Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Jeśli te powietrze z requ nie jest wyrzucane na strych gdzie mogłoby się wykraplać tylko bezpośredio na zewnątrz to da się jakoś przeżyć tę stratę nastu litrów wody na dobę.
Zgadzam się z Panem... Przy wyrzutni takiej jak przy WG nie ma problemu, ale nie wszyscy się na wentylacji znają - spotkałem wyrzutnie ścienne!!!! A wtedy już elewacja wokół wyrzutni (przy podgrzewaniu powietrza przed wymiennikiem, lub przy słabym wymienniku) będzie mokra i może zamarzać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do wychładzania gruntu zimą - włączenie GWC po przerwie to 9-10stC, po kilku godz. 6-7stC i tak już się utrzymuje non stop; wyłączenie na kilka godz. i kolejny start od 9-10stC. Ten mikry nośnik energii jakim jest suche i zimne powietrze wiele nie wydrze gruntowi a jedynie schładza ścianki kanałów GWC. Więcej latem grunt odbierze z ciepłego i wilgotnego.
Dlatego zainteresowanym polecam ( mogę zrobię ) tester z kabla grzewczego 30W/mb i dwóch termometrów - doskonale widać jak naiwne są twierdzenia, że liniowe 30W w gruncie - zmieni nawet o 0.5st. jego temperaturę.

To tak jakby bać się nasikać do Bałtyku by Skandynawia z mapy nie zniknęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę budował żwirowca poza budynkiem.
Tak z ciekawości - jak można zrobić żwirowca dobrze bez rur na dnie?

A skoro nie można, bo powietrze ciepłe nie będzie się bez rur na dnie schładzać, to muszą być rury.

To może prościej dać 4 równoległe rury fi 200 i wsypać do nich żwir!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jakby bać się nasikać do Bałtyku by Skandynawia z mapy nie zniknęła.

 

To raczej jakbyś sikał non stop w to samo miejsce przez cały sezon. Po czasie woda wokoło twojego siku będzie cieplejsza niż woda kilometr kilkanaście metrów dalej. Poza tym piasek znacznie dłużej trzyma ciepło niż woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie grunt sam z siebie się wychładza, wystarczy popatrzeć na temp. wody czerpanej z płytkiej studni.

 

W sezonie grunt pod domem a grunt obok domu wychładzają się różnie. Zobacz:

Co będzie jeśli te powietrze które wychładza Ci grunt obok domu będziesz przeciągał pod domem ? Sądzisz, że izotermy będą wyglądały dalej tak samo jak na przedstawionej wizualizacji ? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd! Nośnikiem energii jest wilgoć. Rura skutecznie to uniemożliwi.

Ale koncepcja kilku dłuższych a o mniejszym przekroju kanałów (wystarczy żwir w geowłókninie a to w rowie) jest bliższa optymalizacji wymiany energii.

"Może kiedyś" odkopię swoje "badania" i z kolegami z polibudy skończymy je rzetelnie bo GWC przeponowo-pokładowe to cholernie skomplikowana sprawa.

Już w roku 97 we Wrocławiu porobiono badania - puszczając w żwirowca - czerwoną świecę sygnalizacyjną. Po odkopaniu okazało się, że zabarwione kamienie są tylko w wąskim nurcie powietrza i powietrze nie chce płynąć w dolnej (chłodniejszej ) strefie a idzie ku górze gdzie jest kilka stopni ciepłej.

Zaś podniesienie wilgotności względnej powietrza w upał jest niekorzystne dla komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą. Suche zimne ogrzewając się staje się pojemniejsze.

Latem na odwrót, wilgoć się wykrapla.

 

Pojemniejsze... pełna zgoda, to normalne, tylko że powietrze +4 czy nawet +5 st. i nawet przy ww 100% ogrzane do 22 st.C nie podniesie wilgotności z np. 35%. Jeżeli zimą powietrze jest zbyt suche - to znak, że wentylacja jest zbyt silna. Jeżeli mamy wiele sprzętu ( drukarki komputery itp.), że potrzebny jest większy strumień wentylacji niż wskazywałaby to ilość osób - to zakładamy do takich obiektów centrale z rotorem. Utrzyma właściwą wilgotność.

- A co do lata... no właśnie latem - bez rur na dnie GWC powietrze nie popłynie w strefie najchłodniejszej - dlatego zawsze mnie zastanawiało o czym myślą twórcy żwirowców - robiących je grubsze niż 30 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś wrogiem GWC - mało tego wykonujemy je. Tylko przyznam, że gryzie mnie sumienie. Bo jeszcze jak ktoś sam sobie wykona i kosztuje go to 2000zł to pół biedy - to można doszukiwać się mikro zalet. Ale tak jak to robi firma, gdzie wszystkie elementy muszą mieć atesty itp, gdzie koszt GWC wychodzi nawet 7000-10000 zł - to dla mnie po prostu głupota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spadkobiercami tej wiedzy próbuję dlatego dojść do lepszego rozwiązana. Stąd zasilanie mojego GWC niestandardowe. Jeszcze nie optymalne bo nie było czasu ale lepsze niż zwykłe "na skos".

A nie uważa Pan, że maksymalna wysokość żwirowca - to 30 cm od 1.8 do 1.5 m? A jeszcze lepiej 20cm.

Jaki sens ma robienie metrowych czy grubszych GWC ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sezonie grunt pod domem a grunt obok domu wychładzają się różnie. Zobacz:

Co będzie jeśli te powietrze które wychładza Ci grunt obok domu będziesz przeciągał pod domem ? Sądzisz, że izotermy będą wyglądały dalej tak samo jak na przedstawionej wizualizacji ? Nie sądzę.

