Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Też tak zrobiłem i to nie raz. Tylko znów nie upraszczaj porównań rury do rozległego maxowca lub żwirowca, oba z "rozbiegiem" i przykryte radiatorem w postaci grubego chudziaka. Nie ten przepływ jednostkowy, nie ta powierzchnia styku z gruntem. To nie to samo.

 

Wg tego co pisze adam, a i sam przyznaję, że to bardziej rozsądne rozwiązanie to brakuje Ci pół metrowej warstwy nad GWC. No i żeby być w 100% poprawnym, GWC nie może pracować 24/h, bo górna warstwa "nie naciągnie". Rozbiegówka Cię ratuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wracają stare tematy jak bumerangi . Przykryłeś kszhu grubym radiatorem z betonu i dziwisz się,że w IR nie widzisz różnicy . Dosyć że źle zrobiłeś,to jeszcze to przed sobą ukryłeś .

 

Adamowy przykład to rura,zakładam ,że fi 160 .Oddziaływanie tylko na 50cm ,oznacza ,że dysponujemy zapasem energii w postaci ciepła zgromadzonego w piasku i wodzie. To jakieś 17kWh/1oC .Tymczasem np. w styczniu średnia miesięczna temp. to ok.-3oC .Aby tylko do zera dostać 100m3/h potrzeba 72kWh/m-c.Nie bilansuje się to bez pobrania energii z dalszych warstw jak 50cm .

I nie chodzi mi o to ,że jestem przeciwny GWC ,bo jestem orędownikiem tego rozwiązania ,a chodzi o to aby GWC pod domem nie montować bo pisanie że powietrze zabiera energię tylko w odlgełości 50cm od rury jest bzdurą.

 

ps. niewiarygodne 5:0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie sadzisz, że gdyby brakowało to byłoby to widać w pomiarach?

Pomyśl jaki przekrój ma rura a jaki maxy, jakie temp będą w promieniu pół metra od rury a jakie od takiego szerokiego maxowca.

Jak pisze Adam - musisz to sam sprawdzić. Ja dodam tylko, że tego nie możesz porównywać. Żwirowca j-j'a też.

 

Oczywiście,że nie możesz porównywać . W rurowcu odbierasz energię tylko przez przewodzenie . W żwirowcu czy maxowcu dochodzi jeszcze przemiana fazowa. Przemiana fazowa wiąże się z tym że tej energii z gruntu powietrze zabierze znacznie więcej jak w rurowcu . No ale jak się ma radiator to tego nie widać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie sadzisz, że gdyby brakowało to byłoby to widać w pomiarach?

 

Nie wyjdzie na pomiarach termowizyjnych bo one działają odwrotnie do grubości izolacji. Im jej mniej, tym posadzka cieplejsza i pomiar trudniejszy. Tak nie powinno się mierzyć strat.

 

Pomyśl jaki przekrój ma rura a jaki maxy, jakie temp będą w promieniu pół metra od rury a jakie od takiego szerokiego maxowca.

Jak pisze Adam - musisz to sam sprawdzić. Ja dodam tylko, że tego nie możesz porównywać. Żwirowca j-j'a też.

 

Nie zaryzykuje bez zgłębienia tematów. Nie ukrywam, że zaczałem się nad tym zastanawiać, bo temat prosty i tani. Ale niestety, nie można GWC przykrywać samym chudziakiem czy izolacją. Tzn. można, ale w układzie nydara, gdzie ciepło ładujesz, a nie wyciągasz.

 

Pogooglałem zdjęcia z budowy GWC ceramicznych i niestety, połowa jest spieprzona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak zrobiłem i to nie raz. Tylko znów nie upraszczaj porównań rury do rozległego maxowca lub żwirowca, oba z "rozbiegiem" i przykryte radiatorem w postaci grubego chudziaka. Nie ten przepływ jednostkowy, nie ta powierzchnia styku z gruntem. To nie to samo.

 

Stąd ta twoja agresja jak pisze się o tym ,że GWC generuje zwiększone straty przez posadzkę. Kolega zakłada GWC inwestorom i robi to bezmyślnie i źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bredzisz nydar, jak zwykle...

 

Widziałeś drogę szybkiego ruchu w mrozy bez opadów?

Jest SUCHA!

 

Ale Ty tego do końca świata nie pojmiesz - czemu...

 

Adam M.

