Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Ja też odradzam klientom GWC, jak ktoś się uprze to oczywiście robimy.

Ale potem i tak dochodzi w upały do standardowej rozmowy, klient mówi

"myślałem że to coś więcej będzie chłodzić", ja odpowiadam "zawsze jest trochę chłodniej, niż gdyby GWC nie było, ale tak jak mówiłem, wentylacją cudów się nie osiągnie"....

Zwykle montuję glikolowe GWC, temperatura na wejściu do domu jest bardzo dobra, ale i tak kilkaset W mocy chłodniczej nie schłodzi domu. Przez jedno nieosłonięte okno więcej ciepła wpada, niż cały GWC za 10 koła może schłodzić.....

oczywiście E5 Jan-Gaz-a do sterowania...;)

żeby czasem nie zadziałało ...:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może bedziemy pisać temperaturami bo dla mnie przegrzanie domu to temp 25 C a oki 23 pierwszy dzień jest super na dworze 33 a w domu 24 ale juz drugi dzień rośnie ale mam wrażenie że szybciej sie dom nagrzewa od środka niż z zewnątrz po obiedzie lub wystarczy wyjść na taras i drzwi kilka razy otworzyć i momentalnie robi sie ciepło w salonie od dziś robie zakaz wychodzenia na taras zobaczym co to bedzie , ale najlepszym i najtańszyą klimą bedzie chyba kupienie moskitier na okna i chłodzenie chaty tradycyjnym sposobem , i na noc ggwc wyłączyć niech sie regeneruje żeby za dnia wykorzystać 110% :) mocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może bedziemy pisać temperaturami bo dla mnie przegrzanie domu to temp 25 C a oki 23 pierwszy dzień jest super na dworze 33 a w domu 24 ale juz drugi dzień rośnie ale mam wrażenie że szybciej sie dom nagrzewa od środka niż z zewnątrz po obiedzie lub wystarczy wyjść na taras i drzwi kilka razy otworzyć i momentalnie robi sie ciepło w salonie od dziś robie zakaz wychodzenia na taras zobaczym co to bedzie , ale najlepszym i najtańszyą klimą bedzie chyba kupienie moskitier na okna i chłodzenie chaty tradycyjnym sposobem , i na noc ggwc wyłączyć niech sie regeneruje żeby za dnia wykorzystać 110% :) mocy

wentylacja ma działać na wysokiej wydajności zanim jeszcze chałupa się rozgrzeje...

w ubiegłym sezonie wystarczyło że zapowiadało się na ciepły słoneczny dzień a już z rana miałem podkręconą wentylację i cały czas przez GWC, obecnie mam odpowiedni sterownik i wszystko samo się robi...:yes:

oczywiście podstawowy warunek to wszystko pozamykane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Jasiek:

Jeśli z rekuperatora leci na dom przez cały dzień kilkanaście stopni (GWC pracuje cały dzień, wyłącza się nocą), a temperatura w domu jest zbyt wysoka bo WM to nie klimatyzacja, to co ma do tego sterownik reku i GWC?

z reku to sobie może i leci te kilkanaście stopni a jak się okazuje w większości to do pomieszczeń dolatuje bliżej 20* albo i lepiej, wszystko zależy od umiejscowienia kanałów...

rozumiem że pompka GGWC się na noc wyłącza bo temp. zasysana jest niższa od tej jaką uzyskuje wymiennik gruntowy, obejście wymiennika centrali jest otwarte a wentylatory dają przynajmniej z 500m3 nawet w nocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i widzę ze mijacie się w odpowiedziach. Jasiek przecież piszę, ze podstawa to nie pozwolić aby dom sie rozgrzał. Jak się rozgrzeje to juz oczywiście GWC nie poradzi i jest po ptakach. Sztuką jest takie zaizolowanie chałupy aby te kilkanaście stopni z GWC dało rade na jak najdłużej. OT

 

