Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Żeby Pan zobaczył kamerą termowizyjną (inspekcyjną) ...

 

Kamerą termowizyjną mam badać strumień powietrza ?

 

Jak się ma kasę, to oczywiście, ale nie zawsze drożej znaczy lepiej.

 

Stąd ta pompa powietrze-woda do CWU i CO za 12tys. zamiast zestawu osobnych instalacji za 35tys.

 

Po pierwsze pc p,w mają znacznie mniejszą sprawność energetyczną bo dużo wyższa jest temperatura GZ ( widać to po zasobnikach z pc)

 

Znajdź lepszą i tańszą kanałówkę od PC Panasonica Aquarea 5kW. (gwarancja 5kW mocy do -20oC oraz wysoki SCOP).

 

Po drugie nie ma chłodzenia.

 

Powyższa pompa ma to w standardzie.

 

Po trzecie, w razie awarii pompy, mamy duży dyskomfort, a jak jesteśmy 2 tygodnie na nartach a Alpach to nawet problem.

 

No jest dyskomfort, bo jeśli nie uda się naprawić od ręki to trzeba kupić farelki za 100zł a CWU grzać grzałką.

 

Po czwarte, sterowanie pętlami z każdym pomieszczeniu jest dość skomplikowane, zwłaszcza przy małej mocy na m2

 

A w kanałówce jest prościej ?

 

Nie chce mi się tego tematu ciągnąć, widziałem za dużo doświadczeń żeby wiedzieć, że nie mam połowy wymaganych informacji i na chłopski rozum tego rozbierać się nie da. Ale wiem, że to co tu jest pisane to pobożne życzenia a nie rzeczywistość.

 

Nie mam zamiaru się w tym temacie doktoryzować. Uważam że układ GWC o jakim pisałem jest lepszy. Ot tyle.

 

Możliwości jest cała masa - od płaskich kanałów, kanałów w ścianach do lokalnie obniżonych sufitów itp.

 

Zobacz sobie w DTR'ke PC kanałowej, odczytaj strumień powietrza i zaprojektuj dla takiego strumienia kanały. Kiedyś TB pisał o jakiej "fajnej" ppci kanałowej o przepływie 1000m3/h. Kanał będzie szerszy od ściany. Gdzie go schować ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest akurat strych i kanały idą na ściany. Potem wszystko przykrywa wełna lub pianka.

 

Najczęściej coś takiego jest jako wylot [ATTACH=CONFIG]271340[/ATTACH] zimą otwór na dół latem do góry. "Dmucha" tym w domu izolowanym 20-30m3/h więc nie jest to odczuwalne - jak wentylacja.

 

Kanaly na scianie w zabudowie ? Lipa.

 

Z jednej strony GWC niesie malo energii zeby cos dalo , z drugiej nadmuchowe rowniez o malej ilosci m3. To jakimi temp. to dmucha ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanaly na scianie w zabudowie ? Lipa.

 

Z jednej strony GWC niesie malo energii zeby cos dalo , z drugiej nadmuchowe rowniez o malej ilosci m3. To jakimi temp. to dmucha ?

W ścianach działowych jest wełna, jaka więc zabudowa?

Ponieważ powietrze z kanałówki jest chłodniejsze niż z gwc, może być go mniej. A zimą... więcej jak 10-15 kWh dziennie nie będzie potrzeba, a to jest mniej niż 100m3/h Proszę podzielić to na 6-7 nawiewów - wyjdzie Panu poniżej 20m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerą termowizyjną mam badać strumień powietrza ?
Nie strumień powietrza a wymiennik w centrali . Jaką będzie miał Pan sprawność gdy powietrze w jedną stronę poleci dolnymi kanałami a w drugą górnymi? Jak wymiennik ma kolor połowa niebieska połowa czerwona to co to za wymiana?

Lamele muszą mieć jednakowy kolor.

