Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Uważasz zatem, że przepływające powietrze przez GWC nie jest w stanie ani go wychłodzić ani podgrzać ?

 

jeżeli jest dość intensywnie używany w lecie to trochę się naładuje i przez całą jesień utrzymuje o ok. 1-1,5* wyższą temp. niż grunt rodzimy ale w połowie sezonu już tej różnicy nie widać, na wiosnę jest deczko chłodniejszy ale bardzo szybko wraca do normalnego stanu...

generalnie to da się zaobserwować lekkie okresowe przegrzania czy wychłodzenia które po unormowaniu się pogody wracają do "normalności" po pewnym czasie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest dość intensywnie używany w lecie to trochę się naładuje i przez całą jesień utrzymuje o ok. 1-1,5* wyższą temp. niż grunt rodzimy ale w połowie sezonu już tej różnicy nie widać, na wiosnę jest deczko chłodniejszy ale bardzo szybko wraca do normalnego stanu...

generalnie to da się zaobserwować lekkie okresowe przegrzania czy wychłodzenia które po unormowaniu się pogody wracają do "normalności" po pewnym czasie ...

 

Tyle,że ty mówisz o GWC poza budynkiem . W odwróconej skrzyni o masie kilkuset ton ,ciepłe letnie powietrze nie zrobi zbyt dużo. W czerwcu,lipcu,sierpniu średnia temp. powietrza zewnętrznego to 16-17oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pytam,bo to chyba jakąś folią by trzeba zabezpieczyć przed opadami , a to z kolei nie dopuści do nawilżania od ciepłych burzowych opadów.Zresztą sam proszek nawet bez folii zadziała jak drenaż.

z drugiej strony w listopadzie też sporo pada i to deszcz w okolicach 2-5oC

 

Kiedyś rozmawialiśmy już o tym proszku. Wydaje się, że jest idealny dla żwirowca poza obrysem budynku, bo izoluje i przepuszcza wodę bez podciągania kapilarnego.

W moim przypadku nie stosuję żadnej folii. Nawet dysperbitem nie smarowałem ścian fundamentowych. Ani od wewnątrz, ani od zewnątrz. Robię fundament wentylowany wg przepisu TB ;)

 

jeżeli jest dość intensywnie używany w lecie to trochę się naładuje i przez całą jesień utrzymuje o ok. 1-1,5* wyższą temp. niż grunt rodzimy ale w połowie sezonu już tej różnicy nie widać, na wiosnę jest deczko chłodniejszy ale bardzo szybko wraca do normalnego stanu...

generalnie to da się zaobserwować lekkie okresowe przegrzania czy wychłodzenia które po unormowaniu się pogody wracają do "normalności" po pewnym czasie ...

 

A próbowałeś wyłączać czasowo swoje GWC i obserwować jak szybko otoczenie gruntu naciąga energii ? Chodzi mi o to, czy wystarczy włączyć GWC (wentylację) na 2-3 godziny na dobę żeby zregenerować złoże ?

 

Kiedyś adam_mk pisał, żeby napływ energii do GWC był ciągły należy go odpowiednio przewymiarować. To samo czytałem w jakimś opracowaniu, gdzie dla pracy ciągłej rurowa dla zadanych parametrów i strumienia prędkości ok. 150m3/h należy zastosować ok. 50mb rury fi 200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle,że ty mówisz o GWC poza budynkiem . W odwróconej skrzyni o masie kilkuset ton ,ciepłe letnie powietrze nie zrobi zbyt dużo. W czerwcu,lipcu,sierpniu średnia temp. powietrza zewnętrznego to 16-17oC.

 

Zobacz na to:

http://solis.pl/var/solis/storage/images/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci/250-3-pol-PL/temperatury_gruntu_w_zaleznosci_od_pory_roku_i_glebokosci_imagelarge.jpg

 

Masz tu wykres temperatur gruntu w zależności od pory roku. Z wykresu można wyczytać, że im mocniej zaizolujesz góre GWC, tym bardziej korzystne warunki otrzymasz w GWC. Rośnie też przesunięcie fazowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowanie od góry zwykle daje więcej pozytywów jak negatywów.

Żyjemy w polu sił zachowawczych (grawitacyjnym) i w hydrosferze.

To MUSI mieć swe konsekwencje (w fizyce budynku, jego otoczenia, podłoża)

Takie usytuowanie spłaszcza amplitudy (temperaturowe) wewnątrz GWC.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od obrysu fundamentu kilka metrów do środka jest. Przepływ trwa w czasie.

