Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

http://www.venmar.pl/elementy/system_gwc.pdf‎

Tam wytłuszczonym drukiem jest napisane:

,,W przypadku planowanego późniejszego wykorzystania wymiennika gruntowego jako dolnego źródła pompy ciepła ,ZABRANIA się układania wewnątrz obrysu budynku i po zewnętrznej stronie w odległości mniejszej niż 2m od stopy fundamentowej.

Mówisz że bzdury. Ciekawe.

 

jakiś komentarz kolego kszhu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to skoro doszedłeś po czasie do wniosku że jednak wyssie,to po co pod domem? W tak pokrętny sposób podgrzewać powietrze ? Nie prościej jakaś nagrzewnica na powrocie z CO?

 

Mówisz że PV i PC. Jak się uprę to i z blaszaka zrobię zeroenergetyczny.Co to ludzie nie wymyślą aby złupić inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odnosisz wrażenia że brniesz w ślepą uliczkę,broniąc tezy że GWC pod domem to dobry pomysł. Nie pomagają cytaty z Podlasia i podlaskich GWC,nie pomagają linki podesłane bo opisują co i dla czego.

Dyskusja z tobą sensu niema. Robię to tylko dla tego aby cię nie naśladowano.

Jestem ciekaw jaki wpływ będzie miało twoje GWC pod posadzką na jakość izolacji w niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie będziesz miał czym pędzić PC.A ja będę :yes:
Nieogrzewane i nieużytkowy kawałek poddasza. Gdy są duże mrozy - poniżej -7st.C to świeci kilka h słońce - Na poddaszu jest wtedy ciepło i te kilka h wystarcza . A latem działa jak klima . Nie podłączam nic do 90-cio procentowego wymiennika,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy!

To jest forum budowlane więc może piszcie na temat i do rzeczy zamiast przytyków w stylu kozetek, problemów rodzinnych, panów i innych zwidów.

Jeden chce lichą stróżką nędznego powietrza zmrozić grunt i nic go nie przekona, że to niemożliwe więc nie ma co w kółko pisać tego samego. Zrobi doświadczenie jak obiecał, zobaczy, że porywa się z motyką na księżyc to może wróci i wróci temat.

Ale merytorycznie!

Ja sobie tymczasem poobserwuję z boku.

Cóż za zmiana - cieszę się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale...

GWC różni się co nieco od wymiennika PC i nie o wydajność mi chodzi...

pompa cały czas wysysa energię gruntu a regeneracja następuje przez przewodzenie z dalszej części areału ...

GWC w zimie wysysa z gruntu w większości przypadków to co zostało tam w lecie zgromadzone poprzez wysysanie z powietrza ...

 

moim zdaniem jak będziemy używać wymiennika gruntowego cały rok na okrągło to będzie następowało cykliczne ładowanie i rozładowanie ...

W XXI wieku PC nie wymagają gruntowego dolnego źródła - tak było 20lat temu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/Passivhaus_section_en.jpg/220px-Passivhaus_section_en.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d1/Ventilation_unit_with_heat_pump_%26_ground_heat_exchanger.png/220px-Ventilation_unit_with_heat_pump_%26_ground_heat_exchanger.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/42/Ventilation_unit_with_heat_pump_and_ground_-_cooling.png/220px-Ventilation_unit_with_heat_pump_and_ground_-_cooling.png

 

Jaki ten świat zacofany i nikt nie wpadł na to, że GWC pod bydynkiem to same straty. Nie dość, że projekty pod budynkiem się robi to jeszcze, o zgrozo, są realizacje!

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Gruntowy_powietrzny_wymiennik_ciep%C5%82a.JPG/220px-Gruntowy_powietrzny_wymiennik_ciep%C5%82a.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/P%C5%82ytowy_GPWC_wewn%C4%85trz_obrysu_fundamentowego.JPG/220px-P%C5%82ytowy_GPWC_wewn%C4%85trz_obrysu_fundamentowego.JPG

Niekoniecznie robione przez fachowców . Czy to nie ta sama firma, co wymyśliła dwa wymienniki w reku w szeregu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, projekty mówią o domach. Realizacja też.

Miłoszenko, staraj się myśleć sam, miej swoje zdanie a nie daj sobą manipulować tym, którym chciałbyś mimi wszystko uwierzyć.

 

Kszhu, ja sie pytam o szczegoly a Ty mi o mojej naiwnosci i latwowiernosci, taka dyskusja do niczeog nie dojdziemy.

