Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Po pierwsze jeśli już to POZYTYWNIE wpływa na straty czyli zwiększa je. Negatywnie na straty wpływa izolacja bo je zmniejsza.

 

Hehe, OK :) Wpływa negatywnie, bo zwiększa straty. Mam nadzieję, że teraz wszyscy zrozumieją.

 

Ważniejsze jest, że to znów za daleko idące wnioski bo ani poparte wyliczeniami ani pomiarami.

 

Sam się co do tej kwestii zgodziłeś. Kwestia wielkości tych strat. Może to być koszt bułki, piwa lub zgrzewki. Tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Barth, jaka bedzie powierzchnia styku zasypki nad GWC ( caly czas o "wielkopowierzchniowym" max/zwir) a pod chudziakiem lub izolacja? Jaki bedzie wygladal transport tej energii/wilgoci poprzez ta relatywnie niewielka powierzchnia? Bezposrednio pod domem? Skad? Zasypujesz glina ktora ciagnie wilgoc? Nawet to slabo widze...

Jesli juz robisz takie GWC to ja nie widze jej sensu. Chcesz minimalizowac te straty - zwieksz troche izolacje w posadzce zamiast kopac wielka dziure.

 

Czy rzeczywiście aż taki to problem zrobić takie GWC:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=269940&d=1405235835

zamiast takiego:

koncepcja.jpg

 

Nikt nie potrafi tego policzyc, ale czujesz to przez skore...

 

Dokładnie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rzeczywiście aż taki to problem zrobić takie GWC:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=269940&d=1405235835

zamiast takiego:

koncepcja.jpg

 

 

Pieknie rysujesz :).

O ile zwiekszyles ta powierzchnie styku ? O 50 %? I co z tego - skad tam ma sie wziac ta wilgoc transportujaca energie, szczegolnie ze grunt niewysadzinowy czyli zageszczona pospolka nie podciagajaca kapilarnie zamknieta fundamentami? Zwieksz grubosc EPS. 100-ka nie uczynic cie duzo biedniejszym, a zaoszczedzisz na glebokosci dziury, pospolce, zageszczaniu. Bilans pewnie wyjdzie cos kolo zera. Finansowy i energetyczny.

edit:

A nie mialy byc te fundamenty b.plytkie? Na tym rysunku dales tej zasypki 50 cm ?

 

edit2:

nie nie dales. 50cm to caly fundament. To co ma robic te 15cm ? Adam zawsze mowil o 50cm i bilansie zero. Bez sensu.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie rysujesz :).

O ile zwiekszyles ta powierzchnie styku ? O 50 %? I co z tego - skad tam ma sie wziac ta wilgoc transportujaca energie, szczegolnie ze grunt niewysadzinowy czyli zageszczona pospolka nie podciagajaca kapilarnie zamknieta fundamentami? Zwieksz grubosc EPS. 100-ka nie uczynic cie duzo biedniejszym, a zaoszczedzisz na glebokosci dziury, pospolce, zageszczaniu. Bilans pewnie wyjdzie cos kolo zera. Finansowy i energetyczny.

edit:

A nie mialy byc te fundamenty b.plytkie? Na tym rysunku dales tej zasypki 50 cm ?

 

edit2:

nie nie dales. 50cm to caly fundament. To co ma robic te 15cm ? Adam zawsze mowil o 50cm i bilansie zero. Bez sensu.

 

Tak, w tej koncepcji kszhu tej zasypki będzie raptem 10-15cm, bo więcej się nie da. Dobre choćby tyle, bo to stabilizuje warunki. Pisałem o tym wcześniej, że obmywanie mroźnym powietrzem bezpośrednio styro nad GWC nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Jak czytałeś wcześniej to pisaliśmy również o tym, że warto robić przerwy w pracy GWC, aby zasypka naciągnęła. Modyfikacja którą pokazałem polepsza efektywność pracy GWC, bo pracuje większą powierzchnią (góra i dół).

