Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Powietrze z GWC czerpane naprzemiennie prawą lub lewą rurą, kiedy nie potrzeba GWC - rurą środkową.

Ja bym rozpatrzył pracę z obu rur równocześnie. W polskim klimacie GWC może się chyba zawsze regenerować w nocy.

Wtedy przekrój rury czerpni większy niż pozostałych.

Sprawdziłbym tez czy przy takim GWC (14 ton na bliżniaka) fi200 to nie za dużo, IMHO fi160 wymagałoby około 5m/s przy pracy GWC na pełną moc. A pełną moc potrzebujesz tylko gdy chłodzisz dom, zasilasz powietrzną PC. W oby przypadkach hałas większy bedzie z wentylatorów niż z GWC.

 

Czy złoże będzie wystarczające i czy nie będzie za mało otworów w rurach (powierzchniowo jest to ok. 3x fi rury)

Może być wystarczające nawet do chłodzenia ciepła z jednego czy dwu południowych okien. Otwory 3x fi rury - dla mnie OK.

 

(ma ktoś namiar na gotowe z siłownikiem pod fi 200?)

Jak znajdziesz to daj mi znać na priv. ;)

Sam będe szukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

grubość złoża -70 cm, czy nie będzie za mało otworów w rurach (powierzchniowo jest to ok. 3x fi rury) Jest problem z otoczakiem

Powietrze musi przejść przez GWC całym jego przekrojem. Nie bedzie chciało zejść na głeb. 70cm - dolna część złoża nie bedzie pracować.

Główny przepływ będzie pomiędzy otworami w rurach.

Powietrze przez otaczakowy/zwirowy GWC ma iść z szybkością grubo poniżej 1m/s - "3x fi rury" tego nie zapewni przepływ będzie znacznie większy.

Przepływ bedzie tak szybki że bedzie mało czasu na wymiane temperatur z otaczakami/żwirem.

Zamiast otaczaków zastosować żwir - który łatwiej kupić

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witek_myslowice

 

Trochę jest tak jak piszesz a trochę - NIE!

Chyba nie rozumiesz jak te MAXowce i żwirowce działają...

"i w deszczowe dni zamiast spływać jak po żwirze wsiąka do środka..."

Czy ja gdzieś nie czytałem Twojego tekstu o foliach nad żwirowcem?

Zmieniłeś ich konstrukcję?

CZEMU?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba nie rozumiesz jak te MAXowce i żwirowce działają

 

 

Adam M.

No to proszę wszystkich którzy zbudowali cudo z max-a, ewentualnie z porothermy, by się udzielili w tym wątku.

kszhu działa.

Szkoda że nie zrobił rewizji do podglądu kanałów.

Osobiście mojego mogłem zrobić z innej strony domu, inaczej zabezpieczonego, posadowionego.

Niestety w każdej innej lokalizacji musiałbym schodzić przeszło metr poniżej posadowienia

ław. A to na mojej górce jest trochę ryzykownym posunięciem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek:

zanieczyszczenia zostają zawsze i wszędzie ale przede wszystkim blisko wlotu, to jest naprawdę bardzo duży filtr; komarów tam nie może być bo przeciąg a pleśnie muszą coś jeść;

max to cienka warstwa a nie gruby pokład żwirowy więc transport energii może być lepszy ALE... to wszystko teoria, nie widziałem aby ktoś robił jakiekolwiek obliczenia przed wykonaniem i pomiary po a przydałoby się taki jeden i drugi przynajmniej naszpikować czujkami temp.

To prawda oglądałem GWC w Exbud-Skanska w Kielcach od strony wlotu powietrza po 20 latach pracy. Na powierzchni był kurz (który pobrałem do analizy biologicznej) Pani mikrobiolog PAN z Wrocławia oceniła że na powierzchni żwiru są grzyby, bakterie itp. Wszystko to nie jest czynne biologicznie - brakuje pożywki do ich rozwoju.

