Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Jasneeee! Bo grunt nie uzupełnia tej odebranej energii:D

Uważaj Barth3z bo grunt jeszcze zamarznie i dom wysadzi jak nic;)

 

Nie wysadzi bo ładunek energii z powietrza nie jest w stanie tego zrobić. Ale jak twierdzi j-j wychłodzi do 7oC ,bo zbadał. Można tak by było o kilka stopni więcej . Sprawdź czy warto tam pchać GWC. Zresztą najważniejszym problemem jest wilgotność piachu pod izolacją .Albo zimą mamy o,4 albo 2W/mK .

Ot taki wybór kol. kszhu.

No i grunt ma sprawdzony opór dyfuzyjny dla pary wodnej . Spory. Nie nadąży dostarczać energii,czego dowodem są pomiary j-j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

j-j w lutym 7oC . TB twierdzi że tam jest zimniej. j-j nie podał innych danych.

Chłopaki ustalcie stanowisko.

Ja wiem jedno .120kg powietrza /h przejmując ciepło z gruntu musi ten grunt schłodzić,bo opór dyfuzyjny nie nadąży z dostarczaniem energii z głębszych pokładów w postaci pary wodnej.A czy to 5-8oC ,to ważne ,bo przekłada się na przepływ energii przez izolację posadzki.

Nie bez kozery proponuje się system zraszania GWC żwirowego. Brakuje wilgoci z gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanowisko jest takie, że znów kłamiesz wmawiając jakoby j-j napisał, że ma 5*C pod posadzką. Napisał, że ma 7-9 a to naprawdę duża różnica (40-80%).

Mnie uczyli, że ta różnica wynosi tylko od 0,7% do 1,4% (licząc względem poziomu 0 K = -273,18 ˚C) ;).

A czy j-j nie pisał o 5 ˚C, nie wiesz, bo sporo z tego co pisał, potem pousuwał :

.

Niekiedy zostały tylko ślady jego wpisów w formie cytatów, np. :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?146761-M%C3%B3j-dom-pasywny-(-)-w-praktyce-ju%C5%BC-go-u%C5%BCytkuj%C4%99&p=5128088&viewfull=1#post5128088

Czemu to pousuwał ? Widać nie pasowało do całości jego narracji :(.

Edytowane przez HenoK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak . Przewodzenie z racji styku drobin ,jest mizerne, nośnikiem jest para wodna i jej umiejętność kondensacji . Każdy kilogram skondensowanej pary wodnej to 0,63kWh. to jest energia odebrana z gruntu. Tyle,że grunt oddaje ze sporym oporem wilgoć. Wniosek. Jeżeli będziesz używał to GWC tak jak się powinno,czyli ciągle,to schłodzisz ten grunt do 5-7oC.

 

Poczytaj co na poprzedniej stronie napisał adam - "żyjemy w hydrosfrze Ziemi", czy "natura próżni nie znosi".

 

Bo 0,63kWh to zmiana temp. piachu w ilości 2500kg o 1oC. No i najważniejsza sprawa, dając tam GWC zmieniasz wilgotność gruntu . Ona wzrasta jesienią i zimą. To powoduje,że twój dom na górze piachu nie leży na izolacji a na przewodniku.Nomen omen jak z PN.

amen.

 

Przy pracującym GWC zimą grunt się wysusza i ciągnie w kierunku 0,4W/mK. Pospółka nad GWC stanie się izolatorem, a wilgoć będzie podciągana z niższych pokładów gruntu. Jak już wiesz, nie robię GWC bezpośrednio pod izolacją. Przedzielam to jeszcze warstwą 20-30cm pospółki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj co na poprzedniej stronie napisał adam - "żyjemy w hydrosfrze Ziemi", czy "natura próżni nie znosi".

 

 

 

Przy pracującym GWC zimą grunt się wysusza i ciągnie w kierunku 0,4W/mK. Pospółka nad GWC stanie się izolatorem, a wilgoć będzie podciągana z niższych pokładów gruntu. Jak już wiesz, nie robię GWC bezpośrednio pod izolacją. Przedzielam to jeszcze warstwą 20-30cm pospółki.

