Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

nieporozumienie.

Dlaczego oszczędzam wodę? Koszt ogrzania m3 wody w zasobniku z pci 8 zł koszt m3 wody + ścieki u mnie to 14 zł i rośnie szybciej niż kWh.

za 8 złotych to te wodę grzej zwykła grzalka włożona do kontaktu. Tyle samo kosztuje. Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pełna zgoda! Żeby jeszcze inny to potrafili pojąć!

 

A kto śmie twierdzić inaczej. Nie mając WW i GWC ,rekuperator jest więcej jak wskazany. Mając WW i GWC rekuperator jest zbędny.

Bo mając GWC przenosimy dom w inny klimat. Bo mając WW potrzebujemy o połowę mniej powietrza wentylacyjnego niż typowa WM,przy czym zapewniamy domownikom tak samo czyste powietrze jak w WM. Stosując GWC o odpowiedniej średnicy , w okresie zimowym możemy zrezygnować z wentylatorów nawiewnych i wywiewnych ( dla domu szczelnego) . Przy GWC i WW wentylacja zimą pracuje na grawitacji.

Czy ja napisałem coś co wskazuje na to że nie potrafię pojąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien jesteś? Nie jestem teraz przy kompie więc poszukaj sam ale zaręczam, że się mylisz. Sam rozważam wybór jednej z przynajmniej trzech działających od -10stC. Na PC a nie grzałce oczywiście.

 

Sprawdzałem PC CWU Hewalex'a, Galmeta i Aristona. Ta ostatnia niby do -5, ale COP nie będzie dużo większy od 1....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na Junkers. Niby do - 10oC, ale tak jak mówię, poniżej 0oC to na COP przekraczający 2 nie masz co liczyć. Przy zasobniku 270L zabraknie doby, żeby go nagrzać :)

 

A może coś takiego?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2184644-0.html

To taki pseudo syfon jaśkowy w funkcji rekuperatora przeciwprądowego. Wyciągasz do 75%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na Junkers. Niby do - 10oC, ale tak jak mówię, poniżej 0oC to na COP przekraczający 2 nie masz co liczyć. Przy zasobniku 270L zabraknie doby, żeby go nagrzać :)

 

A może coś takiego?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2184644-0.html

To taki pseudo syfon jaśkowy w funkcji rekuperatora przeciwprądowego. Wyciągasz do 75%.

Podoba mi się aż wkleję: http://images47.fotosik.pl/1301/f99e14571b322993.jpg

 

Odpływ powinien iść z dołu przez jakiś syfon.

f99e14571b322993.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na Junkers. Niby do - 10oC, ale tak jak mówię, poniżej 0oC to na COP przekraczający 2 nie masz co liczyć. Przy zasobniku 270L zabraknie doby, żeby go nagrzać :)

 

A może coś takiego?:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2184644-0.html

To taki pseudo syfon jaśkowy w funkcji rekuperatora przeciwprądowego. Wyciągasz do 75%.

 

Wytłumacz mi dlaczego starasz się wykorzystać szare ścieki do celu,który nie jest ostatecznym.Nawet jak odzyskasz to ciepło z sś to i tak musisz wodę dogrzać. Natomiast powietrze otrzymuje parametry które są ostatecznymi do domu. Bez użycia sterowników,elektroniki,wentylatorów. Wężownica obrośnie z biegiem czasu błoną biologiczną.Nie obawiasz się spadku efektywności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
bo GWC ciepłem domu pasiesz,

Cóż...wytłumacz mi zasadność kupna solara i grzania nim nie zaizolowanego gruntu pod domem.

Bardzo mądra decyzja...

Musisz mieć kolosalne straty przez podłogę,skoro specjalnie dokupiłeś solar za grubą kasę.

Ja mam ok.380kW strat do gruntu a Ty masz pewnie sito w tym swoim "pasywnym" ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż...wytłumacz mi zasadność kupna solara i grzania nim nie zaizolowanego gruntu pod domem.

Bardzo mądra decyzja...

