Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Grzeje zimą i chłodzi latem .Przy stosownej średnicy nie wymaga wentylatorów,a więc jest niezależne czy śnieg zwalił kable,czy nie. Ma wadę . Ale o niej Szanowny Pan wie. Nie idzie kupić na Bartyckiej . Można w każdym składzie budowlanym.

Ja bym Szanownemu Panu radził pobrać próbkę powietrza z Bartyckiej i z prowincji ,przepuszczoną przez ruręPCV. Zakładzik zrobimy które powietrze będzie mniej szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gwc służy do zmniejszenia amplitudy t. wejściowej a nie do grzania chłodzenia czy do wiązania krawatów albo kopania grządek

 

Kwestia interpretacji,ale skoro zimą przy -20oC daje + 5oC to grzeje. Latem przy +35oC daje 18oC to chłodzi .Spadek,wzrost temperatury wymaga odpowiednio chłodzenia-grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli tylko do zabezpieczenia rekuperatora to najtaniej i najekonomiczniej jest dać nagrzewnicę elektryczną wstępną i sterować np. takim sterownikiem...

http://allegro.pl/regulator-sterownik-termostat-pid-ssr-czujnik-72-i4869759905.html

ustawisz sobie na np. 0* i układ będzie pilnował aby na wlocie do centrali nie było poniżej 0*, w praktyce to jest ok. -5* kiedy zaczyna się coś dziać z wymiennikiem ale to też zależy od sprawności całej WM...

 

No ale gaz jest tańszy od prądu ,bufor mam wężownica solarna w buforze jest nagrzewnice mam ze szrotu za pare złotych zostaje pompka i jakiś sterownik co by utrzymywał 0stopni i tu widze największy problem.Pozatym lubie bardzo majsterkowac Bufor zrobiłem własnymi rękami tyle się naskrecałem tych wężownic i miałbym z nich nie korzystac solar tarasowy też tymi rękami i ty mi każesz wsadzic tam grzałe po kim jak po kim ale po tobie to sie tego nie spodziewałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ty mi każesz wsadzic tam grzałe po kim jak po kim ale po tobie to sie tego nie spodziewałem

 

he he...

przelicz sobie ile ta "grzała" pobiera energii przy 100m3/h i np. -10* na zewnątrz aby utrzymać np. -5* na wejściu do rekuperatora a potem sobie pisz te swoje wywody...

sprawdź sobie też ile czasu( liczonego w godzinach...) w przeciągu całego sezonu grzewczego występują takie temperatury zewnętrzne które powodują jakieś zakłócenia w działaniu centrali wentylacyjnej...

jak dla mnie to możesz sobie podłączać i budować co tylko ci przyjdzie do głowy tylko najpierw sprawdź z czym tak naprawdę się mierzysz i jakim kosztem chcesz to osiągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie gwc nie grzeje i nie chłodzi,

 

Tylko reguluje temperaturę ;)

 

wymaga sporych wentylatorów

 

Spokojnie wystarczą te co są w reku.

 

i drogich kanałów z atestem.

 

Nie koniecznie. Można żwirowca zbudować z taniego kamienia (również z atestem).

 

W zasadzie i 100 nie jest jakąś koniecznie wymaganą wartością. Na noc do spania 70m3 też powinno wystarczyć. ARW na razie nie wydaje się konieczny, ale dz za propozycje, może przyda się przy innych rozwiązaniach.

 

70m3 na sypialnie czy na cały dom ? Jeśli na cały dom, to ile z tego będzie dmuchane do sypialni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podaję dane z mojego śmierdzącego max-owca.

Pomiar wykonany dziś po zmierzchu.

 

GWC czasem puszczam grawitacyjnie.

Generalnie jest nieużywane, zafoliowane od strony piwnicy.

Test wykonany na odwróconym biegu, czyli zaciąga z piwnicy i wylot przez czerpnie.

 

Włączyłem wentylator i lecę z termometrem.

Po odczekaniu stosownego czasu, czyli kilku minut, wyciągam i patrzę 4*C.

Po godzinie pracy ustabilizowało się na prawie 4,5*C.

W piwnicy +1*C powietrza po dokonaniu drugiego pomiaru.

Piwnica nieogrzewana, dach nieocieplony.