Stąd ta pompa powietrze-woda do CWU i CO za 12tys. zamiast zestawu osobnych instalacji za 35tys.
Troszkę Pan przegina. Pompa ciepła to 5500 zł a zasobnik z pompą ciepła 300l z wężownicą do kolektora to 6500. Jak dołoży Pan zasobnik i chłodzenie wyjdzie drożej i to sporo! Poza tym spadnie efektywność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź lepszą i tańszą kanałówkę od PC Panasonica Aquarea 5kW. (gwarancja 5kW mocy do -20oC oraz wysoki SCOP).
Jeszcze niedawno pisał Pan, że pompy grzejące bezpośrednio czyli GZ 23st.C - goowno dają przy ujemnej temperaturze a teraz... wyższa temperatura GZ i -20 .

Poza tym, z tymi 12000zł Pan też przesadza. A rurki do podłogi, automatyka w pokojach, zasobnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie w DTR'ke PC kanałowej, odczytaj strumień powietrza i zaprojektuj dla takiego strumienia kanały. Kiedyś TB pisał o jakiej "fajnej" ppci kanałowej o przepływie 1000m3/h. Kanał będzie szerszy od ściany. Gdzie go schować
To są inwertory a nie ON OF!!! Nic nie słychać i nie czuć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan rację, używam tak od dawna, jako całość, jako zwrot i nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Poprawię się.

A zdaje się fizykę. To chyba mniejszy obciach niż mieć maturę i liczyć straty ciepłą do gruntu z domach izolowanych?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo uważać co chce. Oby tylko nie uważał tego za prawdę objawioną;)

Ja im więcej widzę i doświadczam tym mam mniejszą pewność.

 

Czytałem o układach tichelmana i nie mam żadnych podstaw sądzić, że te układy nie działają. Nie wiem na jakiej podstawie sądzisz, że w układzie tichelmana rozkład powietrza jest nie równomierny, a nawet, że powietrze zatrzymuje się w skrajnych "rurach". Nie dajesz żadnego hasła o zjawisku tam zachodzącym, które mogłoby to powodować. Jest wiele realizacji takich układów i nie sądzę, żeby ktoś budował 5 nitek a powietrze przelatywało tylko przez dwie środkowe.

 

A poza tym koledzy! To nie temat o pompach ciepła, ogrzewaniu kanałowym itd.

 

Przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o zakres prędkości powietrza przepływającego. Im go więcej tym więcej kanałów uczestniczy w wymianie. Tym różni się instalacja powietrzna od wodnej, że ciśnienie robocze jest o wiele mniejsze, nawet biorąc pod uwagę przekrój kanałów. To powoduje, że przy mniejszych prędkościach przepływu w kanałach czy to GWC maksowego czy żwirowego w układzie Tichelmana, czy też rurowego Tichelmana zawsze część nitek będzie wyłączona z wymiany. Nie ma na to praktycznie siły, bo super dokładne zbilansowanie takiego układu jest niemożliwe. Układ Tichelmana hydraulicznie przypomina zwiększenie a potem zmniejszenie przekroju rury. W przeciwieństwie jednak do rozszerzającej sie rury w takim układzie niezmienny pozostaje stosunek objętości przepływającego powietrza do powierzchni wymiany. Zmienia się natomiast czas kontaktu ze ściankami. Powietrze w poszczególnych nitkach zwalnia co pozwala na bardziej skuteczną wymianę ciepła w stosunku do GWC meandrowego o typowym żwirowcu nie mówiąc. Układ Tichelmana, czy to zastosowany w rurowcu, czy też w żwirowcu jest bardziej wydajny. Co do oporów i wyłączenia poszczególnych nitek to, jest to moim zdaniem nie do policzenia i w żwirowym Bartha i w Maxowym. Można to zrobić tylko doświadczalnie. Na zdrowy rozsądek, dla każdego GWC w układzie Tichelmana (maxowy to też taki) powinien istnieć jakiś stosunek oporów do przepływu zapewniający pełne jego wykorzystanie. Wystarczy by był zachowany dla najmniejszego zakładanego przepływu. Policzyć się jednak tego nie da.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... przy mniejszych prędkościach przepływu w kanałach czy to GWC maksowego czy żwirowego w układzie Tichelmana, czy też rurowego Tichelmana zawsze część nitek będzie wyłączona z wymiany.

