Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy mozecie mi odpowiedziec na moje pytania ?

1. Jezeli PC wysysa cieplo z gruntu to czy jego sprwanosc po latach spada i trzeba ukladac nowe dolne zrodlo ? Jezeli tak sie nie dzieje to dlaczego ?

2. Jezeli GWC pod domem go wychladza to powinien miec on wieksza sprwanosc od tego poza domem ? Tylko jakie to ma znaczenie jezeli i tak ta energia wraca spowrotem do domu przez GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WRRRÓĆĆĆĆ powiedzcie mi co się stanie jak ten wymiennik pod budynkiem ZAMARZNIE, a dokładniej ziemia o wilgotności 25-50% tam zamarznie??? Dom się podniesie?!??!

 

Jeżeli masz glinę,to jakiś kawałek może próbować się unieść o +/- 5cm.Czy to groźne dla ław czy tradycyjnych fundamentów? Nie wiem.Nie jestem konstruktorem.Ale nie chciał bym aby to miało miejsce pod moją chałupą. Pęknie ława albo cóś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic. Nie zamarznie bo po:

1. pojemność cieplna zmrożonego powietrza do masywnego, rozgrzanego do temperatry studziennej gruntu ma się tak jak mrówka do słonia,

2. powierzchia przepływu powietrza pod budnkiem do całej posadzki to kilka procent.

Ale temat do paplania niezły jak kto nie rozumie o co chodzi:-)

 

No i nareszcie coś z sensem.Te kilka procent to ogniskowa zjawisk które przy DZ dzieją się na 100m2 przy PC 5kWh.Kumasz? Przy GWC na kilku metrach możesz zamrozić .Np.kawał gliny.A czy glina zmienia przy zamrożeniu objętość to se poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłoszenko, są setki stron, forów, przykładów, projektów - szukaj, czytaj, obserwuj. To jedne z wielu pokazujące, że tak się robi. Jak poszukasz to znajdziesz więcej.

 

Tak sie robi bo to obniza znaczaco koszty inwestycyjne wykonania GWC, nie trzeba po prostu ekstra kopac. Czy to energetycznie w kazdym przypadku zostalo przekalkulowane? Watpie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miloszenko .Powiem ci tak .Gentonx założył wątek o temp. z GWC.Tam koledzy podawali temperatury.Traf chciał ze dwóch z zimnej zimą krainy podlaskiej o podobnej długości GWC ,też. Jeden pod domem a drugi poza.Jeden ma +8 a drugi nieco ponad zero i czasami wyłącza.To jest odpowiedź na twoje pytanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jesteś niemożliwy i naprawdę zabawny:-)

Dlaczego szukasz na siłę jakichś pokrętnych powodów a nie poszukasz i przeczytasz jaka jest prawda?!?

GWC w fundamentach wymaga większej wiedzy bo to kolejna warstwa no i dokładności. Koszt wykopania kilkunastu m2 gdziekolwiek obok to przysłowiowe grosze w odniesieniu do całej inwestycji.

 

Nie wiem czym Ci sie narazilem ale trudno.

 

Powiedz mi ile bedzie kosztowalo wykopanie, ulozenie, obsypanie piachem i zakopanie 30 metrow rury na glebokosci 2 m zlecone firmie?

 

A jak ktos potrzebuje kopac w piasku te 2 metry to tez beda grosze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bash:

Ty jesteś niemożliwy i naprawdę zabawny:-)

Dlaczego szukasz na siłę jakichś pokrętnych powodów a nie poszukasz i przeczytasz jaka jest prawda?!?

GWC w fundamentach wymaga większej wiedzy bo to kolejna warstwa no i dokładności. Koszt wykopania kilkunastu m2 gdziekolwiek obok to przysłowiowe grosze w odniesieniu do całej inwestycji.

 

Brniesz chłopie .

Zimne schładza ,choćbyś zaczarował,nie da inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, przeczytałem i sporo się rozjaśniło..

polecam wszystkim co się nie znają jak ja..

 

ktoś ma jakieś uwagi do przeprowadzonych tam obliczeń?

jeśli nie to z tego wynika że wymiennik rurowy o średnicy 200mm o długości 57m zakopany od 2 do 1.5m pod ziemią z -20* podgrzeje do 0*C przy cyklu 12 godzinnym przy przepływie 300m3/h..

