Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Nie wiem czy lepiej ale na pewno drożej. Przekonasz się, że duży koszt budowy składa się z takich drobnych rzeczy.

 

Ile wg ciebie bedzie wynosiła różnica w cenie budowy tych dwóch GWC jakie przedstawiłem na rysunku ? Przecież ilość piasku w obu przypadkach jest ta sama. Różnica polega tylko na tym, że GWC jest osadzony o 10-15cm niżej.

 

Wilgoc w gruncie to tylko para wg ciebie ?

 

Nie!. Czy Ty sądzisz, że zasypka nad GWC nie trasportuje energii z dolnych pokładów mimo, że nie podciąga na taką wysokość wody ?

 

Transportujaca energie przez te punkty styku stanowiace ile 5 -10-15 % powierzchni GWC ? A jaka masz powierzchnie styku zasypki ze styro ? Tyle co GWC. Tez nie policze tego, ale przez skore czuje ze nie zregenerujesz tego tymi przesmykami za diabla.

 

Nie tylko ten "przesmyk" transportuje energię, ale i same bloczki GWC lub żwir. Zauważ, że taka zasypka powoduje, że GWC czerpie energię zarówno z "dołu" i jak i z tej zasypki.

 

Co do degradacji to juz ci kszhu napisal. Transport energii ze styro - wg mnie zasypka sie nie zregeneruje a w wiekszosci zasili tym co jej dostrczysz przez styro - bo to on stanowi tam "dalsze poklady gruntu"

 

Masz prawo tak uważać. Ja tak nie uważam.

 

Adam pisal: jaki grunt nadaje sie najlepiej do transportu energii dla GWC i PCi? Glina bo podciaga wilgoc. Ty zasypiesz to pospolka i zamkniesz to w fundamentach, pozostawiajac ulamek powierzchni do regeneracji. I tylko w gore.

 

Widzę, że u ciebie tylko czarne albo białe. Wiadomo, że nie zasypię gliną GWC, tylko piaskiem. Sądzisz, że to nie zadziała ? To jak działa np. chudziak kszhu, który ma wylany nad GWC? Twierdzisz, zatem to co nydar, że jego chudziak karmi się tylko stratami przez podłogę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Po długim czasie uruchomiłem na próbę swój żwirowiec. Na razie podłączyłem na wyciągu dystrybutor od kominka o wydajności 300 m3. Z GWC wychodzę z trzech rur fi 200. Dwie naprzemiennie czerpią przez żwir, środkowa idzie z czerpni. Na środkowej mam spadek temp. Ok. 3 stopnie w stosunku do temp. otoczenia. Z bocznyc przy temp. Otoczenia 27- 16 stopni. Ale po nocy, kiedy na zewnątrz jest 20 ze żwirowca ma m 15, co by znaczyło, że to musi być temp. bliska temparatury złoża. Złoże na ok. dwóch metrach, otoczone gliną, przykryte styropianem gr. 2x5cm. Do schłodzenia latem powinno wystarczyć, ale czy zimą podgrzeje? Co o tym myślicie?

Druga sprawa: zastanawiam się nad reku. Kumpel chce mi wcisnąć bartosza ale chyba bez sensu bo dość drogi a atutem jest tylko to ze nie marźnie, co przy GWC powinno być bez znaczenia. Drugi to vitowent ale brak o nim jakichkolwiek opinii. No i trzeci: thessla green airpack. Podpowiecie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po długim czasie uruchomiłem na próbę swój żwirowiec. Na razie podłączyłem na wyciągu dystrybutor od kominka o wydajności 300 m3. Z GWC wychodzę z trzech rur fi 200. Dwie naprzemiennie czerpią przez żwir, środkowa idzie z czerpni. Na środkowej mam spadek temp. Ok. 3 stopnie w stosunku do temp. otoczenia. Z bocznyc przy temp. Otoczenia 27- 16 stopni. Ale po nocy, kiedy na zewnątrz jest 20 ze żwirowca ma m 15, co by znaczyło, że to musi być temp. bliska temparatury złoża. Złoże na ok. dwóch metrach, otoczone gliną, przykryte styropianem gr. 2x5cm. Do schłodzenia latem powinno wystarczyć, ale czy zimą podgrzeje? Co o tym myślicie?

Druga sprawa: zastanawiam się nad reku. Kumpel chce mi wcisnąć bartosza ale chyba bez sensu bo dość drogi a atutem jest tylko to ze nie marźnie, co przy GWC powinno być bez znaczenia. Drugi to vitowent ale brak o nim jakichkolwiek opinii. No i trzeci: thessla green airpack. Podpowiecie coś?

