Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na -2m ma od 3,5 do 15oC

Kondycja tego GWC jest zła.

Powinna być od punktu krystalizacji wody 4oC do najwyżej 8oC.

Czyli GWC jest źle izolowane, a dolot powietrza z czerpni zbyt mocno wpływa na temperaturę.

Nam potrzeba stałej temperatury - w lecie do chłodzenia, a w zimie do wstępnego podgrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC , co słyszałem musi być poniżej strefy przemarzania(w naszej strefie geograficznej ok. 1m):bash:

Wtedy całoroczna temperatura jest prawie stała.

 

Wtedy temperatura nie jest prawie stala, lecz nie spada poniżej 0oC. Stała jest dopiero na ok. - 15m.

http://www.akm.net.pl/wp-content/uploads/2012/10/dolne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy temperatura nie jest prawie stala, lecz nie spada poniżej 0oC. Stała jest dopiero na ok. - 15m.

To jest - przypuszczam - charakterystyka gruntu dziewiczego(nienaruszonego).

Musimy zastosować takie środki - tak zmienić strukturę gruntu, by uzyskać charakterystykę jak na obrazku.dolne.jpg

Jak to wymyślimy, to zamówię Tomka z koparką.

Edytowane przez Wirnick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest - przypuszczam - charakterystyka gruntu dziewiczego(nienaruszonego).

Musimy zastosować takie środki - tak zmienić strukturę gruntu, by uzyskać charakterystykę jak na obrazku.[ATTACH=CONFIG]303489[/ATTACH]

Jak to wymyślimy, to zamówię Tomka z koparką.

 

Przelicz U 15 metrów gruntu na U styropianu grafitowego i tyle zastosuj. Będziesz miał podobne warunki.

 

EDIT: Oczywiście eliminując skutecznie strefy brzegowe takowej izolacji.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz U 15 metrów gruntu na U styropianu grafitowego i tyle zastosuj. Będziesz miał podobne warunki. Oczywiście eliminując skutecznie strefy brzegowe takowej izolacji

Nie wiem jak uwzględnić w obliczeniach parowanie gruntu, którego nie będzie w tym miejscu.

Może, Ktoś to poobserwuje w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem chyba wszystko o GWC, i jestem zdecydowany na opcję rurową - poziom wód gruntowych w sezonie deszczowym dochodzi do trawnika. Pagórków na żwirowca tworzyć nie chcę, napędzać glikolu też. - więc rura.

 

I tu pytanie na 100 sposobów co proponujecie z rur? Albo czego już użyliście?

 

Aktualnie mam wycenę z went-dom na 50m rury VALLOX za 7100 netto. A to jest sama rura, nie chciał bym przekroczyć kwoty około 5tys za całość zabawy.

Zostaje jeszcze zwykła kanalizacyjna, + termokurczki na łączeniach. Ale to już chyba najtańsza możliwa wersja.

Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?

 

 

Planuje około 50m długości, średnica 200mm. Pod dom 80-90m2 + 1/2 poddasza użytkowego dzięki antresoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem chyba wszystko o GWC, i jestem zdecydowany na opcję rurową - poziom wód gruntowych w sezonie deszczowym dochodzi do trawnika. Pagórków na żwirowca tworzyć nie chcę, napędzać glikolu też. - więc rura.

 

I tu pytanie na 100 sposobów co proponujecie z rur? Albo czego już użyliście?

 

Aktualnie mam wycenę z went-dom na 50m rury VALLOX za 7100 netto. A to jest sama rura, nie chciał bym przekroczyć kwoty około 5tys za całość zabawy.

Zostaje jeszcze zwykła kanalizacyjna, + termokurczki na łączeniach. Ale to już chyba najtańsza możliwa wersja.

Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?

 

 

Planuje około 50m długości, średnica 200mm. Pod dom 80-90m2 + 1/2 poddasza użytkowego dzięki antresoli.

Taniej i lepiej klimatyzację zrobić.

Rura to nie cały koszt, jeszcze centrala minimum 500m3/h przy 200Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzacje mam w samochodzie, miejscu pracy. I to rozwiązanie wcale mi się nie podoba. Na GWC nie będę zrzucał wszystkich obowiązków. Ma być to system wspomagający i jest rozwiązaniem stricte pasywnym nie licząc większego oporu na wentylatorze z went. mechanicznej ale to jest koszt prawie nie zauważalny dopóki nie zrobię z rury spirali.

Jeśli cały sytem gwc nie sprawdzi się to dołożę klimatyzację, ale w drugą stronę jest mniej łatwo. Najpewniej już się nigdy nie dowiem czy robię dobrze.

Czyli tak jak pisałem.

 

Proszę o pomysły na system GWC, propozycje rur bo reszta jest bardziej oczywista. Polemika też mile widziana na rozsądnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potrafisz wyjaśnić sens wydawania 7000 zł czy nawet 5000 zł na GWC ?

 

Wyjaśnię go tak samo jak budowę domu, przecież mogę kupić samochód campingowy za połowę kwoty budowy ;).

 

 

Po co jest GWC, wiecie wszyscy, czytałem setki Waszych komentarzy. Chcę aby zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną. No chyba, że dostanę pisemną gwarancję, że prąd nigdy nie zdrożeje i koszty życia się nie zwiększą do końca mojego życia. Według mnie, dobre GWC będzie działać zawsze tak samo - jedynie zależne od pogody. A budżet to kwota czyto teoretyczna, jeśli będzie mniej to będę szczęśliwy. Niestety musi zostać jakiś uchwalony aby móc spełnić cel o domu.