Musisz mieć kolosalne straty przez podłogę,skoro specjalnie dokupiłeś solar za grubą kasę.

Ja mam ok.380kW strat do gruntu a Ty masz pewnie sito w tym swoim "pasywnym" ;)

 

Jesli Tobie sie odklada 380 kW to znaczy sie tam generujesz moc jak z elektrowni na male blokowisko :p

 

Wez sie popraw bo od Olimpa to juz chyba mozna wymagac zeby KWh od kW odroznial :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż...wytłumacz mi zasadność kupna solara i grzania nim nie zaizolowanego gruntu pod domem.

Bardzo mądra decyzja...

Musisz mieć kolosalne straty przez podłogę,skoro specjalnie dokupiłeś solar za grubą kasę.

Ja mam ok.380kW strat do gruntu a Ty masz pewnie sito w tym swoim "pasywnym" ;)

 

Solar to 200mb pexa w połaci dachu.Ma za zadanie grzać od kwietnia do września CWU.Nadmiar z solara pompuje solarowa pompka pod chudziak.Pompuje dlatego,że fundament tradycyjny to sarkofag oddzielający grunt pod domem od słońca. Tam w lecie będzie zimniej jak obok pod trawnikiem.A ja chcę,żeby było ciepło. Bo to ciepło zgromadzone latem współuczestniczy w podgrzewaniu świeżego powietrza z GWC,do 18oC w sezonie grzewczym.

Rozumiesz. GWC i 18oC w zimie.

Dlatego właśnie pasywny mimo niekorzystnego A/V ,bo parterowy 140m2, a straty do gruntu to min.iloczyn delty T. Czym pod spodem mniejsza tym lepiej. Rozumiesz? Cieplej pod fundamentem-lepiej .Zimniej pod fundamentem-gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nydar, mozesz jeszcze raz przytoczyc temp nawiewu z GWC w sezonie grzewczym?

U mnie od 6-7st.C w sezonie grzewczym,pod domem,wystarczająco,reku zrobi swoje.

Jesli Tobie sie odklada 380 kW to znaczy sie tam generujesz moc jak z elektrowni na male blokowisko :p

Wez sie popraw bo od Olimpa to juz chyba mozna wymagac zeby KWh od kW odroznial :p

Elito forum,nie rozróżniasz jednostki zużycia od jednostki strat.Miało być oczywiście 380W a nie kWh.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Solar to 200mb pexa w połaci dachu.Ma za zadanie grzać od kwietnia do września CWU.Nadmiar z solara pompuje solarowa pompka pod chudziak.Pompuje dlatego,że fundament tradycyjny to sarkofag oddzielający grunt pod domem od słońca. Tam w lecie będzie zimniej jak obok pod trawnikiem.A ja chcę,żeby było ciepło. Bo to ciepło zgromadzone latem współuczestniczy w podgrzewaniu świeżego powietrza z GWC,do 18oC w sezonie grzewczym.

Rozumiesz. GWC i 18oC w zimie.

Dlatego właśnie pasywny mimo niekorzystnego A/V ,bo parterowy 140m2, a straty do gruntu to min.iloczyn delty T. Czym pod spodem mniejsza tym lepiej. Rozumiesz? Cieplej pod fundamentem-lepiej .Zimniej pod fundamentem-gorzej.

Rozumiem,termos grzeje się od zewnątrz dodatkowo grzejnikiem,mądre.

Na takiej samej zasadzie proponuję zastosować na ścianach zewnętrznych jakieś nawiewy ciepłego powietrza,żeby straty przez ściany byłyby nizsze.Może można dokupić jeszcze jeden albo dwa solary a jak nie to grzejniki konwekcyjne pod podbitką ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,termos grzeje się od zewnątrz dodatkowo grzejnikiem,mądre.

Na takiej samej zasadzie proponuję zastosować na ścianach zewnętrznych jakieś nawiewy ciepłego powietrza,żeby straty przez ściany byłyby nizsze.Może można dokupić jeszcze jeden albo dwa solary a jak nie to grzejniki konwekcyjne pod podbitką ;)

widać że rozumiesz ...:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, mozesz jeszcze raz przytoczyc temp nawiewu z GWC w sezonie grzewczym? CHodzi mi o intensywnosc tego wychladzania.

