Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Słabo mi, naprawdę...

Ostatnio piszę o dwóch GWC, jeden mój ze szczegółami w historii i drugi ten na fotkach zrobiony niedawno.

 

 

 

A to czytałeś czy przeoczyłeś? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6302346&viewfull=1#post6302346

 

Mówię o tym nowym GWC, czyli tak, tam gdzie na rysunku zaznaczyłem mostek termiczny, to to zostało skute i wypełnione styropianem, czy tak? Czyli tak jak jest na fotce ten chudziak, to cały na około został skuty? A powstała dziura zapełniona styropianem, a na nim będzie już ocieplenie pod wylewką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Liczenie dobre. Dane wejściowe niepełne (np. gdzie energia dostarczana wilgocią z gruntu, gdzie energia oddawana przez większość pracy do gruntu?) i złe więc... shit in, shit out.

 

energia dostarczona wilgocią z gruntu jest przekazywana do powietrza które przepływa przez GWC. Jeśli GWC nie działa, wówczas ta energia regeneruje GWC i chudziaka.

A o jakiej energii oddawanej do gruntu piszesz ? Mówisz o okresie letnim jak GWC działa jako klima ?

 

25stC to ma tylko wierzchnia ciemna okładzina jak słońce ją ogrzeje, poza tym to ma temp. mieszkania (~21stC) a czasami nieco więcej jak sporadycznie działa ogrzewanie w podłodze i to tylko na ~30%

 

25oC przyjąłem jako temp. posadzki ogrzewanej podłogówką. Można policzyć 21oC.

 

Znacznie mniej bo tylko wtedy gdy rekuperator będzie zamarzał; ostrożnie przyjmij, że tylko gdy Tzewn. < 0stC.

 

OK, niech to bedzie 21 dni x 24h = ok. 500h

 

Tego nie policzysz bo trzeba by prowadzić rejestrowane badania przynajmniej temperatur, wilgotności naturalnej i nawilżania, przepływów aby przymierzyć się do napisania funkcji dynamiki gruntu.

 

OK. Przyjmijmy zatem, że po zaprzestaniu pracy GWC niech temp. wraca nawet do tych 10oC o których piszesz we wcześniejszych postach (9-11oC).

 

500h średniej temp. 0oC zaciąganego powietrza przez GWC daje straty 294kWh

Pozostała ilość godzin grzewczych 4320 - 500 = 3820. Tutaj straty są na poziomie 588kwh

W sumie 882kWh strat przez podłogę w okresie grzewczym.

 

bez GWC i temp. gruntu 16oC = ok. 300kWh strat przez posadzkę.

 

Różnica 582kWh. Dużo ...

 

Gdybyś nie posiadał reku, to można by twierdzić, że zawijasz tą energię z powrotem do domu. Przy reku to są straty.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nawet od 9 do 11stC w zależności od pory roku co jednak nie ma wpływu na straty przez posadzkę a tylko to mnie obchodzi.

 

Jeżeli masz 9-11oC pod izolacją, to proces suszenia gruntu pod domem już ruszył. Ta temp. odpowiada równowadze ciśnień w domu i w izolacji posadzki a jest dla temp.20-22oC i do 50% wilgotności.. Oznacza ni mniej że masz w izolacji ok.100% wilgotności względnej.Wilgotności względnej co nie jest jednoznaczne z tym że masz wilgoć w postaci wody. Schłodzisz o 1oC czy 2oC chudziak to będziesz miał wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podstawa tych jałowych rozważań - nikt nie wie, dla określonej inwestycji, ile dokładnie tej energii wraz z wilgocią dostarczane jest z gruntu (żółte) do GWC (pomarańczowe) lub w drugim przypadku również do chudziaka (szare nad pomarańczowym).

Bardzo rygorystyczny projekt w AnThermie nawet nie drga w momencie spowodowania strat drobnych watów w tym pierwszym przypadku, nie mówiąc o drugim. Dlatego inwestor, który zrobił ostatnio ten na górze, zrobił to bo jest świadomym konstruktorem i to dokładnie zbadał. Ten GWC też jest elementem pracy naukowej więc wszystko będzie opisane i upublicznione przez PWR.

 

Ten drugi bardziej mi energetycznie odpowiada, ponieważ regeneruje chudziaka w większości ciepłem z gruntu przez bezpośredni styk. Ten pierwszy natomiast ładuje chudziaka energią z domu i częściową energią przechodzącą z gruntu przez GWC.

 

Dla porównania brakuje jeszcze jednego rysunku - GWC maxowe poza fundamentami. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówią,że jak budynek ceramiczny schnie to przez pierwsze dwa lata zużywa więcej energii.

Mamy większe zużycie ciepła bo schnie .Składowymi jest wysychanie budynku i straty z tytułu GWC pod chudziakiem. Po dwóch latach budynek wysycha, zużycie spada i inwestor nie zauważa nawet,że mógł by jeszcze o 1000kWh zmniejszyć zużycie ciepła.Nie jest tego nawet świadomy.

Dla średniego domu 200m2 ,3-5L w zasadzie niezauważalna ilość. Problem może się uwidocznić w domu pasywnym.

No i trapi mnie okresowe używanie ceramicznego GWC. Moim zdaniem to wróży tylko kłopoty .W rurowym nasączy szmatę jakim środkiem ,przeciągnie w tę i z powrotem i znowu górskie powietrze. W ceramicznym ? Czy ja wiem ? Zapachu stęchlizny ciężko się pozbyć.