 

zakładam źe policzone jest to poprawnie, więc przekładam na swój przypadek.. mam około 60mb rury zakopanej od około 2,5 do 3,5m pod poziomem terenu..

300m3/h w niedużym domu mało kto pcha więc jak będę pchał 150m3/h ale przy całodobowej pracy i lekko głębiej to chyba mogę przyjąć że będzie tak jak tam obliczyli?

 

a wyszło tak:

- ilość ciepła uzyskana z gruntowego wymiennika ciepła 2 400 kWh/rok,

- ilość chłodu uzyskana z gruntowego wymiennika ciepła 218 kWh/rok.

Trochę się ITB na tym nie zna.

-1- 300m3 zimą to dwa razy więcej niż ITB zakłada na wentylację domową. Taka wentylacja przesuszy powietrze.

-2-podgrzewane powietrze jest przed wymiennikiem w centrali, więc i cieplejsze powietrze wyrzucimy. czyli zyskamy tylko 10% z 2400kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny TB.technika do przodu poszła a ty nie nadążasz. GWC i RSŚ podgrzewa teraz powietrze dla domu.Rekuperator to już przeżytek.Zbytek i kasa w błoto.Zużyte ciepłe i wilgotne napędza PPC przy pomocy PV.Wiesz takie malutkie 250-350W.No bo wszyscy izolują jak zalecasz.

Widzisz rżnąłeś tą gałąź na której siedziałeś aż przerżnąłeś.Co za czasy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_artur_ .Zakładam,że policzyłeś dobrze.I ?

 

i jak tak to sie z tego cieszę jak małe dziecko :p

innych wniosków na razie nie mam, muszę sie przespać to mi się przyśni co pewnie..

 

A masz to GWC jak radzi kszhu pod domem,czy obok?

 

no pewnie że obok, dla mnie z moim małym rozumkiem jest oczywiste że jak dom na tym postawie i jak będzie lecieć kilkanaście stopni cieplej to ciepło tam będzie z domu a nie z kosmosu.. jakby było o tyle cieplej nie z domu to by ludzie pola styropianem przykrywali i tym grzalo domy, a jak nagrzewa się to znaczy że jest izolacja za słaba i jest zajebisty mostek cieplny, nie mówiąc o punkcie rosy w jakimś na pewno nieciekawym miejscu..

dom mam na płycie na 20cm XPSa i nic co nie musi pod domem nie jest..poza tym jakbym kiedyś chciał przedłużyć czy coś wykopać to mam dostęp..

oczywiście się mie znam ale niektórzy piszą tu takie herezje że ja tez mogę swoje dopisać..

 

A to wszystko bez wpływu żadnego bdynku. Cuda!:-)

 

no ba..

 

to o co Wy sie kłócicie ?

 

jak to o co? kto ma dłuższego :p .. znaczy dłuższe.. gwc czy coś..

 

-1- 300m3 zimą to dwa razy więcej niż ITB zakłada na wentylację domową. Taka wentylacja przesuszy powietrze.

z tym się zgadzam, jak pisałem wyżej dla MOJEGO przypadku założylem że skoro będę pchał około 150m3/h (jakieś 0,35 wymiany) ale cały czas bez przestojów przy podobnej długości i średnicy gwc, do tego zakopanego głębiej o metr to mogę wyniki przez analogię do mojego przypadku przełozyć..

 

-2-podgrzewane powietrze jest przed wymiennikiem w centrali, więc i cieplejsze powietrze wyrzucimy. czyli zyskamy tylko 10% z 2400kWh

 

wolno i wyraźnie jeszcze raz proszę? skąd 10% ? to już uważam za bzdurę bo skoro nie musimy dostarczyc energii do podgrzania powietrza od -20* do 0*C (mniej więcej) i ktoś wyliczył że to będzie własnie te 2400kWh rocznie to co ma temperatura wyrzucanego powietrza do tego skoro wyrzucamy powietrze z rekuperatora o temperaturze pokojowej minus to co wymiennik odzyska.. o oszczędność jest na "wstępnym" podgrzaniu powietrza w wymienniku dzięki czemu w reku mieszają się temperatury około 1-2*C na wejściu (lub troszkę cieplej) i temperatura zużytego powietrza około 20*C zamiast -20*C (temp. zewnętrzna) i te 20*C ze srodka.. czyli musimy dostarczyć mniej energii z CO do ogrzania czerpanego powietrza..

