Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Jak ktoś tak spartaczy dom z silki, że POZWALA MU się zagotować, to i cztery GWC naraz mu nie pomogą - co ŁATWO zaobserwuje.

Ale...

Uogólnienie TAKIEJ obserwacji na wszystkie INNE domy to, sorry, głupota i brak znajomości problemu.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Jak ktoś tak spartaczy dom z silki, że POZWALA MU się zagotować, to i cztery GWC naraz mu nie pomogą - co ŁATWO zaobserwuje.

Ale...

Uogólnienie TAKIEJ obserwacji na wszystkie INNE domy to, sorry, głupota i brak znajomości problemu.

Adam M.

Cóż,o partaczu możesz mówić jedynie o sobie.

Ja jakoś nie narzekam na zagotowanie domu a z tego co widzę temperatury mam niższe niż inni z silikatem.

Ale ja nie chłodzę GWC :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217809-R-amp-K-buduje-nowy-dom-a-mo%C5%BCe-nawet-dwa-standard-PASYWNY-wyznacza-kierunek-dzia%C5%82a%C5%84&p=6526062&viewfull=1#post6526062

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217809-R-amp-K-buduje-nowy-dom-a-mo%C5%BCe-nawet-dwa-standard-PASYWNY-wyznacza-kierunek-dzia%C5%82a%C5%84&p=6525359&viewfull=1#post6525359

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możecie pojąć,że nawet 80m3/h w pkoju 15m2 nie zmieni niczego ?

Ani nie zagrzeje,ani nie schłodzi ani nie opóźni zagrzania.

Te 80m3/h to jest nic w tym pokoju,40m3/h to jest nic w pokoju 12m2.

To jest tylko wentylacja a nie ogrzewanie czy chłodzenie nadmuchowe.

miszczu...

siedzę sobie w pokoju na poddaszu w którym w tym momencie jest 23,5*, z anemostatu nawiewowego leci ok. 100m3 powietrza o temp. 17,4*, na zewnątrz w cieniu jest 30,7*...

te 100m3 powietrza daje nam ok.201w chłodu niby niewiele ale w skali doby jest już 4831w...

delta pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną w tej chwili to 7,2* ...

średnia dobowa delta będzie pewnie w granicy 1-3*...

w zimie podczas mrozów to samo pomieszczenie potrzebuje ok. 8kwh na Dobę przy średniej delcie ok. 40*...

w tej chwili mamy 2/3 tej mocy a różnica dobowa to raptem 1/10...:p

sam widzisz że taka moc chłodnicza w zupełności wystarczy...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś nie narzekam na zagotowanie domu a z tego co widzę temperatury mam niższe niż inni z silikatem.

pożyjemy zobaczymy...

większość na początku tak twierdzi ...;)

 

ale znając życie to i tak napiszesz że masz ok. nawet jak w chałupie 28* ...

oczywiście "podkolorujesz" co nieco i będziesz twierdził że masz 24*...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, akurat twój dom a dom jaska to dwa skrajne przykłady. Dom jaska jak dobrze pamiętam jest zbudowany z thermomuru, więc u niego GWC daje znacznie więcej jak u ciebie.

 

a czy to samo GWC nie daje tyle samo mocy w każdym domu? :)

 

po prostu jak silikat już się przegrzeje, to koniec. GWC na pewno w ciężkim domu pomaga uniknąć tego przegrzania. szkoda, że nie da się porównać domu z włączonym lub zbajpasowanym GWC, bo każdy rok to inne warunki.

 

co z czasowym nie korzystaniem z GWC rurowego? jakie problemy mogą wystąpić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, akurat twój dom a dom jaska to dwa skrajne przykłady. Dom jaska jak dobrze pamiętam jest zbudowany z thermomuru, więc u niego GWC daje znacznie więcej jak u ciebie.

wszystko zależy tylko od sterowania...

dom szkieletowy łatwo się rozgrzewa ale i łatwo się schładza a dom o dużej masie akumulacyjnej odwrotnie...

 

temp. powietrza wywiewanego z chałupy mówi nam bardzo wiele o tym co się dzieje i właśnie na podstawie jej trzeba sterować wentylacją, żadne tam że w dzień ma działać a w nocy nie działać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że nie da się porównać domu z włączonym lub zbajpasowanym GWC, bo każdy rok to inne warunki.