Jak ktoś kiedyś prania zapomniał wyjąć z pralki przed wyjazdem na wakacje ,to wie o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia, podstawa to bilans. Policz ilość odbieranej i dostarczanej energii a sam zobaczysz o czym mowa. Ale koniecznie pamiętaj, że to jest układ dynamiczny - grunt ciągle dostarcza energię!.

 

To prawda. Grunt pod budynkiem jest lepszym miejscem do ulokowania GWC niż grunt obok domu. Ale ... GWC powinien być osadzony niżej - tak jak w twojej wersji lecz z kilkudziesięcio centymetrową wartwą piachu pomiędzy chudziakiem a GWC. Wtedy nie potrzebna byłaby folia.

Sądzę, że w takiej wersji nawet nydar nie miałby nic przeciw. W takim wykonaniu jesteś w stanie wyssać jeszcze więcej energii z głębi ziemi, ponieważ GWC nie ma strat z góry.

 

Jak płytko to bez chudziaka a z izolacją na nim, jak głęboko to bez niczego.

 

Nawet jeśli głęboko (1,5m pod ziemią) to też można dać izolację. To da nam kolejne 2-3 oC więcej. Izolacja przenosi GWC w warunki jakie panują kilka metrów niżej.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trapi mnie okresowe używanie ceramicznego GWC. Moim zdaniem to wróży tylko kłopoty .W rurowym nasączy szmatę jakim środkiem ,przeciągnie w tę i z powrotem i znowu górskie powietrze. W ceramicznym ? Czy ja wiem ? Zapachu stęchlizny ciężko się pozbyć.

 

A czy były próby z drążonymi bloczkami silikatowymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wysycha, że w normanych budynkach temp. pod domem jest równa średniorocznej temp. powietrza. A tylko fatalny budynek nie izolowany ma kosmiczne straty, które potrafią wysuszyć nawet niczym nieizolowany piasek w wilgotnej hydrosferze. Ty już weź lepiej nie wymyślaj bo co rusz to lepsza bujda!

 

 

 

Te przykłady to masz bardziej od czapy niż liczenie 48kWh/dobę strat przez posadzkę! Zrób sobie pranie w GWC i go nie wyciągaj jak będziesz jechał już na te wakacje:D

 

Na drugi raz jak będziesz próbował wciskać ludziom kit ,to zastanowisz się nad podawanymi danymi.Potem tylko wstyd że wychodzi 48kWh. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że nie mam argumentów. A ja twierdzę,że gdybyś w chudziaku miał 8oC to przy normalnej eksploatacji domu, styropian stał by w wodzie.A że tak nie jest ,to znaczy że ta temperatura jest wyższa. A wynika to z tego,że gaz-para wodna choć byś nie wiem jak się starał,przejdzie przez wszystkie standardowe zabezpieczenia. Po roku,dwóch ale przejdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzut nydara wobec kszhu:

,,Na drugi raz jak będziesz próbował wciskać ludziom kit ,to zastanowisz się nad podawanymi danymi.Potem tylko wstyd że wychodzi 48kWh.''

Odpowiedź kszhu: ,,Na szczęście te drugie GWC było projektowane przez specjalistów od tematu a nie dyletanta co nawet nie wie co to prawidłowe dane. ,,

:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos zapachów, gdzieś na stronie 240 jest dokładnie opisane spleśniałe ceramiczne GWC. Jak dotąd nikomu nie udało się wyjaśnić dlaczego to GWC pleśnieje, chociaż klaudiusz_x przedstawił wszelkie dane jakie prosiliśmy, wykonał testy etc. wlazł tam nawet jakimś marsjańskim pojazdem.

 

Jeśli chodzi o wodę, to nie ma żadnej izolacji przeciwilgociowej pomiędzy gwc a styropianem zarówno tym nad jak i tym zboku(od fundamentów) i śmiem twierdzić, że będzie nasiąkać, ale pewności nie mam. Poczytamy wątek zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworzywową czy ceramiczną?

 

Raczej tworzywową, bo ceramicznej chyba nie ma?

Chodzi mi, żeby nie robić osobno GWC i drenażu. Można to zawrzeć w jednej instalacji. Kiedyś widziałem, że merkava robi taki drenaż z rur kanalizacyjnych PCV nawiercając wiertłem fi6 miliony otworków ;) Wolałbym znaleźć gotowy produkt.

 

Ja mam w planie wykorzystać właśnie zwykłą drenażówkę do drenażu i jako wentylacja grawitacyjna 2w1 ale nie do domu tylko do piwnicy.

 

Zwykła drenażówka ma za małe fi oraz jest karbowana - duże opory tłoczenia.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chodzi mi, żeby nie robić osobno GWC i drenażu. Można to zawrzeć w jednej instalacji."

 

Można, tylko PO CO?

Połączenie łyżki z dyszlem też da się zrobić, ale to ani łyżka ani dyszel!

 

Tam gdzie pod ziemią woda PŁYNIE, tam niesie ze sobą (w sobie) [mieszanina lub roztwór] to, co może się do niej dostać.

Mogą, ale nie muszą wystąpić atrakcje!

Aromaty miejskiej kanalizy burzowej itp...

Radosny trakt dla gryzoni (konkretnie - szczurków) się tworzy....

 

Istotą BEZPRZEPONOWEGO GWC jest korzystanie z ciepła gruntu nawilżanego wodami opadowymi i czasem roztopowymi - czyli DESTYLATKĄ !

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...