Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie będę się brał za wentylację "we własnym domu"

Wymiennik krzyżowy w obudowie 400m3 spadek ciśnienia 35 Pa

Dwa wentylatory 150 TT dwubiegowe z dorobionym trzecim poprzez połączenie szeregowe obu wentylatorów na niższym biegu.

Dwie skrzynki rozdzielcze 150 - 125x5 przewody elastyczne flex 125 po ok 5m

Pytanie - na jaki przepływ można by liczyć w takiej instalacji przy założeni, że same wentylatory w szeregu (17W) dają po ok 160-170m3 każdy.

Wentylatory standardowo jeden nawiewny drugi wywiewny. Czerpnia na strychu, wyrzut ponad pokrycie dachowe kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiek71, jak wentylujesz obecnie?

Jeden nawiew jak u nydara? Czy standardowo?

 

standardowo...

z jednym centralnym nawiewem miałem przez jeden sezon, ze względu na chęć "dokręcenia" do WM rekuperatora trzeba było wrócić do układu standardowego...

mam zrobiony na strychu ogromny wymiennik przeciwprądowy typu rura w rurze ale jeszcze do końca nie skończony bo nie ocieplony...( z braku czasu jak to u mnie...:cool: )

czy będzie dobry to nie wiem, miałem taki pomysł to zrobiłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najprawdopodobniej sterowanie fazowe, czyli nie wiele mniejszy pobór prądu i ogrom zakłóceń. Mam w sterowniku od PC możliwość sterować grupowo, ale jeszcze się zastanawiam czy integrować rekuperator ze sterownikiem PC. Najprościej będzie jednak trójszyjny regulator prędkości, było by ty odpowiednio 17/60/120 W

Odmrażanie na presostacie i czasówce do wyłączenia jednego z wentyli, a jak będzie w praktyce to się okaże po pierwszych próbach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najprawdopodobniej sterowanie fazowe, czyli nie wiele mniejszy pobór prądu i ogrom zakłóceń.

 

ARW to normalny transformator ...

mam takie sterowanie od kilku sezonów, na pierwszym biegu obydwa wentylatory VENTS TT200 razem biorą ok. 35w łącznie ze sterowaniem więc o jakim poborze ty piszesz...

to samo z zakłóceniami....???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z oporami? Będzie tam ze 100m3/h, czy dużo mniej?

100m3 to popchasz praktycznie byle czym jeżeli instalacja jest przewidziana na większe wydajności...

takie wentylatory jak podajesz robią ok. 70-80m3/h na pierwszym biegu takiego ARW jaki podlinkowałem...

1- 70v

2- 85v

3- 105v

4- 145v

5- 230v

łatwo sobie dopasować jak nie pójdzie na 1 to można sobie dać 2 i złapiesz te 100m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowo...

z jednym centralnym nawiewem miałem przez jeden sezon, ze względu na chęć "dokręcenia" do WM rekuperatora trzeba było wrócić do układu standardowego...

mam zrobiony na strychu ogromny wymiennik przeciwprądowy typu rura w rurze ale jeszcze do końca nie skończony bo nie ocieplony...( z braku czasu jak to u mnie...:cool: )

czy będzie dobry to nie wiem, miałem taki pomysł to zrobiłem...

Też myślałem o zrobieniu takiego wymiennika rura w rurze na strychu bo mam tam sporo miejsca zrobienia standardowego gwc w ziemi już nie mam możliwości w tej chwili na wyżutni będzie ok. 6stopni można by co z tego jeszcze odzyskac tylko co z zamarzaniem takiego wymiennika w węwnętrznej rurze trza by zrobic wyrzutnie a zewnętrzną czerpac świeże powietrze zrobic ewentualnie spad na zewnątrz aby skropliny skapywały na zewnątrz tyko jak będzie wiatr może je zawiewac na elewacje przy takiej temperaturze jak obecnie może byc ok. ale przy mrozach raczej czarno to widze może cała rura zamarznąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2 tygodnie temu ponownie włączyłem moje śmierdzące GWC.

Tym razem podłączyłem go pod czasowy regulator.

