Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ci co piszą o "odpoczywaniu" gwc, "zagotowaniu" o GMC - o przewymiarowanych GWC itp - mogę Pana zapewnić - nie dość, że nic nie badali - to jeszcze policzyć nie potrafią!

 

Sądzisz, że NAPE źle liczy ? - http://www.ibp.com.pl/Portals/IBP/docs/tagi/GWC.pdf

Zauważ, że powietrze przepływające przez GWC zaczyna wychładzać grunt dookoła siebie licząc w centymetrach. Ty w obliczeniach przyjmujesz średnicę 1m, ale wychładzanie zaczyna się od styku rury (w przypadku rurowego GWC) z gruntem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że to jest gruntowy wymiennik ciepła, on pobiera energię z gruntu. Pobiera bardzo mało energii z gruntu, który dostarcza jej nieskończenie dużo. A pobiera jej mało bo jest przewymiarowany a przepływ niewielki. Każdy GWC można okresowo (kilka h) schłodzić ale wystarczy kilka kolejnych godzin aby się w pełni zregenerował. Skąd? Ano z gruntu!

 

Dokładnie tak! Dlatego GWC musi być odpowiednio zaprojektowany (odpowiednio długi - rurowy), aby spełnił swoją rolę, np. pracował 24h/dobę bez znacznego obniżenia temperatury nawiewu. Im dłuższy GWC tym temperatura wyjścia z GWC będzie zbliżona do temp. gruntu. Jeśli bedzie zbyt krótki, grunt nie nadąży dostarczać odpowiedniej ilości energi do podniesienia temp. powietrza.

 

Mój od dzisiejszej nocy chodzi na max (min 200m3/h) a w weekend "sesja termowizja" bo ma być te kilka dni chłodniej.

To nie są jednak jego normalne warunki pracy bo GWC zimą to jest tylko zabezpieczenie przed zamarzaniem rekuperatora.

 

Te czujniki zatopione w chudziaku masz podłaczone do jakiegoś czytnika ? Rejestrujesz te dane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjae sie ze Pan jest wrogiem liczenia ?
Raczej wrogiem nie potrafiących liczyć! Wrogiem źle napisanych programów do liczenia!! Uważam, że straty ciepła z domu nie są proporcjonalne ani procentowe - a na tym opierają się programy do liczenia!!! Jedna mała nieszczelność potrafi wystudzić dom. Jeżeli ktoś liczy mostki termiczne -to z definicji się nie zna.

Uważam też, że nie można liczyć na podstawie danych katalogowych ( podawanych do warunków stabilnych) !!! Ten sam beton komórkowy, styropian czy wełna - mają przy różnicy ciśnień inne parametry np. z paroizolacją i bez!!!

W domach izolowanych OZC nie ma zastosowania i się nie sprawdza. Dlatego Ci co się posługują ( specjalnie napisałem posługują nie liczą) OZC są takimi wrogami izolowania - to programy od "ciepłownictwa" !!!

 

Natomiast tu GMC - jest wszytko jednoznaczne - pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg pojemność cieplna - ile kWh przeniesie powietrze --- co tu za problem z liczeniem jak są jednoznaczne dane!!!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy GWC można okresowo (kilka h) schłodzić ale wystarczy kilka kolejnych godzin aby się w pełni zregenerował. Skąd? Ano z gruntu!

 

Mój od dzisiejszej nocy chodzi na max (min 200m3/h) a w weekend "sesja termowizja" bo ma być te kilka dni chłodniej.

Nie potrzeba termowizji czy czujników. Wystarczy pomiar temperatury powietrza wychodzącego z gwc - gdyby temperatura spadała - gwc by się schładzał. Ale nie spada!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzeba termowizji czy czujników. Wystarczy pomiar temperatury powietrza wychodzącego z gwc - gdyby temperatura spadała - gwc by się schładzał. Ale nie spada!

 

Jeśli jest odpowiednio zaprojektowany/wyliczony to nie spada (w stosunku do temp. gruntu).

Jeśli jest za mały, to temp. na wylocie spada i wychładza GWC. Wtedy potrzebne są przerwy na regenrację. I powtarzam, nie mówimy tu o regeneracji o średnicy 1m tylko tych kilku centymetrów gruntu które stykają się z rurą. I niestety, prawdą jest, że na pierwszych metrach takiego GWC promień działania zimnego powietrza na wlocie jest większy niż przy wylocie. Ale to tak logiczne, że chyba się wygłupiłem pisząc o tym.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli, tydzień po tygodniu spada. Tyle, że cały czas jest taka jak wody studziennej czyli stabilnego gruntu.

Ale tu chodzi o to, czy ta temp. rośnie bo GWC "wysysa" cokolwiek z domu. No też nic tego nie potwierdza - ani liczby ani fakty...