Na zmodyfikowanym rysunku jest jeszcze jedna wg mnie ważna rzecz . Chodzi mianowicie o przerwy w GWC np. maxowym. Lepiej zrobić 5 "nitek" np. 3mx1m z odstępem załóżmy 0,5m - jak na rysunku pro-venta, bo taki układ zmniejsza opory i bardziej efektywnie rozkłada powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież podałem 500kWh/sezon zimowy dla domów takiej wielkości jak nasze .Mamy podobne.

 

Zrewanżuj się i podaj ile wg. ciebie ucieka przez 30cm izolacji z lambdą np.0,035W/mK przy temp. pod izolacją 8oC a ile przy temp. 18oC w trakcie sezonu grzewczego .

Póki co puszki piwa nie przemawiają do mnie. W watach proszę.Mniej kszhanienia więcej w watach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ,że to bzdura.Udowodnij ,że to bzdura. Póki co mielesz ozorem . 1Wh/m2 to dużo przy różnicy temp. 10oC?

Przecież doskonale wiesz z jakiego wzorku liczę. Skoro jest to niepoprawne, podaj poprawną formułę.

Jednego jestem pewien . Te 500kWh dla domu parterowego 140m2 jest mniejszą bzdurą niż piwo z biedronki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak zwykle .Pół dnia o niczym . Znasz mój wzorek. Nie raz podawałem . Skoro twierdzisz że to nieprawidłowe . Podaj swoje prawidłowe liczenie. Przecież to jest oczywiste ,że nie potrafię udowodnić,że się mylę . Musisz ty to zrobić .

Jeżeli nie potrafisz tego policzyć aby udowodnić ,że się mylę ,to skończmy tą farsę bo zejdzie nam nast. kilka dni na kszhanieniu o niczym.

Dobrej nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w tej koncepcji kszhu tej zasypki będzie raptem 10-15cm, bo więcej się nie da. Dobre choćby tyle, bo to stabilizuje warunki. Pisałem o tym wcześniej, że obmywanie mroźnym powietrzem bezpośrednio styro nad GWC nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Jak czytałeś wcześniej to pisaliśmy również o tym, że warto robić przerwy w pracy GWC, aby zasypka naciągnęła. Modyfikacja którą pokazałem polepsza efektywność pracy GWC, bo pracuje większą powierzchnią (góra i dół).

Na zmodyfikowanym rysunku jest jeszcze jedna wg mnie ważna rzecz . Chodzi mianowicie o przerwy w GWC np. maxowym. Lepiej zrobić 5 "nitek" np. 3mx1m z odstępem załóżmy 0,5m - jak na rysunku pro-venta, bo taki układ zmniejsza opory i bardziej efektywnie rozkłada powietrze.

 

1. Nadal nie odpowiedziales jak naciagnie niekapilarna pospolka nad tym GWC?

2. Czemu obmywanie mroznym powietrzem styro nie jest rozsadnym pomyslem ? Scianom domu to nie szkodzi.

 

Masz watpliwosci co do wpuszczania mroznego powietrza pod dom, tak i ja sadze ze to nie najlepszy pomysl. Ale skoro juz tak robic, to nadal uwazam, ze w takiej konkretnie sytuacji gdy ta niekapilarna zasypka jest zamknieta w fundamentach nad GWC z niewielkim kontaktem z pozostala czescia gruntu - rozwiaznie J-J z grubasza izolacja jest zdecydowanie lepsze. A jeszcze lepsze to nydarzenie i RSS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 1Wh/m2 będzie mniejszą brednią czy większą?

A równowartość ceny bułki,piwa czy zgrzewki będzie mniejszą czy większą brednią?

 

Tak na serio, to dla mnie brednia jest rezygnacja z bombla ciepla ( brak polskich znakow dla prawidlowego zapisu) i wrzucanie bezposrednio pod chate mroznego powietrza bez uwzgledniania tego w grubszej izolacji lub alternatywnie realizacja RSS.

