Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą


Recommended Posts

W którym miejscu ?

 

 

 

więcej czy mniej ?

 

 

 

nydar, moje straty przez podłogę to ok. 400kWh przez cały sezon grzewczy. Będzie problem, żeby takimi stratami zrobić jakiś sensowny bąbel ciepła pod domem ...

 

Bartek. Twoje straty przez sezon wynikają z lambdy 30cm styropianu który masz i różnicy temperatury styropianu pod posadzką i nad gruntem,bo to czyste przewodzenie . Nie strzelaj z 400kWh bo nie masz pojęcia jaka będzie średnia temp. pod styropianem . Wiesz jedynie ile może być nad styropianem .

Stawiam w ciemno,że przy 30cm nie będziesz miał znacząco mniej jak Krzysiek B-B ze swoimi 10cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziś zrobiłem pomiary temperatur.

 

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie nie mam GWC - 12,1oC

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie jest GWC - 11,8oC

Temp. po 30mb rury fi 200 - tylko 6,5oC

Temp. po żwirowcu pod domem - 9,5oC (wilgotność ponad 90%),

 

[ATTACH=CONFIG]340282[/ATTACH]

 

Dziwnie niskie te temperatury ... O ile w lecie było rewelacyjnie (w największe upały miałem 15-16oC max.) to teraz są zbyt niskie. Czyżbym trafił na jakąś wieczną zmarzlinę ?

 

EDIT: Na zewnątrz dziś było ok. 2-3oC

 

To nie wieczna zmarzlina.Ta jest pod Suwałkami. To nic innego jak wypompowanie zapasów ciepła z pod domu .Mimo,że zimy jeszcze nie widać.

Dla pocieszenia powiem,że Twoje rozwiązanie zapewni chłód w lecie. Innymi słowy.Ten system zapewni klimę latem Zimą da stratę. Czy to się zrównoważy? Klimę można zastąpić działaniami prewencyjnymi,okapy,zadrzewienia liściaste.Straty,problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem pomiary temperatur.

 

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie nie mam GWC - 12,1oC

Pod podłogą, na styku izolacji z pospółką, gdzie jest GWC - 11,8oC

Temp. po 30mb rury fi 200 - tylko 6,5oC

Temp. po żwirowcu pod domem - 9,5oC (wilgotność ponad 90%),

 

[ATTACH=CONFIG]340282[/ATTACH]

 

Dziwnie niskie te temperatury ... O ile w lecie było rewelacyjnie (w największe upały miałem 15-16oC max.) to teraz są zbyt niskie. Czyżbym trafił na jakąś wieczną zmarzlinę ?

 

EDIT: Na zewnątrz dziś było ok. 2-3oC

Z jaką wydajnością pracuje wentylacja...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek. Twoje straty przez sezon wynikają z lambdy 30cm styropianu który masz i różnicy temperatury styropianu pod posadzką i nad gruntem,bo to czyste przewodzenie . Nie strzelaj z 400kWh bo nie masz pojęcia jaka będzie średnia temp. pod styropianem . Wiesz jedynie ile może być nad styropianem .

 

Przyjmijmy temp. w domu: 21oC, pod domem 13oC (skoro teraz mam 12oC to po zamieszkaniu te 13oC spokojnie osiągnę. Zatem liczymy: 150m2 x 0,08 x 8 (dT) x 3000h = 288kWh

A teraz liczymy, gdybym nie miał GWC i temperatura pod domem osiąnęłaby 15oC: 150m2 x 0,08 x 6 (dT) x 3000h = 216kWh

 

Różnica 70kWh x 30gr (druga taryfa) / 3 (COP) = 7zł, czyli dwa piwa/rok

 

Stawiam w ciemno,że przy 30cm nie będziesz miał znacząco mniej jak Krzysiek B-B ze swoimi 10cm.

 

nydar, tyś się uparł na jego temperaturę. Przecież Ty to źle liczysz. Jeśli miałbym 5cm izolacji pod podłogą to miałbym jeszcze cieplej niż Krzysiek_BB. Ale to nie oznacza, że miałbym jeszcze mniejsze straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się,że Ty źle liczysz.Przy przewodzeniu, jakie występuje w posadzce, istotna jest różnica temp.,grubość izolacji i lambda mat. izolacyjnego.

 

Skoro uważasz, że suchy piach to izolator to dlaczego nie bierzesz go obliczeń strat ?

 

EDIT: To jakie Krzysiek_BB ma straty w okresie grzewczym ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inaczej.

Krzysiek_BB przestaje grzać, temperatura pod podłogą zaczyna mu spadać znacznie szybciej nie u mnie. Dlaczego, skoro uważasz, że straty będziemy mieć na tym samym poziomie ?

 

Nie twierdzę,że na tym samym poziomie. W zależności od warunków glebowych,Krzysiek może mieć mniejsze.

Dla czego nie biorę suchego piachu do obliczeń? Bo nie wiem co podstawić.

Ale weź z byle jakiego programu cząstkę przegrody .Choćby tynk. Jego temp. od wewnątrz i od strony ściany. Z tych danych wyjdą Ci straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę,że na tym samym poziomie. W zależności od warunków glebowych,Krzysiek może mieć mniejsze.

 

Hmm... mniejsze straty przez 10cm styro, niż przez 30cm ... Musiały być zaistnieć bardzo skrajne warunki glebowe.