 

Gdzie to wyczytałeś ? Na jakiej podstawie tak sądzisz ? Jakie to są te mniejsze prędkości ? Coś z tego zakresu : 100m3/h - 600m3/h ? Jak powietrze wybiera sobie nitkę przez którą ma przelecieć skoro przez każdą z nich opór będzie identyczny ?

 

OK, mogę się zgodzić, że w przypadku 4 - 5 nitek zasypanych żwirem mogą wystąpić nieznaczne różnice w oporach, ale nie na tyle żeby którakolwiek przestała pracować.

Zobaczcie na DZ gruntowych pomp ciepła. Tam też jest układ tichelmanna z jedną pompką obiegową. Wg Was powinna być jednak na każdą pętle. Oczywiście zdarzyć się może, że jedna z pętli może przestać pracować, ale to ze względu na zapowietrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na jakiej podstawie wyciągasz takie wnioski?

Przeskaluj sobie jakieś GWC, kup trochę cieńszych rurek w Casto, poskładaj to i potestuj a będziesz miał obraz.

 

No ale co ma tłumić te powietrze w skrajnych kanałach a puszczać środkiem ? Napisałeś coś co podważa zasadność budowy GWC w układzie tichelmanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to wyczytałeś ? Na jakiej podstawie tak sądzisz ? Jakie to są te mniejsze prędkości ? Coś z tego zakresu : 100m3/h - 600m3/h ? Jak powietrze wybiera sobie nitkę przez którą ma przelecieć skoro przez każdą z nich opór będzie identyczny ?

 

OK, mogę się zgodzić, że w przypadku 4 - 5 nitek zasypanych żwirem mogą wystąpić nieznaczne różnice w oporach, ale nie na tyle żeby którakolwiek przestała pracować.

Zobaczcie na DZ gruntowych pomp ciepła. Tam też jest układ tichelmanna z jedną pompką obiegową. Wg Was powinna być jednak na każdą pętle. Oczywiście zdarzyć się może, że jedna z pętli może przestać pracować, ale to ze względu na zapowietrzenie.

To jest oczywiste. Jeszcze raz; jest pewna prędkość przepływu dla układu Tichelmana przy której powietrze nie będzie się przemieszczać jedną z nitek. Wynika to z braku możliwości zrównoważenia oporów wszystkich kanałów. Przy bardzo małych prędkościach znaczenie będą miały drobiazgi typu mucha na ściance. :) Planujesz GWC żwirowe w takim układzie. Powinno zadziałać ale nie sposób policzyć dla jakiej różnicy ciśnień wlot - wylot powietrze przepłynie wszystkimi kanałami. Nie da się po prostu policzyć ich oporu. Można to zgrubnie oszacować, choć jak to zrobić dla żwirowca nie mam zielonego pojęcia. Myślę, że nie tylko ja. W DZ jest płyn, inne są różnice ciśnień. Tam stosunek przepływu do oporów jest zawsze większy od wymaganego dla uruchomienia wszystkich nitek. Można to policzyć. W powietrznym żwirowcu w układzie Tichelmana nie ma jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że tak się wtrącę...

a ma jakieś znaczenie czy to powietrze przy małym przepływie leci tylko częścią kanałów skoro temp. wyjściowa jest taka jaka być powinna ...?

No właśnie :). Jeżeli działa to jakie to ma znaczenie? Problem jednak jak to oszacować. Zrobić nadmiernie duży GWC na zapas? Też kiedyś myślałem o żwirowcu w układzie Tichelmana. Nie ma jednak żadnych danych odnośnie jego wielkości w stosunku do zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne.. Jakoś trzeba go zaplanować tylko jak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...