Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Orientuje się Pan, jak spada sprawność papierowego wymiennika gdy jest suchy? [ATTACH=CONFIG]312419[/ATTACH]

 

A co ma piernik (Aeris550+Artic) do wiatraka, czyli tematu GWC z tego wątku ?? Nadal twierdzę, że nerwy puszczają i w obliczu wielu blamaży i bzdur wypisywanych w tym wątku, brakuje już logicznych argumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przecież nigdzie nie pisałem, że wszyscy znają się na wentylacji. Napisałem tylko, że jak trzeba dawać nawilżacz to znaczy że instalator nie zna się na wentylacji, to wszystko.

A szefowi mogę tylko współczuć.

 

A o szefa proszę się martwić. Reku hula pięknie od 2010 roku, tylko doszły do mnie wici, że myśli znowu o porządnym nawilżaczu kanałowym, bo jednak zimą jeszcze za sucho. Niestety na GWC ma za małą działeczkę, do tego na wypasie zagospodarowaną, więc zrezygnowaliśmy od razu, nawet z tych "kompaktowych", co zajmują mało miejsca. Ja dla siebie nie planowałbym i nie kupował czegoś nie sprawdzonego. To samo dotyczy DOBRZE zrobionych GWC, o czym wielu naszych forumowiczów miało okazję się przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zimą jest w gwc sucho. A nawet jakby polewać, to ile to powietrze wyjdzie z gwc z 3g wody na kg, po ogrzaniu do 22st....

 

To ma dwie strony medalu. Jedni twierdzą, że pospółka po domem zawsze będzie wilgotna, bo żyjemy w hydrosferze i wtedy powietrze nawiewane w zimie zawsze będzie wilgotne, drudzy twierdzą, że piach po domem będzie suchy, co też ma zaletę, bo stanie się izolacją (lambda 0,4 - 0,6 zamiast 2). Póki co, po pierwszym zimowym sezonie mogę potwierdzić, że powietrze wywiewane z GWC jest bardzo wilgotne. Non stop miałem zawilgoconą rurę wywiewną.

 

Upały są od ponad 26 st. Wilgotność jest wtedy do 50%. GWC tylko zwiększy wilgotność względną. Dni gdy coś się w gwc wykropli, policzy Pan na palcach.

 

To prawda, choć 26oC na zewn. to nie jest upał. Jeszcze nigdy nie uruchamiałem w domu klimatyzacji przy takiej temp. na zewnątrz. Teraz pytanie, czy powietrze o temp. 26oC i 50% (pkt. rosy w temp. 15oC) po przejściu przez GWC i schłodzone do 17oC będzie potrafiło jeszcze coś z gruntu wyciągnąć ?

 

Jestem pewien, że napisał Pan "pasywny"

 

Podobno pasywny to 10W/m2 lub 15kWh/m2/rok.

 

A co jeszcze może śmierdzieć w gwc?

 

Ale skąd tam grzyb się pytam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, po pierwszym zimowym sezonie mogę potwierdzić, że powietrze wywiewane z GWC jest bardzo wilgotne. Non stop miałem zawilgoconą rurę wywiewną.

Zapewniam Pana, że nie ma więcej jak 100% wilgotności względnej, więc nie podniesie wilgotności w domu.

Ci co mieli gwc mają teraz klimatyzację, warto ich pytać.

Podobno pasywny to 10W/m2 lub 15kWh/m2/rok.
Nie lub a i. Pasywny to ogrzewany i chłodzony głównie pasywnie. Z minimalną ilością automatyki .

Dla mnie to utopia. Wolę budownictwo aktywne, komfortowe i zużywające do 15kWh/m2 na ogrzewanie chłodzenie i 200l cwu dziennie. Przy okazji domy takie są w cenie ogrzewanych węglem a pasywne są droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, poczytaj to:

http://www.slideserve.com/jens/dr-bogumi-a-szponar-boreas-s-c-architektura-i-bioklimat-budynk-w

 

m.in.:

http://images.slideplayer.pl/10/2782228/slides/slide_21.jpg

 

Znam ten tekst od wiiielu tat ( był kiedyś w Magazynie Instalatora. Koledzy tych Pań zgłosili to do PAN. Ja rozmawiałem z autorką, poprosiłem o podanie gdzie było badanie. O adres badanego gwc.

