Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Moim amatorskim okiem widac ze rozwiazanie pierwsze jest tak jakby do bani.

Para skrapla sie przy roznicy temperatur. Na wlocie takich roznic nie bedzie (tak mi sie wydaje) a woda skroplona w dalszej czesci instalacji bedzie musiala splynac az do poczatku, czyli do czerpni. Drugi z tego powodu jest lepszym pomyslem bo z instalacj nie musi plynac przez cala dlugosc

 

A ja bym powiedział coś dokładnie przeciwnego. Niech se ta woda płynie, może nieco ciepełka jeszcze z powietrza zabierze, bo wykraplanie może się zdarzyć tylko latem, tj. gdy powietrze zewnętrzne jest cieplejsze (a co za tym idzie wilgotniejsze) niż po przejściu przez GWC. Przeszkadza jej to coś, że se będzie płynąć przez całą rurę (oczywiście poza potrzebą dokładnego wykonania spadków)?

Gorzej, że studnia chłonna pod czerpnią wymaga dobrego zrobienia czerpni, żeby cokolwiek co tam wpadnie, w tej sudni nie urosło (zwłaszcza że latem będzie tam dość ciepło i nie całkiem ciemno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ciekawa sprawa, instalator od energetyki powiedział mi że ilekroć odkopują stare rury z kablami energetycznymi w środku to są one całkiem w środku zamulone, ciekawe jak to się ma GWC rurowego, wszak kanalizacja się nie zamula ale tam jest ustawiczny ruch wody ??

 

mpopłav, a od czego rurowiec miałby się zamulić?

 

 

 

 

Listek dla ilów i frakcji drobniutkich daje się grubą ok. 400 g/m2 bo jest niebezpieczeństwo zamulenia, dla gliny chyba dałbym grubszą też.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja również jestem właśnie na etapie wykonywania "wodnego 1".

 

Zamówiłem wymiennik ciecz-powietrze z Dospela za 650 zł brutto. Martwią mnie jednak następujące rzeczy:

 

- maksymalna moc wymiennika, którą producent podaje na 2kW

- maksymalny strumień cieczy - tylko 300 dm3/h. Nie za mało??

- maksymalny strumień powietrza aż 1000 m3/h

 

Do tego uzyskałem informację od przedstawiciela Dospela, że WCP (wymiennik ciecz-powietrze) to ten sam produkt co wodna nagrzewnica kanałowa. Ok, ale przy dogrzewaniu powietrza wodą z instalacji c.o. podajemy mu wodę o wysokiej temperaturze. Czy aby ten wymiennik nie będzie za mały?? Kurcze kupiłem i chyba będę żałował :)

 

Przytoczę jeszcze jedną rzecz z instrukcji GWC Max z Dospela:

 

Moduł GWC-MAX sterowany jest w zależności od temperatury powietrza zasilającego system wentylacji. Funkcję sterowania zapewnia moduł GWC-MAX ST1, który należy podłączyć zgonie ze schematem montażowym. Przełączanie trybu pracy modułu odbywa się automatycznie. Czynności obsługowe sprowadzono do minimum przez nastawę temperatury zatłaczania modułu GWC-MAX w trybie LATO i ZIMA. Standardowe ustawienie dla trybu LATO wynosi 26 °C, a dla trybu ZIMA -10 °C.

 

W przypadku zastosowania w układzie wentylacji centrali wentylacyjnej Economic 120 zapotrzebowanie na moc moŜna oszacować na poziomie 1000 W, a dla centrali wentylacyjnej Economic 300 – 2000 W.

 

A co przy temp. 0 stopni nie będzie już wymiennik działał? Producent podaje również długość rury przy centrali Economic 120 ma to być 80m, a przy większej Economic 300 160 mb. (przy założeniu uzysku ciepła z gruntu 15-20 W/m2)

 

Co tym sądzicie? Czy czasem ta nagrzewnica nie będzie za słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna jakaś, po parametrach patrząc...

Nagrzewnicę to ja kupuję u specjalistów od nagrzewnic.

Drożej, ale działa.

