Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

Żwirowiec obok to znacznie wyższe koszty - dodatkowe wykopy, dodatkowa izolacja "nad". Mało opłacalny.

 

 

 

Skoro wyliczyliśmy straty na poziomie 1 piwa, to warto dać żwirowca pod dom, bo oszczędności inwestycyjne są większe niż te piwa.

 

Skoro żwirowiec obok mało opłacalny ,to może rurowiec. Nie powala kosztem za kilka godzin pracy koparki .Chcesz żwirowiec, to dodatkowe zalety za które trzeba zapłacić

Kto wyliczył straty na poziomie piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wiem. Ja jednak nieco poprawiłem ten układ dokładając "rozbiegówkę" i osadzając żwirowca nie pod samą izolacją podłogi, ale metr głębiej. GWC nakryłem metrową warstwą pospółki. Jest zatem miejsce na tzw. bąbel ciepła, choć przy izolacji podłogi 30cm styropianu grafitowego będzie on marny. Jeśli jednak już zakładamy ten bąbel, to zjawisko konwekcji zapewni utrzymanie się nieco wyższej temperatury nad GWC. I co ciekawe, jak zamieszkam będę mógł to pomierzyć, bo mam czujnik temp. ulokowany zaraz nad GWC (metr pod izolacją podłogi) i drugi na styku izolacja pospółka.

 

Skąd bąbel ciepła w miejscu gdzie z jednej strony gruba izolacja która niby nic nie puści a z drugiej zład żwiru owiewany lodowatym powietrzem . Raczej bąbel chłodu. Sam piszesz,że masz temp. powietrza niższą o ponad 2oC od temp. gruntu. Ewidentny dowód na to ,że wyssało wszystko z warstwy między izolacją a żwirowcem ,a czerpie tylko z pod spodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro żwirowiec obok mało opłacalny ,to może rurowiec. Nie powala kosztem za kilka godzin pracy koparki .Chcesz żwirowiec, to dodatkowe zalety za które trzeba zapłacić

 

Może być rurowiec. 60mb w układzie Tichelmana powinnien być optymalnym rozwiązaniem. Żwirowca wybudowałem ze względów filtracyjnych. Nie twierdzę, że to ekonomiczna inwestycja. Porównuję ją jednak do max'owca ulokowanego zaraz pod izolacją podłogi.

 

Kto wyliczył straty na poziomie piwa?

 

Ja, albo kszhu. Albo razem. Nie pamiętam.

 

Skąd bąbel ciepła w miejscu gdzie z jednej strony gruba izolacja która niby nic nie puści a z drugiej zład żwiru owiewany lodowatym powietrzem . Raczej bąbel chłodu.

 

To zdecyduj się. 30cm izolacji coś przepuszcza czy nie ?

Lodowatym ? Po 30mb rurowca ?

 

Sam piszesz,że masz temp. powietrza niższą o ponad 2oC od temp. gruntu. Ewidentny dowód na to ,że wyssało wszystko z warstwy między izolacją a żwirowcem ,a czerpie tylko z pod spodu .

 

Moje warunki są mocno nie adekwatne do warunków domu zamieszkałego. W domu mam temperaturę na poziomie 11-12oC, ponieważ grzeję ogrzewam go tylko tym powietrzem. Z GWC nawiewa mi ok. 9,5. Temp. gruntu nad GWC to 11,8oC. Jest bąbel ? Jest. :)

 

Obecna praca mojego żwirowca praktycznie nic nie mówi, bo chałupa nie zamieszkana. A warunki gruntowe mam jakie mam (zimniejszy grunt niż u karloka). Z tym nic nie zrobię.

Pomierzę niedługo temperatury z GWC, i porównam z temperaturą po rozbiegówce. Zobaczymy ile tak naprawdę energii zabieram spod domu (nie koniecznie ze strat przez podłogę).