 

co z czasowym nie korzystaniem z GWC rurowego? jakie problemy mogą wystąpić?

u mnie nie trzeba roku...

wystarczy że wyłączę wentylacje i już zaczyna się jazda, ale najlepsze jest to że po włączeniu temp. zaczynają spadać...:)

czyli GWC nic nie warte i nie działa ...;)

 

a dlaczego masz nie korzystać z GWC...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. w okresie przejściowym przełączenie na czerpnię dachową

przecież to są godziny a co najwyżej dni...

może by był jakiś problem po roku czy więcej ale to też co najwyżej jakaś zatęchła woda więc wystarczyło by przepłukać... ( oczywiście jak ktoś bojący to jakiejś chemii jeszcze dodać ...)

 

a przełączanie zrób sobie sterownikiem takim jak do solara, układ sam będzie sobie wybierał korzystniejsze warunki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
miszczu...

siedzę sobie w pokoju na poddaszu w którym w tym momencie jest 23,5*, z anemostatu nawiewowego leci ok. 100m3 powietrza o temp. 17,4*, na zewnątrz w cieniu jest 30,7*...

te 100m3 powietrza daje nam ok.201w chłodu niby niewiele ale w skali doby jest już 4831w...

Jeśli w pierwszym lepszym pomieszczeniu masz 100m3 czyli ok.3 wymian na godzinę to o czym mowa ?

Kto posiada dobrany rekuperator na 3 kubatury na godzinę ręka do góry.

A to zaledwie 0,2kW chłodu przy takiej wymianie.A ile ciepła w międzyczasie dojedzie to tego pomieszczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak się nie przegrzewa dom to w czym problem?

 

A GWC sobie używajcie lub nie. Jest Wasze.

 

Adam M.

W niczym problem,poprostu wentylacja z GWC lub bez GWC ze standartowo dobranym rekuperatorem daje tyle samo czyli wentyluje nam dom i nic poza tym,nie grzeje,nie chłodzi,nie pomaga nie przegrzać domu.

Nie te wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wow, a ja tylko podniosłem "neutralnie" temat ;) i zaczyna się jak co roku, jeden co ma GWC drenarskie pod płytą próbuje być wyrocznią dla całego świata :lol2:

 

Arturo - wiemy że twoje jest najtwojsze i basta

Ale "działa"

temperatura na zewnątrz w trakcie mierzenia 26,5st.C,temperatura z GWC 1m ponad wyjściem do domu 15,3st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odradzam klientom GWC, jak ktoś się uprze to oczywiście robimy.

Ale potem i tak dochodzi w upały do standardowej rozmowy, klient mówi

"myślałem że to coś więcej będzie chłodzić", ja odpowiadam "zawsze jest trochę chłodniej, niż gdyby GWC nie było, ale tak jak mówiłem, wentylacją cudów się nie osiągnie"....

Zwykle montuję glikolowe GWC, temperatura na wejściu do domu jest bardzo dobra, ale i tak kilkaset W mocy chłodniczej nie schłodzi domu. Przez jedno nieosłonięte okno więcej ciepła wpada, niż cały GWC za 10 koła może schłodzić.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała potęga GWC tkwi w metrach długości ,średnich i bezwładności gruntu . Średnich dobowych,miesięcznych i rocznych . Stąd nie jest niczym dziwnym ,że GWC na koniec zimy daje powietrze o temp. +/-5oC. Tylko jest jeden myk .Układ musi być czynny 365dni w roku . Czasowe wyłączenia to potencjalny smrodek i brak regeneracji zimno/ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym smrodkiem w rurowcu bym nie przesadzał - to czasowe to przecież nie 2 lata.

 

GWC szwagra od położenia używane 1,5msc, od tamtej pory 9msc zamknięta czerpnia - uruchamiamy za 3-4msc - zobaczymy czy waniajet

 

Nie wiem czy wszędzie i zawsze,ale u mnie w trakcie budowy-końcówka, był nie używany i waliło. Dopiero aerozol wody utlenionej pomógł..W lecie jak nie pracuje to przy letniej wilgotności i temp. gruntu ,kondensuje się wilgoć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...