Kanałowe to może i dobre, ale do kanałów i zasilania +80stC

Daj fotkę tej części gdzie są wyprowadzone z niej rurki, kolanka...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spróbuj podać link do tych artykułów (Zasady doboru i techniczne aspekty rurowych GWC. Naturalne ciepło.)

:lol:

 

to jest tu

to jest tutaj

To dla Sylwii i Tomasza............

a tutaj mnóstwo art. o GWC

GWC

Ten art .u góry " Zasady doboru..."jest na pierwszej pozycji w GWC

Szczególne pozdrowienia dla Pana Adama :)

Tak też można, ale podanie bezpośrednio linka wymaga pewnej sztuczki :

http://www.instalator.pl/archi/2007/mi2%28102%29/28.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2007/mi2%28102%29/29.pdf

 

Po prostu nawiasy trzeba zastąpić przez ( - %28, ) - %29.

 

Jeżeli się tego nie zrobi to efekt jest kiepski :( :

http://www.instalator.pl/archi/2007/mi2(102)/28.pdf

http://www.instalator.pl/archi/2007/mi2(102)/29.pdf

 

Życzę owocnego linkowania :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pokazano moduł do wpięcia w kanał wentylacyjny.

Moduł obudowany, z króćcem. Dość estetyczny.

Nie bardzo widać co ma w środku.

Wymiennik lamelowy, z pewnością, tylko jak połączony? Pewnie poprawnie...

Tylko...

Podawana moc 2 kW to trochę mała.

Przepływ ciepła wywoływany jest przez różnicę temperatur mediów. Tu cieczy i powietrza.

Ten system pracuje z tym większa mocą, im zimniej jest na dworze (pomijam lato).

Jeżeli te 2kW to moc maksymalna, to jak dla mnie to jest to mało.

Im większa nagrzewnica (pole powierzchni), tym lepsze przekazywanie mocy. Im większe "okno" tym wolniejszy przepływ i dłuższy czas wymiany ciepła i mniejsze opory.

Może ona po prostu jest za mała?

80 x 50 x 40 to wymiary skrzynki.

Juwent policzył podobną w wymiarach, ale samą nagrzewnicę, dla takich parametrów. Skrzynka wtedy musiałaby być większa.

 

Coś mi się wydaje, że tu marketing odrobinę w technice miesza....

 

"To" jest ładne. Proporcjonalne. Pewnie też dlatego łatwiej da się sprzedać.

Jeżeli jednak już ktoś zadał sobie trud zakopania kupy rury i uszarpał się nad wykonaniem sprawnego źródła ciepła niskotemperaturowego, to względy estetyki instalacji tu stawiałbym na drugim miejscu.

Darłbym z tego ile się da. Każdy J energii to premia gratis. Mnie wszystko jedno, czy zawinięta w gazetę, w kopercie czy w eleganckim portfelu dostarczona.

No, jakoś powinno to wyglądać. Fakt. Ale dla mnie to problem drugiego rzędu.

Zawsze da się to zrobić na tyle estetycznie, że można popatrzeć na to bez bólu oka.

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku :) chciałam pokazać , że taki straszny gamoń nie jestem ....tej sztuczki szukałam do 2.30 ............a dzisiaj miałam szukać znowu ....kiepski ze mnie poszukiwacz :lol:

Myślałem, że znalazłaś :).

Takie samo rozwiązanie tego problemu zastosowałem w poście :

http://forum.muratordom.pl/post2435305.htm#2435305 :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pokazano moduł do wpięcia w kanał wentylacyjny.

Moduł obudowany, z króćcem. Dość estetyczny.

Nie bardzo widać co ma w środku.

Wymiennik lamelowy, z pewnością, tylko jak połączony? Pewnie poprawnie...

Tylko...

Podawana moc 2 kW to trochę mała.

Przepływ ciepła wywoływany jest przez różnicę temperatur mediów. Tu cieczy i powietrza.

Ten system pracuje z tym większa mocą, im zimniej jest na dworze (pomijam lato).

Jeżeli te 2kW to moc maksymalna, to jak dla mnie to jest to mało.

Im większa nagrzewnica (pole powierzchni), tym lepsze przekazywanie mocy. Im większe "okno" tym wolniejszy przepływ i dłuższy czas wymiany ciepła i mniejsze opory.

