Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Po to sugerowałem układ Tichalmanna.

 

 

 

A co z ludźmi pracującymi przy produkcji PVC ? Mają zamykać zakłady bo TB twierdzi, iż PVC jest trujące/szkodliwe ???

 

No właśnie :) Szkodliwy i to jak pisałem - pomijalnie, jest wyrób z PVC plastyfikowanego, ale nie twardego PVC-U !! Rozbraja mnie bajerowanie o szkodliwości czegokolwiek, co jest uznane i stosowane z powodzeniem na świecie od dziesiątek lat, przebadane na wskroś, a że przykładowa firma Kaczmarek nie zrobiła atestu na GWC... Po co mają się bić o może 0,1 promila rynku rur twardych z Rehau-em, itp. i robić papiery, atesty na GWC. Mają dość swoich tematów i rynku. Kto chce, niech kupuje posrebrzane, albo i pozłacane rury z poliolefin (PE, PP).

Ciekawe co Pan PM powie o oknach z PVC-U. Też trują ? A opakowania do tabletek ? Worki na krew ? Wężyki do kroplówek ? Zabawki dla dzieci ? Teczki, koszulki foliowe ?

Zresztą... odchodzimy od tematu.

 

Swoją drogą, Barth, czy miałeś okazję mierzyć spadek ciśn. na podobnym GWC [Pa] przy określonym przepływie ? Jak to w praktyce wychodzi ? Jak będę miał czas, to policzę żmudnie deltaP tego mojego, ale to trochę zabawy - ze dwie godzinki w ciszy i spokoju, chyba, że są jakieś gotowe kalkulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Swoją drogą, Barth, czy miałeś okazję mierzyć spadek ciśn. na podobnym GWC [Pa] przy określonym przepływie ? Jak to w praktyce wychodzi ? Jak będę miał czas, to policzę żmudnie deltaP tego mojego, ale to trochę zabawy - ze dwie godzinki w ciszy i spokoju, chyba, że są jakieś gotowe kalkulatory.

 

Samo GWC wychodzi mi ok. 100Pa, ale to pomiar chińskim anemometrem za 29zł iodczyt z charakterystyki wentylatora producenta ;)

Niestety nie mam jak tego zmierzyć ... Może będzie okazja, jak będę robił wentylację wewnątrz domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wcale niemało, jeśli pomiar jest miarodajny choć trochę. Ale jaki GWC ? I przy jakim przepływie powietrza [m3/h] ?

 

Mam nietypowy GWC, bo jest to tzw. żwirowiec w układzie tichelmanna. Do tego tzw. "rozbiegówka" w postaci 30mb prostej rury fi200. Przedstawiałem rysunki w tym wątku. W dzienniku budowy masz zdjęcia z realizacji.

 

Właśnie problem mam z precyzyjnym pomiarem strumienia powietrza przy przejściu przez GWC i bez GWC. Chinski anemometr raczej prawdy nie mówi. Póki co wentyluję wentylatorkiem kupionym na alle ... za 10zł -EBM DV6224. Mam w zanadrzu jeszcze DV6424.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nietypowy GWC, bo jest to tzw. żwirowiec w układzie tichelmanna. Do tego tzw. "rozbiegówka" w postaci 30mb prostej rury fi200. Przedstawiałem rysunki w tym wątku. W dzienniku budowy masz zdjęcia z realizacji.

 

Właśnie problem mam z precyzyjnym pomiarem strumienia powietrza przy przejściu przez GWC i bez GWC. Chinski anemometr raczej prawdy nie mówi. Póki co wentyluję wentylatorkiem kupionym na alle ... za 10zł -EBM DV6224. Mam w zanadrzu jeszcze DV6424.

 

To faktycznie inna bajka zwłaszcza jeśli chodzi o opory wlot wylot. Policzyć to nie sposób. Jedynie zmierzyć. Ja swój policzę jednak dokładniej z uwzglednieniem wszystkich oporów lokalnych. Mitsu ma kiepski spręż i nie chcę wtopić źle dobierając model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja NIE CHCĘ odprowadzać wody z domu, bo jest jej po prostu za mało. Czy to tak trudno zrozumieć ??
Nie, to nie jest trudno zrozumieć, to jest niemożliwe zrozumieć.

