Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Dostałeś fakty. Nie uciekaj od nich jak tchórz. Gdzie te straty? Ile niby wynoszą w PLN?

 

Jakie fakty Panowie przedstawili oprócz niby grantu na niby badania?Weź ty się w czerep puknij.Otrzeźwiej i dilera zmień.

Twoje fakty? Raz piszesz,że masz,drugim razem ,że nie używasz. Nie pij. Fakty ci się mylą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Używany był intensywnie, aż za bardzo aby łatwiej wykryć ewent. straty, parametry betonu znasz więc nie bredź a do kłamstw nie muszę się uciekać tak jak ty.

Masz fakty. Dlaczego zatem nie widać różnic?

 

Bo płyta betonowa jest radiatorem .A czemu jesteś idiotą to musisz spytać Adama. On wyłuszczył . GWC pod izolacją posadzki to idiotyzm.

Dobranoc. Miłych snów-przemyśleń.

 

ps. Tak jak radziłeś zapisałem się do wieczorówki.Jak skończę(wybrałem przyspieszony kurs bo IQ powyżej 40)to cię zeżrę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest powód,że za tobą ciągnie się rynsztok ?

Wracając do meritum ,choć z tobą to niemożliwe, Powietrze w styczniu potrzebuje po przejściu przez GWC pobrać z gruntu 150-200kWh. Grunt pod domem na każdy 1oC ma zakumulowane 50kWh. Zamiast uprawiać swoje ulubione kszhanienie spróbuj to podważyć.Dasz radę ? Dla przypomnienia. Zima to nie tylko styczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata czasu...

Bredzisz.

Palcem Ci pokazują gdzie i w jaki sposób, a Ty dalej swoje.

A wypadałoby pomyśleć i uściślić wypowiedzi.

 

" Powietrze w styczniu potrzebuje po przejściu przez GWC pobrać z gruntu 150-200kWh.|

W Suwałkach czy pod Wrocławiem?

Której zimy?

 

"Grunt pod domem na każdy 1oC ma zakumulowane 50kWh."

Zupełnie niezależnie od tego - jaki grunt i w której części kraju?

Uniwersalny jakiś ten Twój grunt...

 

" spróbuj to podważyć.Dasz radę ?"

Tu nie ma czego podważać...

To leży od samego początku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie tam brednie innych.

Pytanie :

,,Czy warto wykonać GWC pod budynkiem, np. pod garażem? Widziałem na targach budowlanych takie rozwiązanie, ale zastanawiam się, czy nie grozi to jakimiś problemami? Podobno rurowy GWC bywa też zakopywany w wykopie fundamentu.,,

 

 

Odpowiedź eksperta:

Umieszczenie gruntowego wymiennika ciepła pod budynkiem, można rozważać jedynie ze względu na stosunkowo łatwe wykonanie, natomiast nie będzie to miało wpływu na poprawę bilansu cieplnego domu.

 

Zimne powietrze doprowadzone do strefy fundamentowej będzie po prostu schładzało grunt, co w efekcie spowoduje zwiększenie różnicy temperatury między podłogą a podłożem i – niezależnie od grubości izolacji podpodłogowej – zwiększy się ucieczka ciepła.

 

Oczywiście, wpływ GWC na rozkład temperatury zależeć będzie od intensywności przepływu powietrza wentylacyjnego, ale z pewnością nie uzyskamy w ten sposób odczuwalnej ilości dodatkowej darmowej energii. Podstawowy problem polega na tym, że termiczna regeneracja płytkich warstw gruntu następuje "od góry", w wyniku działania deszczu i słońca, a pod budynkiem to niemożliwe.

 

W skrajnie niekorzystnych warunkach, może też dojść do pogłębienia się strefy przemarzania gruntu, co przy podłożach wysadzinowych i miejscowym zamarznięciu może spowodować deformację fundamentu i pojawienie się pęknięć na ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten dom to uzytkowo 150m2 czy 200m2. Jakie sa Twoje preferencje tylko wentylacja czy ma byc tez klima dla całego budynku lub wybranych fragmentów. Czy jest poddasze z oknami połaciowymi? Najlepiej gdybyś wypełnił ankiete doboru wydajności żwirowego GWC.

