Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Dlaczego ma być łatwiej ustawić 20m3/h na osobę niż 25m3/h na osobę. To jakaś trudność?

 

Nie rozumiem tego stwierdzenia.

 

Do CO2 wystarczy 10 -12m3/h . Poza tym wszystkie źródła CO2 w domu "produkują" wodę, a nie w wszystkie źródła wody "produkują" CO2.

 

Nie samo CO2 jest istotne, a jego ilość. Tak samo jest z wilgotnością.

Jak sam podajesz przykłady, jedno nie koreluje z drugim. Nie najlepszym pomysłem na zwiększanie wilgotności jest podduszanie ...

 

Póki co to ja sprawdziłem. Są na jakimś forum telefony i nazwiska gdzie dzwoniłem i z kim rozmawiałem.

Rozmawiał Pan z dr Krogulskim?

 

Kolejny "dr Duda" ?

 

Nawet na kamiennych i metalowych rurach [ATTACH=CONFIG]312479[/ATTACH]

 

Człowieku, to jest belka drewniana na nie metalowa rura ! - a grzyb prawdopodobnie Fibroporia vaillantii. Wiesz w ogóle co stanowi pożywkę dla rozwoju grzybów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pan napisze dlaczego, im kto ma mniej wiedzy, tym jest bardziej "zażenowany"?

 

Pytanie retoryczne, do tego mało zrozumiałe, jak zresztą reszta Pana bredni w tym wątku, zresztą przeważnie nie na temat. Forumowicze na szczęście swój rozum mają. Widzą i się śmieją, a niektórzy pewnie płaczą z niemocy, a ja za swój cel stawiam od dzisiaj wyłapywani wszelkich innych Pana bzdur, przynajmniej w tematach, które obserwuję na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy - 10 i przy +5 będzie za sucho. Powietrze wchodzące będzie miało 22 st .C i 5 lub 15%. Nie ma to praktycznego znaczenia, W obu przypadkach zmniejszyłbym wentylację do 15-20m3/h na osobę , będzie 45%.

 

Panie Tomaszu .Jak pisałem o WW,to 25m3/h/osobę , było delikatnie mówiąc kopane ,wobec norm i wymian wg. norm .Minęły 3 lata i Szanowny Pan popiera te ilości?Ciekawe,co zmieniło się w pojmowaniu czystego powietrza?

ps. 25m3/h/osobę jest dobre dla utrzymania wilgotności ale dla CO2 jest na górnym poziomie max. stężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem od 20 do 30m3/h, we Francji jest 15-18. Jeżeli rozpatrywalibyśmy tylko CO2 to nie byłoby pojęcia za silnej wentylacji, bo poniżej 350ppm i tak Pan nie zejdzie.

W bilansie wentylacji chodzi o nawiew jak najbliżej "AKURAT" i maksymalny wywiew przez łazienki. To "AKURAT" jest dla każdej rodziny inne, a chodzi o wilgotność minimum 40% i maksimum 800ppmCO2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bilansie wentylacji chodzi o nawiew jak najbliżej "AKURAT" i maksymalny wywiew przez łazienki. To "AKURAT" jest dla każdej rodziny inne, a chodzi o wilgotność minimum 40% i maksimum 800ppmCO2

