Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Jak zwykle. Po co ty w ogóle wypisujesz te bzdury jak kompletnie nie wiesz o co chodzi i jak zwykle uciekasz jak tchórz przed odpowiedzią?

 

Jaki jest powód by ci pomóc skoro cię nie lubię.Co to ma wspólnego z ucieczką czy tchórzeniem? To jest w czystej postaci niechęć .Mylisz pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Takiego głupiego zdania dawno nie czytałem ale nie ważne.

Ty się lepiej zastanów co bredzisz. A bredzisz, że temp. przepływającego powietrza będzie równa temp. ciała przez które przepływa.

Zawsze?

Od czego to zależy?

 

Policz przekrój poprzeczny twojego słynnego GWC ,policz z jaką prędkością przemieszcza się powietrze.Ile to będzie w cm/min?

Zimą wentylujesz 300m3/h czy bliżej 100? Mówimy o zimie.

Nawet w GWC rurowym o znacznie mniejszej powierzchni wymiany ,na końcu tego wymiennika,temp powietrza = temp. gruntu.

 

ps. Twoje ulubione słowo to ,,bredzisz"?Ja polubiłem kszhanisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czerpni jest czerwonawo:

 

I jeśli to tyczy się zimy to czym "czerwieniej" tym zimniej. Latem na odwrót.

Zgadza się?

 

Tak. Tak też można. Ja mówiłem o zamianie czerpni z wyrzutem żeby kolory temperatur były zgodne (czerwone - ciepłe, niebieskie zimne).

 

Miałem ofertę (cena kosmos ~10kPLN) i zasypują aby tylko te rury po bokach przykryć.

Ale jeśli mówisz o swoim GWC w nieizolowanych fundamentach i płytko to nie martwiłbym się stratami do domu a raczej jego kiepską wydajnością zarówno latem i zimą. Gdybyś go chociaż po metrze od fundamentów oddalił to będzie lepiej pracował.

 

Trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to przeponowiec. Nie wyciąga wilgoci z gruntu.

Oddalenie metr na pewno jest na plus. Obniżenie o 30-50cm w pospółce i oddalenie od izolacji też jest na plus. Na plus też będzie rozbiegówka oraz instalacja nawadniająca.

 

@Barth3z - moja bieżąca sytuacja z GWC w kontekście tego nad czym się zastanawiałeś - czy GWC okrągły rok czy nie.

Trochę już tych ciepłych dni mamy i wietrzenie na 200-250m3 przez GWC spowodowało, że z GWC wylatuje już ~18stC (do nydara - chudziak nadal ma ~11stC a nie ~18stC). W mieszkaniu jest ~23stC więc wolę chłodzić.

A teraz na zewnątrz spadło do 16stC i system jakoś na początku meczu przełączył się na zewnętrzne, dmucha jego 300-350m3/h i wyraźniej czuć przyjemny chłód.

Jak dla mnie ciągła praca na GWC nawet tylko latem nie ma sensu.

 

Dzięki kszhu. To są konkrety.

Zastanawiająca jest jednak ta duża deltaT. Temp. chudziaka masz 11oC a nawiewu aż 18oC. Można wnioskować, że GWC jest chyba za mały jak na pracę dla okresu letniego.

Tym bardziej gdybym chciał żeby pracował non stop, to tego chłodu nie dociągnie do okresu upalnych dni...

 

kszhu, wrócę jeszcze do oporów GWC. Ty, z tego co widać na zdjęciach masz czerpnie i wyrzutnie na krótszych bokach tego GWC. Nie myślałeś, żeby jednak zrobić je na dłuższych bokach ? Przepływ byłby krótszy, strumień wolniejszy i opory mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz przekrój poprzeczny twojego słynnego GWC ,policz z jaką prędkością przemieszcza się powietrze.Ile to będzie w cm/min?

Zimą wentylujesz 300m3/h czy bliżej 100? Mówimy o zimie.