Grzeję tylko parter elektrycznie by utrzymać plusowe temperatury.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję GGWC 2 x 150 metrów i do tego nagrzewnicę kanałową przed reku. ( zrezygnowałem z rurowego z powodu zagrożenia grzybem.wilgocią) Mam pytanie odnośnie szerokości wykopu. Planuje ułożyć rury 1,5 metra pod ziemią. Jakiej szerokości muszę zrobić wykop dla ułożenia w spiralę a jakiej szerokości dla ułożenia liniowo. Czy ułożenie liniowe ma zasadność ? Wiadomo większe koszty koparki ale to nie są kolosalne kwoty. GGWC ma mi podnosić temperaturę na czerpni przed reku głównie przy dużych mrozach.

Przy ułożeniu w spirale jaki odstęp pomiędzy brzegiem pętli a powrotem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję GGWC 2 x 150 metrów i do tego nagrzewnicę kanałową przed reku. ( zrezygnowałem z rurowego z powodu zagrożenia grzybem.wilgocią) Mam pytanie odnośnie szerokości wykopu. Planuje ułożyć rury 1,5 metra pod ziemią. Jakiej szerokości muszę zrobić wykop dla ułożenia w spiralę a jakiej szerokości dla ułożenia liniowo. Czy ułożenie liniowe ma zasadność ? Wiadomo większe koszty koparki ale to nie są kolosalne kwoty. GGWC ma mi podnosić temperaturę na czerpni przed reku głównie przy dużych mrozach.

Przy ułożeniu w spirale jaki odstęp pomiędzy brzegiem pętli a powrotem ?

 

Jaką centralę Pan do tych prawie 3kW planuje ? Nagrzewnice tej mocy, mają spore opory, no i trzeba 600m3/h przy minimum 200Pa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym forum między innymi jest kilka przypadków wilgoci w rurach lub smrodku ze żwirowego( błędy wykonawcze ? ). Dlatego myślę o glikolowym. Poza tym chciałbym mieć te pętle jako dodatkową rezerwę na pompę ciepła gdyby zaistniała potrzeba powiększenia DZ.

Adam pisał że wystarczy 2 x 100m ale dorzuce po 50. Centrala 400m3/h - wiem że nagrzewnice mają opory jest to logiczne ale kupa ludzi użytkuje i sobie chwali.

Edytowane przez MatixL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym forum między innymi jest kilka przypadków wilgoci w rurach lub smrodku ze żwirowego( błędy wykonawcze ? ). Dlatego myślę o glikolowym. Poza tym chciałbym mieć te pętle jako dodatkową rezerwę na pompę ciepła gdyby zaistniała potrzeba powiększenia DZ.

Adam pisał że wystarczy 2 x 100m ale dorzuce po 50. Centrala 400m3/h - wiem że nagrzewnice mają opory jest to logiczne ale kupa ludzi użytkuje i sobie chwali.

 

Napisałeś o grzybie w rurowcu. Z czymś takim się jeszcze nie spotkałem.

Co do wilgoci w GWC to coś naturalnego. Podczas upałów to wiadra wody będą się tam wykraplać. W zimie natomiast będzie sucho. Musisz poczytać troszkę więcej o GWC.

A Brzeczkowskiego czytaj z przymrużeniem oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym forum między innymi jest kilka przypadków wilgoci w rurach lub smrodku ze żwirowego( błędy wykonawcze ? ). Dlatego myślę o glikolowym. Poza tym chciałbym mieć te pętle jako dodatkową rezerwę na pompę ciepła gdyby zaistniała potrzeba powiększenia DZ.

Adam pisał że wystarczy 2 x 100m ale dorzuce po 50. Centrala 400m3/h - wiem że nagrzewnice mają opory jest to logiczne ale kupa ludzi użytkuje i sobie chwali.

 

Nie spotkałem nikogo kto sobie chwali, poza tymi co sobie montowali, ale oni sami siebie przekonują, że dobrze zrobili. Montowałem gwc od 1990m do 2010, wtedy było to najlepsze rozwiązanie na chłodzenie. Z tym, że dalekie od "zadowolenia" .

