Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ile tej wody będzie zalegało przy gładkiej powierzchni i %spadku? Może będzie trochę wilgotna,kwasu tam nie będzie.Zakładam ,że wytrzyma do śmierci.Ciekawsze jest to co piszesz o możliwości uczulenia ,muszę poczytać

@kszhu ,beton ma odciąć od warunków w gruncie i usztywnić.Zakładam żę rura otoczona betonem ,bez dostępu tlenu będzie bezpieczna jak zbrojenie w fundamencie

Edytowane przez makow11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obawa ,że chropowaty kanał spowoduje problemy podobne do tych ,które wystąpiły w maxowcu Klaudiusza

 

U mnie mam prawdopodobnie dopływ deszczówki wraz z pożywką dla pleśni/grzybka.

Stąd problem, na razie tylko ten.

Być może nie do przeskoczenia.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu

 

Ja już odpuściłem.

Z wielkim zainteresowaniem obserwuję coraz ciekawsze koncepcje. :lol:

Nie mam szacunku dla tych, co mikroskopem gwoździe wbijają, choć i ja wiem - że się da.

Poczekamy na relacje z prac.

Może i jakie foto będzie...

Może dowiemy się jak się Matce Naturze gra na nosie i jak Ona to traktuje...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem ,mam szczelną, zaizolowaną zewnętrznie, rurę z ocynku,w środku rury płynące powietrze i od czasu do czasu woda spływająca do rewizji.Skąd ta rdza?Ktoś mi powie.

Adam po co ci fotorelacja ,przecież Ty już wiesz co będzie.Ja natomiast nie mam szacunku dla tych co nie szanują innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vega ,od początku pieprzysz jak potłuczony ,daj se luz.

Kszhu,sprawa cynku i otuliny betonowej nie jest przesądzona,jak znajdzie się jakaś ciekawa alternatywa dla kanalizacyjnych to też ją rozważę.

Na razie traktuję rozmowę na zasadzie ja bronię kto inny wskazuje słabe strony.

Rury rehau odrzucam -powariowali z ceną. Ocynk opatulony betonem byłby o wiele tańszy ,a są przecież betony wodoszczelne.No chyba,że to marketingowy bełkot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką propozycję, tą rurę ocynku trzeba smołą z zewnątrz pomalować i dopiero potem w ten beton. Zakładając poprawność wykonanej izolacji smołą,nie ma prawa od zewnątrz nic przyrdzewieć. Wszsytko zalać wodoszczelnym betonem i gra muzyka. Reahu drogie przy tej opcji ocynku wyjdzie taniej. Co więcej to też jest pvc tyle że niebieskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej to też jest pvc tyle że niebieskie.

 

Niebieskie rury Rehaua to PP - polipropylen.

 

Jest alternatywa dla niebieskich rur --> rury zielone. Mozna znalezc tu: http://globaltech.com.pl/

 

 

A tak przy okazji to slusznie VEGA zauwazyl - zmiana temperatury spowoduje kurczenie / rozszezanie rury metalowej w betonie = przy wysokich temp. beton popeka, a w zimie dla odmiany rura metalowa sie skurczy. Trzeba to brac pod uwage zastanawiajac sie nad dlugowiecznoscia takiego ukladu (skoro juz wiemy, ze rdza to nie problem ;-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie powstał tęgi problem...

Robią tu solary z puszek po piwie to może GWC z butelek PET? Zalanych w betonie dla trwałości lub wsadzonych w jaką tanią rurę PCV lub inną z recyklingu do prowadzenia przewodów?

Butelka taka nie dość, że bezpieczna to jej kształt a zwłaszcza łączenia wprowadzą konieczne zawirowania to i wydajność polepszy się.

 

Dajmy już spokuj, ktoś kiedyś przeczyta ten wątek i nie zrozumie żartu i sobie takie coś zbbuduje.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przy budowie domu brak czasu na przekopywanie się przez te wszystkie pyskówki. Pytam więc (choć wiem, że pewnie szukając znalazł bym na tym forum odpowiedź), czy założone przeze mnie GWC będzie ok. Dom 100 m2, podpiwniczony, piwnica odcięta termicznie od przyziemia, prawie cała zagłębiona w glinie. Wody gruntowe głęboko - do 4m nie stwierdziłem. Drenaż opaskowy. Powietrze z GWC czerpane naprzemiennie prawą lub lewą rurą, kiedy nie potrzeba GWC - rurą środkową.

Wymiary złoża: 5x4 m, głębokość wykopu ok 2m, grubość złoża -70 cm, co daje ok. 28 ton złoża. Zakładam możliwość zwilżania złoża. Rury wchodzą przez ścianę do piwnicy - ok 10 cm nad posadzką. Tam będą zamontowane przepustnice (ma ktoś namiar na gotowe z siłownikiem pod fi 200?) Czy dobrze kombinuję? Czy złoże będzie wystarczające i czy nie będzie za mało otworów w rurach (powierzchniowo jest to ok. 3x fi rury) Jest problem z otoczakiem tu gdzie mieszkam. Będę wdzięczny za namiary - okolice Dzierzgonia - a to niedaleko Malborka. I jeszcze jedno pytanie: czy ze złożem i rurami nie dzieje się nic w okresach gdy powietrze nie jest czerpane przez wymiennik?

http://img27.imageshack.us/img27/3339/o2i1.png

 

 

Pozdrawiam: Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam prawdopodobnie dopływ deszczówki wraz z pożywką dla pleśni/grzybka. Stąd problem, na razie tylko ten. Być może nie do przeskoczenia.

 

Masz rację.

Moja ocena - max-owych GWC:

1. Materiał typu max jest bardzo chłonny i w deszczowe dni zamiast spływać jak po żwirze wsiąka do środka zostawiając na powierzchni zanieczyszczenia które były w tym wilgotnym powietrzu. Woda parując z maxów utrzymuje wilgotność na jednym poziomie - taki jaki lubią komary i pleśń

2. Maxy w stosunku do żwiru źle "przenoszą" temperaturę - wymiana energii z otaczającym gruntem rodzimym jest zdecydowanie gorszy niż żwiru.

Dlatego maxy nie nadają sie do budowy GWC. Dotyczy to również tłuczni wapiennych - kolor od biało-kremowego do brązowego. W mniejszym stopniu piaskowców bo te w odróżnieniu do zwiru chłoną wilgoć.

Może jest tu na forum Fachowiec który wskaże które materiały kamienne podobnie jak żwir nie chłoną wilgoci i potrafią szybko "przenieść" energię z gruntu rodzimego.

Żeby nie popełniono błędu jak tu w cytacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...