Spada, bo i bez gwc by spadała.

Kwestiami odbierania ciepła z domu przez grunt, zupełnie się nie zajmuję, bo w latach 90-tych dawaliśmy 30cm styropianu bez mostków termicznych a teraz więcej. Styropian jest tak tani, w stosunku do kosztów budowy domu, że zastanawianie się nad tym tematem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest odpowiednio zaprojektowany/wyliczony to nie spada.

Jeśli jest za mały, to temp. na wylocie spada i wychładza GWC. Wtedy potrzebne są przerwy na regenrację. I powtarzam, nie mówimy tu o regeneracji o średnicy 1m tylko tych kilku centymetrów gruntu które stykają się z rurą. I niestety, prawdą jest, że na pierwszych metrach takiego GWC promień działania zimnego powietrza na wlocie jest większy niż przy wylocie. Ale to tak logiczne, że chyba się wygłupiłem pisząc o tym.

 

Nie sądzę abyś się wygłupił. Załóżmy że przychodzi zmiana pogody i mróz -10oC. Na pierwszym metrze GWC różnica temperatur napędzająca wymianę ciepła między gruntem a powietrzem jest tak duża,że grunt nie nadąża przekazywać ciepła.Spada temp. gruntu a więc i prędkość wymiany. Następny metr GWC przejmuje część funkcji pierwszego metra i tak aż do wylotu. Stąd obraz wychłodzenia gruntu przyjmie formę stożka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę abyś się wygłupił. Załóżmy że przychodzi zmiana pogody i mróz -10oC. Na pierwszym metrze GWC różnica temperatur napędzająca wymianę ciepła między gruntem a powietrzem jest tak duża,że grunt nie nadąża przekazywać ciepła.Spada temp. gruntu a więc i prędkość wymiany. Następny metr GWC przejmuje część funkcji pierwszego metra i tak aż do wylotu. Stąd obraz wychłodzenia gruntu przyjmie formę stożka.

 

Dokładnie! Dlatego moje obawy o pierwsze metry/centymetry maxowego GWC kszhu. Tam może dojść do zmrożenia wody z kondensacji pomiędzy chudziakiem a folią. A woda (punkt rosy) pojawi się tam na 100%. I tam też będzie chudziak wychłodzony. Dlatego mówiłem o rozbiegówce przed wejściem do maxowego GWC.

Inną kwestią jest jaka to będzie strata przy 30cm styro.

 

Liczę, że kszhu opublikuje odczyty z czujników zatopionych w chudziaku. To dużo wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi tak być ale chodzi o skalę, której tak się co poniektórzy tu boją policzyć.

Ile dostarcza grunt do GWC na nim leżącego i poprzez ogromny, masywny radiator a ile odbiera z GWC suche, mikre powietrze?

Tak nie wiele, że jest to niezauważalne i pomijalne.

 

Obawiam się, że jest to bardzo trudne do policzenia.

Musiałby ktoś biegły zasymulować ten układ w AnThermie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi tak być ale chodzi o skalę, której tak się co poniektórzy tu boją policzyć.

Ile dostarcza grunt do GWC na nim leżącego i poprzez ogromny, masywny radiator a ile odbiera z GWC suche, mikre powietrze?

Tak nie wiele, że jest to niezauważalne i pomijalne.

Skoro kolega to liczył, to prosimy przedstaw dane.

A powietrze nigdy nie jest suche .Nawet poniżej zera. Aby podgrzać to powietrze to potrzeba podgrzać gaz,stopić lód ,odparować wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się przeliczysz. Ja tego nie robię dlatego, że mnie nie interesuje co się dzieje w chudziaku i okolicach. Dlatego nie muszę poświęcać na to ani czasu ani pieniędzy. Mnie interesuje wydajność GWC i jego wpływ a raczej brak na moją podłogę.

 

To masz te czujniki w chudziaku czy nie ? Jeśli masz, to czemu nie chcesz podać wartości? Ani nie zabierze Ci to czasu, ani pieniędzy. Czyżbyś nie chciał, żeby wyniki stały się dla coniektórych pożywką do dalszej debaty na temat wychładzania gruntu ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu zlituj się. Świat czeka na te wyniki.

Dodam ci odwagi i podam swoje.

Na odcinku 20mb między czerpnią a RSŚ temp powietrza zeszłej zimy nie spadła poniżej 5oC. Na czerpni była minusowa o wartości w zależności od natężenia mrozu. Były okresy,że na 10-tym metrze oscylowała wokół -2.Było też tak że po odwilży ,zewnętrzne miało +3oC a na piątym metrze GWC -5oC.

No ale skoro twierdzicie że nie da rady wychłodzić gruntu ,to pewnie wiecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...