Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żaden termometr, żaden czujnik nie pokaże strat z budynku. Słowem kluczem jest TERMOWIZJA - masz i czytaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Termografia

 

Aż tak się tego boisz, że aż udajesz, że nie rozumiesz o czym mowa?

 

Obawiam się, że budynek z GWC i bez GWC będzie pokazywał to samo w termoiwzji, a zapotrzebowanie jak różne. Idąc dalej, budynek z zamrożonym chudziakiem, wyjdzie w termowizji bardziej optymistycznie a jednak zapotrzebowanie będzie miał większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość wsadzenia tam czujnika temperatury i nie chcesz tego zrobić. Powód?

 

Połóż na ziemię gdzie idzie podziemny rurociąg z EC 30-ci cm styropianu i mierz. Jak nie masz w pobliżu to wyjdź na pole i mierz grunt.

Życzę ci w nowym roku tak doskonałego samopoczucia jak w mijającym:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniewie mnie żegnasz w starym roku?

Takie postanowienie Noworoczne sobie zapodałem .Dowiedzieć się,sprawdzić a jak nie da to zbadać,jaki wpływ na lambdę styropianu ma zawartość w nim pary wodnej powyżej 70% .No a pod posadzką zimno to i w styropianie wyższa wilgotność względna niż w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniewie mnie żegnasz w starym roku?

Takie postanowienie Noworoczne sobie zapodałem .Dowiedzieć się,sprawdzić a jak nie da to zbadać,jaki wpływ na lambdę styropianu ma zawartość w nim pary wodnej powyżej 70% .No a pod posadzką zimno to i w styropianie wyższa wilgotność względna niż w domu.

 

I sądzisz, że z tego powodu teoria TB o 6x większych stratach do gruntu ma rację bytu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda się nie pojawi, ona tam jest i tam ma być! Ta woda to zasada działania GWC. To ona przenosi energię z gruntu a nie z domu. Jak jej mało to dolewam.

A rozbiegówka po to aby sterować wykorzystaniem GWC i czerpnię sensownie umieścić.

 

To ile Ty tej wody pod dom lejesz i o jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że to jest gruntowy wymiennik ciepła, on pobiera energię z gruntu. Pobiera bardzo mało energii z gruntu, który dostarcza jej nieskończenie dużo. A pobiera jej mało bo jest przewymiarowany a przepływ niewielki. Każdy GWC można okresowo (kilka h) schłodzić ale wystarczy kilka kolejnych godzin aby się w pełni zregenerował. Skąd? Ano z gruntu!

 

Mój od dzisiejszej nocy chodzi na max (min 200m3/h) a w weekend "sesja termowizja" bo ma być te kilka dni chłodniej.

To nie są jednak jego normalne warunki pracy bo GWC zimą to jest tylko zabezpieczenie przed zamarzaniem rekuperatora.

 

Czyli wybudowałeś coś co może czerpać energie ciepną z nieskończenie wielkiego rezerwuaru ciepła, ale wykorzystujesz ją tylko jak temperatura spada <0 oC. To tak jakby dać DZ popy ciepła pod chałupę ale z tego nie korzystać bo za szybko wychładza grunt pod domem i trzeba czekać na regenerację temperaturową. Inwestycja bez sensu. A mi się wydawało że GWC ma cały czas podgrzewać/chłodzić powietrze które wpływa do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie warto uruchamiać GWC też dla temp. dodatnich (gdy temp. powietrza jest niższa od temp. gruntu) ?

 

Warto

 

Edit: Tylko, że według mnie nie warto mieć GWC po domem. Ale nie upieram się co do wartości tej niewartości.

Chociaż jak by te GWC używać 3 dni w roku to można je mieć w salonie obok kotła.

Edytowane przez cruz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając rekuperator to bez sensu - różnic w temp. na nawiewie do domu praktycznie nie widać a tylko wylot ma wyższą temp. i wilgotność, którą trzeba sprawnie usunąć.

 

To mocno zależy od użytego reku, czyż nie? Co prawda mocno staniały takie co dają w miarę rozsądne uzyski, ale czy aż tak? No i z tą wilgotnością, to ja też jeszcze nie widziałem problemów, ale ja mam dziurawą (i wysezonowaną) chałupę i wilgotność raczej za niską, więc może nie mam już co usuwać...

 

Pokonanie oporu GWC też nie jest za darmo.

 

Hmm, mi wychodzi raczej, że opór GWC "pokonuje się sam" przez umieszczenie wyrzutni wyżej niż czerpnia GWC. Choć to pewnie też zależy od szczelności budynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając rekuperator to bez sensu - różnic w temp. na nawiewie do domu praktycznie nie widać a tylko wylot ma wyższą temp. i wilgotność, którą trzeba sprawnie usunąć. Pokonanie oporu GWC też nie jest za darmo.

I tak naprawdę mówimy o zakresie 8-9stC.

 

Masz troszkę racji w tym, że jeśli nie wykorzystujesz powietrza wywiewanego to nie ma sensu zaciągać go przez GWC.

Natomiast wyższa temp. powietrza wywiewanego to mniej wykroplonej wody. I tak jak pisze ravbc jest mała szansa, że w takich warunkach wogóle się pojawi. Przy 24oC i wilgotności 40%. pkt. rosy to 9,6oC. Powietrze wywiewane powinno mieć te 9 i więcej stopni, więc wody tam raczej nie będzie. Poza tym i tak musisz odprowadzać skropliny, więc to żaden problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co się wykrapla na wymienniku to mnie zupełnie nie obchodzi bo nie stanowi żadnego problemu;)

Wyrzutnia to jest naprawdę niemały problem.

Dokładnie tak! Powietrze wychodzące zimą z reku ma (praktycznie ) zawsze 100% wilgotności względnej - więc im jest cieplejsze tym więcej ma wody w sobie. I teraz, gdy będzie schładzane ( cokolwiek) w kanale i na wyrzutni - obowiązkowo wodę odda!

Z wodą na wymienniku nie ma problemu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...