Może ona po prostu jest za mała?

80 x 50 x 40 to wymiary skrzynki.

Juwent policzył podobną w wymiarach, ale samą nagrzewnicę, dla takich parametrów. Skrzynka wtedy musiałaby być większa.

 

Coś mi się wydaje, że tu marketing odrobinę w technice miesza....

 

"To" jest ładne. Proporcjonalne. Pewnie też dlatego łatwiej da się sprzedać.

Jeżeli jednak już ktoś zadał sobie trud zakopania kupy rury i uszarpał się nad wykonaniem sprawnego źródła ciepła niskotemperaturowego, to względy estetyki instalacji tu stawiałbym na drugim miejscu.

Darłbym z tego ile się da. Każdy J energii to premia gratis. Mnie wszystko jedno, czy zawinięta w gazetę, w kopercie czy w eleganckim portfelu dostarczona.

No, jakoś powinno to wyglądać. Fakt. Ale dla mnie to problem drugiego rzędu.

Zawsze da się to zrobić na tyle estetycznie, że można popatrzeć na to bez bólu oka.

Pozdrawiam Adam M.

 

Jutro będę miał tą nagrzewnicę w domu. Porobię fotki i wkleję na forum. A jeśli chodzi o wydajność: no trudno, już kupiłem, jak będzie lipa to za jakiś czas wymienię.

 

Wrócę jeszcze do tematu pompy w "wodnym 1". Wymiennik ciecz-powietrze najlepiej pasowało by mi umiejscowić na poddaszu, blisko rekuperatora. 2,80 m parter, 2,50 góra, no powiedzmy jakieś 6m w górze. Czy nie będę musiał przez to zastosować mocniejszej pompki? W sumie opadająca woda z tych 6m powinna "zassać" za sobą wodę, więc .. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

Wiesz, że praca po drodze "zamkniętej" w polu sił zachowawczych (pole grawitacyjne) wynosi ZERO?

Masę cieczy masz ruszyć z miejsca.

Wzniosem się nie przejmuj! Instalacja ma być szczelna...

Ale...

Ja takie "coś" planuję jako czerpnia powietrza i mocuję bezpośrednio na wlocie powietrza do domu...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o :o :o

Wiesz, że praca po drodze "zamkniętej" w polu sił zachowawczych (pole grawitacyjne) wynosi ZERO?

Masę cieczy masz ruszyć z miejsca.

Wzniosem się nie przejmuj! Instalacja ma być szczelna...

Ale...

Ja takie "coś" planuję jako czerpnia powietrza i mocuję bezpośrednio na wlocie powietrza do domu...

Adam M.

 

 

Teraz już wiem :lol: To dobrze, bo tak będzie dla mnie ok. Tylko pobór mocy może mnie skłonić do umieszczenia tego wielkiego wymiennika w gospodarczym na parterze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dostałem rekuperator i wymiennik ciecz-powietrze, a w zasadzie nagrzewnicę wodną. Gostek twierdzi że to ten sam produkt?? Coś mi się nie wydaje.

 

Dane techniczne:

- wymiary: 476x396x316

- maksymalny strumień powietrza 400 m3/h

- maksymalna prędkość przepływu powietrza 4 m/s

- maksymalna prędkość przepływu cieczy 300 dm3/h

- lamelowy wymiennik ciepła ciecz/powietrze

 

Moc cieplna wg temperatury zasilania:

- 3,6kW przy 90/70 stopni

- 3,0 kW 80/60

- 2,4 kW przy 70/50

- 1,8 kW 60/40

 

Jakoś dla temperatury cieczy 5-10 stopni nic nie podają, więc nie bardzo wierzę, że ta nagrzewnica to to samo co ich produkt WCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale numer, 20 minut siedziałem na telefonie z centralą Dospela. Przełączali mnie z działu do działu i nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć na pytanie, czy ich produkt wymiennik ciecz-powietrze to to samo co nagrzewnica wodna kanałowa NW-1, którą otrzymałem. Co za firma ?? :evil:

 

No nic, jutro będę dalej próbował coś się dowiedzieć z tym wymiennikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...