W odniesieniu do wilgotności mam pytanie: w jaki sposób utrzymywać minimum 40%, gdy nawiewamy z mrozu świeże powietrze o zawartości powiedzmy 1,5 g/m3, czyli w 20st.C niecałe 9% wilgotności względnej, a jednocześnie wyciągamy z domu powietrze, z którego tracimy bezpowrotnie całą wilgoć, bo i tak się wykropli na wymienniku rekuperatora, gdy tylko temp. na nim spadnie poniżej punktu rosy ? Policzmy może, jaki musiałby być uzysk bytowy H2O domu i mieszkańców, żeby uzupełnić ten niedobór wilgoci przy kubaturze 350 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odniesieniu do wilgotności mam pytanie: w jaki sposób utrzymywać minimum 40%, gdy nawiewamy z mrozu świeże powietrze o zawartości powiedzmy 1,5 g/m3, czyli w 20st.C niecałe 9% wilgotności względnej, a jednocześnie wyciągamy z domu powietrze, z którego tracimy bezpowrotnie całą wilgoć, bo i tak się wykropli na wymienniku rekuperatora, gdy tylko temp. na nim spadnie poniżej punktu rosy ? Policzmy może, jaki musiałby być uzysk bytowy H2O domu i mieszkańców, żeby uzupełnić ten niedobór wilgoci przy kubaturze 350 m3.

 

Pan policzy

Przy 20 st.C i 40% ma Pan w domu 350m3 około litra wody. Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę .

Niech centrala ma 100% sprawności, Czyli 1m3/h "wyprowadzi" z domu 1.5g. Ustawiam wentylację na dwie osoby 30 m3/h x 2 = 90m3/h x1.5 = 75g/h x 24h = 2 litry!

Utrzyma Pan wilgotność ? TAK

Jak będzie woda wracać, to wilgotność błyskawicznie wzrośnie.Feuchte_Luft_h-x-Dia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem tą Panią o podanie metody liczenia bakterii i jaki to i gdzie ten gwc.

... i nie dostałem odpowiedzi.

To tak jak ja prosiłem wielokrotnie Pana o metodologię liczenia sprawności baterii słonecznej, w której to szanowny Pan wyliczył tą sprawność badanej baterii na poziomie 3%.

A było to już rok temu

Pan na żadne pytania merytorycznie nie jesteś w stanie odpowiedzieć!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan policzy

Przy 20 st.C i 40% ma Pan w domu 350m3 około litra wody. Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę .

Niech centrala ma 100% sprawności, Czyli 1m3/h "wyprowadzi" z domu 1.5g. Ustawiam wentylację na dwie osoby 30 m3/h x 2 = 90m3/h x1.5 = 75g/h x 24h = 2 litry!

Utrzyma Pan wilgotność ? TAK

Jak będzie woda wracać, to wilgotność błyskawicznie wzrośnie.[ATTACH=CONFIG]312621[/ATTACH]

 

Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem

5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"

30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.

Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem

5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"

30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.

Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

 

Uff., Nydar dzięki, bo już mi się nie chciało kalkulatora brać do ręki, żeby udowodniać, co prawdziwe, a co nie.

A tak przy okazji to skąd WM "ma wiedzieć", ile jest osób w domu ? U mnie jest od 0 do 5 i to z dnia na dzień się zmienia, wręcz z godziny na godzinę. I co, mam co chwilę, albo i chociaż 2-3 raz na dzień klikać w sterownik ? Do pełni szczęścia taki reku musiałby być sprzężony z czujnikiem CO2 i H2O, ale to raczej utopia w niedrogich modelach. Programujemy timerem, czujnikami temperatury wlot-wylot, ewentualnie by-pass i tyle. Jak ktoś nie lubi przesuszonego powietrza (jak ja) to już lepiej reku z wymiennikiem, co odzyskuje wodę i/lub w miarę potrzeby i nadmiaru gotówki :) nawilżacz kanałowy, sprzężony z higrometrem. I nie upieram się na Mitsubishi, żeby nie było. Poszukam w ofertach również innych, a jest ich z tego co widzę coraz więcej. Mitsu za to znam, bo sam go kupowałem, chłopaki zamontowali i hula ok. 5 latek. Nie u mnie. U mnie będzie z GWC, czyli z tym, czego dotyczy niniejszy wątek.

 

...teraz się zacznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tych co są to są kationy czy aniony?