 

Dom 150m2 p.u. Z GWC dostępnych na rynku wybieram żwirowe, że względu na jego zalety. Raczej nie będę dobierał GWC pod kątem klimatyzowania w lecie. Dom poarterowy, bliski pasywnemu bez okiem połaciowych. W okresie letnim przez 4 godziny największego upału okna będą osłonięte okapem w 100%.

 

Jeżeli w pełni wykorzystasz dla GWC te 15m3 - tyle Masz do dyspozycji to można wykonać pojedynczy GWC na wydajność > 400m3 - bo grunt rodzimy to suchy piasek.

 

Dlaczego wymiary żwirowca podaje się w m3 ? OK, dla GWC kopanego obok domu można tak podawać, ale pod domem ?

 

6m to zbyt dużo. Z powietrzem po max 3m nic sie juz prawie nie dzieje nie ma sesu pchać/ssać go dalej - tylko opory wzrastaja - ma być max latem 120Pa zimą przy wielokrotnie mniejszej wydajności ok 50Pa.

 

Skąd te 120Pa? Liczył to ktoś ? Z tego co adam pisał, GWC żwirowy opory ma bardzo małe.

 

Nie ubijać grabić do poziomu - podobnie jak trawnik sznurkiem trzymac poziom - to jest TYLKO 0,3m

 

Jeśli ma być pod domem, to raczej warto zagęścić.

 

Plus geowłóknina, robota itp. itd. - połowa ceny samsunga?

 

Nie można porównywać GWC do ppci. GWC chcę zbudować m.in. po to, aby reku nie zamarzał, abym nie musiał kupować grzałki i robić do tego sterowania, ponieważ reku chcę "tymi recami" zbudować. ppci nie nawilża i pobiera prąd. GWC pobiera tyle prądu o ile się zwiększy obciążenie wentylatorów ze względu na dodatkowe opory GWC. No i w żwirowcu mamy filtrowanie powietrze przed wejściem do domu.

 

Każdy rozsądnie myślący nie zdradza wyników swoich badań jeśli chce osiągnąć przewagę konkurencyjną. Takie wyniki pozwalają na opracowanie lepszych od konkurencji rozwiązań.

 

To po co adam założył ten wątek ?

 

Nie wiem, albo ja nie doczytałem albo ktoś czegoś nie rozumie - Adam pisał o tej "zasypce" w przypadku rury.

 

Odpisał mi: "Jak masz zamiar tak zbudować GWC aby go nie przykryć półmetrową warstwą gruntu a na to chudziak i termoizolacja - jesteś idiotą!" a ja nie mówiłem o rurowcu, tylko żwirowcu.

 

J-j tak ma, Barth3z tak chce - obawy, nie ważne czy uzasadnione czy nie, o zbytnie wychładzanie jeśli GWC w obrębie fundamentów.

 

Ja pisałem o stratach przez podłogę do powietrza przepływającego przez GWC. O wychładzaniu GWC pisze nydar.

 

Kiedyś wspominałem, że GWC może mieć 100-200Pa to mnie zjeść chcieli...

 

Jak spierd... to będzie i 600Pa ;)

 

Wchodzisz w ten interes?

Kiedy zaczynamy?

 

czyli jak zapłacę to powiesz, że taki GWC jaki chcę wykonać będzie pierd..., bo tylko idiota nie zasypuje GWC półmetrową warstwą gruntu ? bo taki GWC spowoduje, że będę ładował powietrze stratami przez podłogę ? Ładny mi interes za coś o czym od początku piszę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Betonowa wylewka to radiator. Radiator to takie ,jak by to powiedzieć byś zrozumiał,coś,co rozprasza energię cieplną. Twój laptop to ma. Takie aluminiowe .Na ogół z prawej strony lapka jest cieplej . Rozprasza.

 

nydar, wylewka to nie radiator. Chudziak owszem, ale on akurat tylko na plus działa dla takiego GWC. Zauważ, że chudziak wylany na maxoweg GWC powoduje, że on rozprasza energię czerpaną poprzez bloczki maxowe z gruntu na którym leżą. Ceramiczny GWC bardzo sprawnie czerpie tą energię z gruntu, bo przykładowo 30m2 takiego GWC to 30m2 styku z gruntem. Bloczki te, dzięki "kratownicy" zapewniają przepływ energii do chudziaka non stop go ładując. Masa chudziaka powoduje, że rozładowanie go trwa wiele godzin, dni ? Stąd ta zasypka o której pisze adam. Warstwa połmetrowa piachu spowoduje, że działanie GWC nie będzie widoczne dla strat przez posadzkę. Ilość energii, którą piasek akumuluje powoduje, że aby go schłodzić musiałbyś mieć extremalne zimy i pchać więcej jak 100m3/h powietrza (oczywiście zależy od wielkości tego GWC).

