Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Witam.

Pytanko.

Mam dostep do otoczaków o granulacji 50-250mm.

Czy nadaja sie do żwirowca?

Wymiary żwirowca i rysunki sa wczesniej. Wychodzi cos ok 16-17m^3.

Myślałem tymi wiekszymi obłozyć rury.

Czyli wlot powietrza 250>200>150>100>50<100<150<200<250

Jak nie to bede szukał mniejszej granulacji.

 

1.Co Wy na to?

2. Czy strata 50 Pa jest do przyjęcia?

 

Dzieki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Pytanko.

Mam dostep do otoczaków o granulacji 50-250mm.

Czy nadaja sie do żwirowca?

Wymiary żwirowca i rysunki sa wczesniej. Wychodzi cos ok 16-17m^3.

Myślałem tymi wiekszymi obłozyć rury.

Czyli wlot powietrza 250>200>150>100>50<100<150<200<250

Jak nie to bede szukał mniejszej granulacji.

 

1.Co Wy na to?

2. Czy strata 50 Pa jest do przyjęcia?

 

Dzieki za odp

ad.1. myslisz, że tak się uda powybierać w sensownym czasie ? chcesz wybierać po jednym kamieniu z suwmiarką :o Te duże nie zapewnią sensownej wymiany ciepła, wg, mnie max. 100mm do obłożenia, a na złoże te 50mm to w miarę .... przyjmuje się 30-60

 

ad.2. strata na czym ? na takich "kamlotach" nie będzie oporów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp

ad.1. myslisz, że tak się uda powybierać w sensownym czasie ? chcesz wybierać po jednym kamieniu z suwmiarką :o Te duże nie zapewnią sensownej wymiany ciepła, wg, mnie max. 100mm do obłożenia, a na złoże te 50mm to w miarę .... przyjmuje się 30-60

 

Na jedny z postów był opisany mniej więcej własnie taki zwirowiec.

http://forum.muratordom.pl/dom-cieply-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy,t60908-1920.htm

 

Oczywiście nie bede mierzył, tylko najwiekszymi obłoże rury (rura fi 200 albo 250),

a poxniej mniejsze.

 

Ogólnie jest problem z kruszywem naturalnym o takiej granulacji (żwir), problemu nie ma jesli chcę zwykłe kruszywo (produkowane). Mam to kruszywo jeszcze wczesniej zobaczyc. Podobno tych 250 jest niewiele, wiecej średnich 50-150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam problem :(

Duże otoczaki (50-250) miłabym gotowe, wypłukane.

Moge mieć kopany zwir 0-63 mm, ale musiałbym go ręcznie przesiać :o

W przyszłym tygodniu przejade sie i zobacze.

Dzięki za odp

 

Listek, a nie ma takiego 16-32 mm, w sumie to taki by nawet wystarczył i na takim straty byłyby też niewielkie. Ważne jest tylko aby faktycznie był to żwir 16-32 mm.

Co do 0-63 mm raczej bym nie brał, pytałeś ile w tym tych frakcji drobniejszych bo z tego co mi wiadomo, swego czasu pytałem gdy poszukiwałem, to jest dużo % tych drobnych (piasków).

 

Poza tym teraz chyba jest duże branie na żwir.

Ja dzisiaj wziąłem ostatnią turę dla siebie- 12 ton 16-32 mm i facet wyprosił o te 12 ton bo prawie wszystko czekalo już na odbiór. Do kopalni z której brał dla mnie za pierwszym razem, mówił że podjechały 4 tiry i szarpnęły cały płukany 16-32 mm , dlatego musiał prosić w innej kopalni.

W sumie wyszło na dobre bo dostalem teraz 12 ton żwiru 16-32 faktycznie dużo lepszego niż za pierwszym razem- bez takiego drobnego "namułu" (to z jego powodu, bo wpadałby do rur, zakupilem 50-150 mm), który musiałem spłukiwać wodą i na pewno trochę tego osiadło na dnia na geowłókninie, trochę też przez nią przeszlo i w grunt.

Jutro może zarzucę w temacie o pasywnych dalsze zdjęcia już z zakańczania.

Czujniki temp. też dziś zakupiłem :).

 

Co do takiej hierarchi układania kamieni jak napisałeś to przy takiej wielkości wg mnie nie ma to sensu, ja bym wszystko wymieszał jeśli już z tego bym robił.

