Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

O ile? Czyżby

 

 

 

?:-)

Bo rura będzie wychładzć a posadzka podgrzewać .Ustali się stan równowagi temperaturowej, który nie będzie odzwierciedlał faktycznych strat przez wilgotny styropian.Np.dla 20cm styropianu,pod chudziakiem powinno być 5-6oC. Dla 10cm styropianu i GWC pod domem,też może być 5-6oC mimo że U dla jednego i drugiego przykładu będzie inne. A tylko dla tego bo GWC wychłodzi a przez to wynik będzie przekłamany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Bo rura będzie wychładzć a posadzka podgrzewać .Ustali się stan równowagi temperaturowej, który nie będzie odzwierciedlał faktycznych strat przez wilgotny styropian.Np.dla 20cm styropianu,pod chudziakiem powinno być 5-6oC. Dla 10cm styropianu i GWC pod domem,też może być 5-6oC mimo że U dla jednego i drugiego przykładu będzie inne. A tylko dla tego bo GWC wychłodzi a przez to wynik będzie przekłamany.

Szok

:)

Karolek,miloszenko,qubic współczuje mentora,chociaż moze nie wspólczuje,Wy mu wierzycie bezgranicznie jak sekta Ojca Dyrektora ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zlitujcie się nad sobą i albo pokażcie jakieś cyfry które by zaprzeczały temu o czym piszę, albo przestańcie uprawiać chciejstwo,że GWC pod domem ma wyższą temperaturę od tego pod krzaczkiem za darmo a nie z ciepła domu.

Dobranoc.

Widocznie mój GWC nie dostatecznie "zmroził" grunt lub dom za mało "podgrzał" grunt:

 

DSCN4179.jpg

 

Temperatura mierzona na wysokości 1m od wejścia GWC do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

I żebyś zrozumiał o co kaman,fotka z temperatury z GWC sprzed chwili gdzie na zewnątrz jest aktualnie 9,2st.C,cuda Panie,cuda...bez GMC,bez odzysku ze ścieków,bez solarów,bez innych badziewii,zwykły GWC pod domem a przecież to lato.

Po prostu magazynuję energię na zimę ;)

1.jpg

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styro chłonie tylko do nastu procent i traci przez to tylko kilka procent izolacyjności.

Nalezy podkreślić że, zalany wodą - chłonie, a po ustąpieniu wody sprawnie się jej pozbywa.

To że styropian kapilarnie nic nie podciąga udało się już doczytać nawet naszemu forumowemu guru od izolacji. Summa summarum wychodzi że właściwości styropianu zasypanego pod ziemią powyżej poziomu wód gruntowych są zbliżone do właściwości styropianu umieszczonego np w saunie.

Teraz wystarczy doczytać o ile się zmienia przewodność cieplna, gdy styropian wypełnony jest wilgotnym powietrzem czy też suchym ;). Ja strzelam że poniżej procenta ;). Myle się?

Mit degradacji styropianu pod zieminą mamy już obalony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szok

:)

Karolek,miloszenko,qubic współczuje mentora,chociaż moze nie wspólczuje,Wy mu wierzycie bezgranicznie jak sekta Ojca Dyrektora ;)

 

Nie martw sie o mnie i o innych. Poki co nikt na nikim zlamanego grosza nie zarobil, w przeciwienstwie do Ciebie, masz swoje powody pisac tak cyz inaczej.

 

Ja w ten spor o minusy GWC pod domem sie nie wlaczam, tak tylko na logike jesli mam poki co wybor to czesc GWC dam obok domu a druga czesc pod domem, tak zeby nie pchac tam nigdy temperatury ujemnej. Bedzie wilk syty i owca cala.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie sledziles wszystkiego na biezaco, ale nie chcac za duzo roztrzasac to nie jest to w dobrym tobie aby osoba, ktora najpierw nieoficjalnie naganiala na PC, WM i inne, ktora pozniej rownoczesnie posiadala 2 konta na FM komercyjne i prywatne i nie widziala w tym problemu, ktora w koncu pochwalila sie wyjatkowo niskim kosztem instalacji gdzie okazalo sie ze jej koszt faktyczny byl rozliczony z bylym wspolnikiem nie powinna robic osobistych wycieczek i stawiac sie ponad wszystko.

 

Nigdzie nie pisalem, ze wszystko co maja Nydar czy Jasiek kazdy i wszedzie powinien robic za grube miliony.

 

Za to wiele z ich rozwiazan pokazuje ich wyzszosc nad tymi bardziej "komercyjnymi" mimo, iz sa czesto i tansze i prostrze, a bywaja nawet bezobslugowe.

 

Osobiscie bylem, widzialem i podzielilem sie wrazeniami. Czy to jest powod aby uwazac mnie za kogos wyjatkowo naiwnego?

