Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kszhu, poczytaj sobie o układzie tichelmanna. To co proponuję jest takim układem.

Uważam też, że szczelnie ułożony GWC maksowy w kwadracie np. 3x3mb też w miarę równo rozłoży strumień powietrza.Dlaczego sądzisz, że powietrze będzie przepływać jedynie środkiem? Przecież przejścia przez każdą nitkę i zsumowanie oporów da identyczny wynik dla każdej z nich. Co w takim razie wg tłumi powietrze w pierwszej i ostatniej nitce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez otwartą piwnicę, GWC żwirowy powietrze popłynie po przekątnej, bo tak ma najprościej i tak każe fizyka - tam jest najmniejszy opór. Jeśli jednak są pionowe przegrody dzielące przepływ na kilka równoległych kanałów o takim samym oporze, to powietrze nie ma jak płynąć po przekątnej - płynie wszystkimi kanałami po równo, i to dość dokładnie. W kolektorach słonecznych stosuję taki sam podział, jeśli dobrze zaprojektuje się instalację w układzie Tichelmana można bardzo dużo zaoszczędzić na regulatorach przepływu (w większych instalacjach) - przepływ rozkłada się równomiernie przez wszystkie nitki. Tylko dzięki temu, że każda nitka ma taki sam opór - dokładnie ta sama zasada obowiązuje przy przepływie powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana dobrze napisał. Układ Tichelmanna ma równomierny rozkład strugi powietrza. Nie ma znaczenia czy leci 100m3/h czy 600m3/h rozloży się równomiernie, bo opory dla każdego kanału, nitki są takie same.

I nie mieszaj układu tichelmanna z typowym, jednokomorowym żwirowcem bo wiadomo, że w żwirowcu poleci po przekątnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem kopać rów pod GWC (niestety pierwsze 11 metrów muszę ręcznie - skomplikowany układ terenukoparka nie podejdzie ) i już mam dosyć tej cholernej gliny. Pierwsze 11 metrów gotowe co prawda obecnie głębokość to 70cm więc jeszcze mnie czeka +/- 60 cm na górę dowiozę kolejne 30- 40 cm - czyli razem głębokość będzie 2 m pod guntem. I teraz pytanie meandrowy czy Tichelman - tak czy siak 60 m planowane do realizacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory powietrza rosną proporcjonalnie do kwadratu prędkości. Więc jeśli mamy w miarę podobnie wykonane poszczególne przegrody, to powietrze będzie płynąć mniej więcej równo, z prostej przyczyny - jeśli w jednej sekcji wzrośnie prędkość o np. 50%, to jednocześnie wzrośnie opór tej sekcji, ale już o 225%. Automatycznie taki układ ma bardzo silną tendencję do samoregulacji i osiągania bardzo zbliżonych przepływów w każdej sekcji. Im większy przepływ, tym będzie równiej płynęło. Można sobie opomiarować i zmierzyć takie maxowe GWC.

Z kolei przy bardzo małej wydajności na przepływy przez poszczególne sekcje zaczynają wpływać np. różnice w prędkości nagrzewania powietrza i związana z tym konwekcja, i przepływ może nie być tak dobrze wyrównany jak przy dużej prędkości. Ale przy niedużej wydajności nie jest to żadnym problemem - GWC w takich warunkach działa na ułamku swoich możliwości, więc nawet przy przepływie przez 1 sekcją w efekcie otrzymamy prawidłowo podgrzane powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem kopać rów pod GWC (niestety pierwsze 11 metrów muszę ręcznie - skomplikowany układ terenukoparka nie podejdzie ) i już mam dosyć tej cholernej gliny. Pierwsze 11 metrów gotowe co prawda obecnie głębokość to 70cm więc jeszcze mnie czeka +/- 60 cm na górę dowiozę kolejne 30- 40 cm - czyli razem głębokość będzie 2 m pod guntem. I teraz pytanie meandrowy czy Tichelman - tak czy siak 60 m planowane do realizacji.