Tylko 600-kę airpack. Można dokładnie sknofigurować automatykę i jest cholernie cicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!. Czy Ty sądzisz, że zasypka nad GWC nie trasportuje energii z dolnych pokładów mimo, że nie podciąga na taką wysokość wody ?

 

Nie tylko ten "przesmyk" transportuje energię, ale i same bloczki GWC lub żwir. Zauważ, że taka zasypka powoduje, że GWC czerpie energię zarówno z "dołu" i jak i z tej zasypki.

Sadze, ze podczas uzytkowania GWC to on zuzywa energei z dolnych pokladow. Tylko w trakcie wylaczen ktre planujesz ta zasypka ma szanse sie troche zregenerowac i utworzyc niewielki bufor. Ale ze wzgledu na trudnosc policzenia ile tego zaciagnie z dolu ze wzgledu na nikly transport z powodu brak wlasciwosci kapilarnych zwiru - duzo lepiej zrobisz odcinajac sie grubsza warstwa izolacji jesli juz koniecznie chcesz pchac zimne pod izolacje.

 

Masz prawo tak uważać. Ja tak nie uważam.

Tez masz prawo :)

 

Widzę, że u ciebie tylko czarne albo białe. Wiadomo, że nie zasypię gliną GWC, tylko piaskiem. Sądzisz, że to nie zadziała ? To jak działa np. chudziak kszhu, który ma wylany nad GWC? Twierdzisz, zatem to co nydar, że jego chudziak karmi się tylko stratami przez podłogę ?

Podczas uzytkowania GWC - z pewnoscia - dla GWC uzytkowanego w niskich temperaturach powietrza. Przeciez go nie ogrzewasz tym zimnym powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ta pewność? Badałeś? Liczyłeś?

To powiem, że chudziak b15 144m2 z czego ~28m2 nad GWC zarówno poza jak i nad GWC ma identyczną temp.

Wniosek?

 

Utrzymales jego temperature chlodzac go mroznym powietrzem. To sugerujesz ? :p

 

Moze i to jest kosta lodu na pracujacym silniku ( nikt nie podjal sie policzyc). Ale skoro Bart ma watpliwosci to z pewnosci lepiej zrobi dokladajac izolacji nad GWC niz kombinujac z zasypka. Adama 0,5 m tyczy GWC otoczonego gruntem transportujacym energie z zewnatrz, z zasobow matki Gaji, a nie watpliwej regenracji 15cm zasypki zwirowej zasilanej takze stratami z posadzki - bo takowe sa niewatpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam "posłuchać" z 300-tkami i 400 innych firm ( nawet Vasco)

 

Właśnie,też mnie te dane akustyczne przeraziły. Ale tak naprawde to tylko u nich znalazłem tak szczegółowe harakterystyki. Panie Tomaszu, skąd pomysł, aby na 100 mw powierzchni pakować sześćsetkę? Dodam, że wysokość pomieszczeń 2,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie sugeruję. To wynik pomiaru oraz zrozumienia proporcji - masa powietrza vs masa gruntu oraz energia transportowana przez grunt i powietrze.

 

Ja glownie sie odnosze do watpliwosci Barth3z-a, podobne sa do moich. I sadze, ze jesli chce spac spokojnie - niech dolozy izolacji jak j-j. A nie kombinuje z zasypka ktora bedzie slabo regenerowana. 5 cm styro da znacznie lepszy efekt niz zasypka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze podczas uzytkowania GWC to on zuzywa energei z dolnych pokladow. Tylko w trakcie wylaczen ktre planujesz ta zasypka ma szanse sie troche zregenerowac i utworzyc niewielki bufor. Ale ze wzgledu na trudnosc policzenia ile tego zaciagnie z dolu ze wzgledu na nikly transport z powodu brak wlasciwosci kapilarnych zwiru - duzo lepiej zrobisz odcinajac sie grubsza warstwa izolacji jesli juz koniecznie chcesz pchac zimne pod izolacje.