A może weź te duże i dokup chociaż 8-16 mm i zmieszaj, hmm.

 

Z drugiej strony jeśli GWC nie masz pod budynkiem i o stabilność podłoża nie musisz się martwić to jeśli tych 50 mm z tego zakresu 50-250mm jest dużo to bym chyba zrobił tylko z tego dużego a jeśli jest dużo tych większych kamlotow to chyba zmieszałbym z np. 8-16 mm.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jeśli GWC nie masz pod budynkiem i o stabilność podłoża nie musisz się martwić to jeśli tych 50 mm z tego zakresu 50-250mm jest dużo to bym chyba zrobił tylko z tego dużego a jeśli jest dużo tych większych kamlotow to chyba zmieszałbym z np. 8-16 mm.

 

pzdr

 

Sęk w tym, że GWC chcę umieścić w fundamencie, jest strone wcześniej projekt i obliczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozmawaiałem ze znajomym który zbudował sobie 50 m rurowca fi 200 z rur PCV. Pierwsze co zrobił rurowiec zanim jeszcze zaczął pracować to zalał sie wodą i od jakiegos długiego czasu woda w nim stoi prawdopodbnie uszczelka nie wytrzymała a woda chyba jest wysoko. W związku z tym że GWC by mu się przydało a działka została zagospodarowana zastanawiam się czy nie warto by z tego rurowca zrobić GWC glikolowego:

1. kupic 100 m rury fi 25 z PE lub PP

2. złożyć na pół i pospinać uchwytami w taką drabinkę dł 50 m, szerokości >200

3. drabinkę przeciagnąć przez nidoszły rurowiec.

4. pilnować by w rurowcu zawsze była woda.

5. reszta jak w klasycznym GWC glikolowym.

 

Ja myślę że taka "reanimacja" ożywi "pacjenta". Co myślą inni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozmawaiałem ze znajomym który zbudował sobie 50 m rurowca fi 200 z rur PCV. Pierwsze co zrobił rurowiec zanim jeszcze zaczął pracować to zalał sie wodą i od jakiegos długiego czasu woda w nim stoi prawdopodbnie uszczelka nie wytrzymała a woda chyba jest wysoko. W związku z tym że GWC by mu się przydało a działka została zagospodarowana zastanawiam się czy nie warto by z tego rurowca zrobić GWC glikolowego:

1. kupic 100 m rury fi 25 z PE lub PP

2. złożyć na pół i pospinać uchwytami w taką drabinkę dł 50 m, szerokości >200

3. drabinkę przeciagnąć przez nidoszły rurowiec.

4. pilnować by w rurowcu zawsze była woda.

5. reszta jak w klasycznym GWC glikolowym.

 

Ja myślę że taka "reanimacja" ożywi "pacjenta". Co myślą inni?

Jakoś dziwny twór, może i będzie efekt ale skoro mu zalało tego rurowca to nie lepiej zrobić gwc wodne z prawdziwego zdarzenia ?

Będziesz miał gwc dwuprzeponowe :lol: do tego 2 rury b.blisko siebie czyli sprawność jeszcze gorsza a i dbać o ilość wody musisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jeśli GWC nie masz pod budynkiem i o stabilność podłoża nie musisz się martwić to jeśli tych 50 mm z tego zakresu 50-250mm jest dużo to bym chyba zrobił tylko z tego dużego a jeśli jest dużo tych większych kamlotow to chyba zmieszałbym z np. 8-16 mm.

 

pzdr

 

Sęk w tym, że GWC chcę umieścić w fundamencie, jest strone wcześniej projekt i obliczenia

 

No to wg mnie tylko kamloty 50-250 mm to raczej nie jest za dobry pomysł. Musi podłoże być stabilne.

Ja bynajmniej na 100% bym mieszal z mniejszym. Zresztą masz podobną sytuację do mojej.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście jeszcze zerknąć na to pytanko :oops:

 

Nie bardzo mam z kim pogadac o reku, a tym bardziej o GWC żwirowym. Mój kiero popatrzyła na mnie jak na wariata i zapytał czy chcę sobie grzyba wyhodować w tym GWC.

Z tego co czytałem grzyba nie bedzie.