Tylko, ze tu temperatura gruntu wokół domu jest zawsze dodatnia. Ale ładnie widać, że to dom grzeje zimą grunt nie geotermia ! Przy 30 izolacji najwyższa temperatura mierzona pod koniec lutego w latach 1990 -1997 na środku płyty 10-12m (120m2) była 3.5 st.C Najniższa 1.5 st.C ( zima na 97')

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie bierzesz pod uwagę nast. czynników:

- jakim marnym nośnikiem energii jest powietrze o temp. < temp. GWC?

- co się dzieje gdy przez GWC przepuszczasz "pojemniejsze" powietrze o temp. > temp. GWC?

- na jakiej zasadzie zimą traci energię nieosłonięty grunt i czy ta zasada ma zastosowanie pod izolacją jaką jest dom?

Masz policzone i pokazane izotermy. Dokładnie tak samo zrób to dla GWC pod domem a zobaczysz, że nie taki diabeł straszny:-)

 

Nie ukrywam, że brakuje mi wiedzy do opisania zjawisk o których piszesz, stąd prosiłbym o wyjaśnienie.

Moje wnioski oparte są na prostych założeniach. Przepływające powietrze o temp. - 15oC przez GWC jest ogrzewane do temp. ok. +5oC. Ta delta T 20 stopni to energia, która jest przekazana z gruntu. Skoro ciepło w gruncie rozchodzi się równomiernie, to temp. przekazywana do powietrza nawiewanego pochodzi częściowo ze strat przez podłogę i częściowo z gruntu pod takim GWC maxowym. Jeśli mówimy o żwirowcu, to energia pobierana jest z głębi ziemi (przykrycie żwirowca 12cm warstwą styro powoduje, że jego efektywna praca wygląda tak jakby był umieszczony ok. 8m pod ziemią), co powoduje jej "wychładzanie". Pytanie teraz jak szybko potrafi się grunt zregenerować.

W twoim przypadku można sądzić to, o czym pisze nydar. Skoro grunt to środowisko jednorodne, temperatura rozkłada się równomiernie. Skoro tak, to część strat ciepła przez podłogę zasila twojego max'owca. I teoretycznie wychodzi na to, że skoro zaciągasz powietrze - 15oC to zwiększasz delta T pomiędzy posadzką a gruntem z którego te powietrze wyciąga ciepło.

Czy tak szybko jak szybko tracona jest energia do ogrzania tego powietrza -15oC i prędkości załóżmy te 150m3/h?

Z chęcią poczytałbym jakąś literaturę na ten temat, bo dywagujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie uważa Pan, że maksymalna wysokość żwirowca - to 30 cm od 1.8 do 1.5 m? A jeszcze lepiej 20cm.

Jaki sens ma robienie metrowych czy grubszych GWC ???

 

Jakieś źródło tych badań ?

 

Tylko, ze tu temperatura gruntu wokół domu jest zawsze dodatnia. Ale ładnie widać, że to dom grzeje zimą grunt nie geotermia ! Przy 30 izolacji najwyższa temperatura mierzona pod koniec lutego w latach 1990 -1997 na środku płyty 10-12m (120m2) była 3.5 st.C Najniższa 1.5 st.C ( zima na 97')

 

j/w - jakiś link do tych badań ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyrzutni takiej jak przy WG nie ma problemu, ale nie wszyscy się na wentylacji znają - spotkałem wyrzutnie ścienne!!!! A wtedy już elewacja wokół wyrzutni (przy podgrzewaniu powietrza przed wymiennikiem, lub przy słabym wymienniku) będzie mokra i może zamarzać.

 

Zrobić sensowną wyrzutnię też trzeba umieć. Widziałem na tym forum różne zdjęcia nieszczęsnych tynków i zaszronionych wyrzutni. Ale da się dobrze.

 

To zamiast pisać ogólniki i pierdoły może byście Panowie napisali jak powinna być wykonana prawidłowo wyrzutnia?

To akurat z GWC się wiąże bo chyba większość ludzi którzy decydują się na GWC robi WM.

A producenci chyba nie wiedzą biedacy o tym że wyrzutnia ścienna to zło i złośliwie takie produkują ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie bierzesz pod uwagę nast. czynników:

- jakim marnym nośnikiem energii jest powietrze o temp. < temp. GWC?

 

Ale o co chodzi ?

Sądzę, że nie marnym, skoro nydar zaciąga marnym GWC powietrze o temp. -15oC i poprzez RSŚ i magazyn pod posadzką jest w stanie osiągnąć temp. nawiewu 18oC.

Nie wiem co masz na myśli, nie mogę kontekstu złapać.

 

- co się dzieje gdy przez GWC przepuszczasz "pojemniejsze" powietrze o temp. > temp. GWC?

 

Chodzi Ci o temp. ? Podniesie się w zależności od temperatury gruntu i wielkości GWC. Jeśli chodzi Ci o wilgotność to przy pkt rosy wykropi się jej nadmiar.

 

- na jakiej zasadzie zimą traci energię nieosłonięty grunt i czy ta zasada ma zastosowanie pod izolacją jaką jest dom?

 

Grunt obok domu oddaje ciepło do powietrza. Kierunek przepływu pod domem jest odwrotny, a jeśli pchasz tam zimne powietrze to tylko potęgujesz efekt.

 

Masz policzone i pokazane izotermy. Dokładnie tak samo zrób to dla GWC pod domem a zobaczysz, że nie taki diabeł straszny

 

Nie posługuję się żadnym programem z izotermami. Nie jestem w tym biegły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...