 

Pytalem tez keidys chyba o to, ile w samym sezonie grzewczym jbywa takich dni, ze GMC doladowujesz ale nie pamitem odpowiedzi. Jestes w stanie to oszacowac?

 

Pozdrawiam

 

Minimalna temperatura z GWC to 15,6oC 15.04.2013.Po tym dniu rozpoczęła się tendencja wzrostowa.

Nie doładowywałem GMC w sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od 6-7st.C w sezonie grzewczym,pod domem,wystarczająco,reku zrobi swoje.

 

Elito forum,nie rozróżniasz jednostki zużycia od jednostki strat.Miało być oczywiście 380W a nie kWh.

 

Jaki kraj taka Elita forum :p Jednostki zuzycia czego? Strat czego: energi czy mocy? Wez sprawdz moze masz ksiazki z podstawowki do fizyki :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi dlaczego starasz się wykorzystać szare ścieki do celu,który nie jest ostatecznym.Nawet jak odzyskasz to ciepło z sś to i tak musisz wodę dogrzać. Natomiast powietrze otrzymuje parametry które są ostatecznymi do domu. Bez użycia sterowników,elektroniki,wentylatorów. Wężownica obrośnie z biegiem czasu błoną biologiczną.Nie obawiasz się spadku efektywności?

 

To może inaczej.

Idealnym zjawiskiem byłoby, aby dom w którym mieszkamy nie był widoczny (termicznie) dla otoczenia, czyli wszystko co wydalamy z niego powinno mieć temp. otoczenia. Pomińmy narazie straty przez przegrody. Pozostaje więc powietrze i ścieki.

Woda wodociągowa w okresie zimowy ma temp. ok. 6-8oC, więc energetycznie wyjdziemy na zero wówczas, gdy ścieki wypływające z domu będą też miały taką temp. Oczywiście taka temperatura niekorzystnie wpływa na procesy fermentacji w zasobniku gnilnym POŚ'a więc jeśli będzie kilka stopni więcej to też będzie OK dla ogólnego bilansu. W tym przypadku zastosowanie pasywnego rekuperatora ścieków szarych o sprawności ok 75% jest idealnym rozwiązanie do odzysku ciepła dla wody wodociągowej (nie obawiam się błony biologicznej, bo nie będzie ona aż takim izolatorem). Pozostaje dogrzać pozostałe 25%, ale o tym za chwilę.

Teraz powietrze.

Wiadomym jest, że odzysk ciepła z powietrza przy temperaturze powietrza nawiewanego poniżej 0oC może powodować użycie mechanizmów odmrożeniowych, np. grzałek. Nie jest to efektywne. W tym przypadku z pomocą przychodzi nam natura, czyli GWC. Dzięki temu mamy efektywny odzysk ciepła z powietrza i wyrzucamy zużyte powietrze o temp. ok. 8-10 na zewnątrz. Skoro na zewnątrz jest -5 lub mniej, to jeszcze warto te ciepełko zagospodarować. Zaprzęgamy zatem do pracy PC, taką która zapracuję nam na brakujące 25% ciepła dla CWU. Dla przepływu powietrza 100-200m3/h wybieramy np. Ariston Nuos Evo z zasobnikiem 110L i grzejemy te 25% brakującego ciepła z COP ok. 3. Wyrzucamy wówczas na zewnątrz minusową temp. powietrza i spełniamy podstawowy warunek - bilansujemy zyski i straty.

 

Koszty:

PC - ok. 3 tys. zł (pobiera 250W)

REKU tymi recami - 1000zł

Reku wody szarej - ok. 500zł

Jeden wentylatorek kanałowy do wentylacji - ok. 350zł (pobiera kilkanaście Watów)

GWC - 1500zł (?)

 

Czy da się efektywniej i taniej ? Nie wiem ...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...