 

Pozdro

Ale niby co, wystarczy jak ktoś odpowie, że nie będzie czy oczekujesz czegoś więcej :wink:

Ja zakładam, że grzyba tam być nie powinno. Ma być w miarę sucho, bez światła i wietrznie, widziałeś kiedyś grzby w takim miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam prośbę o pokazanie jak w stropie Teriva rozłożyć przewody. Bo za nic nie moge sobie tego wyobrazic jak to wygląda.

Musiałbyś prowadzić w "kanałach" pustaków lub też w warstwie styropianu bądź wylewki. Jeśli potrzebujesz większej wydajności możesz prowadzić równolegle 2 przewody wentylacyjne i je połączyć na końcu z powrotem w jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w Teriviw - to okrągłe przewody i mozolna praca przekładania

Jesli w wylewce na pietrze - to prostokatne przewody i gruba wylewka

Jesli nad sufitem podwieszanym - to obojetnie czy okragłe czy prostokatne, ale trzeba podnieść strop aby na parterze była optymalna wysokość

 

Dobrze rozumuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli w Teriviw - to okrągłe przewody i mozolna praca przekładania

Jesli w wylewce na pietrze - to prostokatne przewody i gruba wylewka

Jesli nad sufitem podwieszanym - to obojetnie czy okragłe czy prostokatne, ale trzeba podnieść strop aby na parterze była optymalna wysokość

 

Dobrze rozumuję ?

mniej więcej :wink:

kanały prostokątne są różne więc ta wylewka nie musi być aż taka gruba i stropu tak bardzo podnosić nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam, że grzyba tam być nie powinno. Ma być w miarę sucho, bez światła i wietrznie, widziałeś kiedyś grzby w takim miejscu ?

No ja raczej na grzyby to do lasu :lol:

 

Tak sie chciałem utwierdzic w przekonaniu, że tam go nie będzie.

Przejrzałem trochę postów i literatury i powinno byc ok.

Nie łatwo robic coś w czym popiera Cie tylko Żonka, a reszta patrzy jak na kosmitę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto jakiego maila przyslal mi Pan Tomasz Brzeczkowki na temat GWC:

 

Pozwoliłem sobie jeszcze raz do Pana napisać, dowiedziałem się dyskusji na forum muratora w sprawie GWC . Sam nie mogę nawet otworzyć forum - pełna blokada!

Oto wyniki badań GWC w TESCO i mój komentaż z innego forum

 

>>>>Chciałbym nawiązać do bezsensowności stosowania żwirowych i długich (ponad 20 mb ) rurowych wymienników ciepła w domowych instalacjach wentylacyjnych!

Przebadano, przeliczono GWC w TESCO w Zdzieszowicach.

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5976

 

20 000 m2/h i 20 kanałów 200mm po 35 m b + 500mm kanał zbiorczy czyli razem około 750 m dł. Oszczędności liczone ((przy 35st C latem i - 20 st zimą !!!)) to 11500zł!!! na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Ponieważ domowe instalacje wentylacyjne zimą pracują na 100m3 /h a altem na 200-300m3/h czyli 100 razy mniej niż w TESCO to i 100 razy mniejszy GWC załatwi sprawę.

Dawanie bardziej rozbudowanych kolektorów to większe opory, większe zużycie energii, i krótsza żywotność wentylatorów, no i większe koszty. Nie dajmy się naciągać !!!<<<<

 

Wydaje mi sie, ze zaleznosc nie bedzie wprost liniowa (az 100 mniejszy GWC w domu jednorodzinnym o 100 razy mniejszej kubaturze) jednak przeprawadzone tak wyliczenia daja rzeczywiscie cos do myslenia.

Ja osobiscie zrezygnowalem z w ogole z GWC, glownie z powodow rodzinnych - kiedy mnie nie bedzie w domu to mniejsze prawdopodobienstwo, ze cos nawali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A "przyklejenie" do sciany bocznej, potem po wew stronie dachu (między krokwiami w wełnie) i rozgałezienie nad sufitem na pietrze ?

Nie do końca rozumiem, ale dobrze kombinujesz :lol:

Ścianka boczna to kolankowa ? Jeśli tak to ja tak właśnie mam zaprojektowane, u znajomego też tak zrobiłem. Wygląda nieźle, jeśli tylko masz dużo ocieplenia w połaci dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...