Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Nikt nie twierdzi że piach pod cienką warstwą w piaskownicy to suchy jest.

Jest wilgotny .Ale nie znaczy że jak nie ma deszczu to on ma 25% wilgotności.

1m3 piachu to ok.70% zmielonej mało nasiąkliwej skały a pozostałe 30% to powietrze i woda.Tak więc 25 % wilgotności w piasku to piasek zalany wodą -bagienko.Pod domem nie ma piasku z taka wilgotnością i nie ma on max. przewodności cieplnej .Nie ma aż tyle wilgoci która wypełniła by przestrzenie między drobinami piachu ale jest powietrze .Dlatego regeneracja pod domem jest zupełnie inna niż pod krzaczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie ma co się sprzeczać. Wystarczy nawet latem położyć kawałek jakiej nieprzepuszczalnej materii na suchym gruncie aby na drugi dzień zaobserwować, że grunt pod tym wilgotny chociaż wokół suchy. Dom to izolator nie pozwalający wysychać temu co pod nim.

 

Postaw gorącą kawę na zimnej płytce o temp.otoczenia i po chwili unieś. Skąd tam woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"http://www.specjalnoscchk.odt.pl/literatura/Wajman.pdf

Tabela nr.1 pokazuje dla różnych gruntów widełki współcynnika przewodzenia ciepła "

 

A dałoby się tak nieco realniej a nie kabaretowo?

ZOBACZ jakie źródła facio podaje!

Żenada połączona z mniemanologią!

Wsparta doświadczeniami Hiszpańskimi...

PEŁNE REALIA NASZEGO KRAJU!!!

 

I coś jeszcze...

Może to niektórych nieco zdziwi, ale piach "naturalnie" wilgotny przewodzi ciepło lepiej niż ten "mokry"!

Są powody.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"http://www.specjalnoscchk.odt.pl/literatura/Wajman.pdf

Tabela nr.1 pokazuje dla różnych gruntów widełki współcynnika przewodzenia ciepła "

 

A dałoby się tak nieco realniej a nie kabaretowo?

ZOBACZ jakie źródła facio podaje!

Żenada połączona z mniemanologią!

Wsparta doświadczeniami Hiszpańskimi...

PEŁNE REALIA NASZEGO KRAJU!!!

 

I coś jeszcze...

Może to niektórych nieco zdziwi, ale piach "naturalnie" wilgotny przewodzi ciepło lepiej niż ten "mokry"!

Są powody.

 

Adam M.

 

Tak .Naturalnie wilgotny przewodzi lepiej ,bo pod chudziakiem masz np.12oc i ciśnienie pary wodnej 14,03hPa a pod zmarzliną zimową obok domy 6,14hPa. Dlatego zimą piach pod domem wysycha i jest bardziej suchy niż pod krzaczkiem.Bardziej suchy to mniej przewodzi i wolniej się regeneruje.Dlatego właśnie GWC schładza grunt pod domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się,że po tylu stronach kopania doszliśmy do konsensusu. Ja obstawiam taką teorię. W pierwszym roku użytkowania (sezon grzewczy) temperatura będzie oscylowała wokół 8oC ,ale w następnych latach będzie rosła,bo wystąpi pkt.rosy miedzy chudziakiem i izolacją co spowoduje wzrost temp. ze względu na częściową utratę właściwości izolacyjnych styropianu. Po kilku latach nastąpi stan równowagi ,który spowoduje że styropian w posadzce nie będzie miał 0,037 W/mK a znacznie więcej.Moim zdaniem ,obojętnie jaką izolację higroskopijna choćby w części zastosujemy,to GWC pod domem ją zepsuje.

ps. Nie jestem przeciwnikiem GWC ,bo go mam,tylko przeciwnikiem złego posadowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra!

Niech każdy zostanie przy swoim (rozumieniu tego problemu).

Ja pozwalam Tobie ale żądam, abyś i Ty pozwolił mnie!

Bo?

Bo jak Ci wyjaśnię, zrozumiesz, sprawdzisz - to szlag trafi Twoje urządzenia i zaprzestaną tak cudownego działania, a tej krzywdy Twojej nie chcę!

 

Niech każdy ma swoją własną fizykę, jak akurat to go uszczęśliwia!

Ale niech przy okazji nie neguje tej NASZEJ - WSPÓLNEJ.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny wykres, podobny do poprzedniego. Dla cytowanej 25%-towej wilgotności jest nadal ponad 2W i dobrze ponad 1W dla suchego wyciągniętego wprost z pieca! A takiego pod domem nie ma. Grunt pod domem zawsze jest wilgotny bo są cieki, piach podciąga (vide mokre piwnice) a nawet się mu pomaga (nawilżanie).

GWC pod domem do dobra rzecz ale jak wszystko, nie może być zrobiony byle jak.

Na gruncie daje się 10-20cm keramzytu i 40cm styropianu - keramzyt nie jest kapilarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie możesz pomijać tej wilgoci bo to właśnie ta wilgoć transportuje ciepło!

Powierzchnia gruntu nagrzewa się poprzez promieniowanie słoneczne i mniej od powietrza. Wilgoć (deszcze, rosa) transportują tę energię grawitacyjnie w dół a tam się ona uśrednia (wyrównywanie wilgotności, cieki, wody gruntowe itp.).

Ja mam np. działkę na terenie gdzie ok "2km lat temu" była Odra. I gdzie by nie kopać, czy na otwartym terenie, czy w opuszczonej szklarnii to zawsze, nawet pod suchą skorupą, na -1m piasek można wyciskać a na -1,5 woda już się sączy.

Dlatego też pisanie bzdur, że zawsze i wszędzie pod każdym domem grunt wyschnie jest po prostu idiotyzmem dyletanta:-)

 

Załóż że nie pada przez miesiąc. Albo całą zimę przecie nie pada! (w ziemi oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...