu to wybór jest prosty .. koszty. W garażu mam obecnie wybrana ziemię do poziomu ław, więc, wystarczy trochę pokopać. Dodatkowo w garażu będą mniejsze wahania temp niż na zewn, boję sie jedynie o konwekcje ciepła/zimna, grunt pod garażem będzie zdecydowanie mniej wilgotny niż na zewn :???:

Natomiast, żeby położyć w koło domu to mogę to zrobić na poziomie górnym ław, a to jest ok 60cm poniżej gruntu więc mało, trzeba brac koparkę i odsuwać się od ław. Tak myśle, żeby zrobić to teraz pod garażem bo i tak jest rozkopane i mogę to tanim kosztem umieścic na poziomie dolnym ław, tj przeszło 1m poniżej terenu. Jak rezultat będzie słaby to czerpnię wydłużę pierścieniem wokół domu - bo w sumie nie koliduje to z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wyboru garaż - wokół domu to wybór jest prosty .. koszty. (...) Tak myśle, żeby zrobić to teraz pod garażem bo i tak jest rozkopane i mogę to tanim kosztem umieścic na poziomie dolnym ław, tj przeszło 1m poniżej terenu. Jak rezultat będzie słaby to czerpnię wydłużę pierścieniem wokół domu - bo w sumie nie koliduje to z budową.

OK. To w tej sytuacji (rur pod garażem), to styro może mieć jakiś sens. Wirtualnie zagłębi Ci rury pod garażem, kosztem większej lodówki w garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. To w tej sytuacji (rur pod garażem), to styro może mieć jakiś sens. Wirtualnie zagłębi Ci rury pod garażem, kosztem większej lodówki w garazu.

 

Tak, właśnie kombinuje, albo "dogrzać" GWC albo garaż. ten ostatni zimą bedzie trochę dogrzewany przez reku oraz straty poprzez ściany wew.

Dzięki za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, są tu tacy co to mają rurę i dlatego twierdzą, że tylko rura. Nie znają innych co to mają ceramiczny. Ja mam ledwo pierwszy choć przerywany sezon to się nie mogę liczyć. Działa ok i nie wiem co miałoby się "popsuć"?

 

Wiesz, u Ciebie działa, u mnie nie.

Nie wiadomo co jest z moim.

Dopóki nie rozwiążemy problemu cuchnącego mojego, dopóty mogą wystąpić problemy u innych.

Zapomniałem dodać, filtr węglowy jest już do wymiany. Nie pociągnął nawet tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro tam siedzi tyle komarów, to czy nie stoi tam woda? Jak to jest zrobione? Jakie warstwy są?

Jeśli oglądałeś wszystkie moje filmiki z youtuba, widziałeś że pojazd jechał po mokrej podstawie: wilgotne koła, pustaki wyraźnie mokre.

Od tamtego czasu nie patrzyłem co jest w środku.

Jednak śmiem twierdzić że wody tam w tej chwili brak.

Dlaczego tak sądzę?

Rura wylotowa z GWC na dnie (w dolnej części) ma osad lub nalot z gliny. Tak to wygląda.

Czyli wraz z powietrzem szła duża ilość cząsteczek gliny. Tak sądzę.

W tej chwili rura jest sucha w środku jak pieprz.

Patrząc z drugiej strony, mam pociągniętą rurę do nawilżania. Skoro nawilżanie złoża jest zalecane (hehehe, chyba nie w moim przypadku), to chyba takie sugestie są nietrafione.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie napisać jakie są u was warstwy w tych maksowych GWC.

 

Od dołu część na glinie, część na piasku. Na maxy glina z niewielką domieszką piasku.

Chodź teraz przypomniało mi się że kiedy kopałem odpływ z opaski kilka metrów od domu (z drugiej strony domu) to w wykopie czułem zgniliznę. Nie wiem czym to było spowodowane. około 29 lat wcześniej był kopany wodociąg w tamtym miejscu. Może zmieszany humus z gliną jeszcze nie przegnił?

GWC jest około 16 metrów od tej rury, ale piaski których mam dosyć dużo może przeniosły trochę świństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już bym powoli zapominał o tym:/

Leży to w "zgniliźnie", może za 1000 lat się polepszy choć i w to wątpię.

Widziałeś kiedyś jak wygląda początek kopalni piasku przy rzecze? Te "przy" to tak kilka km od rzeki nawet.

Za młodu kąpałem się na starych żwirowniach ale obok powstawały nowe. Najpierw odkrywka i niesamowity smród a potem dopiero czyste piaski, żwiry. Albo idź do zoologicznego i popatrz na duże akwaria, często zobaczysz, że podłoże przegnite choć z wierzchu jest ok. Jak to się wyjmie z takiego akwarium... siarkowodór, że aż w oczy szczypie.

 

 

 

Na otwartym powietrzu za małe stężenie. A Ty to masz w zamkniętej, relatywnie małej przestrzeni.

Czyli albo rurowy, albo glikolowy.

Cała wiedza (i wiara) w otwarte GWC poszła w las.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...