Na czerpni, licząc od zewnątrz wstawiłem ozonator 7000mg z własnym wentylatorem, później już w samej czerpni wentylator 280m3/h.

Czas pracy ustawiony na pół godzimy, pół godziny off i znów pół godziny. Dodatkowo w ciągu dnia, jeden cykl pracy wydłużyłem do 1,5h.

Około 13h pracy z ozonatorem, 11h przerwy na dobę. W trybie off grawitacyjny obieg powietrza.

Efekty po 12 dniach?

Żadne

Jak capiało, tak capi. Bardziej ziemią, tak mi się wydaje.

Od wczoraj w piwnicy worek foliowy na wyrzutni by nie truć chałupy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza i działająca jest klimatyzacja. Żadne gwc jej nie dorówna, ani ceną ani zużyciem ani komfortem.

 

a jak ktoś nie chce mieć "suszarki" nad głową w salonie...?

GWC chłodzi mi a przy okazji wentyluje chałupę w lecie i nawet nie wiem że pracuje to teraz co...?

mam sobie jeszcze jakieś "kuromysło" na ścianie powiesić aby było inaczej...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli gwc to tylko przeciw zamarzaniu wymiennika bo mam w rej chwili z tym problem a najtańszą klimą są rolety zewnętrzne przynajmniej u mnie to działa ,ale podbudowa pod kostke 50cm kamienia utwardzona 500kg zagęszczarką trza by ryc z 15mb ale trawka jeszcze nie posiana na upartego dało by rade zrobic PRZEKONA MNIE KTO,

Miałem sie wpinac z nagrzewnicą w bufor który tylko w części jest używany do cwu bo dom grzeje bezpośrednio gazem ale obok stoi śmieciuch 22kw i cała piwnica drewna nie tknięta od dwóch lat bo chyba jestem leń i nie chce mi się palic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli gwc to tylko przeciw zamarzaniu wymiennika bo mam w rej chwili z tym problem a najtańszą klimą są rolety zewnętrzne przynajmniej u mnie to działa ,ale podbudowa pod kostke 50cm kamienia utwardzona 500kg zagęszczarką trza by ryc z 15mb ale trawka jeszcze nie posiana na upartego dało by rade zrobic PRZEKONA MNIE KTO,

Miałem sie wpinac z nagrzewnicą w bufor który tylko w części jest używany do cwu bo dom grzeje bezpośrednio gazem ale obok stoi śmieciuch 22kw i cała piwnica drewna nie tknięta od dwóch lat bo chyba jestem leń i nie chce mi się palic

 

jeżeli tylko do zabezpieczenia rekuperatora to najtaniej i najekonomiczniej jest dać nagrzewnicę elektryczną wstępną i sterować np. takim sterownikiem...

http://allegro.pl/regulator-sterownik-termostat-pid-ssr-czujnik-72-i4869759905.html

ustawisz sobie na np. 0* i układ będzie pilnował aby na wlocie do centrali nie było poniżej 0*, w praktyce to jest ok. -5* kiedy zaczyna się coś dziać z wymiennikiem ale to też zależy od sprawności całej WM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza i działająca jest klimatyzacja. Żadne gwc jej nie dorówna, ani ceną ani zużyciem ani komfortem.

 

Fakt nie dorówna w relacji cena-efekt. U mnie GWC + przystawka daje zimą( ale dopiero w marcu) nie mniej jak 15oC . Hand made może z 2500PLN wyjdzie. W relacji cena-efekt z GWC długo nic nie będzie miało szansy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt nie dorówna w relacji cena-efekt. U mnie GWC + przystawka daje zimą( ale dopiero w marcu) nie mniej jak 15oC . Hand made może z 2500PLN wyjdzie. W relacji cena-efekt z GWC długo nic nie będzie miało szansy.
Ale to odosobniony przypadek.

Normalnie gwc nie grzeje i nie chłodzi, wymaga sporych wentylatorów i drogich kanałów z atestem.

Nie opłaca się nawet za 2.5zł . 2500 zł to już tylko hobbista może wydać .

Dziś w sklepie maksymalny chwilowy pobór Toshiby to 120W wewnątrz 22 st.C - ogrzewanie w podłodze się nie włączało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...