Tu sa wyniki jej badań pobranych próbek j/w i powietrza przed i na wylocie z GWC:

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/18.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2006/mi2(90)/19.pdf

Wyniki te wskazują że ma cechy filtru żwirowego. Gdyby miało się coś dziać niepokojącego to 20 lat ciągłej pracy od poniedziałku do piątku to dawno by sie to stało.

Powietrze na wyjsciu z GWC w dalszym ciągu jest wielokrotnie czyściejsze niż na wlocie-czerpni.

Tu jest artykuł w którym jest schemat w formie słupków (markery grzybów i bakterii) - ilość zanieczyszczen przed i za żwirowym GWC

http://www.eis.pl/vtx1800/koszt_wykon.jpg

 

@martinelka:

na podst. jako takich symulacji sądzę, że nie więcej niż połowa tego GWC będzie wykorzystana; sugerowałbym zatem sumę powierzchni otworków równą powierzchni przekroju rury - przepływające powietrze wcale nie jest skłonne przelatywać równomiernie przez całość stąd przypadki, że użytkownicy mówią o lepszych efektach przy większym przepływie

Nie wiem czy nawet połowa bedzie połowa - powietrze nie zejdzie na dół. Zeszlo by gdyby pod rurami był zwir o wiekszej granulacji. Przekrój pionowy GWC musi tez mieć odpowiedni kształt - zbliżony do trapezu.

Jeżeli bedzie to "suma powierzchni" otworów to w tym miejscu na skutek gwałtownego przewężenia będzie występował przepływ powietrza w formie turbulentnej (duże zawirowania) które spowodują zwiększony opór przepływu powietrza.

Masz rację powietrze nie bedzie chciało przepływac przez całość-rozumiem cały przekrój. Krótki czas kontaktu z żwirem nie spowoduje uzdatnienie powietrza - ochłodzenia latem i zagrzania zimą dlatego powietrze musi iść wolno-laminarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to proszę wszystkich którzy zbudowali cudo z max-a, ewentualnie z porothermy, by się udzielili w tym wątku.

kszhu działa.

 

"Max-y, porothermy" - UWAGA teraz nieco przesadzam - dlaczego nie wypełnić styropianem?

Max nie ma takich wlasności izolacyjnych jak styropian ale porotherm jest już bardzo blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście tak, bardzo ważne jest przewodnictwo cieplne żwiru czyli środowiska przez które przechodzi powietrze i gruntu rodzimego który go otacza.

Idea wszystkich GWC polega na regeneracji temp. srodowiska przez które przechodzi powietrze z gruntem rodzimym. Jeżeli gruntem rodzimym jest suchym piasek to regeneracja trwa dość długo, jeżeli mokrą gliną to bardzo krótko. Rehau w swoim programie doboru długości rur wyraźnie to rozgranicza.

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Zacznijmy Twoją edukację w zakresie GWC od tego, że gdy PROJEKTOWANO pierwsze piramidy, żwir z którego buduje się zwirowce JUŻ BYŁ obły.

Piłeczkokształtny.,,,

Już WTEDY zostało dawno wypłukane to, co z niego DAŁO SIĘ wypłukać.

Do tego...

To co zostało jest KOMPLETNIE nienasiąkliwe.

(Cholernie mi się nie chce wypisywać nazw tych wszystkich minerałów).

Wsypujemy to do jakiego dołka.

Jeden okruch z drugim styka się ledwie PUNKTOWO.

Powstaje złoże - mieszanina powietrza z kamieniem.

Uruchamiają się ciekawe mechanizmy WODNE (bo żyjemy w hydrosferze).

To ONE są napędem GWC a nie przewodnictwo cieplne!

 

Jakbyś się WCZYTAŁ w opisy Rehau to byś to zobaczył!

 

W piasku jest gorzej (bo suchy)

W glinie lepiej (bo zawsze mokra).

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zacznijmy Twoją edukację w zakresie GWC od tego, że gdy PROJEKTOWANO pierwsze piramidy, żwir z którego buduje się zwirowce JUŻ BYŁ obły. Piłeczkokształtny.,,,

Już WTEDY zostało dawno wypłukane to, co z niego DAŁO SIĘ wypłukać.

