Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Co powiecie na temat tej rury o średnicy 200mm wkopanej na głębokość 150-220cm pod ziemię jako opaska dookoła domu. Długość to 3 odcinki połączone w jeden o długości 75mb.

Coś takiego znalazłem m.in tutaj http://www.went-dom.pl/produkty/rekuperacja/gwc/gwc_rurowe/wymiennik_gruntowy_gwc_vallox/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gratuluję!

Na testy to chyba za prędko...

Ciekaw jestem czy w tej konstrukcji zaistnieją jakoś znacząco opory.

 

Mam nadzieję, że to jest ten "dom dla Ciebie".

No to... więcej GWC nie będzie. Ten starczy.

:lol:

 

Mam nadzieję, że starczy. Na lata.

Masz pomysł jak domową metodą zmierzyć opory ? Mam do dyspozycji wentylatory EBM Papast 24V model 6224. Znam ich charakterystyki. Przydałoby się zmierzyć wydajność na wolnym powietrzu względem wydajności po przyłożeniu do GWC. Przydałby się jakiś anemometr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie na temat tej rury o średnicy 200mm wkopanej na głębokość 150-220cm pod ziemię jako opaska dookoła domu. Długość to 3 odcinki połączone w jeden o długości 75mb.

Coś takiego znalazłem m.in tutaj http://www.went-dom.pl/produkty/rekuperacja/gwc/gwc_rurowe/wymiennik_gruntowy_gwc_vallox/

 

Dziwny produkt. Jeśli ta rura jest tak samo karbowana od wewnątrz to będziesz mieć duże opory. Jeśli ma drugą, płaską ściankę, to nieco gorzej będzie transportowała energię z gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny produkt. Jeśli ta rura jest tak samo karbowana od wewnątrz to będziesz mieć duże opory. Jeśli ma drugą, płaską ściankę, to nieco gorzej będzie transportowała energię z gruntu.

W środku jest gładka i dodatkowo pokryta jonami srebra. Jest to podobno produkt z tej sami serii co i wewnętrzne kanały, które zalewa się w posadzkach poddasza itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku jest gładka i dodatkowo pokryta jonami srebra. Jest to podobno produkt z tej sami serii co i wewnętrzne kanały, które zalewa się w posadzkach poddasza itd...

 

więc te karby izolują a nie przewodzą, bo wewnątrz jest pustka powietrzna. Sądzę, że bardziej efektywne będzie 50mb rury płaskiej ułożone w układzie tichelmanna (też mniejsze opory).

 

PS. A co wg ciebie dają te jony srebra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja informacji z mojego GWC. Dziś nastąpiła próba generalna i .... działa :)

 

Dla przypomnienia jest to GWC żwirowy wykonany w układzie Tichelmanna pod domem na głębokości ok. 50cm poniżej ław fundamentowych. Zasypane zostało 6 wykopów o wymiarach 6m x 1m żwirem filtracyjnym o granulacji 20-40mm. W obrębie nawiewów z rur obsypałem żwirem 40-80mm. Układ zasilany 3 rurami 3metrowymi z ponacinanymi 1-centrymetrowymi szczelinami (ufff ... było przy tym roboty).

 

Układ działa, ale niestety dmucha niezłym smrodem ... Smórd ziemi i stojącej wody ... Mam nadzieje, że to się zwentyluje ... Mam na to cały sezon zimowy oraz letni. Przez ten czas mam zamiar wentylować non stop.

 

Co do oporów to praktycznie nie ma żandych ! Wentylator praktycznie tak samo dmucha na wolnym powietrzu jak przy przyłożeniu do wylotu z GWC. Jeśli chodzi o temperatury, to przed załączeniem wentylatora czuć było, że GWC pracuje na grawitacji. Ciepłe powietrze samo unosiło się nad wylotem z GWC. Obecna różnica poziomów pomiędzy czerpnią a wylotem z GWC to 2 metry. W tym czasie (godz. 14:00) temp. na zewn. -0,4oC, wilgotność 60%, a na wylocie z GWC 8,4oC i wilgotność 84%. Po uruchomieniu wentylatora (EBM model 6224) i godzinnej pracy (ok. 15:00) temp. na zewn. spadła do -1,3oC, temp. z GWC do 6,6oC a wilgotność przekroczyła poziom odczytu (90%). Zakładając, że GWC nie wnosi więcej jak 100Pa oporu, to wentylator pracował na strumieniu ok. 450m3/h.

 

EDIT: Aaa .. i "rozbiegówki" póki co brak. Wystaje jedynie 2 metry nie zasypanej rury fi 200 poza fundament. Plan jest, żeby dostawić jeszcze min. 10 metrów.

 

DSC_9016.jpg DSC_8953.jpg DSC_8756.jpg DSC_9039.jpg DSC_9058.jpg

 

PS. Ta studzienka po prawej to wymiennik ciepła wody szarej. Ale to temat na inny wątek. ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A co wg ciebie dają te jony srebra ?

