Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

z ceną przesadziłem, bo już nie wiem w jakim sklepie wyliczyłem 20zł za 1mb. Za to w większości będzie 225x5,5 od 40zł brutto. Czyli bez tragedii za dość szczelną instalację nawet bez stosowania koszulek, które mimo wszystko lepiej mieć.

A co do wad... to z tego co właśnie czytam PCV jest dobrym izolatorem wśród plastików, chyba chyba dotyczy to wszystkich polimerów sztucznych.

 

A odnośnie mnie, dzięki Wam, mam nieco szerszy pogląd na krytykę GWC (przyda się). Wrócę z tematem jak już będę miał plan zagospodarowania terenu na mapie projektowej z zapytaniem o korekty odnośnie długości i sposobu rozmieszczenia rur.

A jeśli mimo wszystko dostanie się woda do rur, której nie powinno być dużo będzie trzeba zsynchoronizować pompkę odsysającą z instalacją kompresowa z oczyszczalni biologicznej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla mnie dowodem jest fakt,że 1m3 piachu zmieniając temp. o 1oC to

0,44kWh + to co z wilgoci wynika.

 

Ale przecież ten 1m3 piachu nie jest osadzony w próżni.

 

A gdybyś zamiast gruntu dał wodę ? Np. dom pływający na morzu a pod domem GWC. O ile stopni wychłodzisz wodę pod tym domem przy pracy GWC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie robisz?

 

Przerysowałem, dla pokazania zasady.

 

EDIT: Skoro karolek ma 10oC pod domem, to oznacza, że grunt podciągnął ciepło z niższych pokładów (nie mylić z ciepłem od jądra ziemi). Jeśli bedziesz ciągnął te ciepło, to one będzie non stop napływać, bo dąży do wyrównania. A skąd ciągnie ? Z niższych pokładów.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerysowałem, dla pokazania zasady.

 

EDIT: Skoro karolek na 10oC pod domem, to oznacza, że grunt podciągnął ciepło z niższych pokładów (nie mylić z ciepłem od jądra ziemi). Jeśli bedziesz ciągnął te ciepło, to one będzie non stop napływać, bo dąży do wyrównania. A skąd ciągnie ? Z niższych pokładów.

 

Należało by zatem rozważyć tempo-możliwości napływania tego ciepła a odbiór. Odbiór z bardzo ograniczonej powierzchni .

Zresztą nie ma co się denerwować.Karolek zamontował sądy w kilku miejscach. Porównamy temp. u ciebie i u niego :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należało by zatem rozważyć tempo-możliwości napływania tego ciepła a odbiór. Odbiór z bardzo ograniczonej powierzchni .

Zresztą nie ma co się denerwować.Karolek zamontował sądy w kilku miejscach. Porównamy temp. u ciebie i u niego :D.

 

*sondy

 

Ale bardziej wiarygodne pomiary będą w tej samej lokalizacji, czyli oba pomiary u mnie - jeden czujnik dam nad GWC, drugi w drugiej części domu, gdzie GWC nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar budować GWC jeszcze nie zdecydowałem jakie ale generlanie jak najtaniej bo z kasą bardzo cienko,

 

Dom po zewnątrz 11x8m z gazobetonu bialego typu ytong narazie w surowym stanie (ściany okna drzwi, wylewki z ogrzewaniem podłogowym, poszycie dachu komin) jestem na etapie rzeźbienia by się tam na przyszłą zimę wprowadzić.

Wypytując o różne porady wpałem na GWC i ostatecznie na ten chyba najbardziej wyczerpujący i jak dlugi temat forum ;-P

Generlanie chętnie bym popełnił żwirowca ale na żwir nie stać mnie w najbliższym czasie.

Posiadam natomiast dużo białego kamienia wapiennego popularnego na lubelszczyźnie i roztoczu - budulec wielu domów, pałacyków budynków gospodarczych a nawet podziemnych tuneli z czasów sobieskiego które przetrwały do dziś. Kamienie te oczywiście są większe od żwiru nie mniej fajnei chłoną wodę i ją potem oddają, Leżąc na ziemi pod chmórką (i pada na nie słońce + woda) co najwyżej nabierają zielonego nalotu.

I tutaj prośba o opinnie czy taki materiał miał by szansę sprawdzić się jako GWC? wykonanie podobne do żwirowca czyli dół geowłuknina i w to te kamienie, przykryć steropian + folia budowalna etc) do tego zraszanie.

 

mocno też zastanawiałem się nad GWC ceramicznym z maxów, byc może miał bym trochę za free lub za koszt transportu. Nie mniej jak się one sprawują? tzn czy nie tworzą się problemy po juz kilkuletniej eksplatacji? na yt widziałem filmik że powstała jakaś narośl juz w 2-3 letnim gwc...

czy taki gwc ceramiczny nie ma problemy z "oczyszczaniem"? czy nawilązając go wodą zachodzi podobny proces jak w żwirowcu? bo tak na logike to nie... ale może mam złą logikę. Czy własnie taki problem z przepłukiwaniem złoża a raczej jego brakiem może powodować powstanie narośli?