 

Wymiany wilgoci w rurowcu brak. W żwirowym czy maxowym GWC i owszem .Wilgoć przechodzi z gruntu do suchego mroźnego przed GWC powietrza.

Jest przemiana fazowa czy nie. A dodanie tylko 1g wilgoci /kg powietrza to ok.0,7kWh przy 100m3/h. Doba ma 24h .Policz.

 

ps. posrało cię że wszystkich obrażasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupota wypowiedzi wyprowadza mnie z równowagi...

Tobie się wydaje, ze to paruje "live"?

Ta para tam JEST!

 

Wykop dziurę w ziemi, zrób tam pustkę i wstaw DOBRY hygrometr.

Pokaże 100%

Żwirowiec czy maxowiec JEST taką pustką w ziemi.

 

Kiedy odpieprzycie się od liczenia stanów ustalonych a przejdziecie na dynamicznie zmienne?

(tylko ciekawe - JAK!)

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie GWC BEZPRZEPONOWE pozwalają na wentylowanie domu większymi strumieniami powietrza zimą.

Dostarczają powietrze nie tylko podgrzane (jak przeponowce) ale też nawilżone!

Nawilżone DESTYLATKĄ, chyba że sąsiad ma chlewik obok...

Nawilżone jest do 100% wilgotności względnej.

Trzeba go więcej niż wynika z potrzeb wentylacyjnych w mrozy, bo ta sytuacja zakłada wymianę części powietrza na powietrze SUCHE.

W efekcie komfort rośnie!

Ale...

Nie w bieda-domku krytym watą gdzie większość wentylacji odbywa się stropem pietra.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie kwestionuje tego,że tam jest 100% wilgoci i nikt tego nie kwestionuje że przepływające suche powietrze się nasyci . Skoro zabierze część wilgoci,to trzeba ją uzupełnić . Gdzieś musi odparować . Czym większa powierzchnia GWC tym powietrze bliższe nasyceniu 100% .Nikt tego nie kwestionuje tylko bez pisania absurdów proszę,że jak coś traci wodę na skutek parowania to nie traci temperatury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zadziwia tylko buta tych, którzy próbują wypowiadać się z takim znawstwem w temacie, w którym nie przeczytali ze zrozumieniem nawet pierwszego wpisu. O zrozumieniu prostych faktów wynikających z prostych pomiarow szkoda pisać. Nydarzenie jak ktoś w innym temacie to trafnie określił.

 

Jesteś nagim królem .Co ci zostało ? Osobiste wycieczki. Tylko tych inwestorów żal że robisz to GWC jak robisz. Przytoczyć jak to dobitnie określił Adam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traci i zyskuje w tym samym czasie.

Generalnie - jest to stan względnie stabilny, bo GWC jest z założenia spore!

 

Adam M.

 

Jak możesz pisać że traci i zyskuje . Co zyskuje GWC zimą? Traci energię bo rośnie temp. powietrza przez przewodzenie i parowanie. Nie jest możliwe aby oddziaływanie rurowego GWC dotyczyło tylko przestrzeni do 50cm od ścianki rury,bo to się nie bilansuje ,po prostu.

Jeżeli GWC rurowe podgrzeje świeże powietrze w styczniu do 5oC i żwirowe również, to jaka jest różnica . Jedno i drugie przekazało określoną ilość energii do powietrza kosztem własnych zapasów i pobierania z dalszych warstw gruntu. Innymi słowy ochładzając grunt pod domem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzę strat, nie mam takiej potrzeby. Szukam ewentualnych miejsc ich powstawania. Tam gdzie one występują, tam widać niższą temp. Czego tu nie rozumieć?

Twierdzisz, że polowa gwc jest spieprzona ponieważ? Badałeś, porównywałeś, że z taką pewnością twierdzisz?

 

Jeśli adam pisze, że Ci co nie mają warstwy 50cm gruntu nad GWC są idiotami to chyba dlatego, że nie ma tzw. warstwy naciągającej/buforującej/stabilizującej. Pisze, że każdy GWC ciągnie energię z głębi. Im większy tym pewnie mniej odczuwalna jest ta radiacja. GWC maksowy ciągnie swoją powierzchnią energię z dołu i w twoim przypadku styka się bezpośrednio z chudziakiem. Piszesz, że jest on radiatorem. OK, zgadzam się. Ale co by nie pisać, pierwsze dziesiątki centymetrów przyjmuje zimne powietrze które z racji deltyT pomiędzy tym powietrzem a temp. bloczków maksowych wysyca znacznie więcej Watów niż dwa metry głębiej. Te pierwsze dziesiątki metrów chłodnego powietrza muszą niekorzystnie wpływać na straty przez podłogę i nie będzie to 1-3zł. A ile to bedzie, nie wiem. adam też nie potrafi/nie chce powiedzieć.