Ciekawe co Adam na izolowanie od góry;)

 

Regenracja GWC żwirowego nie odbywa się od góry. A dom dla deszczu, a raczej wody deszczowej nie stanowi większego oporu, ponieważ w gruncie i tak ta wilgoć rozejdzie się na boki skutecznie zasilając GWC żwirowe (podciąganie kapilarne działa również w bok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem ,GWC pod zaizolowanym domem to dobry pomysł.

 

Baaa, wyśmienity :)

 

A tak poważnie, to jak pamiętasz miałem również zastrzeżenia co do maksowca ułożonego jak u kszhu, czyli zaraz pod styro, jak również brak rozbiegówki. Po długich debatach w tym wątku pojawiła się koncepcja żwirowca - w nitkach, zasypanego od góry pół metrową pospółką i dopiero na to izolacja. Do tego potężna, można by rzec przewymiarowana rozbiegówka.

 

 

A zapytam inaczej. Gdybym wybudował żwirowca pod całą podłogą domu i wprowadzał do domu podgrzane powietrze gruntem, bez użycia rekuperatora to jak mam traktować ewentualne straty przez podłogę ? Będą jakiekolwiek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaa, wyśmienity :)

 

A tak poważnie, to jak pamiętasz miałem również zastrzeżenia co do maksowca ułożonego jak u kszhu, czyli zaraz pod styro, jak również brak rozbiegówki. Po długich debatach w tym wątku pojawiła się koncepcja żwirowca - w nitkach, zasypanego od góry pół metrową pospółką i dopiero na to izolacja. Do tego potężna, można by rzec przewymiarowana rozbiegówka.

 

 

A zapytam inaczej. Gdybym wybudował żwirowca pod całą podłogą domu i wprowadzał do domu podgrzane powietrze gruntem, bez użycia rekuperatora to jak mam traktować ewentualne straty przez podłogę ? Będą jakiekolwiek ?

 

Będziesz podgrzewał domem powietrze przy kosztach takiego żwirowca. Prościej będzie dać rurę i poprzez choćby nagrzewnicę podgrzewać powietrze.

Prościej i taniej inwestycyjnie . Energetycznie wyjdzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz podgrzewał domem powietrze przy kosztach takiego żwirowca. Prościej będzie dać rurę i poprzez choćby nagrzewnicę podgrzewać powietrze.

Prościej i taniej inwestycyjnie . Energetycznie wyjdzie podobnie.

 

Żwirowiec to bezprzeponowiec. Rurowiec to przeponowiec. Jak sam liczyłeś żwirowiec daje znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odwiedził mnie kszhu. Pomierzyliśmy (chińskim anemometrem za 29zł ;) ) strumień powietrza przepływający przez GWC i okazuje się, że daje on za duży opór dla tych wentylatorów, które kupiłem po 10zł na alle... (ebmpapst DV 6224). Z uwzględnieniem filtra w postaci kawałka geowłókniny, strumień powietrza szacuję na ok. 200m3/h. Odczytując z charakterystyki sprężu wentylatora instalacja GWC daje opór ponad 150Pa. Biorąc pod uwagę dodatkowy opór przyszłej instalacji kanałów wentylacyjnych w domu stwierdzam, że wentylatory z alle... są za słabe. W sumie mam jeszcze zapas mocy, bo wentylatory można kręcić do napięcia 29V (teraz pracują na 24V zasilane jakimś chińskim zasilaczem impulsowym), ale to i tak będzie za mało. Gdybym GWC zrobił na rurach fi 250mm oraz zastosował żwir 40-80mm zamiast 20-40mm to byłaby szansa, że wentylatory dałyby radę. No cóż, ja już tego nie poprawie, ale może komuś te informacje będą przydatne.

 

Dziś rano, ok. 9:00 temp. zewnętrzna była na poziomie -5oC (i ok. 65% wilgotności). W nocy pewnie znacznie zimnej. Mimo to powietrze z GWC przy strumieniu 200m3/h miało temp. +3,3oC i ... ponad 90% wilgotności ! Można stwierdzić, że jednak ciężko jest wysuszyć GWC. W zimie nie będę miał problemów z poziomem wilgotności, nawet bez nawilżania !

 

PS. Przypomnę, że GWC jest obecnie na poziomie jedynie -80cm (rozbiegówka ok. -1,2m) i nie jest przykryte żadną izolacją. GWC było budowane zimą, więc grunt jest znacznie zimniejszy niż będzie docelowo. Wg mnie parametry bardzo optymistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...