Inaczej to jednak wygląda jak taki GWC maksowy chcielibyśmy pokryć bezpośrednio izolacją (wg koncepcji kszhu). Wówczas nie mamy warstwy "buforującej" oprócz 2-3cm ścianki bloczka maksowego. Jeszcze gorzej jest w żwirowcu, gdzie takie powietrze ma bezpośredni styk z izolacją. Stąd ta rozbiegówka o której piszę.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprzeczasz ogólnie i DOBRZE poznanym zjawiskom.

Nie używasz rozumu do rozstrzygnięcia - co tu jest prawdą a co fałszem - w twierdzeniach jakie padają.

Nie starasz się zdobyć wiedzy o problemie

Masz net, google, wiki... Nie weryfikujesz tego co twierdzą inni i Ty sam.

Olewasz kompletnie układ miar SI (obowiązujący)

Wszystko co Ci "nie pasuje" uważasz za fałsz.

Powtarzasz to samo (jak nydar) po 1000 razy czekając na to, aż stanie się PRAWDĄ.

Nie stanie się... nie w ten sposób...

 

adam, ty dalej nie rozumiesz o czym ja piszę ??? Ja nie piszę o wychładzaniu GWC !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówka z inwertorem 7kW ogrzewanie 6kW chłodzenie kosztuje już 5500zł brutto 23% - i tanieje... i jest coraz lepsza. Zakończcie spory, to tak świetnie działa, że szkoda dyskusji. jak ktoś chce to do tego PV... Naprawdę zostawcie gwc pod szafą. Ja już je zakopałem...na stałe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to są priorytety, którymi się kierujesz to uważam, że można taniej i lepiej:

- reku, zwłaszcza hand-made można wykonać tak aby nie zamarzał,

 

Prędzej czy później zamarznie. Sposób wykonania spowoduje, że nie zamarnie przy -3oC tylko przy -5oC. A co przy -10 czy -15 ? - grzałka. więc wracamy do punktu wyjścia.

 

- nawilżanie nie wydaje się potrzebne i jak się pisze, nie jest wykorzystywane (patrz cytowany post j-j'a) a poza tym to co to za nawilżanie przy 6-10stC dostarczanych przez GWC zimą,

 

Czytałem, że to duży plus. A co do ilości wody w powietrzu, to jest różnica w wartościach przy -15oC a przy 6-10oC.

Ostatnia zima nie jest wyznacznikiem.

 

- filtrowanie takie jak GWC załatwisz zwykłym filtrem na WM a jak jesteś wrażliwy to dołożysz węglowy.

GWC, z tego co się orientuję, to potrzebujesz tylko po to aby nieco pomóc jakiejś PPCi bo przy requ bilans GWC jest mizerny.

 

Jeśli zastosuję pc na wylocie z reku, to GWC nabiera wartości. Ale nie biorę tego pod uwagę.

 

Abyś tymi rękoma zrobił poprawny GWC a nie się doktoryzował?

 

Nie doktoryzuje się. Chcę wykonać poprawny GWC i nie wiem czy ten z twojej koncepcji jest poprawny. Problem w tym, że adam bardzo się emocjonuje przy wypowiedziach i to on nadaje moim wypowiedzią rangę skandalu międzynarodowego. Spokojnie, ja się tak nie jaram. Wkurzył mnie ton wypowiedzi adam'a.

 

 

Porażają mnie takie interpretacje prostych tekstów:

 

To samo robisz co Adam. Wyluzuj. Nie podnoś moich obaw do rangi katastrofy. W końcu zrobię jak zrobię, a rzucanie inwektywami (to akurat nie do ciebie kszhu) na pewno w żaden sposób nie pomoże.