Lada moment będę miał robione GWC rurowe, wiec się przysłuchuję :) Ale to co zauważyłem obecnie gdy większość kopuły mam zapiankowaną to to, że temperatura w środku jest ok. Coś jak u Adama_mk w jego lochach. A nie mam jeszcze żadnej wentylacji, i drzwi pootwierane bo robotnicy pracują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek - ja stosuję izolację na kanałach, dość grubą, więc do pomieszczeń dolatuje również chłodne powietrze. Ale GWC nie działa z innej przyczyny - jeśli zysków ciepła mamy 5kW na dom, a GWC chłodzi 500W, to jakim cudem ma być chłodniej? Chłodzenie GWC działa jedynie w domach pasywnych i dobrze zaprojektowanych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek - ja stosuję izolację na kanałach, dość grubą, więc do pomieszczeń dolatuje również chłodne powietrze. Ale GWC nie działa z innej przyczyny - jeśli zysków ciepła mamy 5kW na dom, a GWC chłodzi 500W, to jakim cudem ma być chłodniej? Chłodzenie GWC działa jedynie w domach pasywnych i dobrze zaprojektowanych.
Mimo wszystko, wentylacji lepiej z chłodzeniem nie łączyć. W domach pasywnych, będzie znów za chłodno w pokojach na dole od północy. Wentylacja musi działać wszędzie, chłodzenie czy grzanie, niekoniecznie. Kanały izolowane i skrzynka z przepustnicami, są dziś tak tanie, że założenie samych nawiewów w pokojach i centralnego wywiewu w przedpokoju, przy okazji zakładania wentylacji, podniesie koszt niewiele a da spore zyski. Poza tym, do takiej instalacji można podłączyć inwertor kanałowy, gdyby się okazało, że gwc:

-nie daje rady

-śmierdzi

-jest zalane itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak sobie czytam i widzę ze mijacie się w odpowiedziach. Jasiek przecież piszę, ze podstawa to nie pozwolić aby dom sie rozgrzał. Jak się rozgrzeje to juz oczywiście GWC nie poradzi i jest po ptakach. Sztuką jest takie zaizolowanie chałupy aby te kilkanaście stopni z GWC dało rade na jak najdłużej. OT

 

Lada moment będę miał robione GWC rurowe, wiec się przysłuchuję :) Ale to co zauważyłem obecnie gdy większość kopuły mam zapiankowaną to to, że temperatura w środku jest ok. Coś jak u Adama_mk w jego lochach. A nie mam jeszcze żadnej wentylacji, i drzwi pootwierane bo robotnicy pracują.

To jest to o czym pisze,nie dopuszczenie do nagrzania domu nie jest zasługą GWC,nie przy takich wydajnosciach reku.

Nie dopuścić do nagrzania domu można również przy nawiewie 24st.C..

Wentylacja to nie jest wiatrak,którego powiew wyraźnie czuć.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepła nie widać...

Dla wielu oznacza to, że go po prostu nie ma.

Pieprzy się pojemność cieplna z ciepłem właściwym, gradienty są wyznacznikiem absolutnym...

Kompletne niezrozumienie zagadnienia.

A co za tym idzie - źle zbudowane chałupy i wyciąganie błędnych wniosków płynących za spapranych konstrukcji - jako pewnik absolutny.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, to ja raz jeszcze zapytam o te niby "wychładzanie" gruntu pod posadzką w przypadku posadowienia między fundamentami GWC (maxowy, albo żwirowy). Ale zapytam inaczej - nie o wychładzanie GWC, ale o straty do gruntu. Załóżmy, że mam pod domem, między fundamentami 100m2 maxowca. Na zewnątrz przez cały miesiąc stabilne -15oC. GWC pracuje 24h/dobe. W domu +22oC. Jakie będę miał w tym domu straty do gruntu przez podłogę?, wiedząc, że te mroźne powietrze wpada mi bezpośrednio pod izolowaną 30cm styro podłogę. Jaka będzie różnica w stratach w porównaniu do identycznego domu, który nie ma pod podłogą GWC ? Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...