Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Gość Arturo72
Ach te Olipmy oswiecone :p

Rozumiesz, ze to co na wyrzutni to sprawnosc urzadzenia a to co na nawiewie to sprawnosc urzadzenia plus straty/wplyw temp otoczenia?

Nie rozumiem,słuchasz kiepskich wywodów jaśka i nydara a potem głupiejesz.

Zmierz sobie temperatury na wszystkich kanałach,wyrzutach i nawiewach przed i za reku,na czerpni,na wyrzutni i okaże się,że reku nie ma sprawności 70% a 110%,dziwne nie ?

I dlatego dla mnie nawiew jest najważniejszy a nie to co z czerpni wylatuje.

Jak zmierzysz to odpowiedz sobie na pytanie czemu tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy Ty rozumiesz, ze ja nie slucham tylko osobiscie widzialem i namacalnie subiektywnie oczywiscie ocenilem dzialanie typowej WM i rozwiazania Jaska.

 

Ty ciagle biadolisz o czyms co sie moze nie sprawdzic albo nie wiadomo czy dziala. Zainwestuj chlopie w siebie o tego dotknij to Ci moze to co nieco uswiadomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz nam ile masz masz zaraz za GWC, zaraz za wymiennikiem i na nawiewie, wtedy sprawnosc reku bedzie policzalna.

 

A co Ci da informacja jaką ma sprawność. To czy ma 90% czy ma 60% to jakaś różnica skoro na nawiewie ma 18oC ?

 

Nydar nie wszystie swoje rozwiazania wykorzystuje pod katem temp nawiewu tylko bardziej pod niskie zuzycie na CO.

 

To prawda. nydar ładuje ciepło pod dom, dzięki czemu niweluje straty przez podłogę. Ale czy to jest najbardziej efektywny odzysk ? hhmmm ... nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, już gdzieś kiedyś pisałem.

 

Najlepszą efektywność (czytaj cena/odzysk) uzyskasz stosując reku do powietrza (tymi ręcami) z krótkim GWC rurowym, żeby nie zamarzł i jaśkowy syfon do wody. A dlaczego ? A no dlatego, że odzysk następuje w domu, czyli nie ma strat na przesyle.

Dla tych co nie chcą dawać zbyt wiele izolacji pod płytę fundamentową można pokusić się o ładowanie ciepła pod dom (ciepło z POŚ, solarów, paneli PV, kolektora dachowego itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz rozwinąć myśl ? Czy ty zakładasz, że rura od GWC leci kilka cm pod płytą fundamentową ?

 

Chodzi mi o roznice temp miedzy:

 

- wyjsciem z GWC do domu

- wywiewem zaraz za wymiennikiem w reku

- wywiewem na anemostacie.

 

Te 3 temperatury pokazuja ile sprawnosci ma wymiennik, jak wplywa na sprawnosc wyentylacji sam GWC i ile dodane jest na samych kanalach, niejako pobrane z domu.

 

Gdzie i jak jest GWC umieszczony to juz nie jest istotna dla tych konretnych porownan.

 

Powyzsze temp. oczywiscie nie niosa informacji o sprawnosci rzeczywistej jedynie o sprawnosci temp., dlatego majac np. samo duze GWC i puszczajac iles metrow nieizolowanego nawiewu do domu tez mozna uzyskac 18 czy 22 stopnie reku nie majac i nie uzywajac do tego wentyli zima.

 

Oczywiscie nie jest to rozwiazanie super "energooszczedne" ale w konkretnym przypadku nalezy dolozyc lub nie dogrzewanie nawiewu czy wymiennik do odzysku z wywiewu z byle czego, bo jego sprawnosc temp. rzedu 50% srobi co trzeba.

 

Przy zimowej wymianie na poziomie 50 m3/h (tej w kanalach, do tego jest ta przez nieszczelnosci) wymiennik ani nie musi byc drogi ani duzy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

To prawda. nydar ładuje ciepło pod dom, dzięki czemu niweluje straty przez podłogę. Ale czy to jest najbardziej efektywny odzysk ? hhmmm ... nie sądzę.

 

Jak dla mnie calkiem niezle - bo odzyskuje cieplo slonecznego lata przez GWC zima plus z szarych sciekow. A zamiast jaskowego syfonu planuje grzac wode zuzytym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego porównujcie rzeczy "temi ręcyma" z takimi samymi a nie nydarowa samoróbka z półkowym reku, komercyjną wm z własnoręcznie wykonaną podróbką ww albo jak miłoszenko, kiepsko wykonaną wm w "smętnym" domu z setkami m3/h w domu bez okien od południa.

 

Moja kiepsko wg CIebie wykonana WM to instalacja opomiarowa, wyregulowana i odebrana protokolem odbioru przez osobe z uprawnieniami, wykonana na umowe i oplacona wg faktury przez mocno polecana jedna z firm instalacyjnych, ale czy te wszystkie spelnione normy i wykonanie zgodnie z obowiazujacymi "przepisami" maja dla CIebie jakies znaczenie?

 

Bo wszedzie piszesz ze to jest jednak wazne....

 

Po drugie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyzsze temp. oczywiscie nie niosa informacji o sprawnosci rzeczywistej jedynie o sprawnosci temp., dlatego majac np. samo duze GWC i puszczajac iles metrow nieizolowanego nawiewu do domu tez mozna uzyskac 18 czy 22 stopnie reku nie majac i nie uzywajac do tego wentyli zima.