No wiesz... dzisiejszy marketing potrafi zdziałać cuda.

Jeśli chodzi o zwykłe rury i łączenie na uszczelki to troszkę nie na mój teren. Wody gruntowe bardzo wysokie- Dolina Noteci. Dodatkowo strumień za płotem, który ten poziom wody podwyższa.

Znalazłem też tą rurkę na alledrogo. http://allegro.pl/kanal-gwc-geo-200mm-antybakteryjna-najtaniej-i4789989745.html

Ceną z jaka się spotkałem to nawet niecałe 70zł/m2. Rura ta jest raczej cała pełna i nie ma w tych wypustkach pustych przestrzeni...!!! Podobno ma zwiększać to powierzchnię styku z gruntem i polepszać parametry przekazywania energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz... dzisiejszy marketing potrafi zdziałać cuda.

Jeśli chodzi o zwykłe rury i łączenie na uszczelki to troszkę nie na mój teren. Wody gruntowe bardzo wysokie- Dolina Noteci. Dodatkowo strumień za płotem, który ten poziom wody podwyższa.

Znalazłem też tą rurkę na alledrogo. http://allegro.pl/kanal-gwc-geo-200mm-antybakteryjna-najtaniej-i4789989745.html

Ceną z jaka się spotkałem to nawet niecałe 70zł/m2. Rura ta jest raczej cała pełna i nie ma w tych wypustkach pustych przestrzeni...!!! Podobno ma zwiększać to powierzchnię styku z gruntem i polepszać parametry przekazywania energii...

Tylko problem ze zgniataniem. Nie robię gwc, bo są tańsze i lepsze metody studzenie powietrza, ale wykonawcy kupują kanał 3 x droższy , wie Pan dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko problem ze zgniataniem. Nie robię gwc, bo są tańsze i lepsze metody studzenie powietrza, ale wykonawcy kupują kanał 3 x droższy , wie Pan dlaczego?

W moim przypadku nie chodzi raczej o schładzanie powietrza, a jego wstępne podgrzanie w okresie zimowym. Rozmyślam o GWC tylko po to aby nie zużywać ciągle drożejącej energii elektrycznej na to aby wymiennik nie zamarzł. Myślałem również o ala wymienniku w rurze zasysającej powietrze, który ciepło pobierał by z układu CO. Problem jednak pojawia się gdy w piecu gaśnie. O tej porze roku gdy za oknem około -4*C palę w godzinach od 12-21 później w piecu ciemno. W takiej sytuacji wymiennik w reku by zamarzł no chyba, ze zainstalował bym bufor i z niego pobierał ciepło na wstępne podgrzanie lodowatego powietrza. GWC o którym myślę to w przypadku tej rury koszt około 5000zł + 500 wkopanie - 75mb kanału. Jeżeli zdecydowałbym się na zwykła rurę 200 to koszt wynosiłby około 2500zł + wkopanie. Przy zwykłych rurach pojawia się problem szczelności i ewentualnych przecieków na łączeniach rur.

P.S.

Kanał 3 razy droższy = 5 razy wyższa marża!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę o radę. Miałam robić GWC ale kasy zabrakło i miejsca na działce. Drzewa i inne instalacje. Natomiast zastanawiam się nad czerpnią, czy coś takiego miałoby sens. Otóż chałupę mam na tak zwanej piwnicy technicznej. Tzn fundamenty i ściany fundamentowe - 8 cm ocieplenia na nich. W środku piaseczek przykryty folią, 60-70 cm pustki powietrznej i strop drewniany - 30 cm wełny mineralnej. Dom szkielet rzecz jasna. Oczywiście dziury w ścianach fundamentowych, aby to wentylować. W lecie będzie tam chłodniej, w zimie cieplej, wentylować trzeba. Wymiary w poziomie ok 12m x 7m, w pionie - jak pisałam te 60 cm. I teraz - będzie rekuperator. Gdzie zrobić czerpnię? W ścianie czy może w tej piwnicy?

jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że starczy. Na lata.

Masz pomysł jak domową metodą zmierzyć opory ? Mam do dyspozycji wentylatory EBM Papast 24V model 6224. Znam ich charakterystyki. Przydałoby się zmierzyć wydajność na wolnym powietrzu względem wydajności po przyłożeniu do GWC. Przydałby się jakiś anemometr...

 

A po co mierzyć opór?

Nie za opór będziesz płacił, tylko za zużycie prądu.

A pobór prądu zmierzysz nawet tanim miernikiem za 10 zł.

 

Wentylatory 12 i 24 v należą do super oszczędnych (dodatkowo EC) więc wynik będzie na granicy błędu pomiarowego.