 

Trochę się ITB na tym nie zna.

 

odnoszę inne wrażenie - miałem z ITB kontakty słuzbowe w zakresie instalacji pożarowych - badałem i certyfikowałem urządzenia i przynajmniej w tym zakresie muszę przyznać że znają się na robocie, więc nie mam podstaw sądzić że jest inaczej w innych działach.. skoro tak to proszę wykazać matematycznie błąd w tym dokumencie.. lub błąd w przyjętej metodyce ale mający podstawy w wiedzy fizycznej dostępnej ogółowi którą będzie dało się zweryfikować inaczej niż "bo ja to wiem"

 

 

edit: i jeszcze jedno ciekawe opracowanie

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/WENTYLACJA_W_BUDYNKACH_PASYWNYCH.pdf

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny TB.technika do przodu poszła a ty nie nadążasz. GWC i RSŚ podgrzewa teraz powietrze dla domu.Rekuperator to już przeżytek.Zbytek i kasa w błoto.Zużyte ciepłe i wilgotne napędza PPC przy pomocy PV.Wiesz takie malutkie 250-350W.No bo wszyscy izolują jak zalecasz.

Widzisz rżnąłeś tą gałąź na której siedziałeś aż przerżnąłeś.Co za czasy?

Jakoś nie słyszałem by padały firmy od reku, a kolektory i PV - sporo Np Konarka z która wiązałem duże nadzieje.

 

ILE TO SIĘ TRZEBA NAGŁÓWKOWAĆ

BY TYLKO NIE IZOLOWAĆ

 

Ma Pan rację Panie Nydar... Izolacja termiczna jest bardzo prymitywna i niegodna wielkich umysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym się zgadzam, jak pisałem wyżej dla MOJEGO przypadku założylem że skoro będę pchał około 150m3/h (jakieś 0,35 wymiany) ale cały czas bez przestojów przy podobnej długości i średnicy gwc, do tego zakopanego głębiej o metr to mogę wyniki przez analogię do mojego przypadku przełozyć..

To się nie zakłada, a liczy. Maksymalnie 10mb fi 200 na każde 100m3 - to już jest przewymiarowany gwc

wolno i wyraźnie jeszcze raz proszę? skąd 10% ? to już uważam za bzdurę bo skoro nie musimy dostarczyc energii do podgrzania powietrza od -20* do 0*C (mniej więcej) i ktoś wyliczył że to będzie własnie te 2400kWh rocznie to co ma temperatura wyrzucanego powietrza do tego skoro wyrzucamy
Chyba niewiele Pan ma instalacji na kącie ( ja ładnych kilka tysięcy) Jeżeli powietrze wchodzi na reku -20 stC to do domu wchodzi +18st.C Jeżeli powietrze na reku wchodzi 0 st. C to do domu wchodzi też 18st.C ( różnice) są w granicach stopnia. Duża różnica jest na wywiewie - im bardziej Pan podgrzeje powietrze przed wymiennikiem - tym cieplejsze z domu wyrzuci. Do środka i tak wchodzi to samo. A dochodzą kłopoty z wodą na wyrzutni

czyli musimy dostarczyć mniej energii z CO do ogrzania czerpanego powietrza..
Odzysk ciepła z wentylacji wymyślono po to by nie robić CO!!

edit: i jeszcze jedno ciekawe opracowanie

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/do..._PASYWNYCH.pdf

Szkoda, że się nie znają na budownictwie i nie mają praktyki... nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem - wentylacja ma stały i niewielki strumień od góry w pokojach - ogrzewanie jest sterowane temperaturą i ciepłe powietrze cie może być aplikowane pod sufitem. Stracimy wentylację, komfort --- tak się nie robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jest oczywiste że jak dom na tym postawie i jak będzie lecieć kilkanaście stopni cieplej to ciepło tam będzie z domu a nie z kosmosu.. jakby było o tyle cieplej nie z domu to by ludzie pola styropianem przykrywali i tym grzalo domy,

Bladzisz,odpowiedz sobie na spółkę z nydarem dlaczego inwestorzy nie izoluja podłogi w nie ogrzewanym garażu oraz dlaczego rolnicy chcą żeby śnieg jak najdłużej leżał na zasianej oziminie... Jak dojdziesz do tego czemu tak jest to zrozumiesz właściwości gruntu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...