 

Wątek i tak już jest diabelnie długi, po co go przedłużacie. Aby inni potencjalni zainteresowani tematem GWC z niego rezygnowali? Tutaj jest mnóstwo wiedzy, jednak ich segregacja trwa wieki. Panów mądrych bardzo proszę o pisanie mądrych rzeczy. Ja grzecznie pytam.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem chyba wszystko o GWC, i jestem zdecydowany na opcję rurową - poziom wód gruntowych w sezonie deszczowym dochodzi do trawnika. Pagórków na żwirowca tworzyć nie chcę, napędzać glikolu też. - więc rura.

 

Chciałbym użyć czegoś szczelniejszego wydajniejszego stąd moje zapytanie, może ktoś coś wie?.

Przeprowadź rekonesans, jakie temperatury możesz osiągać w tym błocie. Sprawdź poprzez pomiar temperatury wody użytkowej na wlocie do domu, lub u sąsiadów. Określisz sens budowy GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię go tak samo jak budowę domu, przecież mogę kupić samochód campingowy za połowę kwoty budowy ;).

 

Po co jest GWC, wiecie wszyscy, czytałem setki Waszych komentarzy.

 

My wiemy, ale Ty - mimo przeczytania "wszystkiego" o GWC - chyba nie. Porównanie domu do samochodu campingowego też nie trafione. Jego zakup można uzasadnić. Wydanie zaś 5tys. na GWC - nie.

 

Chcesz wybudować GWC za 5tys. zł, żeby zaoszczędzić kilkanaście zł rocznie na kosztach eksploatacji grzałki w rekuperatorze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wiemy, ale Ty - mimo przeczytania "wszystkiego" o GWC - chyba nie. Porównanie domu do samochodu campingowego też nie trafione. Jego zakup można uzasadnić. Wydanie zaś 5tys. na GWC - nie.

 

Chcesz wybudować GWC za 5tys. zł, żeby zaoszczędzić kilkanaście zł rocznie na kosztach eksploatacji grzałki w rekuperatorze ?

 

Czyli jak dostajesz 10zł kieszonkowego to odrazu wydajesz całość? Może Ty, ja nie. Skoro Wy wiecie to może coś napiszecie na temat rur, bo ja o to pytam.

 

Dokładnych temperatur wód gruntowych nie znam, jednak przy -7, woda w dziurze tuż pod kamieniem nie jest w ogóle zamarznięta. Wnioskując po tym jakiś sens z zyskiem energetycznym jest. Nad celowością rozwiązania można długo polemizować, 353 strony wątku tego problemu nie rozwiały.

Ja decyzję podjąłem, tak jak i Ty. Szukam pomocy w tym aby to było jak najbardziej skuteczne. Już Pan Tomasz napisał coś mądrzejszego - z jego klawiatury padła propozycja z alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dostajesz 10zł kieszonkowego to odrazu wydajesz całość? Może Ty, ja nie.

 

Zamiast GWC za 5tys. kup klimatyzator za 2tys. Pozostałe 3 tys. odłóż na lokatę i będziesz miał te 10zł kieszonkowego rocznie.

 

Dokładnych temperatur wód gruntowych nie znam, jednak przy -7, woda w dziurze tuż pod kamieniem nie jest w ogóle zamarznięta. Wnioskując po tym jakiś sens z zyskiem energetycznym jest. Nad celowością rozwiązania można długo polemizować, 353 strony wątku tego problemu nie rozwiały.

Ja decyzję podjąłem, tak jak i Ty. Szukam pomocy w tym aby to było jak najbardziej skuteczne. Już Pan Tomasz napisał coś mądrzejszego - z jego klawiatury padła propozycja z alternatywą.

 

Ja właśnie nawiązuje do propozycji TB. Kup klimatyzator. Więcej zyskasz. Tym bardziej gdy później i tak kupisz półkowy rekuperator.

 

Pytam poważnie: Po co Ci GWC ?

 

Ja wiem po co robiłem. Ty nie wiesz po co chcesz go budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Po co jest GWC, wiecie wszyscy, czytałem setki Waszych komentarzy. Chcę aby zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną.

...

 

Już napisałem, wstępne podgrzanie temperatury dla rekuperatora, dodatkowo aby wymiennik nie zamarzł. A w lecie obniżenie temp. zbyt ciepłego powietrza.

Czy według Ciebie to zbyt mało? Trzeba większego uzasadnienia dla budowy? Klimatyzator da mi to wszystko taniej i lepiej? I argument wpłać to na lokatę? Masz jakąś lokatę? Raczej nie - bo bredzisz.

 

Nie oczekuje cudów, dom nie będzie miał dużego zapotrzebowania na energię (30cm XPS grunt, ściany +30, dach +50 wszystko jeszcze przeliczane), a jakie będzie miał, dopiero jak zostanie zakończony projekt indywidualny.

Natomiast charakteryzuje się maksymalną prostotą - idealne ułożenie do stron świata. Własne źródło wody, biologiczna oczyszczalnia. Rekuperacja odciążona dzięki GWC, jakie efekty uzyskam? nie przeliczę tego, a już na pewno nikt tanio tego nie będzie liczyć. No chyba... że Ty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie, już odpisałem że nie jestem zainteresowany urządzeniem elektrycznym. Zepsuje się 2x i już kosztuje więcej. Ot cała oszczędność. Tak jak i ta lokata.

 

Wstawiaj go sobie w swoim domu jeśli chcesz. Ja chcę GWC, dopóki nie uzasadnisz dlaczego mi się to nie opłaci to nie zmienię zdania.

Edytowane przez Gik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...