 

posiadam też studnię blisko domu, stara z kręgów - z niej czepie wodę do spożycia i celów sanitarnych lustro wody ok 4m. czy taka studnie można by wykorzystac jako gwc? np poprostu pobierając powietrze z nad lustra wody? czy to za szybko będzie wychładzać taką studnię?

 

Jeden z doradców poradzil mi aby izolując ściany domu zostawić przestrzeń między izolacja (lub elewacja) a ścianą tak 10-15cm i w ta przestrzeń tez dać powietrze z gwc - dogrzewać ściany w zimie by zmniejszyć straty ciepła przenikającego przez ścianę i schladzać latem. jak to widzicie?

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerysowałem, dla pokazania zasady.

Mamy trochę czasu - pomiary w toku - to czas na teorię.

Nie przesadziłeś, bo głównie o wodę tutaj chodzi jako nośnika ciepła w terze jak i 1000m niżej.

Minerały, tylko akumulują ciepło, utrudniając przepływ wody i par wodnych - dlatego temperatura jest w miarę ustabilizowana.

Dla nas ważne by było mierzyć też wilgotność gruntu. Czy woda obmywa nasze GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozpoczynasz wyważanie otwartych drzwi?

 

Chcesz zrobić U SIEBIE to GWC DOBRZE to analizuj SWÓJ przypadek, swój teren, swoje możliwości i chciejstwa.

Chcesz po raz kolejny zrobić badania, które robiono wielokrotnie?

Można, tylko po co?

TA wiedza jest przecież dostępna.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar budować GWC ...

Jeden z doradców poradzil mi aby izolując ściany domu zostawić przestrzeń między izolacja (lub elewacja) a ścianą tak 10-15cm i w ta przestrzeń tez dać powietrze z gwc - dogrzewać ściany w zimie by zmniejszyć straty ciepła przenikającego przez ścianę i schladzać latem. jak to widzicie?

 

Pozdrawiam Andrzej

 

Jezusie - broń Nas od doradców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Jeden z doradców poradzil mi aby izolując ściany domu zostawić przestrzeń między izolacja (lub elewacja) a ścianą tak 10-15cm i w ta przestrzeń tez dać powietrze z gwc - dogrzewać ściany w zimie by zmniejszyć straty ciepła przenikającego przez ścianę i schladzać latem. jak to widzicie?

 

Pozdrawiam Andrzej

 

Co ja pacze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jeden z doradców poradzil mi aby izolując ściany domu zostawić przestrzeń między izolacja (lub elewacja) a ścianą tak 10-15cm i w ta przestrzeń tez dać powietrze z gwc - dogrzewać ściany w zimie by zmniejszyć straty ciepła przenikającego przez ścianę i schladzać latem. jak to widzicie?"

 

Absurdalny pomysł. Zimą temp. ściany ma +/- 20oC . Wpuszczając powietrze z GWC +/- 5oC miedzy ścianę a izolacje wychładzasz dom . Ten pomysł ma sens jedynie jak na normatywną izolację dołożysz np. styropian ryflowany . Latem, tynk osiąga 40-50oC na południowej ścianie,można tym sposobem odprowadzić nadmiar ciepła- pasywne chłodzenie. Zimą to może zadziałać przy pasywnym ogrzewaniu ścian.Kwestią będzie wielkość i moc GWC które podoła takiemu wyzwaniu . Niemniej teoretycznie jest możliwe ,,przeniesienie" domu na południe Europy,tyle,że koszty. Ogrzewanie domu energooszczędnego-pasywnego to kilkaset PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale za free to chyba nie dowiemy się. Grant to kasa , a kasa musi się zwrócić ( wykładającemu ). :(

 

Wiemy:D Ale chcemy się dowiedzieć ze źródła popartego grantem . Wiarygodne bedzie.

Z drugiej strony nalęgło się tych czujników . Barth założy a ma GWC pod domem.Zobaczymy i porównamy z tymi co nie mają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robił ktoś z Was GWC żwirowy grzebieniowy?

To jest podobne do rurowego w układzie Tichelmanna, ale za połączenia między rurami służy żwir. W Wikipedii jest do tego rysunek

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Grzebieniowy_GWC_zasada_pracy.png

 

Ta strona: http://www.grzebieniowygwc.pl/Porownanie_rodzjow_GWC.html

reklamuje to jako tańsze od zwykłego żwirowca i z mniejszymi oporami (wadą jest tylko konieczność zagospodarowania nieco większej powierzchni).

 

Czy to nie jest trudne do wykonania tak, żeby powietrze przechodziło przez wszystkie gałęzie?

Może warto zaryzykować? Oszczędza się sporo żwiru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...