 

kationy, masz przykładowy link:

http://www.era-zdrowia.pl/suplementy-zdrowia/srebro-koloidalne/biologiczna-aktywnosc-srebra-i-jego-zastosowanie-w-medycynie.html

 

...tylko, że w GWC przy stałym przepływie powietrza skąd niby mają się brać bakterie i grubo wątpię, że będą akurat tak chętne stykać się ze ściankami rury, żeby "przyjąć" kation srebra. Ale że srebro jako takie działa antybakteryjnie, to mogę potwierdzić, bo jak robili u nas testy folii spożywczej napylonej niewidzialną warstewką srebra, to zdecydowanie dłużej "trzymała" w świeżości przykładowe pieczarki, czy mięso, ale warunek jest taki, że folia (i wszystko inne z napylonym srebrem) musi bezpośrednio stykać się z komórkami bakterii i to pewnie nie przez chwilę, ale trochę dłużej. Srebro w GWC, który jest normalnie na co dzień używany, to marketing czystej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak ja prosiłem wielokrotnie Pana o metodologię liczenia sprawności baterii słonecznej, w której to szanowny Pan wyliczył tą sprawność badanej baterii na poziomie 3%.

A było to już rok temu

Pan na żadne pytania merytorycznie nie jesteś w stanie odpowiedzieć!!!

 

To widzę, że nie mnie pierwszego Pan TB próbował wkręcać. Myślałem, że FM jest, aby pomagać, doradzać, a nie uzewnętrzniać się uparcie ze swoim wątpliwymi mądrościami i to tak uparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 20oC i 40% wilg. w powietrzu jest 5,82g/kg,zatem

5,82g/kg x 350m3 x 1,2kg/m3 = 2444g a nie jak Pan pisze ,,około litra"

30m3/h x 2 = 60m3/h a nie jak Pan liczy 90m3, itd,itd.

Aby utrzymać poziom wilgotności 40%, przy ciągłej pracy wentylacji należy dostarczyć 60m3/h x1,2kg/m3 x 5,82g/kg = 419g/h .Dobowo 10L ( w tym gotowanie,oddychanie,rośliny,to co da nawiew itp.)

 

... i to przy założeniu, że reku kula się jak ślimak przez całą dobę. Trzeba by w takim razie policzyć, ile w tym czasie "wymieni" CO2 na O2 przy tak niskich obrotach wentylatorów i z założenia szczelnym domu, ale ... nie mam czasu liczyć, ani za specjalnie mi się nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff., Nydar dzięki, bo już mi się nie chciało kalkulatora brać do ręki, żeby udowodniać, co prawdziwe, a co nie.

A tak przy okazji to skąd WM "ma wiedzieć", ile jest osób w domu ? U mnie jest od 0 do 5 i to z dnia na dzień się zmienia, wręcz z godziny na godzinę. I co, mam co chwilę, albo i chociaż 2-3 raz na dzień klikać w sterownik ? Do pełni szczęścia taki reku musiałby być sprzężony z czujnikiem CO2 i H2O, ale to raczej utopia w niedrogich modelach. Programujemy timerem, czujnikami temperatury wlot-wylot, ewentualnie by-pass i tyle. Jak ktoś nie lubi przesuszonego powietrza (jak ja) to już lepiej reku z wymiennikiem, co odzyskuje wodę i/lub w miarę potrzeby i nadmiaru gotówki :) nawilżacz kanałowy, sprzężony z higrometrem. I nie upieram się na Mitsubishi, żeby nie było. Poszukam w ofertach również innych, a jest ich z tego co widzę coraz więcej. Mitsu za to znam, bo sam go kupowałem, chłopaki zamontowali i hula ok. 5 latek. Nie u mnie. U mnie będzie z GWC, czyli z tym, czego dotyczy niniejszy wątek.

 

...teraz się zacznie :)

Podałem wykres Molliera, bo z Pana postów wynikało, że Pan tego nie zna. Może Pan zobaczyć wcześniej, pisałem ile jest litrów... ale Szanowny Nydar zepsuł zabawę.