 

Lepszy układ Tichelmanna, przede wszystkim ze względu na niższe opory, co przekłada się na większą wydajność rekuperatora i mniejszy pobór prądu przez wentylatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei przy bardzo małej wydajności na przepływy przez poszczególne sekcje zaczynają wpływać np. różnice w prędkości nagrzewania powietrza i związana z tym konwekcja, i przepływ może nie być tak dobrze wyrównany jak przy dużej prędkości.

 

Potrafisz podać przy jakich prędkościach i jakich wilkościach GWC (a raczej pola powierzchni kanałów) może dojść do bezruchu powietrza w strefach skrajnych GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego więc nie "leci" równomiernie w max-owcu?

 

Nigdzie nie czytałem, że nie leci równomiernie. A może nie lecieć, tylko dlatego, że są zbyt duże szczeliny między bloczkami i powietrze idzie "na skróty" - po przekątnej.

 

Przecież to tylko układ kilkuset podłużnych kanałów.

 

O te właśnie kanaliki chodzi w układzie tichelmanna. A wiesz jak np. równomiernie rozłożyć przepływ powietrza przez wszystkie kanaliki w rekuperatorze ? Dać nawiew i wywiew po przekątnej.

 

Naprawdę można bardzo prosto sprawdzić i przekonać się, że równomierny rozkład będzie tylko od bardzo określonego przepływu.

To naprawdę jest trudny temat ale jeśli masz niepodważalne dowody to chętnie się zapoznam nim ktoś coś poważnego na ten temat napisze i opublikuje.

 

Różnica ciśnień w poszczególnych kanalikach jest tak mała, że aby zatrzymało powietrze w cześci kanalikach prędkość tego powietrza musiałaby być "żadna" (nie mylić z prędkością laminarną). Nie realne w wentylacjach domowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką Pan chce do gwc? Jeżeli w domu będzie +25 st.C a GWC schłodzi powietrze do +15 ( co jest bardzo optymistyczne ) to każde 100m3/h przeniesie 0.4kW mocy chłodniczej. Poniżej 2kW mocy chłodniczej ma 6-7 anemostatów i po przejściu przez poddasze ( nawet izolowane), nic nie odczujemy! Co to jest "split" 200W? lub mniej.

A co do akustyki... To najcichsza centrala z jaką miałem do czynienia ( miałem ze wszystkimi ). Ważna jest metodyka pomiarów, w kanale, czy metr od centrali... nie ma jednolitych zasad, dlatego należy jakość montażu poziom szumu itp sprawdzać organoleptycznie.

 

A Pan znów te pokrętne teorie uskutecznia...

Człowiek z thessli wyliczył, że czterysetka byłaby wystarczająca. Być może trzysetka nawet, ale to już ryzyko bez pomiaru oporów GWC. Co do Pańskich wyliczeń: Tak jak pisałem, temp. na wylocie przy użyciu do zasysania dystrybutora z kominka - 15-16 stopni przy 26-ciu stopniach na dworze.piwnica w ciągu jednej doby schłodzona o 5 stopni. Co musi się wydarzyć, aby w domku w standarcdzie NF 40 temperatura skoczyła do 25 stopni? Straty na kanałach znajdujących się w 50-cio centymetrowej warstwie ocieplenia - wybaczy Pan... Bardziej przekonuje mnie praktyka niż Pańska teoria.

Co do AirPacków - Mocno je Pan zachwala, ale tak naprawdę nie ma Pan wiele na poparcie rekomendacji oprócz subiektywnych odczuć. Podoba mi się modułowość automatyki, ale tak naprawdę zakup tej centrali to strzał w ciemno - nikt jeszcze dobrze nie wie jak to się będzie sprawdzać w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak jak pisałem, temp. na wylocie przy użyciu do zasysania dystrybutora z kominka - 15-16 stopni przy 26-ciu stopniach na dworze.piwnica w ciągu jednej doby schłodzona o 5 stopni. Co musi się wydarzyć, aby w domku w standarcdzie NF 40 temperatura skoczyła do 25 stopni? Straty na kanałach znajdujących się w 50-cio centymetrowej warstwie ocieplenia - wybaczy Pan... Bardziej przekonuje mnie praktyka niż Pańska teoria.

Narazie to nie widzę praktyki.