 

Oczywiscie nie jest to rozwiazanie super "energooszczedne"

 

To nie jest żadne rozwiązanie. Nie można podgrzewać powietrza stratami z CO !

Mówimy o GWC i reku/RSŚ, czyli odzysk ciepła z "zużytego materiału", który i tak wydalamy poza budynek. Straty ciepła z CO nie wolno traktować jako ciepło do odzysku. Tu trzeba izolować ( slogan TB mi się wkradł ;) ) albo niwelować podgrzewając grunt z innego uzysku np. POŚ'a ale nie z CO.

 

Sprawność jest potrzebna tylko na etapie doboru instalacji, tak aby uzyskać te min. 18oC na nawiewie. Przy reku trzeba zapewnić takie GWC, aby temp. nie spadła poniżej 0oC. Zakładając te 18oC, przy temp. wywiewanej na poziomie 24oC i 0oC na nawiewie potrzebujemy wymiennik o sprawności 75%. To można załatwić dwoma wymiennikami krzyżowymi za 300zł netto/szt. + GWC układane poniżej drenażu wokoło budynku (ma być tanio, więc odpada koszt dodatkowego kopania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie calkiem niezle - bo odzyskuje cieplo slonecznego lata przez GWC zima plus z szarych sciekow. A zamiast jaskowego syfonu planuje grzac wode zuzytym powietrzem.

 

Na każdym etapie nydar odnotowuje straty, dlatego uważam, że nie jest to efektywne. Straty na przesyle do RSŚ, straty na ładowaniu GMC, straty w wywiewie na poddasze niegrzewane. Mało co pozostaje na grznie wody. Takie straty nie występują jeśli odzyskujesz ciepło w wewnątrz domu (reku, syfon jaśkowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo odzyskuje cieplo slonecznego lata przez GWC zima

 

To coś nowego. Tego jak do tej pory nikomu się nie udało.

 

A zamiast jaskowego syfonu planuje grzac wode zuzytym powietrzem.

 

Powietrzem z poddasza o temp. 15oC ...

To ja już wole reku do powietrza i syfon jaśkowy, który będzie odzyskiwał ciepło z wody szarej o temp. 35oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale to nie tak .GWC jest początkiem systemu który zminimalizował straty do gruntu i zlikwidował straty przez dach.Straty na przesyle do RSŚ i tak zasilają GMC a RSŚ metr od fundamentu a odpływ zaizolowany .Na ogrzanie wody i CO zostaje jakieś 15-17kWh to sporo.

Korzystna jest wymiana energii między ośrodkami o dużej różnicy ciepła właściwego .Duża bezwładność takiego układu jest. Syfon jaśkowy ma znacznie mniejszą sprawność niż mój RSŚ,bo działa w mediach o dużym cieple właściwym . Moje dziwadło to duża bezwładność i teoretyczna możliwość wydziubania tego co dał wodociąg .Wodociąg daje zimą +5 a ja mogę żejść do + 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale to nie tak .GWC jest początkiem systemu który zminimalizował straty do gruntu i zlikwidował straty przez dach.Straty na przesyle do RSŚ i tak zasilają GMC a RSŚ metr od fundamentu a odpływ zaizolowany .

 

OK, jeśli RSŚ jest zaizolowany przynajmniej tak jak dom to nie możemy mówić o stratach. Ale to i tak nie będzie to samo, bo to dodatkowa izolacja względem reku czy syfonu, które są w domu już zaizolowanym.

 

Poza tym sam GMC ma straty, więc i sprawność całego systemu jest niższa niż reku i syfon w domu. Tutaj znów to samo, czyli jeśli porównywać odzysk reku i syfonu w domu do GMC to GMC musiałby być w domu lub być dookoła zaizolowany taką samą izolacją jak podłoga.

 

Syfon jaśkowy ma znacznie mniejszą sprawność niż mój RSŚ,bo działa w mediach o dużym cieple właściwym . Moje dziwadło to duża bezwładność i teoretyczna możliwość wydziubania tego co dał wodociąg .Wodociąg daje zimą +5 a ja mogę żejść do + 1.

 

Teoretycznie to syfon jaśkowy to to samo co RSŚ, a mając wyższą temp. (nie zabieramy ciepła na ogrznie powietrza nawiewanego) to i efektywność wyższa.

 

Nie chcę tutaj podważać twojego systemu, bo bardzo szanuję i jestem pełen uznania tego co dokonałeś (nie mam żadnych "ale" do wentylacji WMG ;) ) i jako całość jest to świetny system, ale nie każdy ma takie możliwości jak ty. Niektórzy mają domy z poddaszem użytkowym i to powoduje, że twój system w ich przypadku jest trudniejszy i droższy w realizacji niż "zwykłe" reku i syfon jaskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek.Bez urazy ale jak ty spuszczasz wodę z wanny to w kanał. Jak ja, to odzyskuję.ciepło.Mimo wszystko buforowanie odpadowego ciepła jest efektywniejsze.Fakt że droższe ale to kwestia 1-2 lat by się zamortyzowało.

ale ja wcale nie twierdzę że moje jest lepsze ...:no:

u nas przeważnie prysznic w użyciu więc moje rozwiązanie jest dosyć skuteczne ale nie idealne...:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...