 

Podaj namiary co to za budynek i sobie poczytam i juz.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie mojej odp. Takich budynków na zachodzie jest znacznie więcej niż u nas. Przyjmij do wiadomości, że nasze budownictwo jest zacofane w porównaniu do UE, USA czy innych bardziej rozwiniętych regionów świata. I niestety nie tylko budownictwo. To, że piszesz nantym forum, nie znaczy, że masz do czynienia z budowlaną elitą.

 

Kszhu, ja CIe prosze, trzeci raz o podanie namiaru na ten budynek, ktorego zdjecia dotycza, a Ty mi o zacofaniu, innych krajach itp.

 

Wylacz na chwile emocje o pogadajmy o tym o czym watek.

 

To, ze w innych krajach jest jais rozwiazan wiecej nie musi oznaczac, ze jestesmy zacofani. Wlasnie teraz jest dobry moment obserwowac, jak mocno dotowane rozwiazania ekologiczne ale drogie chyla sie ku upadkowi, bo niestety rachunek ekonomiczny z czasem musi sie zgadzac. Chodzi o Niemcy i masowe bankructwa najwiekszych producentow ogniw/solarow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że dr inż M Mijakowski ,nomen omen mija się z prawdą licząc przytoczone w linku GWC.Założył temp.graniczną -20oC i uzyskaną +/- 0oC .Wyliczył dla 300m3/h 56mb GWC dla pracy 12/24h. Zakładam że jednak nie mylił się.

W gruncie jednorodnym temp.na zewnątrz rury GWC ma postać liniową. Stąd skoro na początku jest -20oC a na końcu czyli na 56-tym metrze +/-0oc to na 28-ym metrze jest nadal -10oC.

Oczywiście należy uwzględnić skalę. Przyjmując 100m3/h , -10 będzie nie w połowie a bliżej czerpni,ale będzie.

Rozumiem,że dla posiadaczy budynków na glinie też polecisz GWC pod budynkiem.

Taka trochę dziwna sytuacja . Niby masz a niby nic nie warte.Może się mylę ale nie jesteś przypadkiem zakamuflowaną opcją....... ,cytując klasyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC już dawno nie spełnia roli grzewczej przy reku. A GWC do chłodzenia może być pod domem. Poza tym, w latach 90 tych dawało się 30cm styro od gruntu, dziś nawet do 60 (0,7W/m2xK)

 

Ty drogi TB z każdym kieliszkiem dodajesz tych cm.Zacząłeś skromnie od 30-tu,potem było 40i50cm a kończysz na 60cm.Wróć nie doceniłem cię.Skończysz na metrze.Ale jaj.Ale jaja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co za f-ma, to są realizacje prezentowane przez Passivhaus Institut. Zagraniczne.
Wiem, Ten sam instytut nadał certyfikat Lipińskim w Smolcu. 137m2 i 16000kWh na wszystko.

To nie Instytut tylko firma sprzedająca certyfikaty, która dla zmyłki i powagi nazwała się "Instytut" I nie realizują a certyfikują za kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdanie mojej odp. Takich budynków na zachodzie jest znacznie więcej niż u nas. Przyjmij do wiadomości, że nasze budownictwo jest zacofane w porównaniu do UE, USA czy innych bardziej rozwiniętych regionów świata. I niestety nie tylko budownictwo. To, że piszesz nantym forum, nie znaczy, że masz do czynienia z budowlaną elitą.

 

Jak się czyta nowinki ze świata to trzeba to skorelować z położeniem geograficznym własnej chaty. Pomyśleć i wyciągnąć wnioski czy będzie się skraplało pod styropianem w zach rejonach Niemiec czy na Podlasiu jednak tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

Dla tych co chcą zrobić prawidłowo i bez szkody dla budynku.

 

super, przeczytałem i sporo się rozjaśniło..

polecam wszystkim co się nie znają jak ja..

 

ktoś ma jakieś uwagi do przeprowadzonych tam obliczeń?

jeśli nie to z tego wynika że wymiennik rurowy o średnicy 200mm o długości 57m zakopany od 2 do 1.5m pod ziemią z -20* podgrzeje do 0*C przy cyklu 12 godzinnym przy przepływie 300m3/h..

 

zakładam źe policzone jest to poprawnie, więc przekładam na swój przypadek.. mam około 60mb rury zakopanej od około 2,5 do 3,5m pod poziomem terenu..

300m3/h w niedużym domu mało kto pcha więc jak będę pchał 150m3/h ale przy całodobowej pracy i lekko głębiej to chyba mogę przyjąć że będzie tak jak tam obliczyli?

 

a wyszło tak:

- ilość ciepła uzyskana z gruntowego wymiennika ciepła 2 400 kWh/rok,

- ilość chłodu uzyskana z gruntowego wymiennika ciepła 218 kWh/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...