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być rurowiec. 60mb w układzie Tichelmana powinnien być optymalnym rozwiązaniem. Żwirowca wybudowałem ze względów filtracyjnych. Nie twierdzę, że to ekonomiczna inwestycja. Porównuję ją jednak do max'owca ulokowanego zaraz pod izolacją podłogi.

 

 

 

Ja, albo kszhu. Albo razem. Nie pamiętam.

 

 

 

To zdecyduj się. 30cm izolacji coś przepuszcza czy nie ?

Lodowatym ? Po 30mb rurowca ?

 

 

 

Moje warunki są mocno nie adekwatne do warunków domu zamieszkałego. W domu mam temperaturę na poziomie 11-12oC, ponieważ grzeję ogrzewam go tylko tym powietrzem. Z GWC nawiewa mi ok. 9,5. Temp. gruntu nad GWC to 11,8oC. Jest bąbel ? Jest. :)

 

Obecna praca mojego żwirowca praktycznie nic nie mówi, bo chałupa nie zamieszkana. A warunki gruntowe mam jakie mam (zimniejszy grunt niż u karloka). Z tym nic nie zrobię.

Pomierzę niedługo temperatury z GWC, i porównam z temperaturą po rozbiegówce. Zobaczymy ile tak naprawdę energii zabieram spod domu (nie koniecznie ze strat przez podłogę).

 

Chciałbym zobaczyć tok liczenia :lol2: .To ciekawe może być.

Dzisiaj twoje 30cm przepuszcza nic ,ale jak zaczniesz mieszkać,zacznie licznik zapieprzać.

Dla przypomnienia. Wentylacja w domu,w sezonie grzewczym to min. 360ton

Jest bąbel Barth. Jest. Tyle,że zimy jakby brak :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zobaczyć tok liczenia :lol2: .To ciekawe może być.

 

Policzę raz jeszcze, jak będą już ku temu konkretne dane, czyli jak zamieszkam.

 

Dzisiaj twoje 30cm przepuszcza nic ,ale jak zaczniesz mieszkać,zacznie licznik zapieprzać.

 

czyli będzie bąbel ? ;)

 

Dla przypomnienia. Wentylacja w domu,w sezonie grzewczym to min. 360ton

Jest bąbel Barth. Jest. Tyle,że zimy jakby brak :D

 

Będzie ciepły. Poczekaj.

 

 

nydar, podaję w miarę na bieżąco wyniki pomiarów. Dziwne jest to, że potrafisz wyciągać z tego wnioski jakich nikt inny nie potrafi...

Wyniki jakie podaję mogę jedynie przedstawiać warunki gruntowe. Póki co nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zobaczyć tok liczenia :lol2: .To ciekawe może być.

Dzisiaj twoje 30cm przepuszcza nic ,ale jak zaczniesz mieszkać,zacznie licznik zapieprzać.

Dla przypomnienia. Wentylacja w domu,w sezonie grzewczym to min. 360ton

Jest bąbel Barth. Jest. Tyle,że zimy jakby brak :D

 

Ile obstawiasz kWh na sezon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki gruntowe masz jak mało kto .Piach bez wody gruntowej. Idealne dla wyższej temp. pod domem.

Jak licznik zacznie zapieprzać, nie oznacza,że będzie bąbel . Będziesz grzał domem żwirowca .wszak celem jest w miarę ciepłe powietrze po GWC.:D

 

Nie czujesz sprzeczności ?

Skoro piach nad GWC będzie izolatorem, to ograniczy przepływ energii przez podłogę, przez co straty będą jeszcze niższe. GWC wówczas będzie ciągnął ciepło z dołu.

Po drugie policz sobie pojemność cieplną masy pospółki (ok. 150m3 piachu, czyli ok. 300ton) nad moim GWC względem możliwości wyssania jej przez przepływające powietrze o prędkości 100m3/h i temperaturze załóżmy 8oC. Zauważ też, że straty przez podłogę docierają do górnej warstwy tej masy, a odbiór przez przepływające powietrze jest z dolnej warstwy. To nie to samo jak u kszhu czy j-j, u których GWC znajduje się zaraz pod izolacją.