Centrale wentylacyjne z Chin do klimatyzacji za 300-500 dolarów sprzedawane pod różnymi logo, Mitsu samsung LG ZAWEX czy http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/rekuperacja-%E2%80%93-centrale-wentylacyjne/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla/ z papierowym wymiennikiem , mogę oddawać wilgoć tylko gdy papier jest mokry. Problem będzie gdy będą mrozy. Chyba , że ma Pan dom nieszczelny i bez paroizolacji w przegrodach. W takim domu ( można to poznać po zużyciu - przekracza nawet 30kWh/m2) rekuperacja nie ma najmniejszego znaczenia.

Ale cóż jak ktoś nie wie dlaczego wentylacja ma odprowadzać nadmiar wody, to niech kupuje tanią chińszczyznę do klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem wykres Molliera, bo z Pana postów wynikało, że Pan tego nie zna. Może Pan zobaczyć wcześniej, pisałem ile jest litrów... ale Szanowny Nydar zepsuł zabawę.

Centrale wentylacyjne z Chin do klimatyzacji za 300-500 dolarów sprzedawane pod różnymi logo, Mitsu samsung LG ZAWEX czy http://www.alnor.com.pl/index/produkty-pl/rekuperacja-%E2%80%93-centrale-wentylacyjne/centrale-wentylacyjne-z-odzyskiem-ciepla/ z papierowym wymiennikiem , mogę oddawać wilgoć tylko gdy papier jest mokry. Problem będzie gdy będą mrozy. Chyba , że ma Pan dom nieszczelny i bez paroizolacji w przegrodach. W takim domu ( można to poznać po zużyciu - przekracza nawet 30kWh/m2) rekuperacja nie ma najmniejszego znaczenia.

Ale cóż jak ktoś nie wie dlaczego wentylacja ma odprowadzać nadmiar wody, to niech kupuje tanią chińszczyznę do klimatyzacji.

 

Znam i Moliera i Molliera :) Pierwsze tłukła mi nauczycielka j.polskiego, drugie przez 5 lat studiów. Nauczyli mnie też logicznego myślenia i korzystania z takich danych, jak np. tabela max. nasycenia pary wodnej w powietrzu w zależności od temperatury. Pan widocznie tego nie wie i świeci pojęciami, których i tak nie umie zastosować, co wskazał "Szanowny Nydar" i ....popsuł zabawę, czyli pokazał Pana uparte dążenie do nieprawdy i podawanie prawie 3-krotne pomylonych (pewnie celowo) wartości. Co do chińszczyzny, to na Mitsu jest tabliczka "Made in Japan", inne - nie wiem. Zresztą nic nie mam do produkcji chińskiej, jeśli firmuje to znany i ceniony koncern. Tak jest z ogromną liczbą sprzętu, ubrań, itp. Ja uprzedzeń nie mam.

Co do wymiennika celulozowego: jaki problem przy mrozach Pan tu widzi, zwłaszcza przy GWC, bo jakoś nie kumam tej kolejnej pseudoanalizy. Że wydajność wymiany nieco spadnie. OK. Proszę zatem poprzeć to wynikami dla przykładowego Mitsu, ale jak zwykle pozostanie bez konkretnej odpowiedzi. Zresztą niech sobie spadnie, nawet więcej niż trochę. Mi nie zależy na duszeniu grosza, ale na świeżym i nawilżonym zimą powietrzu. O co chodzi ze zużyciem 30 kWh/m2 ? Czego dotyczy ta wartość ? Nie pomylił Pan czasem jednostki ? Jaki nadmiar wody ma odprowadzać rekuperacja, jeżeli w domu jest przykładowo 20% H2O.

Zaczynamy od nowa , ....a ja uparty jestem.

 

ps. Co do Mitsubishi to niestety tani nie jest, jak Pan sugeruje, bo 350-tka po max. rabatach ze sterownikiem i tak kosztuje 6tzł :( , ale za jakość trzeba niestety dobrze zapłacić.