 

Ważne abyś był zadowolony,jak znam życie wsadzisz tam jaki czujnik i wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry ,

specjalnie sie zalogowałem aby móc Was zapytać :), chyba dość późno trafiłem na tą stronę jestem dopiero na 50 stronie (zajelo mi to tydzien z analizowaniem podawanych linkow ) i wyglada za zanim dobrne do tej strony ( 378 ) zastanie mnie Wigilia :).

Ale jak mowi adam_mk "pokiwałem" sie nad GWC a ze jestem wlasnie na etapie scian fundamentowych zdecydowałem ze to jest wlasciwy moment na posadowienie GWC pod domem, a teraz troche szczegolow zanim zadam pytanie :

Dom o kubaturze 868m3 : 236 m2 po podłogach , 188 powierzchni mieszkalnej .Ocieplony fundament 10cm z zewnatrz i za chwile bedzie 5 cm wewnatrz. Przewidywana rekuperacja . Grunt picach , piach i piach :) woda na glebokosci znacznej (nieznana - ale mam zwirownie jakies 200-300 metrow na glebokosci 5 m i tak sucho.

Zaplanowalem GWC w nastepujacy sposob :

http://zapodaj.net/fdfda619167aa.jpg.html

Złoże :

wyliczylem ze powinno mi wystarczyc jakies 30m3 o glebokosci 0,6 m, znalazlem raz plukany zwir 30-60 (jak wyczytalem powinen byc ok)

i mam w zwiazku z tym pytania :

1. Pytanie zasadnicze czy to ma sens :) tzn. czy nie jest to jednak złoze za male do tego budynku (powinno chyba byc jak sugerował adam_mk min. 0,1 powierzchi czyli 24 m3 tutaj chyba troche jest wiecej ?

2. jak z tym przelamaniem w okolicach polowy zloza (tam jest komin i nie przesune go juz teraz, czy bedzie przeszkadzac czy przy tym przeplywie to bedzie mialo znaczenie

3. Czy moze pociagnac to do konca budynku ? (nie wiem czy w takim przypadku "odbior"nie bedzie zbyt mały (3 m)

4. Jaka rure dac do ego budynku 200 czy moze wieksza ?

5. Jak nawiercac rure (zakladam ze beda to otwory 20 mm aby mi sie zwir nie dostał , tylko w jakich odleglosciach aby rura sie nie zalamala przy ubijaniu ?

 

przeproaszam ze tak duzo pytan ale moj majster chce juz zasypywac fundamenty pod chudziaka :)

 

z gory dziekuje dobrym ludziom za "pokiwanie" sie nad moim problemem :)

 

pozdrawiam

Edytowane przez gogush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej krawat jak kwadrat wychodzi...

Podzieliłbym na dwa pola.

Po lewej i prawej czerpnie.

We środku wylot do domu

 

W ile osób tam będziecie mieszkać?

Drużyna piłkarska czy normalna rodzina?

(to ludzie a nie metry2 generują nadmiar wilgoci)

Wentylowanie na poziomie 1 kubatury to nieco przesada, nawet jak garnek się przypali.

Normalnie, dla jednej rodziny, potrzebujesz od120 do 150m3/godz.

Żwirowiec, dlatego, ze nieco nawilża to, co wlatuje, pozwala na więcej m3/godz.

 

Dałbym rurę wlotową do domu fi 200.

Spokojnie wystarczy.

 

Miejsce na kominek tam widzę.

Powietrze dla kominka trzeba też doprowadzić zanim to zasypiesz.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej krawat jak kwadrat wychodzi...

 

 

no wiem wiem :) ale tego juz nie zmienie

 

Podzieliłbym na dwa pola.

Po lewej i prawej czerpnie.