Budujac dom jak najbardziej pasywny walcza wszyscy z mostkami, zwracja uwage na szczegoly a tu zamykaja oczy i uwazaja ze wszystko jest w porzadeczku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Rozumiesz? Wstaw do wzorka. Co wyjdzie?"

 

Wychodzi na to,że średnio inteligentny człowiek rozumie iż w domu na ogół nie mamy mniej jak 20oC. Średnio inteligentny człowiek rozumie że przy GWC pod domem ,na koniec zimy temp. poniżej izolacji posadzki to 5-6oC(dane od j-j) . Bez GWC pod domem temp. poniżej izolacji posadzki to >15oC.

Dopóki tego nie przyjmiesz do wiadomości dalsza dyskusja mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nadal nie odpowiedziales jak naciagnie niekapilarna pospolka nad tym GWC?

 

Nie mówimy o podciąganiu kapilarnym tylko o transporcie energii z głębszych pokładów gruntu. Tutaj wystarczy wilgoć, a nie woda.

 

2. Czemu obmywanie mroznym powietrzem styro nie jest rozsadnym pomyslem ? Scianom domu to nie szkodzi.

 

Porównaj sobie jaki jest transport energii ze styro nad tym GWC a jaki jest z zasypki. Poza tym skrajne warunki temperaturowo-wilgotnościowe (-25oC do +35oC) wpływają degradująco na styro. Wystaw sobie styropian na elewacji bez żadnego tynku siatki itp.

 

nadal uwazam, ze w takiej konkretnie sytuacji gdy ta niekapilarna zasypka jest zamknieta w fundamentach nad GWC z niewielkim kontaktem z pozostala czescia gruntu - rozwiaznie J-J z grubasza izolacja jest zdecydowanie lepsze. A jeszcze lepsze to nydarzenie i RSS.

 

Ja wolę "rozbiegówkę i zasypkę.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, styro niszczy się od UV więc po to siatka, klej, tynk.

U mnie na strychu leży już 2-gi rok trochę różnego EPS i jak nowy.

 

Ja nie chcę tego sprawdzać na sobie. Styro pod domem ma wytrzymać min. 50lat. Nie lepiej położyć go na podsypce i ogrodzić go od wpływu tak skrajnych temperatur i wilgotności powietrza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy o podciąganiu kapilarnym tylko o transporcie energii z głębszych pokładów gruntu. Tutaj wystarczy wilgoć, a nie woda.

Wilgoc w gruncie to tylko para wg ciebie ? Transportujaca energie przez te punkty styku stanowiace ile 5 -10-15 % powierzchni GWC ? A jaka masz powierzchnie styku zasypki ze styro ? Tyle co GWC. Tez nie policze tego, ale przez skore czuje ze nie zregenerujesz tego tymi przesmykami za diabla.

 

Porównaj sobie jaki jest transport energii ze styro nad tym GWC a jaki jest z zasypki. Poza tym skrajne warunki temperaturowo-wilgotnościowe (-25oC do +35oC) wpływają degradująco na styro. Wystaw sobie styropian na elewacji bez żadnego tynku siatki itp.

Co do degradacji to juz ci kszhu napisal. Transport energii ze styro - wg mnie zasypka sie nie zregeneruje a w wiekszosci zasili tym co jej dostrczysz przez styro - bo to on stanowi tam "dalsze poklady gruntu"

 

Ja wolę "rozbiegówkę i zasypkę.

Rozbiegowka jak najbardziej + grubsza izolacja lub RSS. Tak jak zrobil to j-j i nydar.

 

edit:

Adam pisal: jaki grunt nadaje sie najlepiej do transportu energii dla GWC i PCi? Glina bo podciaga wilgoc. Ty zasypiesz to pospolka i zamkniesz to w fundamentach, pozostawiajac ulamek powierzchni do regeneracji. I tylko w gore.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...