 

Cały czas tyczy to rury albo niech Adam doprecyzuje bo znów powstają szalone tezy. Jeśli rura o powierzchni przekroju ~50cm wpływa na grunt w odległości ~50cm to naprawdę sądzisz, że inny wymiennik (żwir, max) o powierzchni przekroju 10x albo i więcej większy też będzie wpływał na grunt w takiej samej odległości przy jednakowym przepływie?

 

Ja to inaczej czytam. To, że przykład podał rurowy to dlatego, że zdecydowanie łatwiej niż w żwirowym było policzyć powierzchnię styku. Co nie oznacza, że nad GWC żwirowym, maksowym nie trzeba dawać żadnego chudziaka, czy gruntu.

 

Bzdury, które pisze nydar nie potrafiąc ich udowodnić zostawmy. Straty do powietrza liczysz bez uwzględnienia żadnych dodatkowych czynników ale nawet takie liczenie pokazuje, że "kosztować" rocznie mogą one tyle, co jak ktoś trafnie napisał, tanie piwo z biedronki. To o co całe te bicie piany?

 

kszhu, ja nie bije piany. Po prostu uważam, że są straty. Mam też obawy co do pchania mroźnego powietrza bezpośrednio na wilgotne bloczki maksowe. Możliwe, że ilość energii dostarczanej do pierwszego bloczka w GWC ceramicznym powoduje, że wilgoć w takim bloczku nie skondensuje i nie zamarznie. Ale mam obawy, tym bardziej, w układzie GWC z twojej koncepcji, gdzie ściany fundamentowe nie są w ogóle izolowane, a ten GWC będzie u mnie na poziomie raptem -0,3m ! Ale to są moje obawy. Adam nie musi się z nimi zgadzać, ale nie pozwolę sobie na obrażanie. Tym bardziej, że zamiast udowodnić to zasłania się sloganami typu "ciepło utajone - to jest moc!" albo badaniami typu "Wiem, ale nie powiem" czy "Zapłać mi, to Ci powiem."

 

 

Ale wszyscy, z Adamem włącznie, zgadzamy się co do tego, że chodzi chyba o WPŁYW GWC pod budynkiem na straty tego budynku a nie o to co się dzieje W GWC?

Nikt jak do tej pory nie potrafił udowodnić, że te straty mogą być w ogóle w jakikolwiek sposób istotne.

 

Dokładnie o to mi chodzi w odniesieniu do GWC wykonanego wg twojej koncpecji domu izolowanego od wewnątrz.

Edytowane przez Barth3z
błedy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzegacie różnicę między wychładzaniem GWC a stratami przez posadzkę do powietrza w GWC . Przecież jedno wynika z drugiego i nie istnieje bez oderwania od siebie.

Czy ktoś tu pisze ,że grunt od GWC zamarznie? Nie .Piszę że straci kilka stopni. Nie może być inaczej skoro podgrzać styczniowe powietrze to wydatek 150-200kWh a pojemność tego co w fundamencie to 50kWh.

Zresztą poczytajcie co pisze j-j o swoich temp. pod posadzką na koniec zimy ,czy kszhu . Pojawia się temp. +6oC .

Ja nie mam tego wynalazku pod posadzką i mam 15oC . Jest różnica? Ona przekłada się na końcu na to ,że przy moich 18cm izolacji mam mniejsze straty jak oni przy 30cm .

To jakiś absurd jest . Coś w stylu styropianu ryflowanego na izolację ściany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie doktoryzuje się. Chcę wykonać poprawny GWC i nie wiem czy ten z twojej koncepcji jest poprawny. Problem w tym, że adam bardzo się emocjonuje przy wypowiedziach i to on nadaje moim wypowiedzią rangę skandalu międzynarodowego. "

 

Kszhowa koncepcja GWC bezpośrednio pod izolacją ociera się o absurd. Adam nazwał to dobitnie idiotyzmem .Co tu się zastanawiać? Przeanalizuj to na chłodno .Dojdziesz do takich samych wniosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzegacie różnicę między wychładzaniem GWC a stratami przez posadzkę do powietrza w GWC . Przecież jedno wynika z drugiego i nie istnieje bez oderwania od siebie.

Czy ktoś tu pisze ,że grunt od GWC zamarznie? Nie .Piszę że straci kilka stopni.

