Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Im więcej wilgoci zawiera EPS czy XPS tym mniej jej wchłania, aż do nasycenia! Co tu niezrozumiałego.

A źródło... podałem ITB!!

Jeżeli nie chce się Panu poszukać - to dokładniej artykuł Andrzeja Bobocińskiego z PRACE INSTYTUTU TECHNIKI BUDOWLA - nr 3 (155) 2010

 

Ooo. Właśnie takie coś poszukiwaliśmy.

Tutaj te badanie:

http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BTB2-0065-0041/c/Bobocinski.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdzie można o tym poczytać ? bo co tu przytaczasz przeczy prawom fizyki.
Nie przeczy!!!!

Woda płynna nie wypchnie powietrza uwięzionego w styropianie. Ale powietrze ma w sobie wodę w w postaci pary. Para ta dąży do wyrównania ciśnienie cząsteczkowego powietrza w domu i powietrza w styropianie - a więc "wchodzi" w styropian - Styropian w przegrodzie jest (idąc na zewnątrz ) coraz zimniejszy, Para zamienia się na wodę. I ta woda uwięziona jest w styropianie!

To zgodne z prawami fizyki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ten artykuł to nie to o co nam chodziło !

To nie są wartości zawilgocenia !

Bzdury piszesz jak zwykle.

Przeczytaj raz jeszcze ze zrozumieniem.

Jasne - "zawilgocenie w % na jednostkę objętości" nie jest zawilgoceniem - OCZYWIŚCIE,

A próbka 100cm 3 styropianu 15kg/m2 ważąca 7g - tylko zmiana przyciągania ziemskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - styropian nie chłonie wody!!! Pisałem o absorpcji z kondensacji dyfuzji pary!!! Pan rozumie różnicę?

To się może dziać w ścianie i w dachu !! Nie w gruncie!!!

 

Szanowny Panie pisze Pan, że styropian nie chłonie wody w co nawet producenci styropianu nie wierzą. A swoją tezę o niechłonności wody przez styropian podpiera Pan tym, że napisał Pan: "Pisałem o absorpcji z kondensacji dyfuzji pary". Może przedstawi nam Pan jeszcze jakieś swoje odkrywcze dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefa to bardziej drugorzędna sprawa... po pierwsze to pogoda - średnia za 3 ostatnie dni to 7stC i słońce od wschodu do zachodu.

 

Miałem na myśli położenie. Nie tylko przemarzanie, ale i nasłonecznienie.

A że jesień w środku zimy, to możemy sobie mówić, że i zimą GWC niepotrzebne ;).

 

Tomasz B. w sezonie letnim przekonał mnie, aby GWC puścić pełną parą nawet w dzień. I miał rację. Przy rurowcu nie powinno się mówić o przerwach w działaniu w celu regeneracji. W moim przypadku zasługa funkcjo chłodzenia wynika również z dość wysokiego poziomu wód gruntowych, najniższy punkt GWC leży już w wodzie, ale jak dotąd (2 lata) w środku sucho, a w okresie letnim przekształca się to w zaletę.

Jednak cóż mi z Podlasia do Waszych "zachodnich" wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Para wodna to też woda. Tyle, że w ziemi nie ma dyfuzji pary - więc woda w postaci płynnej nie wchodzi ( przynajmniej w stopniu znaczącym ) do np.XPS. Dlatego daje się go do gruntu. Paroizolacje daje się od wewnątrz fundamentu.