 

centrala 400m3/h nic nie mówi, ważne przy jakim sprężu. Są centrale nawet 800m3/h które 3kW chłodnica praktycznie zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu . Należy rozgraniczyć stan i świadomość izolowania w 2010 i obecnie. GWC wtedy nie mogło być dalekie od zadowolenia,jak Pan Pisze,w funkcji chłodzenia. GWC dawało w tej funkcji nic. Teraz ,jak ludzie izolują 20,30cm ,w dachu jeszcze więcej,mają potrójne szyby i potrafią je chronić przed bezpośrednim promieniow, GWC jest idealnym ,pasywnym systemem chłodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję GGWC 2 x 150 metrów i do tego nagrzewnicę kanałową przed reku. ( zrezygnowałem z rurowego z powodu zagrożenia grzybem.wilgocią) Mam pytanie odnośnie szerokości wykopu. Planuje ułożyć rury 1,5 metra pod ziemią. Jakiej szerokości muszę zrobić wykop dla ułożenia w spiralę a jakiej szerokości dla ułożenia liniowo. Czy ułożenie liniowe ma zasadność ? Wiadomo większe koszty koparki ale to nie są kolosalne kwoty. GGWC ma mi podnosić temperaturę na czerpni przed reku głównie przy dużych mrozach.

Przy ułożeniu w spirale jaki odstęp pomiędzy brzegiem pętli a powrotem ?

Nie spotkałem sie tu na forum z pozytywna opinią na temat GWC glikolowego. Jest natomiast sporo takich w których opisuje się je jako nie spełniające oczekiwań. Raczej wyrzucone pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu . Należy rozgraniczyć stan i świadomość izolowania w 2010 i obecnie. GWC wtedy nie mogło być dalekie od zadowolenia,jak Pan Pisze,w funkcji chłodzenia. GWC dawało w tej funkcji nic. Teraz ,jak ludzie izolują 20,30cm ,w dachu jeszcze więcej,mają potrójne szyby i potrafią je chronić przed bezpośrednim promieniow, GWC jest idealnym ,pasywnym systemem chłodzenia.
I w 2014 gwc u nikogo nie działało.

GWC jest idealnym ,pasywnym systemem chłodzenia.
Tu się z Panem zgadzam . Tylko że ja nie toleruję pasywnych systemów, bo one są zupełnie nieskuteczne i nie komfortowe, zwłaszcza w domach o małych potrzebach, gdzie jest ważna precyzja. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu . Należy rozgraniczyć stan i świadomość izolowania w 2010 i obecnie. GWC wtedy nie mogło być dalekie od zadowolenia,jak Pan Pisze,w funkcji chłodzenia. GWC dawało w tej funkcji nic. Teraz ,jak ludzie izolują 20,30cm ,w dachu jeszcze więcej,mają potrójne szyby i potrafią je chronić przed bezpośrednim promieniow, GWC jest idealnym ,pasywnym systemem chłodzenia.

 

Pięknie to ująłeś. W 100% się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wniosek z wypowiedzi nasuwa się jeden. Dla ogrzania powietrza w zimie przed rekuperatorem nie opłaca się budować ggwc i wstawiać wymiennika/nagrzewnicy wodnej/ przed reku na czerpni. To co jest lepsze płacić za prąd który użyje grzałka czy olać grzałkę i niech się wymiennik zamraża i rozmraża przez wyłączanie nawiewu ?

Mimo że teraz piszecie że nie opłacalne to wystarczy przeczytać kilka pierwszych stron tego wątku i tam ludzie piszą że mają ggwc z nagrzewnicą kanałową i podnosi im temperatury zimą a latem obniża. A mi tylko o to chodzi. Nie ważne czy koszt się zwróci po 10 czy po 30 latach. Ważne żeby komfort był duży i grzałka nie zjadała prądu w drogich taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala z GGWC, aktualne, aktualizowane pomiary w domu jednego z inwestorów. http://pomiary.comair.pl/index.php?page=start2

Świeżo podłączone, także poprawki jeszcze będą - wartości "wejście/wyjście glikolu" są zakłócone, bo zostały podpięte przy miedzianych zaworach. Również czerpnia pokazuje o około 2-3 C za dużo.

Instalacja wykonana niecały rok temu.

Można na bieżaco obserwować i wyciągać wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...