 

Właśnie w tym problem, że nie koniecznie straci. Napływ energii z gruntu do bloczka maksowego będzie równy energii pobieranej z niego przez powietrze. Kwestia wielkości GWC i strumienia powietrza przepływającego przez niego. Jeśli GWC będzie za mały względem strumienia powietrza, to będzie wychładzał grunt.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cały czas tyczy to rury albo niech Adam doprecyzuje bo znów powstają szalone tezy."

 

Cały czas dotyczy to przepływu CIEPŁA!.

Rura, kwadraciak, sześciokąt czy płaszczyzna - zasady się nie zmieniają.

Strumień energii na 1m2 może się zmienić...

Czasem to korzystne, czasem szkodzi.

 

" ja nie bije piany. Po prostu uważam, że są straty. Mam też obawy co do pchania mroźnego powietrza bezpośrednio na wilgotne bloczki maksowe. Możliwe, że ilość energii dostarczanej do pierwszego bloczka w GWC ceramicznym powoduje, że wilgoć w takim bloczku nie skondensuje i nie zamarznie, "

 

Rozum wyrzuciłeś na śmietnik a kupiłeś worek obaw?

Czy może...

CELOWO chcesz mnie tu drażnić?

 

Znajdź jaki podręcznik do szkoły średniej z fizyki.

Poczytaj co o termodynamice.

Google da Ci tabelę punktu rosy (bo po raz fyfnasty w ten wątek nie wkleję! Nie chce mi się!

SPRAWDŹ ile gramów wody jest w powietrzu przy -15stC

 

Przeczytaj jeszcze raz moje wypowiedzi do nydara...

Te o stratach...

 

Zaczniesz używać rozumu i stosować wiedzę a nie mniemania to pogadamy o tej twojej (chorej) konstrukcji - jak ją zrobić DOBRZE.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczniesz używać rozumu i stosować wiedzę a nie mniemania to pogadamy o tej twojej (chorej) konstrukcji - jak ją zrobić DOBRZE.

 

Dlaczego zamoczony bloczek ceramiczny, położony na ziemi i wystawiony na mroźne powietrze o temp. -15oC ma nie zamarznąć ?

 

Powiesz coś w końcu dlaczego ta niby "moja" konstrukcja jest chora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym problem, że nie koniecznie straci. Napływ energii z gruntu do bloczka maksowego będzie równy energii pobieranej z niego przez powietrze. Kwestia wielkości GWC i strumienia powietrza przepływającego przez niego. Jeśli GWC będzie za mały względem strumienia powietrza, to będzie wychładzał grunt.

 

Dodał bym w ostatnim twoim zdaniu,że bardzo wyraźnie. Małe GWC - wyraźne wychłodzenie miejscowe. Duże i jeszcze z radiatorem -rozproszone w całej objętości fundamentu . Ale ilość energii w jednym i drugim przypadku taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dlaczego zamoczony bloczek ceramiczny, położony na ziemi i wystawiony na mroźne powietrze o temp. -15oC ma nie zamarznąć ?

 

Dlaczego wilgotny bloczek (bardzo dobrze z tego powodu przewodzący ciepło) i postawiony w miednicy pełnej WODY (ciepło właściwe, ciepło przemiany!!!) o temperaturze +10stC i owiewany ZNIKOMYM strumieniem zimnego powietrza ma zamarznąć?

 

Dlaczego wnioskujesz o jakimś zjawisku posługując się "modelami myślowymi z księżyca"?

 

PAPIER SIĘ PALI! PALNY JEST!!!

ABSOLUTNIE NIE DA SIĘ NA GAZIE ZAGOTOWAĆ WODY W KUBKU PAPIEROWYM!

A sprawdzałeś?

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie wiem co rozumiesz przez stabilność, z jaką tolerancją? Moje GWC "daje" zimą 6-9stC" Post 6884.

 

Łżesz,mataczysz,oszukujesz.

Sam dałeś dowód ,że to absurd ,budować GWC pod izolacją posadzki . Przecież piszesz że eksploatowałeś całą zimę,o ile to coś można nazwać zimą 2013/2014. Też przytoczyć,że eksploatowałeś ? Będziesz się wypierał i mataczył jak zwykle?

Wolę już jak kszhanisz . Nie kłam bo kłamstwa idzie udowodnić,albo spisuj łgarstwa i nie zaprzeczaj sam sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...