Nawet w GWC rurowym o znacznie mniejszej powierzchni wymiany ,na końcu tego wymiennika,temp powietrza = temp. gruntu.

 

nydar, temp. powietrza wylatująca z GWC w zimie będzie zawsze niższa od temp. gruntu. Wielkość GWC i prękość przepływu powietrza określa jaka ta różnica będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że coś takiego byłoby lepsze:

koncepcja_popr.jpg

czyli głębiej, z zasypką "nad" oraz z przerwami między kolumnami bloczków (jak w pro-vencie). Układ powinien być "poprzeczny", czyli długość przez którą przepływa powietrza powinna być krótsza, a czerpnia przy dłuższym boku. adam pisał o wielkości 1/8 p.u. domu, ale widzę, że u kszhu nawet 1/4 jest za mało. Planując u siebie 50m2 to bedzie 1/3.

Czy to będzie DOBRY GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt złoża, o czym nieraz pisałem, zwykle jest kompromisem wynikającym ze szczupłości posiadanego miejsca.

Wielkość złoża (nie z wyliczeń a z praktyki) które pozwala na ciągłą pracę to "metry po podłodze domu" dzielone przez 10 = metry sześcienne złoża.

To racjonalne minimum, bo przewymiarowanie go niewiele polepsza parametry długoczasowe a niedowymiarowanie podważa celowość jego budowy.

 

Złoże żwirowca powinno być jak najbardziej zbliżone do kwadratu (w rzucie pionowym) o grubości około 60cm.

Wtedy są optymalne wszelkie jego parametry.

Nie zawsze się tak da, wiec... robi się modyfikacje optymalizując jedne i godząc się z niedoskonałością innych.

Np. Witek wspominał o "krawacie", który jest złożem podwójnym pracującym naprzemiennie.

 

Wybierzesz inny kształt - rośnie stosunek kosztu budowy do korzyści odnoszonych.

Wybierzesz inną grubość - skutek ten sam.

Złoże powinno być tak umieszczone, aby CAŁOROCZNIE działało optymalnie.

Poza domem podstawa złoża powinna być na jakieś 2 do 2,5 m ppt.

Pod domem może być płycej, ale w obu przypadkach NADKŁAD na złożu powinien być wykonany z odrobiną pomyślunku.

Spełnia ważne role i jego obecności nie należy pomijać.

 

Czy nie zachowanie tych zasad sprawi, że GWC nie zadziała?

- NIE!

Ale o DOBRYM GWC trudno wtedy mówić.

Pojawią się wtedy konsekwencje błędów jego wykonania, z którymi trzeba będzie jakoś się pogodzić.

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AROMATY żwirowca czy maxowca...

 

W miejscu budowy takiego GWC nie należy dopuścić, aby pojawił się humus.

Wszelkie podsypki czy zasypki powinny być jałowe!

 

Nie wszędzie da się zbudować taki GWC z powodu układu warstw gruntu pod poziomem terenu.

Bardzo zdradliwe są cienkie warstewki gliny, po której może się w złoże sączyć gnojóweczka z gnojnika leżącego powyżej gospodarstwa, mocno nawożonego pola ornego itp.

Taki bezprzeponowy GWC jest najbezpieczniejszy na wzgórku lub w płaskim terenie w gruncie jednorodnym, przepuszczalnym.

Posadowienie go w dołku zwiększa szanse na te podcieki, którymi przecież nie władamy..

 

A jak teren nie jest optymalny a my CHCEMY to mieć?

- Można go modyfikować.

Gliną, bentonitem....

Odcina się niechciane wpływy z jakiegoś kierunku.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

z tego wynika, że jeśli mam wodę 1,5 m pod poziomem terenu + nieprzepuszczalną glinę na działce, raczej powinienem zrezygnować ze żwirowca? pozostaje rurowy (co z gwarancją szczelności tego rozwiązania? nie mam też gdzie odprowadzić ewentualnych skroplin) lub glikolowy?