 

Nie chcę pchać zimnego powietrza pod dom. Właśnie od tego ta cała batalia się zaczęła. :)

Niedługo rozpoczynam budowę i chcę zrobić GWC. Chcę go zrobić tanio i dobrze. Można oczywiście dołożyć styro nad GWC, ale to są dodatkowe koszty. Zauważ, że ta modyfikacja z rysunków polega tylko na głębszym osadzeniu GWC. Materiału tutaj nie przybędzie. Dodatkowym proponowanym przeze mnie zabiegiem jest wykonanie poprzeczne a nie wzdłużne GWC, gdzie długość przepływu powietrza przez GWC to max. 3 metry w 4 - 5 nitkach o szerokości ok. 1m (jak na rys. pro-vent'a). To pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni GWC poprzez lepszą dystrybucję powietrza. Mówi się, że w GWC żwirowym, maksowym powietrze nie przelatuje przez całą powierzchnię złoża. Dodatkową zaletą takiego ułożenia GWC jest zmniejszenie oporów. Minusem natomiast jest większa ilość rury zasilającej i odbierającej powietrze z GWC.

 

5 cm styro da znacznie lepszy efekt niz zasypka.

 

Dodatkowe 5cm nad GWC (załóżmy niech to będzie 50m2) to kwota 500zł, nie licząc kosztów ułożenia.

 

PS. zauważ, że j-j wylał chudziaka nad GWC. kszhu w swojej koncepcji go nie planuje i to budzi moje obawy o bezpośredni styk mroźnego powietrza ze styro.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę pchać zimnego powietrza pod dom. Właśnie od tego ta cała batalia się zaczęła. :)

Niedługo rozpoczynam budowę i chcę zrobić GWC. Chcę go zrobić tanio i dobrze. Można oczywiście dołożyć styro nad GWC, ale to są dodatkowe koszty. Zauważ, że ta modyfikacja z rysunków polega tylko na głębszym osadzeniu GWC. Materiału tutaj nie przybędzie. Dodatkowym proponowanym przeze mnie zabiegiem jest wykonanie poprzeczne a nie wzdłużne GWC, gdzie długość przepływu powietrza przez GWC to max. 3 metry w 4 - 5 nitkach o szerokości ok. 1m (jak na rys. pro-vent'a). To pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie powierzchni GWC poprzez lepszą dystrybucję powietrza. Mówi się, że w GWC żwirowym, maksowym powietrze nie przelatuje przez całą powierzchnię złoża. Dodatkową zaletą takiego ułożenia GWC jest zmniejszenie oporów. Minusem natomiast jest większa ilość rury zasilającej i odbierającej powietrze z GWC.

I to jest ok, poza tym ze nie wierze w skuteczna regeneracje tej zasypki, wiec bedziesz mial tylko kilkanascie cm izolacji z zwiru.

 

Dodatkowe 5cm nad GWC (załóżmy niech to będzie 50m2) to kwota 500zł, nie licząc kosztów ułożenia.

 

PS. zauważ, że j-j wylał chudziaka nad GWC. kszhu w swojej koncepcji go nie planuje i to budzi moje obawy o bezpośredni styk mroźnego powietrza ze styro.

Ale nad chudziakiem j-j ma grubsza izolacje w miejscu gdzie jest GWC. Znaczy sie ze uwaza podobnie jak ty - ze GWC pod domem ma wplyw na straty przez posadzke.

Wplyw mroznego na styro? Jeszcze raz zapytam - co ma sie mu stac?

 

Zrobisz zasypke - bedzie troche lepiej. Dasz grubszy styro - odetniesz sie od problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,też mnie te dane akustyczne przeraziły. Ale tak naprawde to tylko u nich znalazłem tak szczegółowe harakterystyki. Panie Tomaszu, skąd pomysł, aby na 100 mw powierzchni pakować sześćsetkę? Dodam, że wysokość pomieszczeń 2,5m.

A jaką Pan chce do gwc? Jeżeli w domu będzie +25 st.C a GWC schłodzi powietrze do +15 ( co jest bardzo optymistyczne ) to każde 100m3/h przeniesie 0.4kW mocy chłodniczej. Poniżej 2kW mocy chłodniczej ma 6-7 anemostatów i po przejściu przez poddasze ( nawet izolowane), nic nie odczujemy! Co to jest "split" 200W? lub mniej.

A co do akustyki... To najcichsza centrala z jaką miałem do czynienia ( miałem ze wszystkimi ). Ważna jest metodyka pomiarów, w kanale, czy metr od centrali... nie ma jednolitych zasad, dlatego należy jakość montażu poziom szumu itp sprawdzać organoleptycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę. Kolejne 5cm dla izolacji już 30cm to małe korzyści. Dla transportu energii do żwirowca jaki planuje też pewnie jakaś drobna strata.