-Instrukcja http://www.isola.no/assets/Norway/Installation%20instruction/PlatonXtra_montering.pdf

certyfikat - http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf

broszura - http://www.isola.no/assets/Norway/Brochure/XtraGrunnmur2013.pdf

- wyjaśniałem już to:

Woda płynna nie wypchnie powietrza uwięzionego w styropianie. Ale powietrze ma w sobie wodę w w postaci pary. Para ta dąży do wyrównania ciśnienie cząsteczkowego powietrza w domu i powietrza w styropianie - a więc "wchodzi" w styropian - Styropian w przegrodzie jest (idąc na zewnątrz ) coraz zimniejszy, Para zamienia się na wodę. I ta woda uwięziona jest w styropianie!

fundament.jpg

 

Jeżeli ktoś daje folie kubełkową ( nie mylić z drenażową) od zewnątrz styropianu na fundamencie to po prostu nie zna fizyki- odcina wyjście wody z XPS-u!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie zbadać temperaturę bezpośrednio pod chudziakiem pod domem 140m2 na powierzchni ok.50-60m2 w centrum obrysu fundamentów .Odległość mierzonej przestrzeni od ścian fundamentowych ,to ok 2m. Ściany fundamentowe izolowane EPS gr.10cm . Na chudziaku znajdują się nast .warstwy: papa,folia,20cm styropianu,folia,anhydryt 5cm,żywica epoksydowa.

Wilgotność w mieszkaniu 50% i 20-22oC . Zasilanie podłogówki 23-24oC ,powrót 22oC.

Minimalna temperatura pod chudziakiem to 16oC na dzień o7.01.2014. Tempratura gruntu obok domu na 100cm głębokości 5,1oC.Temperatura gruntu została zmierzona po wykonaniu otworu ręczną wiertnicą na głębokość 100cm.

Dlaczego minimalna temp. to 16oC. Pod chudziakiem bezpośrednio na styku pospółka chudziak mam założone dwie wężownice po 50mb z pexa fi18.

Wężownice są tak ułożone ,że zasilanie odbywa się w centrum prostokąta 50-60m2 a powroty oddalone najdalej od osi budynku. Temp.mierzona to tamperatura wody na powrocie. Powrót przechodzi przez podłogę w izolacji a termometr tarczowy umieszczony jes 15cm nad posadzką.

Pomiar dokonałem z dwóch źródeł. Z wody wodociągowej + 8oC i dołu bufora + 32oC.

Wynik.

Po przejściu przez wężownicę wody wodociągowej pod chudziakiem temp. z 8 oC podniosła się do 16oC.

Po przejściu przez wężownicę wody z bufora,woda schłodziła się z 32oC do 16oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dołu warstwy:

- grunt rodzimy,

- pospółka,

- GWC w geo/agro-włókninie,

- nawilżanie,

- folia,

- chudziak (na ostatnich zdjęciach równy powierzchnią GWC, u mnie kilka razy większy i poza GWC leżący na pospółce),

- folia,

- 30cm styro,

- folia,

- wylewka,

- kafle na kleju lub deski na podkładzie.

 

czyli ciepło z domu przez ściany nośne bokiem i przez chudziak zasila GWC!? Przecież beton przewodzi jak głupi więc chcąc nie chcąc ciepło będzie leciało do GWC bez żadnej izolacji z bryły domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

..wa mać... popatrz na rysunki, zdjęcia zanim coś napiszesz... chudziak nie dotyka żadnych ścian! jest od nich odizolowany styropianem a u mnie dodatkowo 3 ściany GWC znajdują się po ok. 3,5m od ścian.

 

Jakie rysunki? Nie było rysunków, a na zdjęciach widze to co narysowałem.

 

Tutaj wyraźnie widać jak chudziak jest połączony z fundamentem:

6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu . Myślę ,że ty doskonale wiesz co się pod chudziakiem dzieje przy 20,30cm izolacji w posadzce. No i wykombinowałeś sobie,że jest stado baranków do strzyżenia - naciągania na GWC . A tu lipa. Wydało się. Cały misterny plan poszedł się.... .

Nieładnie tak na niewiedzy żerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ciężko z tobą rozmawiać ,bo mieszasz,nie rozumiesz.

Postaram się wyjaśnić jak najprościej.

Robisz w posadzce w miarę szczelną ,,wannę " na izolację termiczną, bez drogi ucieczki wilgoci na zewnątrz. W domu masz 22oC i 50% o tej porze roku .W ,,wannie '' na styropian w dolnej części masz 16oC. i.....73%.Bo.......jest chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...