 

Dla czego nie biorę suchego piachu do obliczeń? Bo nie wiem co podstawić.

Ale weź z byle jakiego programu cząstkę przegrody .Choćby tynk. Jego temp. od wewnątrz i od strony ściany. Z tych danych wyjdą Ci straty.

 

nydar, a jak Ty w ogóle liczysz straty przez podłogę ? W jaki sposób uwzględniasz temp. podłogi ? Przecież Krzysiek_BB będzie miał o 10oC wyższą temperaturę niż ja, więc delta T będzie większa. Ty chyba nie bierzesz do obliczeń temp. powietrza w domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony może być prawdą, bo mam piaski, z drugiej strony ostatnimi czasy bardzo wilgotno (częste deszcze). Nawiewane powietrze ma ponad 90% wilgotności, czyli powinien być transport energii...

No i dmucham ponad 200m3/h non stop.

Na zewnątrz jest tylko o kilka stopni mniej niż leci z nawiewu a różnica pomiędzy temp gruntu jest dość spora, jak spadnie poniżej zera to tylko się powiększy a to znaczy że jest zbyt mała regeneracja...

Z drugiej strony bardzo mnie ciekawie jak będzie zachowywał się wymiennik kiedy w chałupie będzie non stop ponad 20*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz jest tylko o kilka stopni mniej niż leci z nawiewu a różnica pomiędzy temp gruntu jest dość spora, jak spadnie poniżej zera to tylko się powiększy a to znaczy że jest zbyt mała regeneracja...

 

Mam chyba najpotężniejsze GWC jakie ktokolwiek wybudował dla domu jednorodzinnego (30mb rury fi 200 ulokowanej na głębokości ok 2,5m + 80m2 żwirowca). Dziwne, gdyby nie było zdolne do regeneracji.

Zobaczymy co będzie dalej, Będę referował na bieżąco.

Ale jak tak dalej pójdzie to bedę musiał nydara przeprosić i potwierdzić, że GWC wychładza grunt pod domem. Tylko, że nie ma to za bardzo potwierdzenia w teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba najpotężniejsze GWC jakie ktokolwiek wybudował dla domu jednorodzinnego (30mb rury fi 200 ulokowanej na głębokości ok 2,5m + 80m2 żwirowca). Dziwne, gdyby nie było zdolne do regeneracji.

Zobaczymy co będzie dalej, Będę referował na bieżąco.

Ale jak tak dalej pójdzie to bedę musiał nydara przeprosić i potwierdzić, że GWC wychładza grunt pod domem. Tylko, że nie ma to za bardzo potwierdzenia w teorii.

Jak dla mne to wygląda to tak jakby praktycznie całą robotę odwalał rurowiec a kamienie w żwirowcu osiągnęły temperaturę powietrza przelatujące go obok nich i tylko w bardzo niewielkim stopniu coś tam oddaje grunt który znajduje się dookoła żwiru...

Z tego co pamiętam wymiennik żwirowy potrzebuje regularnego czasu na regenerację a u ciebie się po prostu wychodził i tak pozostaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... mniejsze straty przez 10cm styro, niż przez 30cm ... Musiały być zaistnieć bardzo skrajne warunki glebowe.

 

 

 

nydar, a jak Ty w ogóle liczysz straty przez podłogę ? W jaki sposób uwzględniasz temp. podłogi ? Przecież Krzysiek_BB będzie miał o 10oC wyższą temperaturę niż ja, więc delta T będzie większa. Ty chyba nie bierzesz do obliczeń temp. powietrza w domu ?

 

W przypadku posadzki należało by rozpatrywać czyste przewodzenie. Temp. posadzki ,grubość izolacji i temp. bezpośrednio pod izolacją i parametry izolacji. Co mnie obchodzi temp. powietrza w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz jest tylko o kilka stopni mniej niż leci z nawiewu a różnica pomiędzy temp gruntu jest dość spora, jak spadnie poniżej zera to tylko się powiększy a to znaczy że jest zbyt mała regeneracja...

Z drugiej strony bardzo mnie ciekawie jak będzie zachowywał się wymiennik kiedy w chałupie będzie non stop ponad 20*...

 

W zasadzie przypadek Bartka to zesłany z niebios. W tym roku nie zamieszka i nie ogrzeje chałupy. W przyszłym roku już będzie ogrzewana i wtedy nastąpi ,,cudowny" wzrost temp .z GWC mimo 30cm izolacji.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba najpotężniejsze GWC jakie ktokolwiek wybudował dla domu jednorodzinnego (30mb rury fi 200 ulokowanej na głębokości ok 2,5m + 80m2 żwirowca). Dziwne, gdyby nie było zdolne do regeneracji.

Zobaczymy co będzie dalej, Będę referował na bieżąco.

Ale jak tak dalej pójdzie to bedę musiał nydara przeprosić i potwierdzić, że GWC wychładza grunt pod domem. Tylko, że nie ma to za bardzo potwierdzenia w teorii.

 

E tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój żwirowiec nie jest typowy. To 6 nitek o szerokości 1m i długości ok 6m rozciągniętych na obszarze ok. 80m2. Nie sądzę, żeby taki obszar nie potrafił regenerować się na bieżąco.

Ludzie mają żwirowce w postaci kupy kamieni wsypanych do jednej dziury i im to niby działa...

 

Otóż to . Niby działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...