Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

GWC rurowy - bo myślę, że to relatywnie najtaniej wyjdzie. Wykop będzie bo i tak kopię dół pod piwnicę, więc koszt wykpu pod gwc włściwie zerowy. Myślę że sam będę potrafił ułożyć rury - więc znowu zero kosztów. Rura to koszt jakiś 7tys. Na układ Tichelmanna nie ma miejsca na działce.

 

Wiec który projekt GWC jest najlepszy według was? post #7507

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

GWC rurowy - bo myślę, że to relatywnie najtaniej wyjdzie. Wykop będzie bo i tak kopię dół pod piwnicę, więc koszt wykpu pod gwc włściwie zerowy. Myślę że sam będę potrafił ułożyć rury - więc znowu zero kosztów. Rura to koszt jakiś 7tys. Na układ Tichelmanna nie ma miejsca na działce.

 

Wiec który projekt GWC jest najlepszy według was? post #7507

 

Zrób tak:

Wyjdź rurą w narożnik północny. Stamtąd puść dwie odnogi wdłuż fundamentów i połącz ponownie w południowym narożniku. Bedziesz miał dwunitkową namiastkę rurowca w układzie Tichelmana. Dzięki temu będziesz miał mniejsze opory instalacji GWC.

 

PS. 7 tys. to bardzo dużo jak na rurowy GWC. Tym bardziej przy pracy własnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się uprzesz to możesz GWC wybudować :)

Tylko zrób to dobrze. Ulokuj go najgłębiej jak tylko będziesz mógł i zrób go w układzie Tichelmanna na rurach fi 160mm (tylko głowne fi 200). Wyjdzie taniej, efektywniej i z mniejszymi oporami niż przy pojedynczej rurze fi 200mm.

 

Dziękuję za podpowiedzi.

Wydaję mi się że rury ułożę podobnie jak zaproponowałeś JandJ bo mam podobną sytuację tzn. głęboki wykop wokół domu.

Co prawda mam trochę więcej miejsca na działce ale czy była by znaczącą różnica jak bym dał np 3 X 10 m w układzie Tichelmanna?

I jeszcze jedno pytanie, czy ma znaczenia czym zasypie tego rurowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Wydaję mi się że rury ułożę podobnie jak zaproponowałeś JandJ bo mam podobną sytuację tzn. głęboki wykop wokół domu.

Co prawda mam trochę więcej miejsca na działce ale czy była by znaczącą różnica jak bym dał np 3 X 10 m w układzie Tichelmanna?

 

Raczej ciężko będzie zrobić z tego układ 3x 10m. Możesz ewentualnie czerpnie rozbić na dwie nitki i oddejść nimi dalej od budynku.

 

I jeszcze jedno pytanie, czy ma znaczenia czym zasypie tego rurowca?

 

Większe znaczenie mają warunki gruntowe. Jak masz wilgotno, to będziesz więcej energii czerpał z tego gruntu. Jedna ważna rzecz to taka, abyście rury osadzili pod ewentualnym drenażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej ciężko będzie zrobić z tego układ 3x 10m. Możesz ewentualnie czerpnie rozbić na dwie nitki i oddejść nimi dalej od budynku.

 

 

 

Większe znaczenie mają warunki gruntowe. Jak masz wilgotno, to będziesz więcej energii czerpał z tego gruntu. Jedna ważna rzecz to taka, abyście rury osadzili pod ewentualnym drenażem.

 

Co do 3 x10 to mogę to, zrobić obok domu a nie w okół bo mam trochę miejsca tylko czy będzie to lepsze rozwiązanie?

 

A w przypadku umieszczenia po drenażem to dochodzi kolejne kolano 90*, czy nie zwiększy to oporu? I druga sprawa to nie chciał bym już kopać głębiej niż będą ławy.

 

I jeszcze pytanie które się mi dzisiaj nasuwa: czy zamiast rurowca gwc nie zrobić klimatyzacji kanałowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda - od 2 lat moje 310 m2 ( 40m2 garaż ) + 140m2 nieużytkowego strychu , latem chłodzę z powodzeniem PC PW , reku z GGWC. Na parterze 23 , na piętrze 23-23,5 , strych 24 C. Komfort chłodzenia nieporównanie lepszy niż klima ( wiem bo mam w pracy ) .

Nie przeczę jak ktoś ma wystawkę południową okien na tzw. poddaszu użytkowym to może mieć latem problem i bez klimy nie da rady .

PS. jeszcze jeden dowód że pełna kondygnacja jest lepszym rozwiązaniem niż skosy na tzw.poddaszu użytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda - od 2 lat moje 310 m2 ( 40m2 garaż ) + 140m2 nieużytkowego strychu , latem chłodzę z powodzeniem PC PW , reku z GGWC. Na parterze 23 , na piętrze 23-23,5 , strych 24 C. (...)

 

Możesz napisać jaką wymianę powietrza masz ustawioną na reku w te upały i jaka temperatura na wyjściu z GGWC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś w tym temacie podawał producentów nagrzewnico-chłodziarki do GGWC. Były nawet zdjęcia jak ona wygląda. Teraz gdy potrzebuję te informacje to nie mogę ich znaleźć. Zatem podpowiedzcie mi kto to robi.

Dość intensywnie przymierzam się aby w końcu połączyć te wszystkie moje rurki w 1 funkcjonująca całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę znaleźć wątków nt ceramicznych GWC (GWC MAX) - przede wszystkim efektów i komentarzy po kilkunastu miesiącach użytkowania. Ktoś wskaże?

 

Zobacz moje filmiki.

Pierwszy w podpisie, reszta https://www.youtube.com/channel/UCbhlZk5deXJ6F3NaHc5a15g

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...