Co z tego,że leci 16st.C jak leci z wydajnością ok.30-50m3/h na pomieszczenie czyli praktyczne z zerową energią chłodniczą w porównaniu do energii cieplnej jaka przez ten czas dojdzie do tego pomieszczenia ?

 

Jeśli będzie to 300-500m3/h na pomieszczenie,wtedy można będzie mówić o schłodzeniu przez GWC.

Kto robi takie wydajności przy wentylacji ?

Jakie wydajności na pomieszczenie są przy standartowo dobranej wentylacji ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu,po powodzi (chyba 97) okazało się, że żwirowiec ma bakterie fekalne. Ale zanim rozkopano, z ciekawości włączono i wpuszczono czerwoną świecę dymną. Po rozkopaniu okazało się. że wszystko szło po najmniejszej linii oporu. do góry i środkiem. jakby do rury nasypał kamieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie Barth3z . Naprawdę sympatycznie radzę, Pan robi to gwc, ale... ( bo to prawie nic nie kosztuje) Pan budując zostawi kanał izolowany fi 100 na ścianie w każdym pokoju i może dwa w salonie, podepnie to pod rozdzielacz (coś takiego) DSCN3279.jpg Pozatyka wszystko i zostawi. Jak już się Pan wprowadzi do domu, zobaczy jak "działa" to Pana gwc. kupi Pan inwerter kanałowy za ( dziś to 5500) ale za rok... i kanały będą jak znalazł. Za 1/4 Pan dogrzeje i za 1/5 Pan faktycznie schłodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że to dobra rada jak ktoś buduje dom na lata a nie jeden z.

Sam żałuję, że nie mam takiej instalacji w obecnym bo wentylacyjna może nie sprawdzić się w obecnym układzie.

50m kanału izolowanego fi 100 10m fi 200 + rozdzielacz to maksymalnie 1000zł. Dołożyć to gdy się już mieszka... koszt i dużo pracy. A to naprawdę spokojnie przy - 15 rewelacyjnie grzeje . A ci co piszą, ze klima jest zbędna... to nie tylko temperatura, klima odprowadza wilgoć. W upały, żadna wentylacja tego nie zrobi, a wręcz przeciwnie, jeszcze zwiększy zawilgocenie. Komfort to nie tylko 24 st.C to także poniżej 50%ww.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie idzie po żadnej przekątnej. Do tego rządka pustaków do którego wlatuje większość to i z tego wylatuje. To widać na markerze. Zrób prosty test, nawet na rurkach z wodą zabarwioną tuszem, aby zobaczyć, że to nie taki prosty temat jak sądzisz.

 

Jeśli większość, to gdzie reszta ? :)

Woda to nie powietrze ! To nie jest adekwatne badanie. Porównaj sobie przekrój i opory wody i powietrza.

 

Nie widziałem wymiennika z kanalikami, wszystkie które znam to tylko płytowe a to zupełnie inna bajka.

 

kszhu, no co ty. Zapytaj o to TB ;)

 

Imponująca wiedza ale obawiam się, że nie poparta ani doświadczeniem ani niepodważalną teorią... gdyby to wszystko było takie proste;)

 

Niepodważalną teorię wyłożył Ci Indiana. Jeśli od wejścia do wyjścia GWC każdy kanał ma identyczne opory, a tak jest w układzie tichelmanna to co więcej tłumaczyć ? Co wg Ciebie powoduje zatrzymanie powietrza w skrajnych kanałach ?

 

Uważam, że to dobra rada jak ktoś buduje dom na lata a nie jeden z.

Sam żałuję, że nie mam takiej instalacji w obecnym bo wentylacyjna może nie sprawdzić się w obecnym układzie.

 

Dobra rada dla tego co chce grzać kablami. Ja jestem zdecydowany na PC P-W i nie mam potrzeby dostawiać kanałów do ogrzewania nadmuchowego.

