Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czy ja coś piszę o COP? Mam wyliczenia wykazujące, że w naszych warunkach średnioroczny wynosi 2,2 i tę wartość przyjmuję zawsze do swoich szacunków.

 

Średnioroczny, a raczej sezonowy COP, zależy w dużej mierze o poboru energii elektrycznej komponentów biorących udział w wytworzeniu ciepła. Dlatego 2,2 to przy dzisiejszych klasach urządzeń - mam na myśli pompy ciepła - to dość marny wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
PPC działające cały sezon a nie w okresach przejściowych tylko, w naszym klimacie, dużo więcej nie dadzą rady osiągnąć.

Nie obchodzi mnie tyle COP ile wydajość - muszę mieć te 6kW nawet przez tydzień siarczystego mrozu. A to jest bardzo trudne wyzwanie.

A jaki problem ? Kwestia ceny i będziesz miał nawet 16kW przy siarczystych mrozach ;)

Ale jednostkę dobiera się inaczej niż kocioł gazowy: nie na zapotrzebowanie mocy przy -20'C, tylko max do -7, -10'C. Przez te dwa tygodnie niższej temperatury brakującą moc po prostu uzupełnia grzałka; nie ma sensu wydawać kupy kasy, aby przez dwa tygodnie mieć COP 1,5 zamiast 1,0 :-)

Racja,też jestem tego zdania ale w dobrych pompach te COP-y są trochę większe nawet przy bardzo niskich temperaturach,jeśli chodzi o c.o bo przy cwu mogą spaść pon.2

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Szkoda kasy, jak się sprawdzi w starym i opłaci do nowego to tam też zainstaluję; na ostre mrozy mam tanie w inwestycji (i drogie w użytkowaniu) kable.

W nowym masz kable to d..pa zbita,dlatego właśnie nie jestem "zwolennikiem" kabli tylko wodnej podłogówki i będę to powtarzał po wsze czasy ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlsen. Muszę wspierać się wentylatorem,bo mam za małą średnicę GWC.

Taka idea fiks,wynikająca z GWC,GMC i RSŚ. Z tych urządzeń wynika brak konieczności posiadania rekuperatora. To powoduje że usuwamy z przeciętnego domu 75 -125 m3/h zużytego powietrza o parametrach 22oC i 40%wilg.To powietrze o stałych parametrach może być wykorzystane do zasilania PPC. Bez względu na temperaturę zewnętrzną stałe parametry zasilania na PPC.To jest moim zdaniem sensowne zagospodarowanie powietrza zużytego.Dla domu energooszczędnego zapewni CWU i CO.

Rekuperator p-p blokuje bezpowrotnie taką możliwość.

Wtedy tylko sensowne będzie stosowanie w naszym klimacie PPC.

Nawiązując do tematu przewodniego. Najpierw przyzwoite GWC + dodatki a na końcu PPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Znowu swoje wciskasz.

Kable kosztowały niewiele i nawet jak nie będą grzały to stratny nie będę. A, że nie lubię pośredniego ogrzewania, zawsze mogę zainstalować PC grzejącą powietrzem. Mam to w f-mie i chwalę sobie o wiele bardziej niż jakiekolwiek grzejniki. Dlatego szukam czegoś co w miarę obleci cały sezon.

"Ciepłej" podłogi nie można porównywać do ciepłego powietrza czy grzejnika bo są to rzeczy nie porównywalne.

Nie drąże tematu bo tu o GWC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Karlsen. Muszę wspierać się wentylatorem,bo mam za małą średnicę GWC.

Taka idea fiks,wynikająca z GWC,GMC i RSŚ. Z tych urządzeń wynika brak konieczności posiadania rekuperatora. To powoduje że usuwamy z przeciętnego domu 75 -125 m3/h zużytego powietrza o parametrach 22oC i 40%wilg.To powietrze o stałych parametrach może być wykorzystane do zasilania PPC. Bez względu na temperaturę zewnętrzną stałe parametry zasilania na PPC.To jest moim zdaniem sensowne zagospodarowanie powietrza zużytego.Dla domu energooszczędnego zapewni CWU i CO.

Rekuperator p-p blokuje bezpowrotnie taką możliwość.

Wtedy tylko sensowne będzie stosowanie w naszym klimacie PPC.

Nawiązując do tematu przewodniego. Najpierw przyzwoite GWC + dodatki a na końcu PPC.

Nawet najbardziej bzdurnymi argumentami chcesz uzasadnić swój badziew a zanegować reku.

Pokaż mi PPC,która pobiera 75-125m3/h ?