W domu o kubaturze 350m3 temperaturze 22 st.C i wilgotności 45% na Pan w powietrzu koło 6 litrów wody. Gdyby nie odprowadzał Pan nadmiaru wody wentylacją, lub klimatyzacją to przy 2 osobach w domu, ciekłoby Panu po oknach i ścianach po kilkunastu godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to sugerowałem układ Tichalmanna.
Układ taki ma wpływ na opory przepływu a nie na powierzchnię wymiennika. Jeżeli powietrze będzie mogło przenieść niecałe 400W /100m3/h to przewymiarowany wymiennik ma 10mb/100m3. Nie ma więc sensu rozbudowa wymiennika ponad miarę poziomo. Dla centrali 400m3/h dwie rury obok siebie by wystarczyły.

Poza tym, centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła do klimatyzacji, mają na ogół wentylatory "godne" zabawek.

http://www.mitsubishi-electric.pl/index.php?page=produkt&subpage=650

Wydajność: 800 m3/h

 

Spręż: 145 Pa

 

Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%

 

Poziom hałasu: 34,5 dB(A)

 

Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2

 

http://www.universalcooling.co.uk/heat_recovery.html

 

The object of providing good

ventilation alongside air condition in

residential and commercial buildings is to

provide conditions under which people can

live and work comfort and safety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ taki ma wpływ na opory przepływu a nie na powierzchnię wymiennika.

 

Przed chwilą zwróciłeś uwagę na opory, więc odpowiedziałem, że sugeruję Tichelmanna. Co do zastosowania 100mb rury na GWC to już inna kwestia. Nie mniej jednak jeśli miałbym z tego zrobić GWC to postarałbym się zająć tymi rurami płaszczyznę ok. 100m2, czyli zrobiłbym ok. 7 nitek 10-metrowych z rur fi 160 i spiął je w dwie poprzeczne 10-metrowe rury zbiorcze fi 200.

 

Coś takiego:

http://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/images/120911globaltech3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat działa u mnie GWC w układzie Tichelmana. 3 nitki o średnicy 160 i długości 12 m położone w odległości 1 metra od siebie. Z połączeniami cały układ ma około 50 metrów. Różnica głębokości 1,2 m - 1,7 m. Najwyższe warstwy przykryłem folią i styrodurem, który został po ocieplaniu fundamentów. Wody gruntowe na głębokości około 2 metrów uwarunkowały głębokość GWC. Założeniem było 10m GWC na 100m3 powietrza.

Poniżej moje odczyty przy wydajności 100m3/h-150m3/h zimą i 350m3/h latem.

Odczyt, gdzie GWC ma ponad 17*C jest z połowy sierpnia zeszłego roku. Jest to najwyższa osiągnięta przez GWC temperatura. Nie zdarzyło się, aby na I piętrze w domu była temperatura wyższa, aniżeli 25*C, na parterze jest to max 24*C pod koniec upałów.

Zimą, podczas największych mrozów przy wydajności do 250m3/h temperatura GWC zawsze jest dodatnia.

 

2014 styczen (1).jpg

2014.08.02.jpg

 

A tu odczyt z maja 2014 roku.

 

2014.05.22 Reku 1.jpg

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 3 lat działa u mnie GWC w układzie Tichelmana. 3 nitki o średnicy 160 i długości 12 m położone w odległości 1 metra od siebie. Z połączeniami cały układ ma około 50 metrów. Różnica głębokości 1,2 m - 1,7 m. Najwyższe warstwy przykryłem folią i styrodurem, który został po ocieplaniu fundamentów. Wody gruntowe na głębokości około 2 metrów uwarunkowały wysokość GWC. Założeniem było 10m GWC na 100m3 powietrza.

Poniżej moje odczyty przy wydajności 100m3/h-150m3/h zimą i 350m3/h latem.

Odczyt, gdzie GWC ma ponad 17*C jest z połowy sierpnia zeszłego roku. Jest to najwyższa osiągnięta przez GWC temperatura. Nie zdarzyło się, aby na I piętrze w domu była temperatura wyższa, aniżeli 25*C, na parterze jest to max 24*C pod koniec upałów.