Poza tym kszhu, w twojej koncepcji nie ma gdzie tych kanałów ulokować nie ingerując w izolację i tracąc w tym miejscu na U przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepodważalną teorię wyłożył Ci Indiana. Jeśli od wejścia do wyjścia GWC każdy kanał ma identyczne opory, a tak jest w układzie tichelmanna to co więcej tłumaczyć ? Co wg Ciebie powoduje zatrzymanie powietrza w skrajnych kanałach ?
Żeby Pan zobaczył kamerą termowizyjną (inspekcyjną) jak wygląda wymiennik w większości central Plamy niebieskie i czerwone, a kanały jednakowe! Przez miesiąc kombinowali, jak rozwiązać problem równomiernego rozkładu, czyli maksymalnego wykorzystania wymiennika. A w GWC jest tylko intuicja i jedna próba. Co do przepływów powietrza, wiem jedno - najczęściej zawodzi intuicja.

Dobra rada dla tego co chce grzać kablami. Ja jestem zdecydowany na PC P-W i nie mam potrzeby dostawiać kanałów do ogrzewania nadmuchowego.

Poza tym kszhu, w twojej koncepcji nie ma gdzie tych kanałów ulokować nie ingerując w izolację i tracąc w tym miejscu na U przegrody.

Jak się ma kasę, to oczywiście, ale nie zawsze drożej znaczy lepiej.

Po pierwsze pc p,w mają znacznie mniejszą sprawność energetyczną bo dużo wyższa jest temperatura GZ ( widać to po zasobnikach z pc)

Po drugie nie ma chłodzenia.

Po trzecie, w razie awarii pompy, mamy duży dyskomfort, a jak jesteśmy 2 tygodnie na nartach a Alpach to nawet problem.

Po czwarte, sterowanie pętlami z każdym pomieszczeniu jest dość skomplikowane, zwłaszcza przy małej mocy na m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada dla tego co chce grzać kablami. Ja jestem zdecydowany na PC P-W i nie mam potrzeby dostawiać kanałów do ogrzewania nadmuchowego.

Poza tym kszhu, w twojej koncepcji nie ma gdzie tych kanałów ulokować nie ingerując w izolację i tracąc w tym miejscu na U przegrody.

 

Albo tracisz gdzies U albo musisz robic jakies zabudowy. TB pisal ze nadmuch powinine byc na wys 1m czy jakos tak, w kazdym razie na scianie. Jak taki kanal zmiescic w scianie o grubosci 12 czy 8 cm (15-11cm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo tracisz gdzies U albo musisz robic jakies zabudowy. TB pisal ze nadmuch powinine byc na wys 1m czy jakos tak, w kazdym razie na scianie. Jak taki kanal zmiescic w scianie o grubosci 12 czy 8 cm (15-11cm)?

Dlaczego traci się U? Przecież nie trzeba tego dawać na szczytowych ścianach. Poza tym - pisałem o 40-90cm od podłogi nie metrze.

Jak takie kanały nie pasują daje się takpompa ciepła dystrybucja.jpg tylko wtedy może wyjść 2000zł nie 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego traci się U? Przecież nie trzeba tego dawać na szczytowych ścianach. Poza tym - pisałem o 40-90cm od podłogi nie metrze.

Jak takie kanały nie pasują daje się tak[ATTACH=CONFIG]271339[/ATTACH] tylko wtedy może wyjść 2000zł nie 1000

 

Kanaly nie izolawane- to raz. Dwa- maja isc w posadzce? Toz wielu szukajac oszczednosci PF robi juz bez dodatkowych wylewek. A jesli w styro lezacym na podlodze - tracisz U w tym miejscu czyli mostek.

 

No i anemsotat/nadmuch w scianie - moze jakies zdjecie jak to realizujecie?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanaly nie izolawane- to raz. Dwa- maja isc w posadzce? Toz wielu szukajac oszczednosci PF robi juz bez dodatkowych wylewek. A jesli w styro lezacym na podlodze - tracisz U w tym miejscu czyli mostek.

 

No i anemsotat/nadmuch w scianie - moze jakies zdjecie jak to realizujecie?

To jest akurat strych i kanały idą na ściany. Potem wszystko przykrywa wełna lub pianka.

 

Najczęściej coś takiego jest jako wylot nawiew.jpg zimą otwór na dół latem do góry. "Dmucha" tym w domu izolowanym 20-30m3/h więc nie jest to odczuwalne - jak wentylacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...