Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Gość Arturo72
A tak w ramach starego kumplostwa forumowego ? Wsadził byś jaki termometr i podał ? Wiesz nie ma mrozów,to temp. powietrza będzie adekwatna do temperatury gruntu. Gradient mizerny to i błąd pomijalny.

Na zewnątrz +4,7st.C,reku 100m3/h:

DSCN3091.jpg

 

Przypomnę,GWC 2x40mb z fi125mm

DSCN3091.jpg

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie zapomnij o tym aby cały czas badać na wlocie i wylocie temperatury oraz wilgotność oraz oczywiście przepływ:)

Inaczej taka jedna cyferka i nydar już liczy... moje straty przez posadzkę 48kWh/dobę:D

 

Podałeś takie dane to tak policzyłem .Podaj prawidłowe o które nie idzie się doprosić to policzymy.

Swoją drogą to to GWC pod połową chałupy to mistrzostwo świata. Rozumiem,że to taki obiekt reklamowy :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz +4,7st.C,reku 100m3/h:

[ATTACH=CONFIG]233595[/ATTACH]

 

Przypomnę,GWC 2x40mb z fi125mm

 

Dzięki serdeczne. Pozwolę sobie poprosić cię jeszcze o pomiar na koniec zimy. I tak przy okazji jesteś w stanie podać temp.posadzki i powietrza przy posadzce?

A w ramach szorstkiej przyjaźni. Dostrzegasz sens rekuperatora przy takim nawiewie?

Obiecuję że nie będę komentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki serdeczne. Pozwolę sobie poprosić cię jeszcze o pomiar na koniec zimy. I tak przy okazji jesteś w stanie podać temp.posadzki i powietrza przy posadzce?

A w ramach szorstkiej przyjaźni. Dostrzegasz sens rekuperatora przy takim nawiewie?

Obiecuję że nie będę komentował.

Na dziś dzień nie było zimy także ciężko określić czy dostrzegam sens reku ale,z drugiej strony nawiew w zimie na poziomie +6,5st.C ciężko mi sobie wyobrazić bo już dzisiaj żona twierdzi,że jej chłodem wieje a nie mam zamiaru ograniczać dopływu świeżego powietrza ;)

Z punktu widzenia ekonomicznego w przypadku gdzie 1kWh kosztuje ok.0,15-0,18zł droga instalacja z rekuperatorem może nie być zasadna ale z punktu widzenia komfortu tani rekuperator jak najbardziej ma sens,prędzej zrezygnowałbym z GWC.

Nie mam termometra przylgowego ani żadnych czujników w podłodze także na tą chwilę nie zmierzę temp.posadzki.

U mnie posadzka grzana do izolacji to ok.30cm betonu a chroni je tylko 20cm styro także straty do gruntu będą potężne ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rys. niestety nie odpowiada MOJEJ rzeczywistości ale dziękuję za troskę.

Nie tylko Pana !!! To bzdurny rysunek. Ciepło z gruntu, nie podchodzi pod dom. To mniej niż jakby nasze ciało izolować czubkiem wykałaczki.

Temperatura pod domem (idąc od podłogi zimą) obniża się a potem rośnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie... przy dzisiejszych wymiennikach w centralach - "grzanie" z gwc to naprawdę jakieś promile.

Po pierwsze strumień niewielki - po drugie 90% odzysk ciepła.

Co do zamarzania central - najczęściej zaczyna się to od zamarznięcia wężyka z kondensatem - a na to nie pomoże gwc.

Obecnie, tak naprawdę to gwc ma większy sens latem - a latem pod domem jest 5st, czy nawet więcej - chłodniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że GWC przy temp. pow. 0stC sensu nie ma a tylko niepotrzebny opór stawia.

Mój rekuperator w wycieplonym pomieszczeniu więc o wężyk się nie martwię a jak zacznie zamarzać wymiennik to będzie GWC ale tylko wtedy.

Oczywiście latem setki m3/h pow. o temp. max 16-17stC są o wiele bardziej pożądane... Tylko czy mi to nie przegrzeje posadzki i nie zagotuje mnie w mieszkaniu:D

Nie ma obawy - podgrzewanie jak chłodzenie... przypomnę ile kWh potrzeba by ogrzać ( schłodzić) m3 o stopień i utrzymać to przez sezon pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

 

Nawet zakładając bardzo optymistycznie np onyx 550 - przy 600m3/h i delta T 20 st.C będzie 5kW mocy chłodniczej - i 40 m3 piachu - to taki upał musiałby trwać 133 doby - miałby Pan wtedy o 1 st. Cieplejszy piach pod domem .

Proszę zauważyć, że słońce daje 1000W/m2 i tylko jak ciepło jest rozpraszane!

 

Przypomnę, że 5-cio kW GWC na 40m3 gruntu to 125W/m3 - to tak jakby grzałkę 1.5W!!! wsadzić do wiadra z piachem !!! Szanowny Panie kszu - temperatura się się zmieni - 1,5W na 12 litrów piachu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że GWC przy temp. pow. 0stC sensu nie ma a tylko niepotrzebny opór stawia.

Mój rekuperator w wycieplonym pomieszczeniu więc o wężyk się nie martwię a jak zacznie zamarzać wymiennik to będzie GWC ale tylko wtedy.

Oczywiście latem setki m3/h pow. o temp. max 16-17stC są o wiele bardziej pożądane... Tylko czy mi to nie przegrzeje posadzki i nie zagotuje mnie w mieszkaniu:D

 

Oczywiście, że będzie Ci podgrzewać całą bryłę budynku, która jest ubrana w gruby sweterek ze styropianu. Tak czy inaczej jakaś część ciepła dostarczona przez GWC dostanie się do bryły budynku. Nie jest to mała część bo GWC się rozgrzeje i będzie to ciepło idealnie transportowane poprzez betonowe części budynku do środka. A na zewnątrz się nie wydostanie, bo budynek ocieplony. Co gorzej pod chudziakiem będzie sucho, a więc i transport z wnętrza ziemi słabszy. Wszystko jest tu nie tak. Oczywiście jakaś tam część tego ciepełka do wnętrza ziemi ucieknie ale dużo mniej aniżeli to GWC byłoby poza ocieploną częścią budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...