Zimą, podczas największych mrozów przy wydajności do 250m3/h temperatura GWC zawsze jest dodatnia.

 

[ATTACH=CONFIG]312194[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]312195[/ATTACH]

 

A tu odczyt z maja 2014 roku.

 

[ATTACH=CONFIG]312196[/ATTACH]

Ciekawe co na to mędrek Brzęczkowski. :) Oprócz sensu klimy nasuwa się też nieodparcie pytanie; po co ci do tego reku (jeżeli masz)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne parametry ! Gratuluję. I po co klima w takim przypadku ? ;)

 

Klima ma najtańszą kWh przy grzaniu, klima odprowadza wilgoć ( 25 st.C przy 60% czy więcej nie jest rewelacją)

Klima może być strefowa, a gwc chłodzi wszystko, nawet jak nie potrzeba. Klima jest skuteczna nawet w duże upały. Pobiera podobnie lub mniej kWh, jest trwalsza i łatwiej ją czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima ma najtańszą kWh przy grzaniu, klima odprowadza wilgoć ( 25 st.C przy 60% czy więcej nie jest rewelacją)

 

Policz sobie COP GWC, gdzie jego załączenie to raptem kilka Wat energii więcej dla wentylatorów. Przy 360W klimatyzatora to jest przepaść. 1kWh mocy chłodzniczej / 10W zwiększonego poboru energii przez wentylatory. COP=100 ? ;)

 

Klima może być strefowa, a gwc chłodzi wszystko,

 

A teraz porównaj to cenowo. Nie zapomnij o tym, że przy braku GWC musisz inwestować w grzałkę lub dodatkowe sterowanie rozmrażaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie COP GWC, gdzie jego załączenie to raptem kilka Wat energii więcej dla wentylatorów. Przy 360W klimatyzatora to jest przepaść. 1kWh mocy chłodzniczej / 10W zwiększonego poboru energii przez wentylatory. COP=100 ?
Liczyłem to i porównywałem na podliczniku. GWC zużywa na kW mocy chłodniczej więcej niż pompa.

Przy 300m3/h powietrza + 17 do pokojów +24 to niecały 1 kW mocy chłodniczej. Ile pobiera centrala ?

Moja toshiba dając 1kW pobiera 180W.

 

Pomija Pan też kwestie

1- najtańszej kWh przy ogrzewaniu

2-możliwości koncentracji mocy chłodniczej na poddasze czy pokoje nasłonecznione. W gwc wszędzie idzie po równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz porównaj to cenowo. Nie zapomnij o tym, że przy braku GWC musisz inwestować w grzałkę lub dodatkowe sterowanie rozmrażaniem.
Grzałka zużywa mniej niż centrala obciążona gwc. tej zimy to 12kWh przeciętnie od 20 do 40. Wyjątkiem była zima 1995-1996 115 kWh.

 

Podstawową zaletą gwc, było, że więcej się na nim zarabiało.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem to i porównywałem na podliczniku. GWC zużywa na kW mocy chłodniczej więcej niż pompa.

Przy 300m3/h powietrza + 17 do pokojów +24 to niecały 1 kW mocy chłodniczej. Ile pobiera centrala ?

 

10W więcej na wentylator ?

 

Moja toshiba dając 1kW pobiera 180W.

 

czyli 10x więcej jak GWC.

 

Pomija Pan też kwestie

1- najtańszej kWh przy ogrzewaniu

2-możliwości koncentracji mocy chłodniczej na poddasze czy pokoje nasłonecznione. W gwc wszędzie idzie po równo.

 

Jak ktoś ma spiep... chałupę i musi tak mocno klimatyzować to nic na to nie poradzę. Wtedy niech sobie kupuje klimatyzator.

 

Grzałka zużywa mniej niż centrala obciążona gwc. tej zimy to 12kWh przeciętnie od 20 do 40. Wyjątkiem była zima 1995-1996 115 kWh.

 

Nie mówię o eksploatacji, tylko koszcie zakupu.

 

Podstawową zaletą gwc, było, że więcej się na nim zarabiało.