Edytowane przez rydzadam
koszt Mitsu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam i Moliera i Molliera :) Pierwsze tłukła mi nauczycielka j.polskiego, drugie przez 5 lat studiów. Nauczyli mnie też logicznego myślenia i korzystania z takich danych, jak np. tabela max. nasycenia pary wodnej w powietrzu w zależności od temperatury. Pan widocznie tego nie wie i świeci pojęciami, których i tak nie umie zastosować, co wskazał "Szanowny Nydar" i ....popsuł zabawę, czyli pokazał Pana uparte dążenie do nieprawdy i podawanie prawie 3-krotne pomylonych (pewnie celowo) wartości. Co do chińszczyzny, to na Mitsu jest tabliczka "Made in Japan", inne - nie wiem. Zresztą nic nie mam do produkcji chińskiej, jeśli firmuje to znany i ceniony koncern. Tak jest z ogromną liczbą sprzętu, ubrań, itp. Ja uprzedzeń nie mam.

Co do wymiennika celulozowego: jaki problem przy mrozach Pan tu widzi, zwłaszcza przy GWC, bo jakoś nie kumam tej kolejnej pseudoanalizy. Że wydajność wymiany nieco spadnie. OK. Proszę zatem poprzeć to wynikami dla przykładowego Mitsu, ale jak zwykle pozostanie bez konkretnej odpowiedzi. Zresztą niech sobie spadnie, nawet więcej niż trochę. Mi nie zależy na duszeniu grosza, ale na świeżym i nawilżonym zimą powietrzu. O co chodzi ze zużyciem 30 kWh/m2 ? Czego dotyczy ta wartość ? Nie pomylił Pan czasem jednostki ? Jaki nadmiar wody ma odprowadzać rekuperacja, jeżeli w domu jest przykładowo 20% H2O.

Zaczynamy od nowa , ....a ja uparty jestem.

 

ps. Co do Mitsubishi to niestety tani nie jest, jak Pan sugeruje, bo 350-tka po max. rabatach ze sterownikiem i tak kosztuje 6tzł :( , ale za jakość trzeba niestety dobrze zapłacić.

 

Jeżeli Pan zna temat, to dlaczego Pan motuje wentylację do klimatyzacji bez klimatyzacji? To dlaczego Pan robi w dzisiejszych czasach gwc?

Co do 30kWh, To granica w budownictwie.

D-dom nieizolowany – zużycie ponad 30kWh/m2

C-dom izolowany – zużycie 0d 15 do 30 kWh/m2

B-dom dobrze izolowany – zużycie 0-15kWh/m2

A-dom autonomiczny – samowystarczalny, zużycie 0 kWh/m2

A+ dom plus energetyczny, sprzedający energię (prosument)

Odzysk ciepła z wentylacji jest po to, by obniżyć koszty budowy, koszt eksploatacji i poprawić komfort.

 

Ps. Montuję klimatyzację mitsubishi, ale wentylacje wolę takie co zadbają o komfort i wilgotność.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak nawilżacza to niestety niewiedza inwestorów i instalatorów (niektórych) albo po prostu oszczędność kasy. Jeszcze 10 lat temu WM była fanaberią.

 

Raczej oszczędność.

Najtańszy elektryczny nawilżacz kanałowy z osprzętem to ok 700 euro.

I dobre 2 kW przy pracy na 100%

Tania zabawka to nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan policzy

Śpią w tym domy dwie osoby, nie ma roślin, akwariów, nie gotuje się, paruje tylko z sedesów. Niech to da tylko 3 litry wody na dobę ...

Utrzyma Pan wilgotność ? TAK

[ATTACH=CONFIG]312621[/ATTACH]

Ile wody jest w stanie odparować z tych sedesów, a potem przenieść do reszty pomieszczeń, kiedy najmocniejsze wyciągi robimy w łazienkach (czyli do razu ją usuwamy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...