 

Mam prośbę o radę. Miałam robić GWC ale kasy zabrakło i miejsca na działce. Drzewa i inne instalacje. Natomiast zastanawiam się nad czerpnią, czy coś takiego miałoby sens. Otóż chałupę mam na tak zwanej piwnicy technicznej. Tzn fundamenty i ściany fundamentowe - 8 cm ocieplenia na nich. W środku piaseczek przykryty folią, 60-70 cm pustki powietrznej i strop drewniany - 30 cm wełny mineralnej. Dom szkielet rzecz jasna. Oczywiście dziury w ścianach fundamentowych, aby to wentylować. W lecie będzie tam chłodniej, w zimie cieplej, wentylować trzeba. Wymiary w poziomie ok 12m x 7m, w pionie - jak pisałam te 60 cm. I teraz - będzie rekuperator. Gdzie zrobić czerpnię? W ścianie czy może w tej piwnicy?

jak myślicie?

Taka niewentylowana szczelina powietrzna to świetny izolator.

Zainwestuj w lepszą centralę z dobrym zabezpieczeniem (grzałka zasilana przez SSR)

A izolacji po domem nie ruszaj.

 

W moim przypadku nie chodzi raczej o schładzanie powietrza, a jego wstępne podgrzanie w okresie zimowym. Rozmyślam o GWC tylko po to aby nie zużywać ciągle drożejącej energii elektrycznej na to aby wymiennik nie zamarzł. Myślałem również o ala wymienniku w rurze zasysającej powietrze, który ciepło pobierał by z układu CO. Problem jednak pojawia się gdy w piecu gaśnie. O tej porze roku gdy za oknem około -4*C palę w godzinach od 12-21 później w piecu ciemno. W takiej sytuacji wymiennik w reku by zamarzł no chyba, ze zainstalował bym bufor i z niego pobierał ciepło na wstępne podgrzanie lodowatego powietrza. GWC o którym myślę to w przypadku tej rury koszt około 5000zł + 500 wkopanie - 75mb kanału. Jeżeli zdecydowałbym się na zwykła rurę 200 to koszt wynosiłby około 2500zł + wkopanie. Przy zwykłych rurach pojawia się problem szczelności i ewentualnych przecieków na łączeniach rur.

P.S.

Kanał 3 razy droższy = 5 razy wyższa marża!

 

Ale czy ta rura z metra jest zintegrowana z czerpnią?

Nie będzie ani jednego połączenia pod ziemią?

Raczej będzie.

Odpływ wody też będzie, bo być musi - to kolejne połączenia.

 

Czy dla 10 połączeń mniej warto wydać 2 razy więcej?

Jeśli koniecznie chcesz GWC i masz wysoką wodę, skupiłbym się na solidnych i szczelnych połączeniach, oraz prowadzeniem instalacji z dobrym spadkiem.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojego GWC.

 

Po dwóch dobach wentylowania GWC smród nieco mniejszy, ale daleko jeszcze do tego, żeby wpuścić te powietrze na salony. Wilgotność dalej tak wysoka, że miernik nie podaje wartości ... Ktoś pisał, że żwirowiec wysycha po godzinie wentylowania ...

 

Jak po kilku dniach nic się specjalnie nie zmieni, wpuść do czerpni ,przy wentylatorze na max, aerozol z wody utlenionej ( można ze spryskiwacza do mycia okien). W mojej rurze przy uruchomieniu pomogło i od tego czasu spokój . GWC powinien chodzić ciągle-prawie ciągle, by takie sytuacje nie powtarzały się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak po kilku dniach nic się specjalnie nie zmieni, wpuść do czerpni ,przy wentylatorze na max, aerozol z wody utlenionej ( można ze spryskiwacza do mycia okien). W mojej rurze przy uruchomieniu pomogło i od tego czasu spokój . GWC powinien chodzić ciągle-prawie ciągle, by takie sytuacje nie powtarzały się.

 

Poczekam raczej kilka miesięcy. I nie wpuszczę tam mgiełki ze spryskiwacza do mycia okien tylko ze dwa wiadra czystego spirytusu :)

Na razie mam czas, więc będę obserwował. Wentylator non stop leci na maxa.

Jeśli będzie trzeba, to GWC będzie pracował non stop, nawet po wprowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w ramach rozruchu WM odpaliliśmy "uśpiony" wymiennik gruntowy u kolegi JMN...(zrobiony rok temu i zaślepiony GWC "pomarańczowy" w meandrze ...:) )

zaraz po uruchomieniu żadnych zapachów, powietrze wlatujące takie samo jak na zewnątrz domu ...:yes:

 

Słowo klucz. ,,ZAŚLEPIONE".

Swoją drogą jak Bart będzie zalewał tymi dwoma wiadrami,to można by pomóc, co by się nie rozlało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj w ramach rozruchu WM odpaliliśmy "uśpiony" wymiennik gruntowy u kolegi JMN...(zrobiony rok temu i zaślepiony GWC "pomarańczowy" w meandrze ...:) )

zaraz po uruchomieniu żadnych zapachów, powietrze wlatujące takie samo jak na zewnątrz domu ...:yes:

 

Nic dziwnego, skoro rurowiec.

Nie wiem czy taki zapachy ma każdy, kto uruchamiał żwirowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...