 

Co do tematu watku: Arturo zrobil GWC choc zawsze twierdzil, ze nie ma on racji bytu, wiec chyba zrobil go na zlosc sobie.

 

Ty zrobiles GWC bezposrednio wciagajac zimowe powietrze pod dom, co dla mnie budzi mieszane uczucia, choc zgodze sie, ze znaczaco wyzszych strat z tego powodu sie nie spodziewam, ale my tu walczymy o kazdy pojedynczy KWh :)

 

Masz tez to powietrze nieodizolowane od ziemi pod domem, co juz w 1 przypadku (w 1 opisanym) zle sie dla inwestora skonczylo. Niby tylko 1 osoba ale ile jest osob na FM co maja GWC maxowe?

 

Jesli mam wybor to wybieram GWC szczelne, moge miec nawet w mojej glinie rurowca jako ze w dobrej cenie moge zrobic z rury PE fi 160 zgrzewanej na laczeniach ( mam firme co moze mi te rurki zgrzac tak dobrze, jak w sieciach wodociagowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo po zrobieniu i wypróbowania GWC twierdzi,że przy rekuperatorze GWC nie ma racji bytu,bo mało a właściwie nic nie daje,poza nie dopuszczeniem do zamarzniecia wymiennika.Mam drogą grzalke za 500zł ;)

Dorabianie teorii do zasadności GWC bez reku jest śmieszne i nie na dzisiejsze czasy.

 

No tak, zrobiles GWC zeby sobie udowodnic, ze jest bez sensu.

 

Bo jak inni zrobili cos w domu zeby sprawdzic czy dziala to wszystkim ublizasz ze pieniadze wydane w bloto, tzn. tylko Tobie wolno wydac kase bez sensu.

 

Masz prysznic w pom. gosp. choc miales go nie miec bo w nim sie umyc do czystego podobno nie da.

 

Te dzisiejsze czasu to rozumiem czas instalacji z dziesiatki tys zeby roczne rachunki obnizyc z 1200 do 700 ...

 

P.S. Pisales, ze zuzywasz wody 12 m3, no patrz, ja zuzywam 11 m3 a sie w wannie kapie tylko corka, i to ma wody max 80 litrow, to jak to jest kapiesz sie w tej wannie czy nie? BO jedna wanna to tak ze 150 litrow mysle, moze 200, moze sam okresl ile wody wlewasz, razy 30 dni to powinienes 4-5 kubikow wiecej zuzyc jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka rzeczy inaczej niż wszyscy ale nie spuszczam się jak niektórzy,jakie to rozwiązania są zajebiste a inne nie nadają się do niczego.

 

Nydar do tej pory nie odpowiedział na moje pytanie dot.kosztów całej instalacj,gdyby odpowiedział to wyszło by szydlo z worka jakie to "tanie" rozwiązanie.

Dla rozwaznych inwestorów jest oczywiste,że WM z reku może być znacznie tańsza od jego rozwiązania i dlatego tworzy dziwne teorię o wydajnosciach,zamrazaniu gruntu,chłodzenia domu itp.

 

Nydar ksozty podal na jednej z pierwszych stron swojego watku, przeczytaj sobie.

 

WM z reku moze byc tansza od zestawu GMC, GWC i paru dodatkow, tylko WM nie daje tych samych efektow, zwlaszcza latem.

 

Te wszystkei dodatki sa wylacznie na okres grzewczy.

 

Oprocz ostatnich opini co do GWC pod domem (dosc skrajnych) pozostale poglady Nydara pochodza z obserwacji o doswiadczen instalacji ktora ma (ja tez bede ogladal ale w okresie grzewczym, wtedy jest sens).

 

Dzisiaj juz wiem, ze min w domu to GWC wspomagane wentylami. To rozwiazanie w zwroci sie po max 2-3 latach przy nawiewie na grawitacji temp. 7-8 stopni.

 

Jesli w konretnym domu reku bedzie dawal oszczednosci min te 350-400 zl rocznie wtedy mozna sie nad nim zastanowic.

 

Jesli u CIebie pomiar nawiwewu pokazuje 15 stopni to ja sie o rozwiazanie bez reku nie boje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dzisiejsze czasu to rozumiem czas instalacji z dziesiatki tys zeby roczne rachunki obnizyc z 1200 do 700 ...

Odzysk ciepła z wentylacji, wprowadzono w jednym celu: by zrezygnować z centralnego ogrzewania - trochę droższa wentylacja a sporo tańsze ogrzewanie - obniżały koszty inwestycyjne na tyle, że wystarczało jeszcze na dołożenie izolacji i już było śmiesznie tanio.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tez to powietrze nieodizolowane od ziemi pod domem, co juz w 1 przypadku (w 1 opisanym) zle sie dla inwestora skonczylo. Niby tylko 1 osoba ale ile jest osob na FM co maja GWC maxowe.