 

A teraz ludzie sami GWC robią, więc trzeba promować klimę, bo tego samodzielnie już nie wykonają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC wyjdzie drogo. Niestety, jakieś 4000 zł z koparką, ale jakbym miał liczyć każdy grosz na budowie.... to bym nigdy nie zaczął :) Potestujemy (zwłaszcza w gorące lato), zobaczymy co z tego wyjdzie...

 

Jak to ?

GWC rurowe z czerwonych rur PVC 4000zł ??

Przeciez tu wszyscy za 1500robią....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10W więcej na wentylator ?
Przy 300m3/h przez gwc??? Bardzo Pan przesadził.

czyli 10x więcej jak GWC.
By w warunkach +17 z gwc a +24 w pokoju osiągnąć moc chłoniczą 1kW to 200W!

Jak ktoś ma spiep... chałupę i musi tak mocno klimatyzować to nic na to nie poradzę. Wtedy niech sobie kupuje klimatyzator.
Jeżeli mamy termos, a w nim 24 st.C i zyski bytowe ( człowiek + sprzęty) a na zewnątrz jest +30 i zyski słoneczne, to urządzenie które przenosi ciepło z wartości niższych do wyższych nazywa się pompą ciepła. GWC niestety chłodzi wszystko, a są pokoje mniej używane i mniej nasłonecznione.

Dziwne, że przy ogrzewaniu, gdzie ciepło z pompy jest bonusem a temperaturę utrzymuje ogrzewanie, przeszkadza Panu, brak sterowania. Niech Pan będzie konsekwentny, po co chłodzić chłodne pokoje od północy na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Przy 300m3/h przez gwc??? Bardzo Pan przesadził.

By w warunkach +17 z gwc a +24 w pokoju osiągnąć moc chłoniczą 1kW to 200W!

Jeżeli mamy termos, a w nim 24 st.C i zyski bytowe ( człowiek + sprzęty) a na zewnątrz jest +30 i zyski słoneczne, to urządzenie które przenosi ciepło z wartości niższych do wyższych nazywa się pompą ciepła. GWC niestety chłodzi wszystko, a są pokoje mniej używane i mniej nasłonecznione.

Dziwne, że przy ogrzewaniu, gdzie ciepło z pompy jest bonusem a temperaturę utrzymuje ogrzewanie, przeszkadza Panu, brak sterowania. Niech Pan będzie konsekwentny, po co chłodzić chłodne pokoje od północy na dole?

Nie mówię o eksploatacji, tylko koszcie zakupu.

taniej niż gwc.

A teraz ludzie sami GWC robią, więc trzeba promować klimę, bo tego samodzielnie już nie wykonają.
Znacznie więcej kupuje klimę w internecie niż gwc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 300m3/h przez gwc??? Bardzo Pan przesadził.

 

Realne. Zależy od strat ciśnienia na GWC. Rurowiec w układzie Tichelmanna ma małe opory.

 

By w warunkach +17 z gwc a +24 w pokoju osiągnąć moc chłoniczą 1kW to 200W!

 

Skąd te 200W ? Ja mam np. 2x40W i więcej nie pociągną, choćbym chciał.

 

Jeżeli mamy termos, a w nim 24 st.C i zyski bytowe ( człowiek + sprzęty) a na zewnątrz jest +30 i zyski słoneczne, to urządzenie które przenosi ciepło z wartości niższych do wyższych nazywa się pompą ciepła. GWC niestety chłodzi wszystko, a są pokoje mniej używane i mniej nasłonecznione.

Dziwne, że przy ogrzewaniu, gdzie ciepło z pompy jest bonusem a temperaturę utrzymuje ogrzewanie, przeszkadza Panu, brak sterowania. Niech Pan będzie konsekwentny, po co chłodzić chłodne pokoje od północy na dole?

 

GWC to nie pompa ciepła. Ilość chłodu z GWC nie spowoduje, że wychłodzi mi któryś pokój do temp. niekomfortowej, lecz spowoduje, że skompensuje zyski bytowe. Zyski bytowe to ludzie (ok. 80W/osobę) + sprzęty, które sumarycznie nie dobiją do 1kW. Klima jest potrzebna wtedy, gdy wpuszczasz słońce bezpośrednio do domu lub masz zbyt słabo ocieplony (izolowany) dom.

 

Poza tym mylisz wentylację z ogrzewaniem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...