We środku wylot do domu

 

czy tylko w takim przypadku bedzie wystarczajaco "czasu"na nagrzanie złoza ? (skroci sie dystans przejscia przez zloze......jakos tak sobie dumam)

 

 

W ile osób tam będziecie mieszkać?

Drużyna piłkarska czy normalna rodzina?

 

 

 

Zakłądam ze 5 szt + pies

 

 

Dałbym rurę wlotową do domu fi 200.

 

Spokojnie wystarczy.

 

 

rozumiem ze obu stron te 200 ?

 

 

 

Miejsce na kominek tam widzę.

Powietrze dla kominka trzeba też doprowadzić zanim to zasypiesz.

 

 

 

tak tylko nie wiem czy w złozu czy ponad. Zakladam na zloze poloze 30 cm piachu i dopiero chudziak wiec chcialem w tym piachu rure do kominka "obstalować".

 

 

Panie Adamie bardzo dziekuje za cenne uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiercaną rurę można owinąć plastikową siatką, żeby się żwir w nią nie wsypał.

.

 

 

Czyli szersze niz 20 mm dziury dac ? czy przy ubijaniu przez ta siatke nie przbija sie kamyczki ? chyba ze nawiercac tylko od strony poziomej zloza ale jesli zrobie zodnie z sugestia to ta rura posrodku bedzie oslabiona w przekroju poprzecznym przez nawierty nie wiem czy sie nie "złoży"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego spoglądając na całokształt, w takim domu jak budujesz lub nawet gorszym ale z requ, osobiście GWC odradzam.

 

Niestety, ale większość prac ziemnych muszę robić ręcznie. I to jest głównym powodem mojej niechęci. Musiałem przesypać taczkami 25 ton ziemi. Teraz zasypuje 25 ton żwiru - też ręcznie (łopatami i taczkami). Na to pospółka też taczkami ... A GWC miał być budowany przy okazji. Nie przemyślałem budowy tego GWC pod kątem organizacji prac. Budowa żwirowca w układzie tichelmana, pomiędzy ławami fundamentowymi to jednak dużo roboty.

W następnym tygodniu sąsiad buduje tego żwirowca ;) ale pomiędzy ścianami fundamentowymi. Ma wysokie ściany - ponad metr. Tam będzie prawdopodobnie szalował "nitki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale większość prac ziemnych muszę robić ręcznie. I to jest głównym powodem mojej niechęci. Musiałem przesypać taczkami 25 ton ziemi. Teraz zasypuje 25 ton żwiru - też ręcznie (łopatami i taczkami). Na to pospółka też taczkami ... A GWC miał być budowany przy okazji. Nie przemyślałem budowy tego GWC pod kątem organizacji prac. Budowa żwirowca w układzie tichelmana, pomiędzy ławami fundamentowymi to jednak dużo roboty.

W następnym tygodniu sąsiad buduje tego żwirowca ;) ale pomiędzy ścianami fundamentowymi. Ma wysokie ściany - ponad metr. Tam będzie prawdopodobnie szalował "nitki".

Bądź dzielny Barth. Wszyscy GWC-owcy łączą się w bólu twoich odcisków.Wartością dodaną będą bicepsy i tricepsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
o masakra.... Kiedyś czytałem ten watek i zakończyłem coś koło strony 100. Nie byłem w tym wątku kilka bardzo ładnych miesięcy i jestem w delikatnym szoku ileż to tutaj stron przybyło. Chyba jest mało realnym aby na szybko znaleźć w tym wątku jaki reku jest teraz na topie? Ja tutaj zajrzałem bo chciałem znaleźć coś na temat GWC i rury (niebieskiego węża o średnicy 200mm) poprowadzonej dookoła domu na odcinku 75mb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję!

Na testy to chyba za prędko...

Ciekaw jestem czy w tej konstrukcji zaistnieją jakoś znacząco opory.

 

Mam nadzieję, że to jest ten "dom dla Ciebie".

No to... więcej GWC nie będzie. Ten starczy.

:lol:

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...