 

Możesz rozwinąć trochę temat (ewentualnie link do tego tematu) u kogo i co się stało? Z braku czasu nie za często śledzę tematy forum, a sam mam GWC maxowe, więc byłbym zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu zaczynam się gubić .Z jednej strony jesteś zwolennikiem GWC pod domem ,twierdząc ,że to nie ma znaczenia na straty przez posadzkę a w fundamencie tradycyjnym nie ma wpływu na wymianę ciepła przez mury nośne.Z drugiej strony dałeś część na zewnątrz ,część pod. Skoro GWC nie ma wpływu na straty budynku to dlaczego nie dałeś czerpni w fundamencie? Zaoszczędził byś na styropianie którym przykryłeś zewnętrzne GWC.

Arturo tak zrobił i jest zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja samym GWC, zwłaszcza zimą (~6stC) i zwłaszcza w jednym punkcie (sławna WC - wentylacja cudowna) na pewno nie będzie komfortowa. Chłodzenie w centrum domu to kompletna pomyłka.

:lol2:

to teraz powiedz mi / nam jak to jest że ludziska którzy bywali i bywają w mojej chałupie mają zupełnie inne zdanie ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo po zrobieniu i wypróbowania GWC twierdzi,że przy rekuperatorze GWC nie ma racji bytu,bo mało a właściwie nic nie daje,poza nie dopuszczeniem do zamarzniecia wymiennika.Mam drogą grzalke za 500zł ;)

 

Ta droga grzałka za 500zł nie ma kosztów eksploatacyjnych. Grzałka ma to do siebie, że jak działa to pobiera prąd, GWC nie. Ja wolę GWC.

 

Dzisiaj juz wiem, ze min w domu to GWC wspomagane wentylami. To rozwiazanie w zwroci sie po max 2-3 latach przy nawiewie na grawitacji temp. 7-8 stopni.

 

Jesli w konretnym domu reku bedzie dawal oszczednosci min te 350-400 zl rocznie wtedy mozna sie nad nim zastanowic.

 

Jesli u CIebie pomiar nawiwewu pokazuje 15 stopni to ja sie o rozwiazanie bez reku nie boje.

 

miloszenko, samo GWC wcale nie jest efektywne i nigdy nie zwróci się w stosunku do GWC z reku. Zauważ, że w okresach przejściowych, gdzie temperatura na zewn. jest na poziomie kilkunastu stopni, ty tą temp. musisz nawiewać do domu. Przy takiej temperaturze nawiewu (czy to z GWC czy bezpośrednio) zabraknie źródeł ciepła do podniesienia tej temp. do poziomu 22oC. Będziesz musiał musiał dłużej grzać w okresach przejściowych.

Przy zastosowaniu rekuperatora oszczędzasz wydatek związany z grzaniem, bo pasywnie odzyskach ciepło z powietrza wywiewanego. Mają już GWC i wentylator wystarczy "pasywny" reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

Dla ciągłej pracy GWC to 150m3/h.Nie za dużo jak dla WM

 

Z powyższego opracowania wynika, że przy współczynniku Re (liczba Reynoldsa) poniżej 10000 przepływ w GWC przechodzi z burzliwego na laminarny. Przy rurze fi 200 jest to przepływ na poziomie >65m3/h. Czy przepływ laminarny nie jest mniej efektywny od burzliwego ? W GWC w układzie Tichelmanna w rurach równoległych będzie właśnie przepływ laminarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony wystarczy na strychu dac czesc rury od nawiewu zeby odebrala cieplo z wywiewu i za 400-500 pln bedzie reku.

 

Z drugiej strony nie wydaje mi sie zeby przy nawiewie ok 70-80 m3 i temp na zewnatrz 12-15 stopni dom odczul jakas roznice.

 

Wystarczy ze slonce zasiweci na godzine i bede do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony wystarczy na strychu dac czesc rury od nawiewu zeby odebrala cieplo z wywiewu i za 400-500 pln bedzie reku.

 

W takiej sytuacji nici z GWC w lecie.

 

Z drugiej strony nie wydaje mi sie zeby przy nawiewie ok 70-80 m3 i temp na zewnatrz 12-15 stopni dom odczul jakas roznice.

 

Wystarczy ze slonce zasiweci na godzine i bede do przodu :)

 

Nie dość, że nawiewasz 12-15 stopni, to dodatkowo dom się wychładza. Zyskami bytowymi tego nie zniwelujesz, chyba, że masz dom "mocno" pasywny. To samo tyczy się zysków słonecznych. Mogą być a może ich nie być. A jeśli będą to nie na tyle, żeby uzupełnić braki, no chyba że planujesz dom jak Merkava - ponad metrową ścianę z samej izolacji.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...