I jeszcze jedno. Mój GWC to 6 nitek rozciągniętych na powierzchni ok. 80m2 ... Każda z nitek rozdzielona jest piachem o szerokości ok. 1m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile obstawiasz kWh na sezon?

 

Nie mam pojęcia bo jest zbyt dużo zmiennych ,ale nie jest to równowartość jednego piwa ani dwóch,trzech,czterech..... skrzynek .

360ton powietrza podgrzanych o 1oC to 100kWh. Napływ z dołu i boków ciepła ziemi u Bartka jest mizerny ,bo mimo braku zimy ma bezwładność przeszło 2oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Przymierzam się do wykonania rurowca do mojego domu. I mam kilka pytań. Czy kierunek przepływu powietrza musi być zgodny ze spływem skroplin?

W przypadku kanalizacji przepływ powinien być (tak mi się wydaje) taki, że woda z kolejnej rury spływa do kielicha i dalej. Czy w przypadku gwc może być kierunek odwrotny? Przynajmniej na pewnym odcinku.

Co myślicie o takim układzie?

gwc3 (3)kopia (450x270).jpg

gwc.jpg

Edytowane przez tom80ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Przymierzam się do wykonania rurowca do mojego domu. I mam kilka pytań. Czy kierunek przepływu powietrza musi być zgodny ze spływem skroplin?

W przypadku kanalizacji przepływ powinien być (tak mi się wydaje) taki, że woda z kolejnej rury spływa do kielicha i dalej. Czy w przypadku gwc może być kierunek odwrotny? Przynajmniej na pewnym odcinku.

Co myślicie o takim układzie?

[ATTACH=CONFIG]340241[/ATTACH]

Przeważnie jest odwrotnie i przepływ powietrza jest w kierunku przeciwnym niż spadek...

Czerpania jest najniższym punktem całego wymiennika ...

Kielichy tak jak w kanalizie zgodnie ze spadkiem rurociągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na ukształtowanie terenu chciałbym ułożyć rury tak aby spadek był do narożnika z boku działki. Tam dałbym trójnik i przedłużył kawałek (0,5m) i zrobił coś w rodzaju studni chłonnej dla skroplin. Dać tam syfon? I jeszcze jedno. Rury 6m długości. Czy trzeba rygorystycznie pilnować żeby nie zrobił się banan? Jak to zrobić żeby zachować właściwy spadek. 1,5% wystarczy? GWC na rysunku kolorem niebieskim

 

gwc3 (3)kopia (450x270).jpg

Edytowane przez tom80ek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję sprzeczność. Wybacz ale interpretujesz na opak .

 

W którym miejscu ?

 

Nie mam pojęcia bo jest zbyt dużo zmiennych ,ale nie jest to równowartość jednego piwa ani dwóch,trzech,czterech..... skrzynek .

 

więcej czy mniej ?

 

360ton powietrza podgrzanych o 1oC to 100kWh. Napływ z dołu i boków ciepła ziemi u Bartka jest mizerny ,bo mimo braku zimy ma bezwładność przeszło 2oC.

 

nydar, moje straty przez podłogę to ok. 400kWh przez cały sezon grzewczy. Będzie problem, żeby takimi stratami zrobić jakiś sensowny bąbel ciepła pod domem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem pomiary temperatur.

 

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie nie mam GWC - 12,1oC

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie jest GWC - 11,8oC

Temp. po 30mb rury fi 200 - tylko 6,5oC

Temp. po żwirowcu pod domem - 9,5oC (wilgotność ponad 90%),

 

IMAG1583.jpg

 

Dziwnie niskie te temperatury ... O ile w lecie było rewelacyjnie (w największe upały miałem 15-16oC max.) to teraz są zbyt niskie. Czyżbym trafił na jakąś wieczną zmarzlinę ?

 

EDIT: Na zewnątrz dziś było ok. 2-3oC

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...