Do tego...

To co zostało jest KOMPLETNIE nienasiąkliwe.

(Cholernie mi się nie chce wypisywać nazw tych wszystkich minerałów).

Wsypujemy to do jakiego dołka.

Jeden okruch z drugim styka się ledwie PUNKTOWO.

Powstaje złoże - mieszanina powietrza z kamieniem.

Uruchamiają się ciekawe mechanizmy WODNE (bo żyjemy w hydrosferze).

To ONE są napędem GWC a nie przewodnictwo cieplne!

Jakbyś się WCZYTAŁ w opisy Rehau to byś to zobaczył!

W piasku jest gorzej (bo suchy)

W glinie lepiej (bo zawsze mokra).

Adam M.

Na temat żwiru i pokrewnych zgadzam sie z Toba w 100% i generalnie Masz racją - kamyczki stykają sie punktowo.

Jednak skały wapienne ulegają stopniowej erozji również na skutek przemiennego nasiakania i suszenia - jedne szybciej inne wolniej.

Te sie do żwirowego GWC sie nie nadają. Wszystkie inne wypełnienia GWC które sie tym charakteryzują.

Grunt rodzimy otaczający GWC - jest jeszcze mokry piasek który jest gorszy w przewodnictwie niż sucha glina.

Życzę, żeby Budujący max-owe GWC osiagali takie wyniki j/n w ankietach:

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta1.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta2.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta3.jpg

http://www.eis.pl/vtx1800/ankieta4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze przez otaczakowy/zwirowy GWC ma iść z szybkością grubo poniżej 1m/s - "3x fi rury" tego nie zapewni przepływ będzie znacznie większy.

To że wpłynie w żwir (z otworów) z prędkością większą nie znaczy że płynąć jakoś szybciej będzie przez złoże. Przecież za rurą rozleje się równomiernie.

Co do niewykorzystania krawędzi - zgoda. Tam przepływ powietrza będzie znacznie mniejszy i warto to jakoś rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na podst. jako takich symulacji sądzę, że nie więcej niż połowa tego GWC będzie wykorzystana; sugerowałbym zatem sumę powierzchni otworków równą powierzchni przekroju rury - przepływające powietrze wcale nie jest skłonne przelatywać równomiernie przez całość stąd przypadki, że użytkownicy mówią o lepszych efektach przy większym przepływie

Ja poproszę coś więcej o tych symulacjach.

Dla mnie przepływ powietrza prze złoże jest podobny do przepływu powietrza przez pustą wnękę. Jakoś pomieszczenia dzielnie wentylujemy (gdy mechanicznie) punktowo i jakiś stref o radyklanie różnej temperaturze nie ma.

 

P.S. Swoją drogą cała uroda forów internetowych, na pytanie czy dobrze - jeden OK, drugi za mało, trzeci za dużo ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że wpłynie w żwir (z otworów) z prędkością większą nie znaczy że płynąć jakoś szybciej będzie przez złoże. Przecież za rurą rozleje się równomiernie. Co do niewykorzystania krawędzi - zgoda. Tam przepływ powietrza będzie znacznie mniejszy i warto to jakoś rozwiązać.

Trzeba unikać turbulętnego przepływu powietrza. Nie "rozleje się" równomiernie - bedzie szukać jak woda tam gdzie sa najmniejsze opory.