 

jak ma się do tego wszystkiego "symulacja" głębszego posadowienie GWC żwirowego poprzez zastosowanie nad nim warstwy izolacji termicznej 5-10 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego wynika, że jeśli mam wodę 1,5 m pod poziomem terenu + nieprzepuszczalną glinę na działce, raczej powinienem zrezygnować ze żwirowca? pozostaje rurowy (co z gwarancją szczelności tego rozwiązania? nie mam też gdzie odprowadzić ewentualnych skroplin) lub glikolowy?

Mam takie warunki gruntowe i myślę nad dwoma opcjami

1)Żwirowiec wyniesiony ponad teren -kopiesz dół o odpowiednich wymiarach o głębokości mniejszej niż wody stałe,wysypujesz warstwę żwiru 1m,robisz drenaż i wykonujesz żwirowca ,styropian,folia ,ziemia.

2)Rurowiec z rur budżetowych ,gdzie każde łączenie oklejasz włóknem szklanym ,studzienka na skropliny zamknięta-raz na jakiś czas osuszasz ją mechanicznie(o ile tam coś będzie)

Glikolowca nie biorę pod uwagę

Kiedyś szukałem czegoś podobnego i raczej nie ma. Będziesz musiał robić z jakiejś nierdzewki najlepiej.

Gdzie znajdę takiego fachowca?Może być nawet namiar internetowy - z innego miasta.

Edytowane przez makow11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest skomplikowana sprawa bo powietrze wcale nie przepływa całą szerokością. Dlatego ja po zgrubnych analizach zrobiłem dwa wloty a znajomy węższy i dłuższy oraz 3 wloty aby mniej więcej wymusić równomierny przepływ. Maxowy to kanały, mało podobny do żwirowego ale właściciele żwirowych obserwują lepsze efekty (chłodzenie/grzanie) przy zwiększeniu przepływu co oznacza, że większy przepływ obejmuje większy obszar wymiennika.

 

To jest ciekawe co piszesz. Czyżby powietrze nie przelatywało przez całą długość kanału maxowego tylko próbowało się przedostać miedzy szczelinami na łączeniach bloczków i po najmniejszej linii oporu, czyli po przekątnej przelatywać od czerpni do wyrzutni ? Zbudowanie układu jak na przedstawianym rysunku pro-venta czyli kilka kolumn rozdzielonych zasypką piaskową powinno polepszyć tą sprawę.

 

Co do zasypki nad GWC to w przypadku żwirowca może być problem.Przy zagęszczeniu piasek może przedrzeć się przez geowłókninę w zasypać złoże. W sumie w maksowym też, jeśli zostawimy zbyt duże szczeliny między bloczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Skończ już nudzić. Jak potrafisz to UDOWODNIJ, że straty występują, potem WYKAŻ ile wynoszą a na koniec POKAŻ jaki mają WPŁYW na koszty ogrzewania.

Wiem, że tego nie potrafisz bo nie ogarniasz tematu więc naprawdę przestań syfić i wciskać mi swoją ciemnotę bo ja swój GWC znam."

 

Trudno dyskutować (trudno to dyskusją nazwać) z kimś kto niewiele wie o czym piszę.

Napisałeś ,że przy swoim GWC masz +6oC . Ja mam +15oC .Jeżeli nie widzisz różnicy ani większych strat,to nie mam na to wpływu.

Kszhań dalej i wciskaj nieświadomym klientom kit .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty +6oC .Ja +15oC.

Lambda i grubość izolacji x gradient. Niby oczywiste ,ale dla ciebie niekoniecznie . Może jednak do tej wieczorówki pójdziesz. Coś zrozumiesz ,choć z drugiej strony dla sumienia będzie gorzej . Tyle nieświadomych klientów w błąd wprowadziłeś .Mam nadzieję,że bez udziału świadomości . W innym przypadku to po prostu draństwo pod paragraf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...