Myślę, że brak warstwy zasypowej GWC można zastąpić rozbiegówką, bo dzięki niej wprowadzasz temp. dodatnią. Niech to będzie choćby ze 20m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w perspektywie tych strat i tak prawdopodobnie bardziej opłacalne będzie ulokowanie żwirowego czy ceramicznego GWC pomiędzy fundamentami niż obok domu, ponieważ nie są to dodatkowe prace i nie wydajesz kasy na dodatkową izolację. Prawdopodobnie zyski przekraczają straty, ale nie można mówić, że ich nie ma zasłaniając się niemożnością policzenia bo układ dynamiczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam pisze o RURZE, niech będzie fi160 jak sądzi nydar. Taka rura to ~200cm2 i ~50cm po obwodzie.

Tutaj masz info o JEDNYM pustaku max: https://drive.google.com/file/d/0B_xFvEGsr5gbSWF5enQzanRlM3M/edit?usp=sharing Powierzchnia większa od rury, o obwodzie wielokrotnie większym od tej rury już nie wspominam. Ale takich pustaków jest w tego typu GWC min. 5 (np. ja mam 7):

 

budowa_0042.jpg

 

Jaka jest różnica w oddziaływaniu takiej pojedynczej rury i oddziaływania takiej powierzchni? Uważasz, że taka sama?

 

kszhu, to czy na metrze dasz 20 rur fi 10 czy jedną rurę fi 160 dużego znaczenia w odbiorze energii nie będzie. To nie jest nieskończona wartość. Więcej z m2 gruntu nie wyciągniesz niż to co Ci dostarczy. Dlaczego np. kolektory DZ zaleca się układać w odległości 1m zamiast zwinąć i wpakować w dziurę 3x3m ?

Poza tym ja nie o tym, tylko o stratach przegrody do przepływającego powietrza.Uważasz, że ich nie ma ? Że nie ma różnicy w tym że pakujesz powietrze o temperaturze -15oC czy +8oC ?

 

Poza tym trzeba przeczytać kilka postów z początku tego tematu aby pojąć różnicę między GWC przeponowym i bezprzeponowym, skąd odzyskuje energię jeden i drugi, jaki wpływ ma na to wilgoć. I jak czytasz Adama to nie wybiórczo:

 

Ja doskonale zdaje sobie sprawę z różnic i znam zalety żwirowego. Wiem też, że żwirowy dostarcza wilgoć, ale nasycanie powietrza powoduje jego jednoczesne ochładzanie. Ale im większy GWC tym nie ma z tym problemu. Wiem też, że warto robić przerwy dla polepszenia pracy GWC.

 

Na koniec jeszcze raz zapytam: jeśli WIESZ, że są straty to jakie? Dlaczego tych strat nie widać w żaden sposób?

 

Bo ciężko takie różnice zaobserwować. Napewno nie zrobisz tego termowizją, bo w tym przypadku działa odwrotnie. Im mniejsza izolacja, tym wyższą temperaturą grzejesz posadzkę. Jak z takich obrazków chcesz obliczyć/zmierzyć straty ?

 

Jakie straty i jaki jest ich wpływ na bilans energetyczny budynku bo o to chyba chodzi. Nie nydarz tylko postaraj się to jakoś wykazać.

 

Pisałem. Liczyłem straty przez podłogę do powietrza przepływającego przez GWC i wyszło mi ok. 20-25% więcej strat przez podłogę dla powietrza zaciąganego o temp. -15oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz jeszcze tutaj jak nie widziałeś w mojej historii:

 

Od krawędzi tych trzech czerpni, które widać na końcu "sarkofagu" (resztki EPS-a przysypane piaskiem a potem ziemią) jest ~1,5m pionowej rury, potem 3x6m, kolana i 2x1,5m. "Rozbieg" można wziąć śmiało.

 

Wiem kszhu i uważam to za konieczne rozwiązanie. Od dawna przecież o tym piszę. Nie wiem czy miałeś taki zamysł od początku, czy samo wyszło. Nie ma w sumie znaczenia, bo jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...