Lepiej wyciąć w rurze podłużny otwór (z wzmocnieniem w srodku) szer. 100-200mm (w zalezności od wydajności GWC) na długim odcinku poziomej rury a pod tym zwir o wiekszej granulacji żeby powietrze chciało zejsc do dna GWC. Wtedy dno GWC może być nizej niż 70cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. W przyszłym tygodniu będę przystępować do tworzenia rurowego fi 200 gruntowego wymiennika ciepła pod PC. Ma być na głębokości 1,5m ze spadkiem i długości nieco ponad 50mb (po obwodzie działki) -- w sumie od czerpni 3 zakręty. Czy robić te zakręty płynne dwoma kolankami 45 z 2-3m prostej pomiędzy, czy nie ma to kompletnie żadnego znaczenia i wystarczy po prostu ostry zakręt 90 stopni? Poczytałem o odprowadzeniu skroplin, spadek planuję zrobić w kierunku czerpni -- tam zbiornik z pompką (ponieważ nie wiem jakie są wahania wód gruntowych), lub w połowie ze spadem dwustronnym ze studzienką rewizyjną (plus pompka). Czy ktoś może podpowiedzieć jaki spadek powinien być na takiej rurze? Są też różne głosy odnośnie ostatniej kwestii: ocieplać nad rurą (a jeśli tak, to jakiej grubości i powierzchni, na jakiej głębokości styrek), czy zostawić wszystko przyrodzie? :) Lokalizacja Mazowieckie, pod Górą Kalwarią gdyby to miało jakiekolwiek znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie. W przyszłym tygodniu będę przystępować do tworzenia rurowego fi 200 gruntowego wymiennika ciepła pod PC. Ma być na głębokości 1,5m ze spadkiem i długości nieco ponad 50mb (po obwodzie działki) -- w sumie od czerpni 3 zakręty. Czy robić te zakręty płynne dwoma kolankami 45 z 2-3m prostej pomiędzy, czy nie ma to kompletnie żadnego znaczenia i wystarczy po prostu ostry zakręt 90 stopni? Poczytałem o odprowadzeniu skroplin, spadek planuję zrobić w kierunku czerpni -- tam zbiornik z pompką (ponieważ nie wiem jakie są wahania wód gruntowych), lub w połowie ze spadem dwustronnym ze studzienką rewizyjną (plus pompka). Czy ktoś może podpowiedzieć jaki spadek powinien być na takiej rurze? Są też różne głosy odnośnie ostatniej kwestii: ocieplać nad rurą (a jeśli tak, to jakiej grubości i powierzchni, na jakiej głębokości styrek), czy zostawić wszystko przyrodzie? :) Lokalizacja Mazowieckie, pod Górą Kalwarią gdyby to miało jakiekolwiek znaczenie.

 

A do jakiej to PC chcesz robić ten GWC? Jaki wydatek w m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek z poddaszem użytkowym ma 100m2 (do tego jeszcze mały garaż nieogrzewany). Dwie osoby będą zamieszkiwać. W szczycie myślę będzie 200m3/h Niestety wentylacja będzie mieszana, ponieważ dom był zakupiony w stanie surowym z kominami w sensie z WG. Dopiero niedawno zaproponowałem rodzicom, żeby zrobić PC i co się da, to się pozatyka. PC ma być powietrze-powietrze z tego "patentu" -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218086-Zr%C3%B3b-to-sam-Budowa-CWG-WM-RKP-PC-PPW-GWC&p=6085789#post6085789 Ma to być wstępne ogrzewanie powietrza tuż po pełnym ogrzaniu CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek z poddaszem użytkowym ma 100m2 (do tego jeszcze mały garaż nieogrzewany). Dwie osoby będą zamieszkiwać. W szczycie myślę będzie 200m3/h Niestety wentylacja będzie mieszana, ponieważ dom był zakupiony w stanie surowym z kominami w sensie z WG. Dopiero niedawno zaproponowałem rodzicom, żeby zrobić PC i co się da, to się pozatyka. PC ma być powietrze-powietrze z tego "patentu" -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218086-Zr%C3%B3b-to-sam-Budowa-CWG-WM-RKP-PC-PPW-GWC&p=6085789#post6085789 Ma to być wstępne ogrzewanie powietrza tuż po pełnym ogrzaniu CWU.

 

Aaaa, teraz kojarzę.

 

rura fi200 to przy prędkości 3m/s jakieś max 290m3/h, 45-50Pa oporów ciśnienia przy tym przepływie i temperatura za GWC w okolicy 0stC, a w lutym-marcu to pewnie już na minusie. Przy mniejszym przepływie oczywiście lepiej.

Co do tych kolan to przy takich oporach rodzaj kolan nie ma większego znaczenia, co innego jakbyś gnał przez to po 500m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...