Ja przy wydajności reku 100m3/h usuwam 100m3/h zużytego powietrza o temp.ok.22st.C a nawet więcej(takie same tajemne i niewidoczne kanały przepływu powietrza jak u Ciebie)

Róznica jest taka,że ja z tych 22st.C zużytego powietrza odzyskuje większą częśc energii a ty musisz tą energię dostarczyć poprzez inne,znacznie droższe urządzenie(GMS,RSŚ) a zużytą wilgoć pakujesz na poddasze,co się z tym wiąże tego chyba nie muszę pisać.

Ale jak się wydajnością 100-150m3/h ochładza dom o kubaturze 400m3 o 4-5st.C to nic dziwnego.

Wstydu już oszczędź...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiele.

Dorób sobie zatem cudowny mieszacz co to będzie sam inteligentnie w zależności od temp., wilgotności, CO2, zapachu i fazy księżyca mieszał zużyte z mieszkania z zewnętrznym. Obstawiam, że będzie kosztował 16,5zł i będzie rewolucyjnym rozwiązaniem, które zdegraduje pompy gruntowe:)

Nakarmisz wtedy PPC temperaturą i ilością!

oj boli cię boli ...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale! Jak tak samo "bzdury, głupoty i zero kokretów" w temacie o WC (wentylacja cudowna) wypisują jak zwykle i bez końca nydar z jaśkiem to jakoś dziwnie się nie bulwersujesz? Dziwne podejście zaiste...

widziałeś gdzieś takie "pierdololo" z naszej strony ...???

my latamy ...?

czy może ty...?:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobię mały przerywnik w tych waszych nic nie wnoszących pyskówkach. Udało mi się zdobyć długo poszukiwany otoczak. Frakcja 30-60, płukana, wydobywana z morza, głównie twarde minerały - wapień jeśli w ogóle jest to w śladowych ilościach. Kamień mają w Gdańsku. Jeśli ktoś jest zainteresowany to szukać nowak minerały. Jak się wszystko uda, to jeszcze w tym tygodniu zasypię wykop - poprawiany trzykrotnie w skutek braku nadzoru.

Pozdrawiam: Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powietrze o stałych parametrach może być wykorzystane do zasilania PPC. Bez względu na temperaturę zewnętrzną stałe parametry zasilania na PPC.To jest moim zdaniem sensowne zagospodarowanie powietrza zużytego.Dla domu energooszczędnego zapewni CWU i CO.

Rekuperator p-p blokuje bezpowrotnie taką możliwość.

 

Nie prawda. Wręcz przeciwnie. Rekuperator daje możliwość wykorzystania ciepła tego powietrza a nie blokuje.

 

Wtedy tylko sensowne będzie stosowanie w naszym klimacie PPC.

 

Przy takich przepływach, to nawet na CWU ledwo starczy (Ariston EVO Nuo wymaga 150m3/h, żeby zasobnik 120L podgrzać w 6 godzin).

 

Chciałbym uświadomić potencjalnych klientów rozwiązań nydara, że one działają tylko w jego domu, w domu w którym działa wszystko jako jeden system. Jeśli robisz "A" to musisz zrobić do "Z", czyli jeśli zastosujesz RSŚ musisz zrobić GMC. Nie masz rekuperatora i zrobisz instalację jak nydar, czyli pchasz ciepłe i wilgotne powietrze na podddasze to musisz te poddasze albo odpowiednio zaizolować przed wtrącaniem się wilgoci albo zastosować materiał, który tą wilgoć wchłonie i później odparuje (ekofiber ?).

 

Licząc nakłady pracy i koszty materiałów to napewno "lepiej" nie jest. Napewno jest "inaczej" - inna ścieżka do osiągnięcia tego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewałem 18 lat (z hakiem) mieszkanie i sklep elektrycznie a od 4 lat ppc. Rachunek za ogrzewanie zmniejszył się czterokrotnie, to jaki jest zimowy COP?

Pompa jedna jest na dachu, druga na balkonie. Korzystają więc z ciepła słonecznego .

Kilka osób mających zasobniki z pompą ciepła do cwu - będące w garażu czy na nieogrzewanym poddaszu, zmierzyły dokładnie ile kosztuje ogrzanie m3 wody - 8zł - to jaki jest COP? Czy to w ogóle warto podłączać do wentylacji? Nie lepiej wymiennik dać ponad 90 % i zimne powietrze wyrzucać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wątek o GWC i temat pomp ciepła nie szczególnie tu pasuje... Niemniej sezonowe COP na poziomie 4 jest do osiągnięcia dla ogrzewania w systemie obustronie bezpośrednim (tj. zarówno dolne, jak i górne źródło nie wykorzystują żadnych dodatkowych mediów pośrednich do transportu ciepła). Żeby było śmieszniej, osiągnięcie takiego COP średniorocznie (tj. zarówno dla grzania jak i chłodzenia), będzie znacznie trudniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...