Pan to poczyta... filtrowanie bakterii przez kamienie. Szkoda komentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Pana, że nie ma więcej jak 100% wilgotności względnej, więc nie podniesie wilgotności w domu.

 

Co lepsze, nawiewać na rekuperator z tym samym strumieniem powietrze zewn. o temp. -10oC i wilgotności 80%, czy +5oC o tej samej wilgotności ? W której sytuacji będziemy mieć wyższą wilgotność w domu ?

 

Ci co mieli gwc mają teraz klimatyzację, warto ich pytać.

 

Nie spotkałem takich ludzi.

 

Nie lub a i.

 

Różnie podają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze, nawiewać na rekuperator z tym samym strumieniem powietrze zewn. o temp. -10oC i wilgotności 80%, czy +5oC o tej samej wilgotności ? W której sytuacji będziemy mieć wyższą wilgotność w domu ?

 

 

Bart, i tak nie wytłumaczysz, szkoda słów. Przecież jeszcze przed chwilą Pan TB zapewniał, że z domu najważniejsze to usuwać, bo woda po ścianach cieknie :) , a teraz toczy się dyskusja, czy GWC pomaga na "suszę" w domku, czy nie. Żenada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten tekst od wiiielu tat ( był kiedyś w Magazynie Instalatora. Koledzy tych Pań zgłosili to do PAN. Ja rozmawiałem z autorką, poprosiłem o podanie gdzie było badanie. O adres badanego gwc.

Pan to poczyta... filtrowanie bakterii przez kamienie. Szkoda komentować

 

A gdzie napisali że filtruje bakterie ? Napisano: "nie stwierdzono wzmożonego wzrostu bakterii ani grzybów na powierzchni złoża", czyli grzyb w GWC nie rośnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie napisali że filtruje bakterie ? Napisano: "nie stwierdzono wzmożonego wzrostu bakterii ani grzybów na powierzchni złoża", czyli grzyb w GWC nie rośnie .

 

To Pan przeczyta całość.

Poza tym, chciałem się dowiedzieć; gdzie nie stwierdzono! Poprosiłem tą Panią o podanie metody liczenia bakterii i jaki to i gdzie ten gwc.

... i nie dostałem odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze, nawiewać na rekuperator z tym samym strumieniem powietrze zewn. o temp. -10oC i wilgotności 80%, czy +5oC o tej samej wilgotności ? W której sytuacji będziemy mieć wyższą wilgotność w domu ?

Jaka jest temperatura w domu? ile jest osób w domu? Ten sam strumień, ale jaki?

Jak to będę wiedział To Panu odpowiem.

 

Nie spotkałem takich ludzi.
Dlatego Pan robi gwc. Naprawdę nie było tu na FM nikogo komu śmierdzi gwc? Nikogo kto przestał użytkować gwc?

 

Różnie podają.
To ogromna różnica. Jak lubię aktywne ogrzewanie i klimatyzację, lubię ustawić sobie temperaturę a nie polegać na grzaniu słońcem i chłodzeniu ziemią. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan przeczyta całość.

 

Ty nie czytałeś nawet tego opracowania ?!

 

Poza tym, chciałem się dowiedzieć; gdzie nie stwierdzono! Poprosiłem tą Panią o podanie metody liczenia bakterii i jaki to i gdzie ten gwc.

... i nie dostałem odpowiedzi.

 

To że nie dostałeś odpowiedzi nie oznacza, że badań nie wykonano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart, i tak nie wytłumaczysz, szkoda słów. Przecież jeszcze przed chwilą Pan TB zapewniał, że z domu najważniejsze to usuwać, bo woda po ścianach cieknie :) , a teraz toczy się dyskusja, czy GWC pomaga na "suszę" w domku, czy nie. Żenada.

 

Pan napisze dlaczego, im kto ma mniej wiedzy, tym jest bardziej "zażenowany"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest temperatura w domu? ile jest osób w domu? Ten sam strumień, ale jaki?

Jak to będę wiedział To Panu odpowiem.

 

Załóżmy 4 osoby (dwie dorosłe, dwójka dzieci), temp. 22oC, strumień ok. 150m3/h

 

Dlatego Pan robi gwc. Naprawdę nie było tu na FM nikogo komu śmierdzi gwc? Nikogo kto przestał użytkować gwc?

 

Nie znam nikogo takiego, który użytkuje żwirowca i z niego zrezygnował.