 

Mam problem z rozbiorem logicznym tej wypowiedzi. Strata=gorzej dla zwirowca czy strata=gorzej troche dla domu ?

Jesli dla zwirowca, to znaczy ze uwazasz ze regeneracja tej zasypki bedzie skuteczna? I ze duzo wiecej energi dostarczysz z glebi ponad GWC niz z domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barthez planuje GWC grzebieniowy, coś jak rury - małe przekroje. Dla takiego układu transport z dołu, bokami, na górę będzie miał miejsce. Bez tej warstwy z góry osiągi GWC mogą być mniejsze. To strata dla GWC.

Dla domu, biorąc pod uwagę planowane 30cm, koszt EPS'a będzie wyższy niż oszczędności na ogrzewaniu.

 

Bazujac na rysnku przez niego przedstawionym - slabo to widze. Ta wilgoc tam szaleje....i ogolnie slabo widze ten transport do warstwy nad. Ale coz - nikt nie potrafi przedstawic wyliczen czy modelu. Zrobi jak uwaza. A jesli rozwazac to tak jak ty - od strony czysto finansowej wg ciebie GWC przeciez bez sensu. Ale Barth3z nie robi tego tylko z pobudek finansowych.

Tak jak juz napisalem - zgadzam sie ze z zasypka bedzie troche lepiej niz bez. Ale nadal to tylko kiepski kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bedzie dobre GWC dopiero gdy każdą nitkę zasilisz indywidualnie i będziesz tym zasilaniem sterował. Przy małym przepływie powietrze płynie po najkrótszej linii oporu. Robi się praca na PWr na ten temat i wnioski są jednoznaczne - krótki i szeroki GWC jest nieefektywny przy małych przepływach.

 

Jaka jest zatem najmniejsza linia oporu w takim GWC ?

http://www.wentylacja.biz/img/users/33824/0_upload_9452ee82d4.jpg

Ja uważam, że powietrze rozłoży się równomiernie na wszystkie nitki. Przepływ przez kazdą z nitek bedzie niemalże identyczny.

 

Zgodzę się z tym, że gdyby połączyć te nitki w jedną płaszczyznę GWC, to powietrze będzie dążyło to przepływu po przekątnej, szczególnie w typowym żwirowcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co pokazałeś będzie przy mniejszym przepływie lecieć środkiem. To nie ważne, że są 4 kanały, w max-owym, który jest badany, kanałów są setki i przy takim układzie czerpnia-wyjście leci wszystko środkiem. Dlatego idealne byłoby grzebieniowe zasilanie z modulacją przepływu. Albo półśrodek tj. przewymiarowanie i zgoda na nieefektywne wykorzystanie ale niskie koszty wykonania.

 

Srodkiem czego? Tam sa 4 kanaly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest zatem najmniejsza linia oporu w takim GWC ?

http://www.wentylacja.biz/img/users/33824/0_upload_9452ee82d4.jpg

Ja uważam, że powietrze rozłoży się równomiernie na wszystkie nitki. Przepływ przez kazdą z nitek bedzie niemalże identyczny.

 

Zgodzę się z tym, że gdyby połączyć te nitki w jedną płaszczyznę GWC, to powietrze będzie dążyło to przepływu po przekątnej, szczególnie w typowym żwirowcu.

Cytat z HenoKa, który kiedyś wpadł mi w oko (cytat, nie HenoK oczywiście :) ):

Układ Tichelmanna w porównaniu z meandrowym daje przy tym samym przepływie całkowitym mniejszy spadek ciśnienia. Do jego obsługi potrzeba więc wentylatora o mnijszej mocy. Wadą jest skomplikowanie układu (dodatkowe rozdzielacze).

Wydajnosci cieplne (chłodnicza latem i grzewcza zimą) obu układów są zbliżone (przy tej samej łacznej długości rur i tej samej odległości między rurami.

Takie wnioski wyciągnął z analizy wyników jakiegoś programu do GWC. (Rehau). W takim przypadku jak narysowałeś przepływ będzie równomierny dla wszystkich nitek. Tu nie ma "środka" jak się niektórym wydaje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym co pokazałeś będzie przy mniejszym przepływie lecieć środkiem. To nie ważne, że są 4 kanały, w max-owym, który jest badany, kanałów są setki i przy takim układzie czerpnia-wyjście leci wszystko środkiem.

 

Podaj źródło tych badań, bo ja twierdzę (i perm również), że to nieprawda.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...