U mnie zaraz po uruchomieniu śmierdziało "stojącą wodą", ale po tygodniu działania już nic nie było czuć. Podejrzewam, że kamienie nie były dość solidnie wypłukane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy 4 osoby (dwie dorosłe, dwójka dzieci), temp. 22oC, strumień ok. 150m3/h
przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia, W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam nikogo takiego, który użytkuje żwirowca i z niego zrezygnował.

U mnie zaraz po uruchomieniu śmierdziało "stojącą wodą", ale po tygodniu działania już nic nie było czuć. Podejrzewam, że kamienie nie były dość solidnie wypłukane.

Dlaczego "Taniaklima" (sprzedaje takie) płaci za lewe ekspertyzy? Umieszcza notatkę z badań sanepidu, choć sanepid nigdy tego nie badał i nie jest nawet od tego. Dlaczego badania w PZH przeszły rurowe a nie żwirowe?

Ciepło+duża wilgotność i mało lub brak światła, nie antybakteryjne podłoże, dostępność zarodników... dlaczego mają się nie namnażać? W kanałach klimatyzacji namnażają się, śmierdzą, a tam co je powstrzymuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia,

 

Będzie to adekwatnie 9% i 26% wilgotności. Chyba oczywiste jest, że łatwiej uzupełnić wilgotność od 26%.

 

W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.

 

Wentylacja powinna być uzależniona od stężenia CO2, a nie wilgotności. Wilgotność powinna być dostaczana w inny sposób. Nie poprzez zmniejszanie wydajności wentylacji.

 

Dlaczego "Taniaklima" (sprzedaje takie) płaci za lewe ekspertyzy? Umieszcza notatkę z badań sanepidu, choć sanepid nigdy tego nie badał i nie jest nawet od tego.

 

Póki co tylko Ty tak twierdzisz.

 

Dlaczego badania w PZH przeszły rurowe a nie żwirowe?

 

Żwirowe nie przeszły bo to są bezprzeponowce i zależą od warunków gruntowych w których są osadzane.

 

Ciepło+duża wilgotność i mało lub brak światła, nie antybakteryjne podłoże, dostępność zarodników... dlaczego mają się nie namnażać? W kanałach klimatyzacji namnażają się, śmierdzą, a tam co je powstrzymuje?

 

bo klimatyzacja nie działa non stop. Przerwy (brak cyrkulacji powietrza) powodują, że skondensowana para wodna tworzy warunki dla grzybów.

Co do żwirowego GWC - widziałeś, żeby grzyby rozrastały się na ścianach jaskiń ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma rodzaj budownictwa do zuzycia CWU ?

 

Podaję zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie i cwu. Inne zużycie wody jest przy dwóch dorosłych osobach w domu a inne jak mają te osoby trójkę małych dzieci. W domach izolowanych to dość znacząca różnica w zużyciu kWh, dlatego nie zaszkodzi określić ilość wody dla której było podane zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to adekwatnie 9% i 26% wilgotności. Chyba oczywiste jest, że łatwiej uzupełnić wilgotność od 26%.
Dlaczego ma być łatwiej ustawić 20m3/h na osobę niż 25m3/h na osobę. To jakaś trudność?

Wentylacja powinna być uzależniona od stężenia CO2, a nie wilgotności. Wilgotność powinna być dostaczana w inny sposób. Nie poprzez zmniejszanie wydajności wentylacji.

Do CO2 wystarczy 10 -12m3/h . Poza tym wszystkie źródła CO2 w domu "produkują" wodę, a nie w wszystkie źródła wody "produkują" CO2.

 

Póki co tylko Ty tak twierdzisz.
Póki co to ja sprawdziłem. Są na jakimś forum telefony i nazwiska gdzie dzwoniłem i z kim rozmawiałem.

Żwirowe nie przeszły bo to są bezprzeponowce i zależą od warunków gruntowych w których są osadzane.
Rozmawiał Pan z dr Krogulskim?

bo klimatyzacja nie działa non stop. Przerwy (brak cyrkulacji powietrza) powodują, że skondensowana para wodna tworzy warunki dla grzybów.

Co do żwirowego GWC - widziałeś, żeby grzyby rozrastały się na ścianach jaskiń ??

Nawet na kamiennych i metalowych rurach pleśń.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...